''אסור לדבר בשעת התפילה וקריאת התורה...''

יפית כוכב

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י שאול יצחק;2434996:
יש אנשים שמקבלים חכמת זקנים מגיל צעיר,
וגם, נהניתי לקרוא אצל מישהו אחר מה שכתבת על המן הרשע, זאת טענה שיצא לי להגיד בכמה שיחות עם חברים, והנה פתאום עוד מישהו אומר את זה.

תודה!:eek:

♦ברכי קעניג♦

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
ציור חינני, הדמויות ממש מתוקות.

*יש בעיית עומק בתמונת בית הכנסת מבפנים, במצב הזה שלא מצוירים שם קוי פרספקטיבה מינמליים, זה נראה כמו תמונה שמודבקת על הקיר.

תמר 85

משתמש רשום
הציור נפלא! לא אתייחס לתוכן....(לא לטעמי)

נקודה למחשבה, בדר"כ הפתח של הבית כנסת הוא מאחורה, כך שמי שנכנס רואה את הגב של המתפללים, ולא ב'מזרח'.

וחוץ מזה, אני לא חושבת שאנשים היו מדברים בפתח של הבית כנסת בזמן שכל המתפללים רואים אותם.

שיילה

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
כתב הרמב"ם (הלכ' תפלה פי"א ה"ט): "מי שצריך

ליכנס לבית הכנסת לקרות תינוק או חבירו יכנס ויקרא מעט או יאמר שמועה ואח"כ יקרא

חבירו כדי שלא יכנס בשביל חפציו בלבד, ואם אינו יודע יאמר לתינוק מן התינוקות קרא

לי הפסוק שאתה קורא בו, או ישהה מעט בבית הכנסת ואח"כ יצא, שהישיבה שם מעסקי

המצות היא שנאמר אשרי יושבי ביתך". (עכ"ל). ונראה שהישיבה בבית הכנסת למצוה יחשב,

והמדבר שיחה בטילה וכאלה עבירה מכבה מצוה, מזה ילמוד כל איש ואשה שיושבים בבית

הכנסת, אף שלא בשעת התפלה שאין לדבר שום שיחה בטילה ומכל שכן בשעת התפלה או

קריאת התורה שלא לדבר דבר של חולין, ובעו"ה עד מתי יהיה זה לנו למוקש שבכל עיר ועיר

אין יכולין למחות להן לעם ונעשה להם כהיתר בעונותינו הרבים, ווי להם ווי לנשמותיהם,

ואיך יעלה תפלותיהם למעלה והיא מלוכלכת במיני חטאים, ואין קטגור נעשה סנגור.

על כן, מן הראוי שכל קהלה וקהלה מקום אשר דבר המלך מלכו של עולם ודתו מגיע יעמדו

אנשים על זה אשר ישגיחו באיומים רבים על המדברים ויביישו אותם ברבים
, ובזה נראה

כבוד ה' בארץ, "וְכָל הָעָם יִׁ ְשמְע וּ וְיִרָא וּ וְלֹא יְזִידוּן עוֹד" (דברים יז, יג), ויתנו במתג ורסן עדיים

לבלום את פיהם בבית הכנסת לדבר דבר של חול ושיחה בטלה. (ע"כ לשון ספר ווי העמודים).

שיילה

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י רפי רפי;2434589:
גיבוב של שטויות.
הכוונה במודעה לא להוכיח אלא לחנך את צעירי הצאן.
התורה הקדושה ממש דוגלת שילד יתחנך לדעת מתי הוא עושה נחת לבורא עולם ומתי לא.
חינוך ורוממות עצמית ע"י פסילת האחר הוא נטו אלימות (שמצויה לצערנו בשפע בחברה החרדית. אלימות פיזית. אלימות מילולית. אלימות מחשבתית. פלוני לא בא לי טוב בעיניים? יאללה! שייגעץ! שיקצע! טשוכאפאכע!)

עורבו כאן שני נושאים
דבר הנתון לוויכוח הלכתי השקפתי ופלג מסויים יוצא נגדו בהפגנת אלימות מופרזת הוא דבר דוחה ואינו לרוח היהדות.
אך דבר שאינו בר מחלוקת כגון חילול שבת בפרהסיה באיזור חרדי שאין רב שאינו מורה להשתמש בכל אמצעי (לא פיזי) להפסיק את חילולי השבת.
דבר זה מבחינתנו הינו כמו קמפיין נגד התאבדות כשרואים בן אדם שהולך להתאבד לא יהיה מי שיכתוב "גיבוב של שטויות" על מי שיתמוך בהצלתו אפי' בצורה אלימה (ואפי' פיזית).

yaakovh

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
שיילה,
הנושא לא היה כמה חמור לדבר בשעת התפילה, גם לא כמה חשובה המחאה על חילול שבת. כל ירא שמיים יסכים איתך כל כך.
הנושא הוא - האם פרוספקט כזה ישכנע את המדבר ויקרב אותו או שייצור אצלו אנטי.
גם את העבירה הכי חמורה בתורה לא תוכל לכפות ולהחדיר בכח ובצעקות באנשים, גם לא בהעלבות ובגידופים, בשנאה ובכעס. ההיפך הגמור.

רפי רפי

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י שיילה;2435764:
עורבו כאן שני נושאים
דבר הנתון לוויכוח הלכתי השקפתי ופלג מסויים יוצא נגדו בהפגנת אלימות מופרזת הוא דבר דוחה ואינו לרוח היהדות.
אך דבר שאינו בר מחלוקת כגון חילול שבת בפרהסיה באיזור חרדי שאין רב שאינו מורה להשתמש בכל אמצעי (לא פיזי) להפסיק את חילולי השבת.
דבר זה מבחינתנו הינו כמו קמפיין נגד התאבדות כשרואים בן אדם שהולך להתאבד לא יהיה מי שיכתוב "גיבוב של שטויות" על מי שיתמוך בהצלתו אפי' בצורה אלימה (ואפי' פיזית).

שוב אתה חוזר על עצמך.
המודעות המפורסמות ע"י הארגון הנל אינן קוראות לתוכחה שהיא נושא חשוב ונלמד בפני עצמו - אלא להחדרת המודעות בנושא.
אני די נחרץ בענין שחינוך ומודעות לנושא חיובי ככל שיהיה צריך לבוא בצורה בריאה ולא ע"י דריסת האחר וזו גם דרך התורה כידוע בהרבה מקורות בחזל ובספרי המחשבה והמוסר (כן.כן. לא רק תניא)
לכן קראתי לזה "שטויות" לא מפני שזה לא נכון אלא בגלל שזה פשוט לא קשור.
יעקב הקדימני.

מרציפן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
נכתב ע"י שיילה;2435764:

אכן דוגמא מצויינת הבאת,
מי שיש לו מחשבות אובדן וכדו' הדבר האחרון שעושים [ועושים כשאין ברירה] זה באלימות. דבר ראשון מנסים לעזור לו בשיטות נעימות ופסיכולוגיות, לנסות להבין את העובר עליו ומשם לתמוך בו ולגלות לו את היופי והיוקר שבחיים. את האלימות משאירים לסוף כשאין שום ברירה - וזה לא יעזור לשכנע אותו במאומה. רק יחזיק אותו כל עוד הוא לא חזק יותר ממך.

ליבליב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י שיילה;2435764:

ואם בן אדם הולך להתאבד מהסיבה שאנשים אלימים כלפיו?
לא נראה לי שכשינסו למנוע ממנו להתאבד בשיטת אלימות זה יועיל במשהו (כמו שנאמר פה כבר, זה רק חיצוני. יצליחו למנוע את אותו הרגע אבל בפנים הוא ישאר מתוסכל וממורמר והרצון שלו לא השתנה.)
אני חושבת שזה על אותו משקל.
רוב הציבור ש"גרוע יותר מצפרדעים" הגיע למצב הזה בגלל סוג החינוך הזה, לטעמי.
קיצור,
כמו לנסות לכבות שריפה עם אש.

YUDITH

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
נכתב ע"י רפי רפי;2435787:
שוב אתה חוזר על עצמך.
המודעות המפורסמות ע"י הארגון הנל אינן קוראות לתוכחה שהיא נושא חשוב ונלמד בפני עצמו - אלא להחדרת המודעות בנושא.
אני די נחרץ בענין שחינוך ומודעות לנושא חיובי ככל שיהיה צריך לבוא בצורה בריאה ולא ע"י דריסת האחר וזו גם דרך התורה כידוע בהרבה מקורות בחזל ובספרי המחשבה והמוסר (כן.כן. לא רק תניא)
לכן קראתי לזה "שטויות" לא מפני שזה לא נכון אלא בגלל שזה פשוט לא קשור.
יעקב הקדימני.

נכון, בהחלט אתה צודק. לא רק ספר התניא. ויצא לי לשמוע מספיק מחנכים דגולים מהמגזר הליטאי וגם החסידי ( כל מיני חסידויות) שמדברים על כך. ומזכירים שהדרך האמיתית להפנמת דברים היא בנועם, שלום העצמת הטוב והיפה. דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום...

שיילה

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
כולם חכמים כולם נבונים אך נראה לי שעדיף להחזיר את הפורום לתחומי האיור.

שאול יצחק

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י ליבליב;2435932:
קיצור,
כמו לנסות לכבות שריפה עם אש.

זה תופעה מעניינת,
רואים קלקול בציבור ושמשהו לא הולך כמו שרוצים,
אז עושים יותר שרירים וכח לגדור ולתקן,
ואז רואים שעוד יותר מתקלקל,
אז עושים בעוד יותר כח,
רואים שמתקלקל עוד יותר, עושים בעוד יותר כח,
וכן הלאה.

יש בצבא ביטוי כזה, 'מה שלא הולך בכח, ילך ביותר כח' , אולי זה בא משם?

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י yaakovh;2435781:
הנושא הוא - האם פרוספקט כזה ישכנע את המדבר ויקרב אותו או שייצור אצלו אנטי.
גם את העבירה הכי חמורה בתורה לא תוכל לכפות ולהחדיר בכח ובצעקות באנשים, גם לא בהעלבות ובגידופים, בשנאה ובכעס. ההיפך הגמור.
מה????
אז סתם השקעתי מיליונים בקמפיין החרדקי"ם??? (ציניות. ציניות. ציניות. כל מילה פנינה)

יענער

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
יש טעם במה שכולכם אמרתם בהודעות שלפניי.

אך - מצד שני -
כמי שמכיר מאוד מקרוב את הארגון החשוב הזה, ארגון "ומקדשי תיראו", הם עושים את כל סוגי התעמולה להחדיר ענין חשוב זה; בנועם, בחיוך בהשגחה, במודעות, ו...כן גם בצעקות ובאיומים, ובכל שאר הדרכים שאפשר להעלות על הדעת.
מייסד הארגון הינו יהודי יקר, שליבו דאב על מצב התפילה בציבור שלנו, ושם לו למטרה בהתנדבות מלאה להחדיר את חומר האיסור של שיחה בבית המדרש בקרב הציבור, וזאת באמצעות כל האמצעים העומדים לרשותו. במסגרת זאת הוא מפרסם מודעות תעמולה על הענין, בעקביות מופלאת, שבוע אחרי שבוע, כל שבוע הוא מגיע עם רעיונות חדשים ומחודשים, הזויים ושאינם, וללא שום הפוגה וליאות, כבר בערך חמש שנים רצופות!
והתוצאות מדברות בעד עצמן! באותו בית המדרש בו הארגון נוסד ופועל (עוד בטרם החל להפיץ את חומר התעמולה שלו לבתי מדרשים בכל רחבי העולם), התחולל שינוי בלתי יאומן, מן הקצה אל הקצה, בשמירה על כבוד התפילה. האחוזים של האנשים שמדברים באמצע התפילה ירדו באופן דרסטי! עד לבודדים ממש!

אז שתבינו. זה לא המודעה הראשונה שהוא מפרסם, וגם לא העשירית (אגב, כאן יש את כל המודעות שלו, למי שמעוניין לראות ולהתרשם). הוא כבר עשה תעמולה בכל האפשרויות שניתן להעלות על הדעת, ובטובות וחיוכים הוא כבר פירסם מספיק, וגם הועיל המון. עכשיו, מה שנשאר לו הוא רק "הגרעין הקשה", שלא איכפת להם מכלום. באים לבית הכנסת בשביל לפטפט עם החברים שלהם וצוחקים מכל מי שבא להכתיב להם שצריך להתפלל וכו' וכו', בשבילם כבר ניסו מספיק בטובות. מה שיעזור עכשיו, הוא רק האיומים, וכן... גם להשוות אותם לצפרדעים וכל זה... אולי כך יתביישו מהילדים שלהם, ויחוסו על נשמתם.
(אחרי הכל, לא מדברים כאן על חילול שבת או להחזיק אינטרנט פרוץ, שאפשר "לעשות כאילו" בגלוי ובסתר להמשיך עם מה שעשו עד היום. זה הרי משהו ש-או כן או לא, או שהוא מתפלל כמו יהודי או שהוא מפטפט בחוץ. הרי זה למעשה, שייכנסו לבית הכנסת ויתפללו, ולא שייך בזה ש"בלב עדיין יהיו מקולקלים".
אז אם כבר ניסו מספיק בטובות, מותר גם לאיים ולהגיד שהם יותר גרועים מצפרדעים ועומדים ליד הזבל... כולי האי ואולי יכנסו לתפילה ולא יפטפטו בחוץ).

טוב... נסחפתי קצת. מקווה שהובנתי.

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
הכל היה טוב ויפה אילולי אי אפשר להשפיע באיומים כאלו גם על הגרעין הקשה.
כלומר אפשר להשפיע באיומים, אבל כאן זה זלזול, לא איומים.
כשמזלזלים בבנאדם, לעולם הוא לא ישתכנע, להפך, יגיד לילדים שלו כמה האלו קיצוניים ו'מטומטמים'.
אני חושבת שאם הוא לא מתבייש מהילד שלו כשכתוב כמה אסור לדבר בשעת קריאת התורה, הוא יותר לא יתבייש אם יגידו לו שהוא זבל.

כי הלוא אם הוא זבל, ממילא אין ענין להתאמץ.

איומים מבחינתי זה להסביר בגהנום. וגם בזה לא הייתי משתמשת.

שאול יצחק

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י יענער;2440878:
טוב... נסחפתי קצת. מקווה שהובנתי.

הובנת מצויין, ולא נסחפת זה היה תוספת חשובה.
ואישית, גם אהבתי את האפס אחוז נצחנות בהודעה שלך, ש'כוייעח על ההסבר!

ליבליב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י יענער;2440878:
אז שתבינו. זה לא המודעה הראשונה שהוא מפרסם, וגם לא העשירית (אגב, כאן יש את כל המודעות שלו, למי שמעוניין לראות ולהתרשם).

מה שצייר "אברומי" מוצלחים. (לא עברתי על כל השאר, שלו פשוט משך לי את העין)
מוגש בצורה הומוריסטית קלילה וחביבה, לא מעורר התנגדות..
מה שנאמר בין השורות, בצורה לא ישירה ולא תוקפנית, משפיע יותר על התת מודע (אני חושבת.:rolleyes:)

תודה על השיתוף.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ו'

מא וִיבֹאֻנִי חֲסָדֶךָ יי תְּשׁוּעָתְךָ כְּאִמְרָתֶךָ:מב וְאֶעֱנֶה חֹרְפִי דָבָר כִּי בָטַחְתִּי בִּדְבָרֶךָ:מג וְאַל תַּצֵּל מִפִּי דְבַר אֱמֶת עַד מְאֹד כִּי לְמִשְׁפָּטֶךָ יִחָלְתִּי:מד וְאֶשְׁמְרָה תוֹרָתְךָ תָמִיד לְעוֹלָם וָעֶד:מה וְאֶתְהַלְּכָה בָרְחָבָה כִּי פִקֻּדֶיךָ דָרָשְׁתִּי:מו וַאֲדַבְּרָה בְעֵדֹתֶיךָ נֶגֶד מְלָכִים וְלֹא אֵבוֹשׁ:מז וְאֶשְׁתַּעֲשַׁע בְּמִצְוֹתֶיךָ אֲשֶׁר אָהָבְתִּי:מח וְאֶשָּׂא כַפַּי אֶל מִצְוֹתֶיךָ אֲשֶׁר אָהָבְתִּי וְאָשִׂיחָה בְחֻקֶּיךָ:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה