אשר מלאכי והפריקים של ליפתא

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
למרות שנולד לתעשיין עשיר מחיפה, לאשר מלאכי היו חשובים השכנים, לכן הוא בחר לגור בדיר יאסין, הלא היא גבעת שאול.
בית קטן של אבנים, חצר צבועה תכלת, גפן על ברזלים, וצמחי תבלין באדניות חלודות, שיבא נגד עין הרע, פלפל חריף לריח הפה, רוזמרין לרגליים כואבות, וריחן להבדלה ולפסטה.
ושכנים בלי סוף.
בית מקולל שמחליף דיירים בלי הרף, בתוך חצי שנה גרו בו חוטף ילדים אפל פנים, חייל משוחרר שעבד בזפת, סופר צללים שחיפש השראה, והיום נכנס רב שגלה וגלו תלמידיו עמו.
תלמידיו המסורים של הרב היו מכוסי פנים, צעיפים שחורים קשורים על פניהם, ורק עיניים בוהקות היו מציצות מתוך הכיסוי הכהה.
הם שמרו על הרב בקנאות, ורק בשעת התפילה הם היו מרקדים לצלילי גיטרה, שואגים מנטרות בארמית ומקפצים גבוה.
עד שבא קצין כלשהו ועצר את החגיגה, ומעכשיו עומד מתחת החלון של אשר, שוטר מאובק, מעלה עשן בסיגריה רוסית מצחינה.
מולו גרה הרבנית סילביה ביטון המכונה בפי כל "סילביה המתקנת", כולה רוח וצלצולים, צועדת ברחוב בליווי חתוליה, כולם גלגולים מתוקנים.
והנה היא חולפת מול חלונו, שמלותיה מקשקשות בשלל קריסטלים אשר תלויים בצווארה, וגי'פ של איש עולם תחתון כלשהו חונה לצד ביתה, מחכה לבוררות או סולחה בהנהגתה.
ובצריף הדל שבקצה סמטת ברנוביץ' גר אברך בן עליה, עולה משוויץ, מחכה שלוש שעות ודובר 7 שפות. יושב בגינה העלובה, חבוש בכיפת רבנים רבועה, לומד מתוך גמרא ענקית וישנה, ואוכל ענבים מתוך צלחת לבנה.
ואשר לא בוחר את השכנים, הוא מקבל כל אחד בסבר פנים יפות, וכך הוא הכניס לביתו שלושה מחסידי הרב שגלה, ואפילו שרף להם טונה בחצר, והכין להם חביתות בבוקר.
וכשסילביה נוסעת לשבת תיקונים בקברות צדיקים, הוא מתנדב להאכיל את גדוד החתולים שלה, כל חתול והאוכל המועדף עליו.
בבוקר הוא יוצא בדרך היסורים של רחוב אלקבץ, מלמטה לנג'ארה, בדרך הוא שר לכה דודי, כמו שיר לכת למיטיבי לכת, והוא טוב ומטיב לכת, בסל של אושר עד הוא נושא שלושה כיכרות לחם, סיר אורז ועדשים למשפחת פיינגולד, עשירים לשעבר שירדו מנכסים, ומסתגרים בפנטהוז הריק שלהם, רעבים.
ממשיך לכיוון בית היתומים דיסקין, נשען באלכסון על הקיר העבה, נושק למזוזה ואז נכנס למבנה העתיק, הוא מנהל תחזוקה בישיבה שהתמקמה שם בקומה השנייה, יש לו היום תיקונים בצנרת.
אחד החתולים של סילביה משתרך אחריו בזנב מונף, מתחכך בו מידי פעם וזוכה לנזיפה עדינה מאשר.
ובשבת הוא יקום מוקדם לפני השחר, ובבית הכנסת של הליפתא, הוא ואליקים גרושקא ישירו שירי כיסופים לנשמות, ובחלון תעמוד דמות דיוקנו של אביו, שר בקול שני 'מזמור לדוד'.
ובסעודה הגדולה שהוא מארגן לדיירי החורבות, ישבו כל החברים של המעיין, דניאל הבלגי שחי מתאנים טריות באביב, מיובשות כל השנה, אלישע הנגבי שאביו עורך דין אבל הוא פריק.
שרה פייגא שברחה מהבית במאה שערים והיום מכבסת מטפחות במעיין, ועוד אנשים מזדמנים בלי שם וזהות ברורה, ואפילו ילד חרדי בן 13, לבוש בחולצה לבנה בלויה ודהויה.
היום הם יושבים מול צלחת חמין משובח, כזה שרק אשר יודע להכין. חלקם אוכלים ונעלמים מיד, אבל יש כמה שנשארים לשירים, ולסילסולים של אשר ואליקים גרושקא, מצטרף הקול המעושן של אלישע הנגבי, ותיפופיו הקצובים של דוד הבן של הרצען מנחלאות, וכולם שמחים מאוד, אומרים שבת שלום וחוזרים אל המעיין והבית העתיק.
ואשר חוזר הביתה, לאט אבל עם שיר בלב.

פדואלה

משתמש סופר מקצוען
יואו ירושלים העתיקה עתיקה!!!!
משו קסום מפעם פעם...
מדהים!

לאה ל

משתמש פעיל
נפלא!!

אבל איך למען ה' משתרבבים להם כאלו משפטים מהעט???

שמישהו יעלה את המתכון!

זה נראה כאילו חלום בלהות, שהחולם לא שכח מיד בקיצו, והחליט להעלות את הטישטוש עלי כתב...

אני גם רוצה....

גלו לי איך עושים את זה???

תפנית בעלילה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כזה אוסף צבעוני של דמויות!הן ממש יוצאות מתוך הדף...חגיגה לעיניים!

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
הפעם הקטע הזה הרגיש לי קצת מתאמץ.
היו לך קטעים טובים יותר.

לא שזה גרוע,
אבל ביחס לעצמך.

chely

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
הקראתי אותו בקול לילדיי הבוגרים, הם הקשיבו מרותקים, אכן, היה מעניין!
לבסוף, אמר אחד מהם שנראה שהכותב כתב את הסיפור תוך כדי צפייה בציור מודרני (בקטע הטוב...) :).

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
בעזהי"ת

וְשַׂמְתִּ֤י אֶת-הַשְׁרָאָֽתְךָ֙ כְּח֣וֹל הַיָּ֔ם אֲשֶׁ֥ר לֹֽא-תִסָּפֵ֖ר מֵרֹֽב:

אמנם היה חסר לי מבנה של עלילה (מפנה וכו'), אבל אהבתי את הססגוניות שלא מפסיקה לרגע כמעין הליפתא הנובע. זה טוב לפרק ראשון, ואח"כ מסבירים מה עניין שמיטה אצל הר המנוחות (סליחה, גבעת שאול) ומקום כל דמות בעלילה. גם "כעפעפי שחר" מתחיל בהרבה תיאורים (אמנם בקצב אטי יותר) אך בסוף הוא מחבר את כולם. באמת, שם הפריעה לי ההתעלמות מצרת הבת שלא נקשרה לעלילה, אבל כנראה הוא היה חייב את זה בשביל לסיים את הסיפור במתח, עיי"ש.

ETStudio

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
המסע, הדמויות והניחוחות.
נאלמתי דומיה.

התחיל לרוץ לי בסיס של תסריט, אבל מדיה ויזואלית פשוט תקלקל את היופי.
אז במקום, אני ממש, אבל ממש מחכה לספר!

מרציפן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אוואו!!!
צבעוני וססגוני להחריד!!!
מכניס אותך עמוק בפנים.
קצת נגעלתי מהחתולות; כמעט צרחתי בקול עזבו אתכם מסלביה, אל תאמינו לה, עד שראיתי שהיא שם בשביל אנשי עולם תחתון. מגיע להם. ניסיתי לחשוב למה הרב גלה [אם זה קשור לחוטף ילדים לפחות באיזה קשר אידיאולוגי...]; אהבתי עד דמעות את ההגדרה "מחכה שלש שעות ודובר שבע שפות" משל היה זה על אותה סקאלה; נשמתי אל קרבי את ריח התאנים הטריות של דניאל הבלגי; אליקים גרושקא הזכיר לי איזה אדם צדיק [אמיתי] שהכרתי בשם גרושקא [אבל לא מאמין שהוא היה יכול להיות שם בגלל התאנים הטריות שהיו עושות לו אלרגיה וסבל מזה הרבה במושב בו התגורר..]
בקיצער, תרשום אותי כבר עכשיו לספר שייצא בקרוב אמן.

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י מרציפן;2456903:
אוואו!!!
צבעוני וססגוני להחריד!!!
מכניס אותך עמוק בפנים.
קצת נגעלתי מהחתולות; כמעט צרחתי בקול עזבו אתכם מסלביה, אל תאמינו לה, עד שראיתי שהיא שם בשביל אנשי עולם תחתון. מגיע להם. ניסיתי לחשוב למה הרב גלה [אם זה קשור לחוטף ילדים לפחות באיזה קשר אידיאולוגי...]; אהבתי עד דמעות את ההגדרה "מחכה שלש שעות ודובר שבע שפות" משל היה זה על אותה סקאלה; נשמתי אל קרבי את ריח התאנים הטריות של דניאל הבלגי; אליקים גרושקא הזכיר לי איזה אדם צדיק [אמיתי] שהכרתי בשם גרושקא [אבל לא מאמין שהוא היה יכול להיות שם בגלל התאנים הטריות שהיו עושות לו אלרגיה וסבל מזה הרבה במושב בו התגורר..]
בקיצער, תרשום אותי כבר עכשיו לספר שייצא בקרוב אמן.

את מתכוונת בוודאי לרב צבי גרושקא כהנא

נקודת מחשבה

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
תגיד, אתה חושב קודם על הסיפור או שזה יוצא לך תוך כדי כתיבת ההודעה?

מרציפן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
וקקטוס,
שכחת לציין שאשר מלאכי היה גרוש או לפחות איזה רווק מזדקן...;)

חחח
טוב, הפעם הסיפור כל כך צבעוני גם בלי זה:D

שיילה

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
מדהים ומלא השראה.
("סל של אושר עד" קצת שבר את הרטרו שבאווירה.
שרה פיגא במעגל הגברים, בעייתי לא?...)

מרציפן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
נכתב ע"י שיילה;2457248:
מדהים ומלא השראה.

שרה פיגא במעגל הגברים, בעייתי לא?...)

היתה שם מחיצה. בטוח.

[מן הסתם תלמידי הרב שגלה דאגו לזה].

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
וואוו, הרבה זמן לא הייתי כאן. לא ידעתי שאתה עדיין חי, נושם. כל-כך נושם. קקטוס.

רבנים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
יואל!
פשוט מיוחד,
הייתי מצפה שאשר יפזם את "הושענא כרם מתולעת...";)
מחכה כבר לסיפור הבא!

בונדוק

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
יפה מאד!
מה שמיוחד בסיפור הזה ובסיפורים נוספים שלך, זה שהם נותנים את ההרגשה שהחיים הפשוטים-האמיתיים של פעם הרבה יותר נעימים מהחיים הטכנולוגיים-המלאכותיים של היום.
תמשיך במלאכתך! ואלי תזכה לשחרר כמה 'אסירים וירטואליים' מבור כלאם...:)

בת חורין

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אני אוהבת את הכתיבה הלא מתאמצת הזאת שלך. זה כ"כ פשוט וכ"כ חודר.
אין הרבה סיפורים שמצליחים לשאוב אותי בקלות כזאת לתוכם כמו הסיפורים שלך.

בבקשה תמשיך לפרסם עוד:)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק לא

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב בְּךָ יְהוָה חָסִיתִי אַל אֵבוֹשָׁה לְעוֹלָם בְּצִדְקָתְךָ פַלְּטֵנִי:ג הַטֵּה אֵלַי אָזְנְךָ מְהֵרָה הַצִּילֵנִי הֱיֵה לִי לְצוּר מָעוֹז לְבֵית מְצוּדוֹת לְהוֹשִׁיעֵנִי:ד כִּי סַלְעִי וּמְצוּדָתִי אָתָּה וּלְמַעַן שִׁמְךָ תַּנְחֵנִי וּתְנַהֲלֵנִי:ה תּוֹצִיאֵנִי מֵרֶשֶׁת זוּ טָמְנוּ לִי כִּי אַתָּה מָעוּזִּי:ו בְּיָדְךָ אַפְקִיד רוּחִי פָּדִיתָה אוֹתִי יְהוָה אֵל אֱמֶת:ז שָׂנֵאתִי הַשֹּׁמְרִים הַבְלֵי שָׁוְא וַאֲנִי אֶל יְהוָה בָּטָחְתִּי:ח אָגִילָה וְאֶשְׂמְחָה בְּחַסְדֶּךָ אֲשֶׁר רָאִיתָ אֶת עָנְיִי יָדַעְתָּ בְּצָרוֹת נַפְשִׁי:ט וְלֹא הִסְגַּרְתַּנִי בְּיַד אוֹיֵב הֶעֱמַדְתָּ בַמֶּרְחָב רַגְלָי:י חָנֵּנִי יְהוָה כִּי צַר לִי עָשְׁשָׁה בְכַעַס עֵינִי נַפְשִׁי וּבִטְנִי:יא כִּי כָלוּ בְיָגוֹן חַיַּי וּשְׁנוֹתַי בַּאֲנָחָה כָּשַׁל בַּעֲוֹנִי כֹחִי וַעֲצָמַי עָשֵׁשׁוּ:יב מִכָּל צֹרְרַי הָיִיתִי חֶרְפָּה וְלִשֲׁכֵנַי מְאֹד וּפַחַד לִמְיֻדָּעָי רֹאַי בַּחוּץ נָדְדוּ מִמֶּנִּי:יג נִשְׁכַּחְתִּי כְּמֵת מִלֵּב הָיִיתִי כִּכְלִי אֹבֵד:יד כִּי שָׁמַעְתִּי דִּבַּת רַבִּים מָגוֹר מִסָּבִיב בְּהִוָּסְדָם יַחַד עָלַי לָקַחַת נַפְשִׁי זָמָמוּ:טו וַאֲנִי עָלֶיךָ בָטַחְתִּי יְהוָה אָמַרְתִּי אֱלֹהַי אָתָּה:טז בְּיָדְךָ עִתֹּתָי הַצִּילֵנִי מִיַּד אוֹיְבַי וּמֵרֹדְפָי:יז הָאִירָה פָנֶיךָ עַל עַבְדֶּךָ הוֹשִׁיעֵנִי בְחַסְדֶּךָ:יח יְהוָה אַל אֵבוֹשָׁה כִּי קְרָאתִיךָ יֵבֹשׁוּ רְשָׁעִים יִדְּמוּ לִשְׁאוֹל:יט תֵּאָלַמְנָה שִׂפְתֵי שָׁקֶר הַדֹּבְרוֹת עַל צַדִּיק עָתָק בְּגַאֲוָה וָבוּז:כ מָה רַב טוּבְךָ אֲשֶׁר צָפַנְתָּ לִּירֵאֶיךָ פָּעַלְתָּ לַחֹסִים בָּךְ נֶגֶד בְּנֵי אָדָם:כא תַּסְתִּירֵם בְּסֵתֶר פָּנֶיךָ מֵרֻכְסֵי אִישׁ תִּצְפְּנֵם בְּסֻכָּה מֵרִיב לְשֹׁנוֹת:כב בָּרוּךְ יְהוָה כִּי הִפְלִיא חַסְדּוֹ לִי בְּעִיר מָצוֹר:כג וַאֲנִי אָמַרְתִּי בְחָפְזִי נִגְרַזְתִּי מִנֶּגֶד עֵינֶיךָ אָכֵן שָׁמַעְתָּ קוֹל תַּחֲנוּנַי בְּשַׁוְּעִי אֵלֶיךָ:כד אֶהֱבוּ אֶת יְהוָה כָּל חֲסִידָיו אֱמוּנִים נֹצֵר יְהוָה וּמְשַׁלֵּם עַל יֶתֶר עֹשֵׂה גַאֲוָה:כה חִזְקוּ וְיַאֲמֵץ לְבַבְכֶם כָּל הַמְיַחֲלִים לַיהוָה:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

הבעות פנים • אתגר 57

לוח מודעות

למעלה