שיתוף - לביקורת אנטי פרייארת מצויה

שועל ספרות.

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
זה התחיל בגיל צעיר מאוד, ראו את זה עליו מגיל אפס כמעט.

כשבגן רוחה חילקו מיני מתיקה (כלשון קודשה) למסיבת פרשת נח (אולי אתם תבינו על מה המסיבה?). הוא לא ויתר על מעט מהחופן שלקח, למרות צווחות אימה, או בשמן המקורי, בכי, שבקעו מפי אחד מזאטוטי הגן שלא נשאר לו כלום. "היא אמרה כמה שנכנס ביד". אמנם דקה הוא נבר בתוך הקופסא (עם היד שהרגע...) בניסיון להשיג יותר מכולם, והוא קצת עזר לעצמו עם היד השנייה, אבל כבר אז זה היה בנפשו, אני לא אצא פרייאר!!

כשבת"ת שבו הוא למד לקחו אותם לבריכה בתשלום של עשרים וחמישה שקלים ("הם גנבים אבא, בטוח עושים להם את זה יותר בזול כי אנחנו קבוצה ענקית") הוא היה הראשון בבריכה. קפץ ראש, למרות שאדום הפנים הנקרא גם מציל צעק עליו נמרצות. "מה אני פרייאר?" הוא אמר לחבריו, "שילמנו להם טוב טוב!" ובשעת היציאה מהבריכה, הוא לא יצא עד שהמציל משך אותו בכפות רגליו למול כל עיני הילדים שהריעו לו נמרצות, הוא הלך לכיוונם כשהוא ממלמל לעצמו, "אני לא אצא פרייאר!!"

בישיבה קטנה. מתחילת השבת התאחדות עד הסוף יכולתם לראותו מסתובב כאחוז אמוק לנצל כל רגע וכל דבר במתחם, גם לא קשור! (הנדנדה שהייתה שם היא לילדים, אבל מי יגיד לו? הוא שילם!) בהופעה של הזיצער האומלל, הוא ישב ודיבר מולו בקולי קולות, כשמדי פעם הוא מבליח קול מזעזע. "ככה כיף לי, הוא לא יגיד לי מה לעשות!"הוא אמר לסביבתו "שילמנו הרבה מאוד! אתם יודעים שב'חדוות דוד' שילמו חצי! אני לא אצא פרייאר!!"

בישיבה גדולה. חברי שולחנו היו בצום תמידי. "אבא שלי משלם מספיק לישיבה גם בשביל שש עופות לארוחת צהריים! שלא נדבר על זה, שהם עוד עושים כסף מתורמים!" הוא היה דורש קבל עם שהסכים להאזין לו, ומשאיר אותם עם התוספת הלא ראויה כלל לשמה (מי אוכל פתיתים עם התבלין הזה??) חברי חדרו בכלל, הם היו קמים גלידי קרח כל בוקר. המזגן רק על שש עשרה טורבו! אני לא אצא פרייאר!!

היום ראיתי אותו. הוא עמד בתחנה עם אשתו ושנים עשר ילדיו עם שמונה מזוודות לידם, וכולם מקיאים את נשמתם על רצפת התחנה. הוא ראה אותי מביט בהם, אז הוא פנה אליהם ואמר בקול כדי שאני ישמע, "הם רצו להרוויח עלינו עם ה'דרך שווה'? אנחנו נראה להם ננצל את החופשי חודשי עד תום!! אנחנו אוחזים כבר באלף מאתיים ארבעים ושבע לאחד אם לא היינו עושים חופשי. יאללה לרמת הגולן, אנחנו לא נצא פרייארים!!"

נערך לאחרונה ב:

שועל ספרות.

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
וסליחה שאני מעצבנת אבל אצא ולא יצא.
פעם שמעת מישהו שאומר "אני לא אצא פרייאר" זה אמור להיות בלשון שבני אדם מדברים (הרי חוץ מהראשון הכל ציטוט).
אבל עכשיו כשקראתי שוב זה הפריע לי בעין, אז תיקנתי. תודה על ההערה!
אבל זו שאלה אם טוב שעשיתי כך, אולי עכשיו זה נהיה פחות אמין, הרי לא מדובר בדוקטור ללשון.

-חיה-

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
פעם שמעת מישהו שאומר "אני לא אצא פרייאר" זה אמור להיות בלשון שבני אדם מדברים (הרי חוץ מהראשון הכל ציטוט).
אבל עכשיו כשקראתי שוב זה הפריע לי בעין, אז תיקנתי. תודה על ההערה!
אבל זו שאלה אם טוב שעשיתי כך, אולי עכשיו זה נהיה פחות אמין, הרי לא מדובר בדוקטור ללשון.
הסיפור כתוב טוב מבחינה לשונית, והיה מובן שכתבת 'יצא' כי זו השפה של הבחור הלא פראייר.
לטעמי זו טעות מהסוג שאומרים ולא כותבים (כמו סבתא וספתא).

יוסף יצחק פ.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
אוי, כמה אפשר לכתוב על פראיירים:
בחתונה של אביחי רוט (שאמנם הקשר היחידי ביניהם היה ניד ראש במכולת) הוא הגיע עם מזוודה, והחל למלא מכל טוב מצריים. לשאלת אחד המלצרים 'סליחה, מה אתה בדיוק עושה, אדוני?', הוא השיב בקול רם, 'שילמתי צ'ק ע"ס מאתיים ש"ח, אני אהנה מהחתונה הזו ככל שאוכל, אני לא אצא פראייר!

עניין דומה היה גם במסעדה, וביציאה מהמקווה, כשחברו שם לב שלידידו יש מלתחה שלמה עם הלוגו של 'בית המלון צופים' ע"ש דבש ונופת צופים.

אבוי למי שרק ניסה לעקוף אותו בעת עמידה בתורים, גם אם היה מדובר במוכר האומלל שרק ניסה להגיע לדלפק, שהרי הוא אינו רוצה לצאת פראייר!

ובעת נהיגה בכביש.. עדיף שלא לדבר..

לוטם

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים

שועל ספרות.

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
בלי סוף. לא רציתי להלאות את הקוראים. אולי אעלה טור המשך.

תעשה טור שבועי על כל ה'לא פראיירים' שפגשת השבוע...;);)
התכוונתי טור המשך עליו!
אגב, נגשתי אליו השבת וסיפרתי לו שכתבתי טור עליו. הוא שאל אותי בזעקה, מה אתה עושה עליי כסף? הרגעתי אותו ואמרתי לו שלא עשיתי מזה שקל. הוא צעק עליי באימה, בשביל מה אתה כותב עם זה בלי כסף, מה אתה פרייאר???

שועל ספרות.

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
אגב @רודיום , לא זיהיתי אותך עם הירוק הזה...:eek:
החזרתי!
(אם הוא היה שומע את זה, הוא היה שואג עליי! "שינסו לזהות לבד, אני אומר'ך רודיום, הם מוציאים אותך פרייאר!")

יוסף יצחק פ.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
דרך אגב:
מקור המילה פראייר:
"פרייהר", Freiherr, היא דרגת אצולה זוטרה (מקבילה בערך לברון) Barfifon. ייתכן שיש קשר בין הצליל גרמני הבולט לבין המשמעויות ה"ייקיות" הסטריאוטיפיות כגון קבלת מרות, היצמדות לכללים נוקשים ופורמליים על חשבון גמישות, פקחות ואלתור. בסלנג העברייני של אודסה בראשית המאה ה-20, שהיה מבוסס על יידיש, תיארה המילה אדם שומר חוק, בניגוד לעבריינים מקצועיים.
אפשרות נוספת היא שהמקור בא מהמילה Freier, שמשמעותה "פנוי" או "חופשי" בגרמנית. כך, מי שפנוי, יכול להיות מנוצל על ידי האחר.
לפי השערה אחרת, מקור המונח הוא ברומניה, שם נהגו בני האצולה האוסטרו-הונגרית לבלות חופשות במאה התשע עשרה, והיו מוכנים לשלם מחירים מופקעים על מוצרים ושירותים מבלי למחות או לעמוד על המקח. כתוצאה מכך נכנסה המלה fraier לשפה הרומנית במשמעות דומה לזאת בעברית המודרנית, והובאה לארץ בידי יהודים מרומניה.
(מקור: ויקיפדיה)

אגב:
אחד הפרדוקסים בפרויקט הציוני הוא בכך שהציונות ביקשה לייצר יהודים שלא יהיו פראיירים, אך כדי להגשים זאת היא תבעה משמעת חזקה לקולקטיב, ובעצם להיות פראיירים במונחים של ימינו.
(מקור: ויקיפדיה)

עכשיו כשאני חושב על זה, אולי הייתי פראייר כשכתבתי את זה..;)

הפצחן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
עצוב ונכון וחבל.
הנה סיבה אחת שבגללה משתלם להיות סקוטי ולא ישראלי

מֶנַחֵם

קופי כובש, רייטינג מנצח
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עצוב ונכון וחבל.
הנה סיבה אחת שבגללה משתלם להיות סקוטי ולא ישראלי
אתה מתכוון - הכי משתלם להיות ישראלי שפותח מלון בסקוטלנד. זה כן.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה