התייעצות איך מתמודדים עם פחדים של ילד ממוות לע"נ ?

שימשית

משתמש פעיל
הבן שלי בן 6.5 התחיל לאחרונה לדבר על מוות לע"נ, מכל כאב קטן שיש לו הוא שואל אותי אם הוא יכול למות מזה -כמו שריטונת או כאב בעין,
אתמול הוא שאל אותי ם ילדים בגיל שלו גם יכולים למות? הוא תפס אותי לא מוכנה לסיטואציה הזו,
איך מגיבים לשאלות מסוג כזה בצורה נכונה ובריאה?

א. נוסבוים

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
הבן שלי בן 6.5 התחיל לאחרונה לדבר על מוות לע"נ, מכל כאב קטן שיש לו הוא שואל אותי אם הוא יכול למות מזה -כמו שריטונת או כאב בעין,
אתמול הוא שאל אותי ם ילדים בגיל שלו גם יכולים למות? הוא תפס אותי לא מוכנה לסיטואציה הזו,
אם הצדיקל' לא בפאניקה, אין שום בעיה. הסקרנות בריאה. מסבירים בצורה ברורה שלא מתים כל כך מהר, ולכל האנשים שחיים שנים ארוכות כואב מידי פעם הראש/הבטן/הזרת/הקרסול....
ושלפעמים ה' לוקח גם ילדים, ובא נגיד ביחד פרק תהילים שה' ימשיך לשמור עלינו תמיד....

א. נוסבוים

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
במקרה ומדובר בפחד ממשי, פאניקה, חוסר תפקוד, בעיות שינה... גם אז בדרך כלל עם המון שלוה ורוגע, הסברים פשוטים קצרים ואמיתיים, זה עובר.
במקרה חמור יותר חס וחלילה, ניתן לשקול עזרה מקצועית, תרופות טבעיות, וכדומה. זה קורה בעיקר במפגש קרוב עם המוות, אצל חבר ח"ו או בן משפחה. שלא נדע מצרות.

א. נוסבוים

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
מצו"ב מאמר בנושא, מחיפוש בגוגל. הדברים לעיל נכתבו לפני קריאת המאמר, זה רק מרגיע את מי שעדיין לחוץ.
הפחד מפני המוות פוגע באיכות החיים שלך?
עורך: ד"ר אילן טל - פסיכיאטר 08/12/2016 10:27
חנוך לוין כתב במחזה חפץ כי "אף אחד לא רוצה למות, אבל מישהו חייב לעשות את העבודה”.

חרדת מוות יכולה להיות כח שמניע לחיות חיים מספקים, אך גם יכולה לשתק ולהפריע לאיכות החיים.

מה זו חרדה?
חרדה זו תגובה נפשית וגופנית המתעוררת לנוכח איום.

התסמינים של חרדה הם בעלי תפקיד הישרדותי חשוב, כאשר תפקידם להתמודד בצורה יעילה עם סכנות.

התסמינים הפיזיים כוללים עוררות גופנית שמתבטאת בהזעת יתר, הרחבת אישונים והאצת הדופק והנשימה.

התסמינים הנפשיים מתבטאים בעיסוק בלתי פוסק במחשבות על גורם האיום ובתחושה של בהלה.

חרדת מוות
חרדת מוות קיימת בכולנו ובלעדיה לא היינו מאריכים חיים.

היא בסיסית ונמצאת בליבת מרבית החרדות.

היפוכונדריה זה פחד מפני מחלות, כאשר מרבית הפוביות כמו פחד טיסה, פחד מעכבישים ופחד מגבהים הם מאובייקטים שיש להם פוטנציאל לסכן חיים.

מחשבות על המוות
למרות שאנחנו באופן יומיומי מתמודדים עם מצבים שנתפסים לנו כמסוכנים, אנחנו כמעט ולא חושבים על המוות באופן ישיר ומתקשים לתפוס את מהותו ואת העובדה כי הוא יקרה לנו בבוא הימים.

ההבנה כי המוות הוא סופי מגיעה בשלב מאוחר יחסית, בערך בגיל 10, אך ככל הנראה לפני שמבינים את מהות המוות באמת.

כבר בגיל 6 ילדים מביעים רגשות כלפי המוות ובעיקר דאגות מפניו, כאשר הם לרוב חוששים לאבד את קרוביהם.

מוות ומשמעות החיים
המודעות שמתפתחת לסופיות המוות מאפשרת להפוך את החיים לבעלי ערך ומשמעות.

דרך נפוצה להתמודד עם חרדת מוות היא דרך חיזוק הערך העצמי, באמצעות מציאת עיסוקים בעלי משמעות, ביסוס אמונות והצטיינות.

זה כוח מניע שדוחף ליצירתיות ולהקמת משפחה.

דרך מקובלת נוספת להתמודד עם סופיות המוות היא לחבור למוסדות חברתיים גדולים שנשארים להתקיים אחרנו כמו דתות או מדינות.

פחד מוות
מוות משמעו פרידה והתמודדות עם הבלתי נודע ונלווה לו עצב וכאב.

לצד הכוח המניע, ישנם אנשים שהחרדה מהמוות משתקת ופוגעת באיכות חייהם, כאשר הביטויים לכך מאד נרחבים.

ישנם אנשים שהסופיות של המוות מעוררת תחושות של יאוש ודיכאון.

אלו לרוב אנשים שמרגישים כי חייהם מוחמצים, כאשר הם לא נמצאים בסטטוסים שגורמים להם לסיפוק.

אנשים המפחדים מהסבל הנלווה למוות נוטים לפתח היפוכונדריה, או פוביות ספציפיות כמו חרדת טיסה או פחד גבהים.

טיפול בחרדת מוות
חרדות מהמוות יכולות להיות אובססיביות ומפחידות, כך שהן יכולות לגרום לשיתוק והימנעות ולהביא לכך שבאופן פרדוקסלי, הפחד למות פוגע משמעותית בחיים.

כמו בשאר סוגי החרדות, טיפול חיוני כאשר יש פגיעה בתפקוד או באיכות החיים, כאשר יש סימפטומים גופניים לא מוסברים כמו קשיי שינה, הפרעות עיכול או קושי לנשום, או כאשר הדאגות אינן מרפות.

בקליניקה של ד"ר טל סוג הטיפול נקבע בהתאם לסוג חרדת המוות הקיימת.

טיפול נפשי לא ישנה את העובדה כי נמות, אך יאפשר להתמודד עם הידיעה בצורה מטיבה יותר.

דולפין .

משתמש פעיל
לפני הכל תדברי עם עצמך על זה, מה בידיוק מפחיד בזה..., איזה חלק מפחיד ואיזה לא כל כך. כיהודים מאמינים אין מקום לדאגה, רק עד כמה שקשור למעשים שלנו ככל שביכולתנו להתרומם ולהשתפר. פחד הוא לא כלי שמדרבן להשתפר, אז הוא לא רלוונתי ליהודי מאמין.
לגבי ילדים יש שתי אופציות, לבריאים בנפשם דרך האמוני, ולפחות דרך ההדחקה.
דרך ההדחקה היא לדוגמה עד שתתבגר כבר לא ימותו, (ע"י תרופה חדשה וכו', אגיו זה נכון לזמן שאחרי ביאת המשיח), ותרמתי לקופה פלויני וכו', וזה קורא רק ליחדים שנולדו עם זה..., המטרה היא להדחיק ממחשבתו ענינים כאלו, תוך גרימת נזק פחותה עד כמה שניתן.
דרך האמוני, חוץ מלהיות הדרך הנכונה והאמתית, בכוח לתת כלים לכל אמתלות החיים, מיתה סך הכל עוברים למקום נפלא, (בודאי לילד שעוד לא טעם טעם חטא, ולא רק), ואם כך רצון ה', מוכח שזו הדבר הטוב שיכול שבעולם, והקב"ה הכי הכי הכי אוהב אותך מכוווולם.

דולפין .

משתמש פעיל
רק שעל פי רוב זה לא באמת פחד, רק סקרנות גרידא וממילא לא כדאי לפתח זאת מעצמך..., ומספיק תשובה כוללנית ולא פרטנית מדי, בהצלחה

פוינט

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מרגיעה שזה מאד טבעי, כל ילד שמתחיל להיות מודע לחיים שואל את השאלות האלו, ויכול להיות שעולה בו גם פחד טבעי מכך.

בינינו גם אותי מפחיד לחשוב על זה...

אבל כבר ענו לפני שכיהודים יש תשובה לכל דבר,
ואכן, קודם אנחנו צריכים לשכנע את עצמנו ולתת תשובות.
ואח"כ ממקום רגוע להעביר מסר של אמונה לילד.

אם ואם ואם הילד לא נרגע וממשיך לדבר ולפחד - אז יש מקום לחשוב על עזרה חיצונית.

בהצלחה

תמרג

משתמש פעיל
קודם תגידי לו אפי' סתם באמצע ארוחת ערב,שסתם ככה ילדים לא נפטרים ובכלל לא צריך לפחד...בטח ששריטה לא גורמת למות,וגם לא דלקת גרון,וכו' דברים שהוא מכיר.
מה שכן יש דברים שה' מחליט שימןתו כמו תאונות,ולכן צריך נורא להזנר בכביש,או שיש מחלות קשות מאוד ולכן כל יום מתפללים לה' שנהיה בריאים,אבל זה לא נהיה מסתם דברים...אני וילדיי כל ארוחת ערב אומרים:אבינו מלכינו שלח רפו"ש וכו'

כספומילי

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
פרסום וקופי
אולי תנסי להחזיר לו את השאלה ולשאול? מה אתה חושב? מה נראה לך? מה הסיבה שאתה שואל? (לא הכל בבת אחת, כן?!)
ונראה למה הוא שואל ועד כמה זה פחדנות או סקרנות
הבת שלי כשהייתה בגיל הזה באה עם הודעה נחרצת "אני לא רוצה שכשאני יהיה סבתא ישימו אותי ברצפה" :eek:

אות באות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית
טבעי לחלוטין!
בתנאי שלא מפריע לו לשגרת היומיום...

המימד הנוסף

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
לדעתי כדאי גם להעביר מסר שלמי שמת טוב עם זה: הוא מתקרב לד', וזה אומר שהוא גמר את התפקיד שלו ומלמעלה הוא רואה הכל, רק שלנשארים קשה עם הגעגוע... לכן עושים דברים לעלוי נשמתו ולזכרו...

אות באות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
השאלה לדעתי מתחילה מההורים - איך אתם מתמודדים עם פחד מוות? מה אתם אומרים לעצמכם כשאתם חושבים על היום הזה?
ככל שאדם משיג יותר שלמות בינו לבין עצמו, יש יותר סיכוי שהוא יצליח להעביר את זה לילדים שלו.
(שני משפטים, עבודת חיים).

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קנ

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ אֵל בְּקָדְשׁוֹ הַלְלוּהוּ בִּרְקִיעַ עֻזּוֹ:ב הַלְלוּהוּ בִגְבוּרֹתָיו הַלְלוּהוּ כְּרֹב גֻּדְלוֹ:ג הַלְלוּהוּ בְּתֵקַע שׁוֹפָר הַלְלוּהוּ בְּנֵבֶל וְכִנּוֹר:ד הַלְלוּהוּ בְתֹף וּמָחוֹל הַלְלוּהוּ בְּמִנִּים וְעוּגָב:ה הַלְלוּהוּ בְצִלְצְלֵי שָׁמַע הַלְלוּהוּ בְּצִלְצְלֵי תְרוּעָה:ו כֹּל הַנְּשָׁמָה תְּהַלֵּל יָהּ הַלְלוּיָהּ:
נקרא  24  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה