חידות תורניות אשכול חידות תורניות

הפצחן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
אני כבר שנים מכור לחידות ושאלות.
פותר כאלה, כותב כאלה, קורא כאלה. אפשר למצוא כמה שלי באשכול הזה.

ראיתי פה באתר המון אשכולות של חידות. המון. אבל משום מה, להפתעתי, כמעט ולא מצאתי (מלבד אשכול אחד מפוזר ומבולגן) חידות ושאלות תורניות מעניינות ומסודרות, שזה חבל.

זה חבל כי זה מחדד שיניהם של ישיבישערס, זה חבל כי זה מענג מוחם של אברכים עמלים, זה חבל כי זה מתבל את הלימוד וזה חבל כי זה תורה, אחרי הכל. וזה חשוב לנו הרבה יותר מאזורי תפוצה של ארנב הקטפוליבמבה האימתני או לנסות לנחש מילה רנדומלית.

קיצור אמרתי לעצמי בוא נרים את הכפפה, ונפתח אשכול חביב ומסודר של חידות ושאלות תורניות.

אפשר שאלות הלכתיות מסקרנות, שאלות עניין יהודי, שאלות בפשוטו של מקרא וכו׳ וכו׳.

רק כמה כללים חשובים:
לחדי החידות: בבקשה - רק שאלות שיש לכם תשובה מוכנה עליהן. לא פתחנו שו״ת סמס, אלא אשכול נחמד של חידות בעלות תשובה.

ולעוני התשובות: בבקשה לא להשתמש במאגרי מידע מקוונים למיניהם. קצת אידישע קאָפּ, חבר׳ה.

נא לא להספים ולכתוב הודעות של שווא והבל. רק שאלות, תשובות וניסיונות לתשובה, למען הסדר ושמירה על אשכול קריא ונוח.

אני אשתדל להעלות פה שאלות מדי פעם, מי שירצה יוכל להשתדל לפתור וגם להעלות שאלות משל עצמו.

בעזרת השם נעשה ונצליח

שאלה מס׳ 1 | התחום: עניין יהודי

למה רבי טרפון קידש 300 נשים?
אם יהיה קושי בפיתרון, נוסיף גם רמז בעז״ה.

כל שם שתרצה

מהמשתמשים המובילים!
אני מקווה שזה בצחוק? יש לך מקור שבאמת נהפך לזאב? כי משהו טען לי כך לפני שנים אבל לא היה לו מקור טוב לזה.
לפני שני דפים היה על זה דיון זוטא. כמוני כמוך כעמי כעמך, עיין מכאן ואילך:
(פי' רבנו אפרים)
וזה לשונו (בפ' ויגש): בנימין היה זאב יטרף, וטורף בני אדם לעתים, וכשבא לו העת שנהפך לזאב שנאמר בנימין זאב יטרף, ובעוד שהיה אצל אביו נשען על הרופא, ובאותו זכות לא היה נהפך לזאב, שכך אמר ועזב את אביו ומת, כלומר כשיפרד מאביו יהפך לזאב לעוברי דרכים והיה כל מוצאו יהרגהו.​

מתגעגע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
1) עם איזה חיה יעקב אבינו דיבר?
חמור אבי שכם :) !!
צא ובקש לך מדרש על חיה אמיתית המדברת..
בדיוק
אולי הכוונה לזאב - כשהיה בנימין נהפך אליו.
באמת חשבתי לבאר זאת כך ע"פ פי' רבינו אפרים

מתגעגע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
ואני שמעתי מפי מגיד אחד, שהיתה זו חרבו של אדם הראשון, ואין בידי לאשר או לשלול. אולי תוכלו למצוא מקור.
מעניין. למה אדם הראשון היה לו חרב? עם מי הוא נלחם?
כעת לא מצאתי, אלא בכל המקומות נזכר שהחרב היה של מתושלח וכתב עליו שם המפורש ונלחם בו עם המזיקים והשדים שנולדו מאדם הראשון. אמנם יתכן שהמגיד הנ"ל הבין מסברא שהחרב המיוחד הזה עבר מדור לדור מאדם הראשון ואילך, כשם שהוא עבר גם אח"כ מדור לדור.​

נכון מאוד

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
מילה עם לפחות 3 משמעויות? (משהו פחות מוכר)
איזה אחים היו גם גיסים- חתנים אצל אחד (חוץ מאברהם ונחור) ?
מילה שהחלפת אות אחד המשמעות מתהפכת ?
מי הדוד והאחיין (המנהיג-ראש המשרתים) שהיו גיסים - חתנים אצל אחד ?
מי החיה ובנו ששימשו כל אחד לאישיות אחרת, באותו שימוש אך למטרה הפוכה ?
האם יש קשר משפחתי בין משה לבתיה' ? (זוהר)
מי מהשבטים נפגש עם יתרו בשלב כלשהו וקיבל ממנו טובה, ואיך הוא החזיר לו טובה ע"ז ?

נערך לאחרונה ב:

נכון מאוד

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
ברשותכם אביעה חידות

2) איזה סימן עשה יעקב אבינו עם אבנים?
3) את מי יעקב אבינו החייה בתפילתו?
4) מי היה הראשון שניסך ניסוך המים?
5) היכן מצאנו "מי מריבה" לדבר טוב?
אם תוכל להביא קצת רמזים למראי מקומות, כי מעבר לגל שיעקב עשה עם האבנים אני לא מוצא כלוווום !

מתגעגע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
האם יש קשר משפחתי בין משה לבתיה' ? (זוהר)
בתיה בת פרעה וצפורה בת יתרו היו שתי אחיות תאומות, ונולדו עם משה, ולקחום פרעה ויתרו כאסופי מן השוק מחמת יפין ותהי להם לבת וכו' (ילקוט דוד בשם זוהר). ביקשתיהו ולא מצאתיהו, וע' בשפתי כהן ז"ל פ' בראשית. (מדרש תלפיות ענף בתיה וצפורה). שפתי כהן פרשת נח, כוללות דבריו, שקין לקח שתי תאומות שנולדו עם הבל וכו', והתאומה שנטמאה באה בבתיה בת פרעה, והתאומה הפשוטה שלא נטמאה באה בצפורה בת יתרו, ופרעה היה קין וכו', ואע"פ שרחצה מגלולי אביה, עם כל זה לא יוכל בעלה הראשון אשר שלחה לשוב לקחתה אחרי אשר הוטמאה, ולא נשאת לשום אדם ונכנסה בחיים לגן עדן, ולקח תאומתו השנית שהיא צפורה וכו'. אמר המלקט, יובן בזה מאמר שהבאתי בענפים דלעיל משם ילקוט דוד, דצפורה ובתיה היו אחיות משה שנולדו עמו מאם אחת, על כרחך הכוונה, כיון שמשה הוא הבל ובתיה וצפורה הם ב' תאומות שנולדו עמו, ומה גם שיוכבד היינו חוה כמו שכתב בעל חסד לאברהם, נמצא שבתיה וצפורה נולדו עם משה שהוא הבל. (מדרש תלפיות ענף הבל)

נערך לאחרונה ב:

מתגעגע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אם תוכל להביא קצת רמזים למראי מקומות, כי מעבר לגל שיעקב עשה עם האבנים אני לא מוצא כלוווום !
בשמחה רבה ואמרו כולם
אולי הכוונה לזאב
2) איזה סימן עשה יעקב אבינו עם אבנים?
פעם אחת בתחילת ויצא, ופעם אחת במכירת יוסף
3) את מי יעקב אבינו החייה בתפילתו?
במכירת יוסף
4) מי היה הראשון שניסך ניסוך המים?
בבית אל
5) היכן מצאנו "מי מריבה" לדבר טוב?
רש"י

נכון מאוד

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בתיה בת פרעה וצפורה בת יתרו היו שתי אחיות תאומות, ונולדו עם משה, ולקחום פרעה ויתרו כאסופי מן השוק מחמת יפין ותהי להם לבת וכו' (ילקוט דוד בשם זוהר). ביקשתיהו ולא מצאתיהו, וע' בשפתי כהן ז"ל פ' בראשית. (מדרש תלפיות ענף בתיה וצפורה). שפתי כהן פרשת נח, כוללות דבריו, שקין לקח שתי תאומות שנולדו עם הבל וכו', והתאומה שנטמאה באה בבתיה בת פרעה, והתאומה הפשוטה שלא נטמאה באה בצפורה בת יתרו, ופרעה היה קין וכו', ואע"פ שרחצה מגלולי אביה, עם כל זה לא יוכל בעלה הראשון אשר שלחה לשוב לקחתה אחרי אשר הוטמאה, ולא נשאת לשום אדם ונכנסה בחיים לגן עדן, ולקח תאומתו השנית שהיא צפורה וכו'. אמר המלקט, יובן בזה מאמר שהבאתי בענפים דלעיל משם ילקוט דוד, דצפורה ובתיה היו אחיות משה שנולדו עמו מאם אחת, על כרחך הכוונה, כיון שמשה הוא הבל ובתיה וצפורה הם ב' תאומות שנולדו עמו, ומה גם שיוכבד היינו חוה כמו שכתב בעל חסד לאברהם, נמצא שבתיה וצפורה נולדו עם משה שהוא הבל. (מדרש תלפיות ענף הבל)
יפה מאוד, יוצא שמשה היה גיס של בתיה !!

ירושלמי987

משתמש מקצוען
מילה עם כמה משמעויות? (יש כנראה הרבה, משהו פחות מוכר, מקווה שאני מדייק)
לו
רש"י בראשית נ ט"ו
לו ישטמנו" - שמא ישטמנו לו מתחלק לענינים הרבה יש לו משמש בל' בקשה ולשון הלואי כגון לו יהי כדבריך לו שמעני ולו הואלנו לו מתנו ויש לו משמש בל' אם ואולי כגון לו חכמו לו הקשבת למצותי ולו אנכי שוקל על כפי ויש לו משמש בל' שמא לו ישטמנו ואין לו עוד דומה במקרא והוא ל' אולי כמו אולי לא תלך האשה אחרי ל' שמא הוא ויש אולי ל' בקשה כגון אולי יראה ה' בעניי אולי ישיב ה' אותי הרי הוא כמו לו יהי כדבריך ויש אולי ל' אם אולי יש חמשים צדיקים

נכון מאוד

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
אולי הכוונה לזאב

1704132618500.png

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  30  פעמים

לוח מודעות

למעלה