אל אם. הדרך.

• פותח הנושא y&m
  • פורסם בתאריך

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
ביקורת לספר "תחנות"/ דבורי רנד

יש ספרים שאני קוראת. סוגרת אותם בחבטה ואומרת לעצמי "אח... דמיונות של סופר, חבל על הזמן שלי". ויש ספרים, כמו הספר הזה. שאני אומרת לעצמי "אח... איזה ספר. אבל טוב שהוא פרי דמיון הסופר..."

ב"תחנות" הסופרת פורסת בכישרון ורגש. מסכת מסובכת של קשר בין אם לבת, שעלה על שרטון.
המסכת מכילה תערובת רגשית עזה של אהבה, אכזבה, עקשנות, פגיעה, מרירות, כמיהה עזה, כאב, חוסר אמון ועוד. שלמרות הרכיבים הסוערים הפכו מבלילת רגשות לעלילה סוחפת.

המסר הראשוני והישיר, איתו גם בחרה הסופרת לפתוח את העלילה. הוא: "ואל תדון את חברך עד שתגיע למקומו". אבל לדעתי המסר החזק יותר. זה האומץ לקחת אחריות על מערכת ולנסות לבחון אותה בעיניים חדשות.

מה שאהבתי מאד בעלילה זה שדווקא פרק הזמן בו הן היו אומללות ביותר מבחינת המוסכמה החברתית. אם ובת. בודדות בנסיבות טרגיות. זהו פרק הזמן המאושר ביותר בחייהן.

העלילה נשית מאד. מאד. הדמויות הגבריות המעטות פאסיביות למדי.
על אף שהעלילה עוסקת בניתוח רקמות עדין מבחינה דתית (כיבוד הורים). הסופרת נמנעה בכישרון מכניסה לעניין והצליחה להביא את הדרמה האנושית כהוויתה. ללא משפטי חינוך והטפות מיותרות. המסר העולה חזק הרבה יותר.

פחות אהבתי את כמויות הטרגדיות לאורך הספר. זה נתקע לי בגרון. אם כי לפחות הן הוגשו בצורה הגיונית ותואמת למציאות.
לא התחברתי לסימביוזה בין האם לבת בשנים הראשונות. אבל הסופרת עצמה התייחסה לזה. ותודה מיוחדת למחברת שלא ארסה את פסי באקורד הסיום.

ספר מומלץ, אם כי הוא חווית קריאה קשה.

אחת מאלף

משתמש רשום
אחד הספרים שאהבתי, ושתרמו לחיי באופן משמעותי. משפטים רבים משם העתקתי לעצמי לקריאה ושינון בעת מצא.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
לא חושבת שדמותו של אליעזר פאסיבית.
באופן אבסורדי, נראה שדווקא היחסים בינו ובין בתו החורגת טובים יותר מיחסיה עם אמה.

לבן

משתמש סופר מקצוען
הסימביוזה המתוארת בין האם לבת לדעתי דביקה ולא הגיונית, כאחת שראתה אי אלו מערכות סימביוזיות בחייה.
תאורי הרגשות עמוסים וקיצוניים עד לרמה שגרמה לי לשפשף עיניים בתדהמה.

הכתיבה מעולה, אבל הספר מומלץ רק למי שמתחבר לרגשות-קצה.

אני אישית הסתחררתי מכל פרק ולא הצלחתי להתחבר לבלילת הרגשות המפעפעת.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
לבן, יש לך דוגמאות לתיאורים רגשיים קיצוניים?

אשר לקשר הסימביוטי בין האם ובתה, בהתחשב בנתוני החיים של מוריה (אלמנה מתחרדת השומרת על מרחק מה ממשפחתה, שמשפחת בעלה מתנכרת אליה), הסימביוזה נשמעת דווקא די הגיונית.

לבן

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י ארבע;2314909:
לבן, יש לך דוגמאות לתיאורים רגשיים קיצוניים?

אשר לקשר הסימביוטי בין האם ובתה, בהתחשב בנתוני החיים של מוריה (אלמנה מתחרדת השומרת על מרחק מה ממשפחתה, שמשפחת בעלה מתנכרת אליה), הסימביוזה נשמעת דווקא די הגיונית.

אולי יותר מרגשות קיצוניים- זה היה רגשות כאלו, בכלל, אצל ילדה צעירה, בת שש, שבע או שמונה.
ילדה שכל העולם שלה אמור להיות בובות- שקועה במחשבות לא הגיוניות על התסרוקת שלה שצריכה להיות כמו הפאה של האמא. מרגישה ומביעה רגשות מטורפים כלפי האם.
העולם הרגשי של ילדות בגיל הזה הוא מאד לא מפותח. מאד לא בשל.
אלו לא רגשות ולא תגובות של ילדה בגיל הזה.
ואם ילדה מתנהגת ומרגישה ככה כלפי האם- משהו בהתנהלות של האם ממש בעייתי.

בקיצור, זה לא קיים. או חריג, עד כדי עירוב של איש מקצוע. (בי במקרה של סימביוזה חריפה כזו, מוכרחים לערב פסיכולוג, ולפעמים האם מסכנת את הבת מבחינה נפשית).

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
סתם ככה אני חושבת שפסי נזקקה לטיפול מקצועי גם בהמשך - התגובה שלה להיעלמות ליבי מאד חריפה ובלתי סלחנית.
אבל לדעתי זה האופי ומבנה האישיות שלה, ולא הספר עצמו.

לבן

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י ארבע;2314933:
סתם ככה אני חושבת שפסי נזקקה לטיפול מקצועי גם בהמשך - התגובה שלה להיעלמות ליבי מאד חריפה ובלתי סלחנית.
אבל לדעתי זה האופי ומבנה האישיות שלה, ולא הספר עצמו.

גם אופי ומבנה אישיות צריכים להבנות על קרקע הגיונית ומוצקה. מבנה האישיות הוא פונקציה של שנות הילדות הראשונות.
ההתנהגות של פסי זה לא אופי ולא מבנה אישיות- זו מצוקה זועקת, שאם לא תטופל היא יכולה להגרר לבעיה נפשית מקצועית בהמשך החיים.

וסתם כך, אם ממש חשוב לכתוב על מבנה אישיות בעייתי כזה- אני מקווה שהסופרת התייעצה עם איש מקצוע במהלך הכתיבה. קשה לי עם העובדה שהרגשות הללו מונגשים כ"הגיוניים".

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
דפוסי התנהגות בעת מצוקה נובעים גם הם מקווי האישיות והאופי. כך נראה לענ"ד.
ברור ששנות ילדותה הראשונות של פסי, הגם שנחוו על ידה כגן עדן קטן שבו האזרחיות היחידות הן היא ואמה, עשויים לפתח בה אישיות בלתי בריאה.

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י ארבע;2314887:
לא חושבת שדמותו של אליעזר פאסיבית.
באופן אבסורדי, נראה שדווקא היחסים בינו ובין בתו החורגת טובים יותר מיחסיה עם אמה.

הוא טיפוס חלש מאד ולא משמעותי.

וברור שהם חלקים יותר.
אין בהם את הטעינות.
ויש בהם הרבה תחושת אשמה ורצון לכפר.

הגיג

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
יש ספרים ששווה לקרוא יותר מפעמיים :)
הסימביוזה, כמו שאת מכנה אותה, נכתבה בכוונה כדי לתאר מציאות לא הגיונית שאחר כך מוריה 'עולה' עליה, וזה גם נכתב בפירוש בספר... 'אסור לנפשות להתפצל, להתערבב' ... (הספר לצערי לא לידי...) אבל אחד הדברים היפהפיים שם, הוא שהמציאות נפרשת בלי הבעת דעה כלפיה - הקורא אמור לשפוט בעצמו.
ממילא, אחרי שמתואר פה (באמנות שאין לה אח ורע לדעתי - זו כתיבה שא"א למצוא במחוזותינו) שהתפתח מה שהתפתח, מבינים למה הילדה עוסקת בזה. אגב שילדות בנות שש מסוגלות לפתח המון רעיונות ומחשבות הרבה מעבר לבובות, בטח כשנוצרת להן מערכת כזאת.
עומס טרגדיות? יש שתיים. הן השתלבו זו בזו בדרך מאוד הגיונית... לצערנו בחיים זה קורה ועוד איך...
אבל הכי קשה לי להסכים עם ההגדרה 'בלילת רגשות מפעפעת'... אותי הקסים בספר הזה השילוב בין כתיבה כל כך רציונלית לתיאור של רגשות עמוקים. ההיפך הגמור מבלילה... נכון, זה ספר שמרכז אליו את כל החושים, מצאתי את עצמי יותר מפעם אחת מרותקת אליו במובן הפשוט של המילה - מרוכזת כולי ומצומררת... אבל הוא כתוב כל כך מחושב, כל כך 'מיטב המילים במיטב סדרן' שלדעתי התיאור הזה פשוט מוסר תמונה מעוותת לגביו.
הספר באמת נשי, אבל גם זה לא נראה בטעות :) לפסיביות של אליעזר יש תפקיד מאוד חשוב במשחק התפקידים שם - היא מעצבת את הדמויות ואת הטעויות שהן עושות, והוא בעצמו עובר שם תהליך רציני ויפהפה. ככה ששוב, מי שמציינת את זה כחיסרון של הספר, צריכה לקרוא אותו שוב ולראות איך הפאזל נבנה...
כללית, מזמן כבר לא כתבו לנו ספרי מבוגרים אמיתיים וטובים כל כך. כאלה שצריך לקרוא מתוך לב וראש פתוח, שאין בהם בכלל שחור ולבן, ושיש מה לחזור אליהם גם אחרי שהמתח בעלילה הותר - כדי לגלות כמה עלילות פנימיות שזורות בתוכם.
ספר מיוחד מיוחד. אמנות במיטבה, לדעתי. ובתור אחת ששונאת ספרי רגשות קצה, אני מרחיבה את ההמלצה דווקא לאלה שלא מתחברים אליהם (אבל לא רק :) )

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
ומקרוב ראיתי- ילדה בת 6 יכולה להיכנס למערכת רגשות מורכבת.

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
לו ידעתם כמה נימים הספר הזה הזיז והניע בי.
וכל פעם שעיני צדות את הספר על המדף יש בי דחף עצום לפתוח ולעלעל בו שוב. (אם אעשה זאת אז לא יהיה עם מי לדבר בבית שלי)
הוא ספר עם עצמה.
ספר שהוא אמנות היצירה!
ספר שהוא יצירה עם נשמה!!

tedy

משתמש פעיל
רצה לקנות אותו. יש עדיין סיכוי למצוא בחנויות?

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י הגיג;2315061:
עומס טרגדיות? יש שתיים. הן השתלבו זו בזו בדרך מאוד הגיונית... לצערנו בחיים זה קורה ועוד איך...

זו עלילה מאד עצובה.

1. עם הולדת הבת אביה נפטר.
2. נישואין שניים לא הכי מוצלחים.
3. נערה עם סכיזופרניה.
4. התקף פסיכוזה אלים ופוגעני במיוחד.
5. נתק בין האם והבת, מוחרף יותר עקב הקשר הקודם ההדוק ביניהן.

הגיוני, הגיוני. אכן הסופרת עשתה עבודה טובה.
אבל כואב מאד.

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
y&m-
סתם הערת אגב-
קראת פעם ספר שנהנית ממנו לגמרי? ולא מצאת בו פגם כלשהו?

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י תקוה;2315372:
y&m-
סתם הערת אגב-
קראת פעם ספר שנהנית ממנו לגמרי? ולא מצאת בו פגם כלשהו?

אני נהנית לגמרי מקריאת ספרים.
גם אם הם מכילים חלקים שאני מתחברת אליהם פחות. לא מסכימה איתם. חושבת שהם לא מוצלחים.

זו דרכה של ביקורת. הפעלת חוש השיפוט.
אפשר ליהנות מאד מספר בלי לקבל את כל תוכנו כמקשה אחת.
וזאת מיומנות טובה בעיני.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  7  פעמים

לוח מודעות

למעלה