התייעצות "אלרגנים" בגן

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
שאלה,
למה לפני שלושים שנה לא הכירו את המושג הזה?
לא היו אלרגים?
האלרגים לקחו אחריות?
לא היו בסכנת חיים?
מה השתנה בשנים האחרונות??
אני לא זוכרת שאיי מי מת בבית ספרי הוא בבתי הספר של ילדי ולא זוכרת שאי פעם קיבלתי פתק לא להביא משהו בגלל אלרגיה.
מה
השתנתה המציאות.
יש יותר אלרגים.

זה לא קשור ללקיחת אחריות.

אמא שלי אומרת שבדור שחה מוות מאלרגיה זה היה רק דבר שיכול לקרות לאלרגיה לעקיצות דבורה וזה היה נדיר בטירוף.
בשנים האחרונות כבר היו כמה וכמה מקרי מוות כתוצאה מאלרגיה שהיו בחדשות.
אשפוזים לא שומעים בחדשות הם כמובן קורים הרבה יותר. בדרך כלל מספיקים להציל.

נערך לאחרונה ב:

אמא לשלוש

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
שאלה,
לא היו אלרגים?
האלרגים לקחו אחריות?
לא היו בסכנת חיים?
אני לא זוכרת שאיי מי מת בבית ספרי הוא בבתי הספר של ילדי ולא זוכרת שאי פעם קיבלתי פתק לא להביא משהו בגלל אלרגיה.
מה השתנה??
זה כמו שיש היום הרבה יותר סכרת וכולסטרול ועוד מחלות איטואימוניות שהגוף תוקף את עצמו, הרבה הרבה יותר מבעבר.

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
שאלה,
לא היו אלרגים?
האלרגים לקחו אחריות?
לא היו בסכנת חיים?
אכן האלרגים של לפני 30 שנה לרוב לא היו בסכנת חיים.

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
בוודאי שגם בעבר היו אלרגיים.
רבים מהם לא שרדו את ההתקפים הראשונים...

אחרים היו עם ההורים בבית... בדור שהחוק לא חייב אף אחד לקבל אותם, אין סייעת, אמא לא עובדת וכו' עד גיל שיכלו לסמוך עליהם ולשלוח אותם למוסד.

משתמש משודרג

משתמש סופר מקצוען
שאלה,
לא היו אלרגים?
האלרגים לקחו אחריות?
לא היו בסכנת חיים?
מה השתנה??
א. כי האוכל היום הרבה יותר מתועש- ולכן הוא יותר מלא באלרגניים,
גם המאכלים הבאים מן החי- ביצים, דגים וכו' וגם מה שמגיע מהצומח- הזנת החיות יותר תעשייתית, והשקיית הצמחים וכו'...
ב. פעם לא עשו בדיקות אלרגיה ולכן לא "ידעו" על אלרגיים, היום כן.- מה שנקרא התפתחות הטכנולוגיה.

ריקי שי

משתמש פעיל
אז אני אספר לך על ילדה אחראית מאד, שיודעת בדיוק מה מותר לה ומה אסור לה.
שיום אחד חברה שלא רצתה את החצי השני של הסנדוויץ' עם השוקולד הביאה לה. מה רע?

שני ביסים והילדה הרגישה עיקצוצים בלשון, עוד 5 דקות והיא החלה להתנפח, זה הסתיים בנט"ן.
כן, השוקולד היה בגדר "עלול להכיל" או מכיל "עקבות"...

כשהאלרגיה מסכנת חיים, קשה מאד בגילאים האלו לשמור.
וברגע זה עובר למגע.
ומה יותר הגיוני, לדעתך, לבקש מכל הורי הגן לבדוק את העלול להכיל בכל ממרח או להגיד לילדים שאסור לתת לילד האלרגי שום מאכל שלא אושר ע"י ההורים שלו ולו- להגיד לא לקחת כלום שלא אושר לו?
כי אין סיבה שההורים יחשבו ששוקולד זו בעיה למרוח בלחם, ויכול להיות שהם דווקא הורים שנורא אכפת להם מהילד האלרגי ולכן למרות שהם מאוד בעד לאכול בריא- הם מורחים לילד שלהם שנה שלמה שוקולד בסנביץ' כדי לא לסכן את הילד האלרגי...

ובעניין אחריות של לא לאכול מאחרים בכלל- מכירה משפחה שגרה באמריקה באזור גויי, בגלל איזשהוא צורך, והילדים למדו במוסדות לימודים גויים בהתאם. אז בגן- הגננות ידעו שאסור לתת להם כלום שלא כלול בקופסא הסגורה שהביאו ההורים מראש (כל יום הולדת, כל אירוע- הם קיבלו רק מהקופסא) או האוכל שהביאו איתם בבוקר. והחברים ידעו שאסור להציע להם כלום. וגם הילדים ידעו שאסור להם כי אולי זה לא כשר. הגדולה יותר, בבית ספר, המורות והחברות ידעו אותו דבר, וגם היא, אבל אותה לימדו גם מה מותר לה לאכול ממה שמחלקים וסיכמו עם המורה שמה שהיא מזהה כמותר- יתנו לה.
נכון, זה לא אלרגיה, אבל לאורך כל התקופה כולם אכלו אך ורק אוכל כשר, כי הם אכלו אך ורק אוכל מהבית ואפס אוכל מאחרים (ימי הולדת- אם הם הלכו- הלכו עם אוכל מתאים מהבית). ואם היה להם קשה- היו פיצויים שחיכו בארון שבגן או בכיתה.

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
סיפרה לי חברה שבגן שלהם הגדילו לעשות (והגדילו לגנוב)
שמו שלושה ילדים אלרגיים: לחלב, לבוטנים ולדג.
היא אומרת לי שלא ידעה מה לעשות כל בוקר עם ממרח...
ההנהלה רצו "להרויח" את הסייעות הרפואיות ושמו שלושה ילדים באותו גן עם סייעת רפואית אחת:(
עד שההורים עשו צעקות והפרידו.

אם זה המצב של הבן שלך -
אני חושבת ז=שזכותך (וחובתך כלפיו) לפנות להנהלה שימצאו גן אחר לילד האלרגי
או לבקש עבורו סייעת צמודה (התפתחותית או משהו) שתאפשר לו לאכול בצד...

ברור מאד

משתמש צעיר
היום יש הרבה יותר ילדים אלרגיים ועם מחלות אוטואימוניות מפעם.
הסבירה לי גסטרואנטרולוגית שזה נובע בעיקר מהתיעוש של האוכל ומשינויי אקלים (בהשתלמות שלה בארהב לפני כ20 שנה ראתה את כמות האלרגיים וזה היה לה מוזר בהשוואה לארץ בסוף זה הגיע גם לפה)
בכל מקרה אני חושבת שאם יש ילד עם אלרגיה מסכנת חיים עם סייע צמוד צריכים להגדיל ראש בנושא. לדוג שישב בסביבת ילדים ללא האלרגן בארוחת בוקר(ממתקים וארוחות משותפות כמובן מותאמים לכל הקבוצה)
כי כשיש ילד שאלרגי למספר דברים שהם אבני יסוד בגדילה של ילדים כחלבון וסידן זה ממש מורכב ולא הוגן שלאורך כל שנות היסודי ילדים יהיו ניזונים מסוכר בכל בוקר. גם הם צריכים להיות בריאים

בתור אמא לילד מתוק בן שנתיים וחצי שאלרגי ברמה מסכנת לחלב ובשר בקר וכבר שואל על כל מוצר, מותר לי?
וכרגע אין לו שום מסגרת של גן מפני שאף אחד לא הסכים לקבל אותו. ובמעונות אין מקום...
אני מבינה את כל הכאב והקושי אבל זה המצב שמפני הרחמים של המטפלות והגננות על ההורים האחרים, איך הם יסתדרו?ומה יביאו לילדים שלהם לאכול בגן? ואיך הם יוותרו על הגבינה או המטרנה? הילד צריך להשאר בבית או שכדי שנוכל לעבוד הוא הולך לדודה שלו שמוכנה לקבל אותו לבד...
לא, זה רק בגלל שכביכול מתחשבים בכם, אז אם יש ילד אלרגי בגן אז אסור לכולם להביא לגן את אותו הדבר, אז מעדיפים לא לקבל ילד אלרגי.

Rrachel

משתמש רשום
צילום מקצועי
נשמע לי קצת הזויי
יש לי אח רגיש לגלוטן והוא חינו מיוחד בכיתה עם 5 ילדים ובחיים לא חשבנו על האופציה לדרוש מההורים שלא לשלוח לחם לילדים למרות שהוא מתגרה מהאוכל של הילדים שיותר שווה
ככה גם חלבי . לא אמור להיות שום הבדל אלא אם כן זה באמת מצב מסכן חיים

נחמה למה

משתמש מקצוען
נשמע לי קצת הזויי
יש לי אח רגיש לגלוטן והוא חינו מיוחד בכיתה עם 5 ילדים ובחיים לא חשבנו על האופציה לדרוש מההורים שלא לשלוח לחם לילדים למרות שהוא מתגרה מהאוכל של הילדים שיותר שווה
פשוט, אח שלך רגיש.
והמתוארים כאן - אלרגיים.
זה הכל.

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
נשמע לי קצת הזויי
נכון, בהחלט. מדובר על מצב מסכן חיים.
מתגרה זה ממש לא הסיפור וגם לא יכולת התאפקות.
מדובר על זה שמשחק עם ילד שלא שטף ידים אחרי סנדויץ עם חומוס/טחינה יכול להוביל את הילד לחדר מיון.

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
ואני שואלת את עצמי, גם לבית שלהם הם לא מכניסים מוצרי חלב, חומוס וטחינה??
אמא אחת, די טריה בסרט, ביקשה ממני לשלוח בשמה תשובה לשאלה שלך.
----
שאלה מובנת
יכולה לשתף אותך שיש לי תינוק שאלרגי למאכלים הכמעט בודדים שאני אוכלת, בהתחלה סברתי שאני אוכל ואז אשטוף ידיים ופנים טוב טוב ואוודא שאין שאריות באזור וכו'
בפועל, תוך כדי תנועה הבנתי שזה כמעט לא ישים והבית שלי עם כל הקושי שלי, אוטמטית מתנקה מהמוצרים האלרגנים.
יכול להיות שהוא יגדל וזה ישתנה (ומקווה מאוד שהוא לא יהיה אלרגי) אבל אם בבית זה לא ישים להכניס אוכל ולדאוג שלא יגע בו כלום/אף אחד לא יגע בו אחרי מגע באלרגן אז ק"ו בגן.
ואני מאוד מבינה את הקושי שלא להביא אוכל, חווה אותו על בשרי כעת כשאין לי מה לאכול וזה עוד הילד שלי, אז כשזה סתם מישהו בגן/בית ספר ולא קרוב אלייך (חוץ משכל ישראל אחים) זה ממש מובן.
אבל חשוב שתביני שזה פשוט נצרך וקריטי.

ריקי שי

משתמש פעיל
לא יוד
נכון, בהחלט. מדובר על מצב מסכן חיים.
מתגרה זה ממש לא הסיפור וגם לא יכולת התאפקות.
מדובר על זה שמשחק עם ילד שלא שטף ידים אחרי סנדויץ עם חומוס/טחינה יכול להוביל את הילד לחדר מיון.
לא יודעת אם שמת לב, אבל פותחת האשכול הדגישה שבמקרה של הגן של הילד שלה לא מדובר באלרגיה מסכנת חיים
ולגבי השטיפת ידיים- למה את חושבת שמשלמים לסייעת לילד אלרגי? כדי שהיא תשב ותסתכל על הגן? לא. כדי שהיא תדאג שכל מי שאכל את האלרגן- ישטוף ידיים ופנים, ושלא ישארו שאריות מרוחות בשום מקום...

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
לא יוד

לא יודעת אם שמת לב, אבל פותחת האשכול הדגישה שבמקרה של הגן של הילד שלה לא מדובר באלרגיה מסכנת חיים
ולגבי השטיפת ידיים- למה את חושבת שמשלמים לסייעת לילד אלרגי? כדי שהיא תשב ותסתכל על הגן? לא. כדי שהיא תדאג שכל מי שאכל את האלרגן- ישטוף ידיים ופנים, ושלא ישארו שאריות מרוחות בשום מקום...
לא יודעת אם שמת לב, שמתי סימן שאלה כבר ברגע הראשון.
רק אלרגיה מסכנת חיים מזכה בסייעת. מי פרייר לשלם סייעת אם זו לא אלרגיה מסכנת חיים?

ילילי

משתמש מקצוען
לא יוד

משלמים לסייעת כדי שהיא תשמור שהאלרגן לא ייכנס לגן.
כבר כתבתי את זה למעלה.

good things

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
יש לי ילד בן 4 שנכנס לגן,
לילד יש כמה אתגרים שמטופלים, בויסוח חושי הפרעות אכילה וכו',

מהגן שלחו מכתב להורים שיש ילד אחד אלרגי לחלב
(הודגש כמה פעמים שזו לא אלרגיה שעלולה להוביל למצב מסוכן בצורה כלשהי, ובטח שלא מסכן חיים)
אך דרשו לא לשלוח עם הילדים מוצרי חלב כלל. וביקשו מאוד להקפיד.

באמת שאני רוצה להתחשב והכל, אבל לא מצליחה להבין את ה*תרבות* החדשה הזאת.

הילד שלי שנה שעברה לא אכל כלום! ולקח כמה חודשים עד שמצאנו את הנוסחה היחידה בה הסכים לאכול בגן.
(קורנפלקס עם חלב שקונים במארז לילדים, לחם לבן עם גבינה, מעדן ושוקו)
ועכשיו זה נורא נורא מגביל שלא לומר על גבול הבלתי אפשרי עבורנו, ואני מנסה להבין את ההורים,

עם כל האמפתיה, לו היה לי ילד רגישות ברמה קלה כזאת (וגם כנראה מעבר) לא הייתי מבקשת מ31 ילדים שנה שלמה לא להביא מוצרי חלב לגן, שהגננת תנסה להשגיח מעט על הילד בזמן האוכל, ושלא יביאו ממתקים חלביים נניח,

אבל הגבלה כל כך גורפת לשנה שלמה ל31 ילדים בגלל אלרגיה קלה מאוד של ילד אחד נשמע לי כ"כ לא הוגן והזוי. אני טועה? מה הייתם עושים במקומי?
בלת״ק
משתתפת בצערך אבל לפי חוזר מנכ״ל כל ילד אלרגי גם באלרגיה שאינה מסכנת חיים אסור להביא את החומר האלרגני לכיתה / לגן.

ריקי שי

משתמש פעיל
לא יודעת אם שמת לב, שמתי סימן שאלה כבר ברגע הראשון.
רק אלרגיה מסכנת חיים מזכה בסייעת. מי פרייר לשלם סייעת אם זו לא אלרגיה מסכנת חיים?
אבל אם זה לא מסכן חיים אלא רק אי נוחות- במה הוא עדיף על ילד שזה האוכל שלו?

משלמים לסייעת כדי שהיא תשמור שהאלרגן לא ייכנס לגן.
כבר כתבתי את זה למעלה.
כמו שכתבתי, בעצמי עבדתי תקופה בגן שהיו בו שתי ילדות אלרגיות לחלב (לא יודעת אם מסכן חיים או לא, אבל מזרק לא זוכרת שראיתי בשום מקום בגן) והיתה להן סייעת.
ואכלו בגן לחם עם גבינה, אבל היא היתה אחראית להבין להן משהו אחר נקי לחלוטין מכל חלב, לזרוק אריזה של חטיף חלבי (שגם נכנס, כמו שאת מבינה, והילדות ידעו שאסור להתקרב אליו, וזרקנו ברגע הראשון שאפשר היה), ולוודא שכל הילדים שטפו ידיים כמצופה מהם.
כלומר, היתה סייעת (שוב, לא יודעת אם במצב מסכן חיים), והיה האלרגן בגן, וכל אחד עשה את תפקידו (ותפקיד הסייעת לא היה שהאלרגן לא יכנס לגן), והילדות (בנות ארבע או חמש) נזהרו, וכולם חיו בשלווה ובנחת.

נ.ב. אם זה משנה- זה היה לפני כחמש שנים

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צז

א יי מָלָךְ תָּגֵל הָאָרֶץ יִשְׂמְחוּ אִיִּים רַבִּים:ב עָנָן וַעֲרָפֶל סְבִיבָיו צֶדֶק וּמִשְׁפָּט מְכוֹן כִּסְאוֹ:ג אֵשׁ לְפָנָיו תֵּלֵךְ וּתְלַהֵט סָבִיב צָרָיו:ד הֵאִירוּ בְרָקָיו תֵּבֵל רָאֲתָה וַתָּחֵל הָאָרֶץ:ה הָרִים כַּדּוֹנַג נָמַסּוּ מִלִּפְנֵי יי מִלִּפְנֵי אֲדוֹן כָּל הָאָרֶץ:ו הִגִּידוּ הַשָּׁמַיִם צִדְקוֹ וְרָאוּ כָל הָעַמִּים כְּבוֹדוֹ:ז יֵבֹשׁוּ כָּל עֹבְדֵי פֶסֶל הַמִּתְהַלְלִים בָּאֱלִילִים הִשְׁתַּחֲווּ לוֹ כָּל אֱלֹהִים:ח שָׁמְעָה וַתִּשְׂמַח צִיּוֹן וַתָּגֵלְנָה בְּנוֹת יְהוּדָה לְמַעַן מִשְׁפָּטֶיךָ יי:ט כִּי אַתָּה יי עֶלְיוֹן עַל כָּל הָאָרֶץ מְאֹד נַעֲלֵיתָ עַל כָּל אֱלֹהִים:י אֹהֲבֵי יי שִׂנְאוּ רָע שֹׁמֵר נַפְשׁוֹת חֲסִידָיו מִיַּד רְשָׁעִים יַצִּילֵם:יא אוֹר זָרֻעַ לַצַּדִּיק וּלְיִשְׁרֵי לֵב שִׂמְחָה:יב שִׂמְחוּ צַדִּיקִים בַּיהוָה וְהוֹדוּ לְזֵכֶר קָדְשׁוֹ:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה