התייעצות איך גורמים לתינוק בן שלשה חדשים לעלות במשקל? (מניסיון...)

קצרה

משתמש מקצוען
פשוט לא נכון.
הנקה לפי דרישה היא שיטה שנבדקה מחקרית, הן מבחינת ההשפעה על יצור החלב והן מבחינת התינוק.
גם הרכב החלב במשך ההנקה נבדק מחקרית.
ייעוץ הנקה הוא מקצוע פארא-רפואי מדעי לגמרי.
גם רפואה היא מקצוע שמשלב תיאוריה ופרקטיקה... הפרקטיקה ברפואה אמורה להיות מבוססת מחקרית, וגם ייעוץ הנקה הוא מקצוע שנוהג לפי הסטנדרט הזה.
[זה מקצוע פרוץ מבחינת רגולציה, אני מדברת על מי שיש לה הסמכה מקצועית כמו IBCLC או קורס על-יסודי לאחיות ולא על כל מי שקוראת לעצמה יועצת]
תבדקי מה הדרישות לקבלת תואר IBCLC ותקראי קצת מחקרים לפני שאת בטוחה שאת יותר מעודכנת מבעלות התואר הזה, רק בגלל שבשנות ה-90 דיברו על חלב אחורי ואת בטוחה שמאז זה חקוק בסלע.
הפרקטיקה של רופאי ילדים היא רלוונטית בתחום שלהם. כשילד גדול לא עולה במשקל מספיק, הרופא מפנה לדיאטנית. כשתינוק לא עולה במשקל, הכתובת היא יועצת הנקה.
אני אחזור שוב.

הנקה לפי דרישה מעשית מוכרת לי כמתישה ומחסלת הנקות.
וגם לרופא הילדים שלי שרואה עשרות תינוקות בחודש.

מעניינת הבדיקה המחקרית של השפעת הנקה לפי דרישה על נשים והנקה בלעדית לאורך זמן.
בעוד במציאות הפרקטית של עשרות התינוקות שפנו לרופא שלי היא נכשלת.

כאמור הויכוח אווילי
אני הצעתי מנסיוני
את מציעה מהתיאוריה של יועצות ההנקה.
אני ציינתי שמנסיוני יועצות ההנקה נטולות הנסיון הרב שלמדו הרבה תיאוריות חדשניות ועדכניות מעבר לייעוץ עד גיל שבוע בבית חולים מבלבלות את השכל.
ואם ללכת ליועצת הנקה זה לכזו עם נסיון רב של הנקות לאורך זמן. לא חדשנית ומלומדת.

תבחר כל אמא כרצונה.

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
מציעה לך להיות קצת פחות נחרצת.
הנקתי כבר כמה ילדים, גם אחרי גיל שנתיים.
ותמיד הנקתי רק מצד אחד. אם הילד היה רעב במיוחד, בעיקר בקפיצות גדילה, אז גם צד שני, אבל זה כמעט לא קרה.
והילדים שלי עד גיל שנה שמנמנים למדי.
וגם לגבי חלב אחורי וקדמי, זה לא נכון מסיבה פשוטה:
גילו שכמות השומן בחלב עולה בהדרגה לאורך כל ההנקה, אין פתאום מאגר חלב שומני יותר שנפתח.
ובקשר להנקה לפי דרישה: מכירה גם כאלו שמניקות כל שעתיים, והילדים שלהם שמנמנים ממש.
(אני לא, אני מניקה בד"כ כל 3-4 שעות)
כעצה כללית, הנקה משני צדדים היא אחד הכללים הכי בסיסיים של הנקה.
יש נשים שההנקה שלהן גמישה ומסוגלת לסבול חריגות מהכללים. כך שזה שאת הנקת בהצלחה משני הצדדים, לא אומר שהכלל להניק משני צדדים לא נכון. זה אומר שפשוט יש לך הרבה חלב.
לאחר שההנקה מתבססת וגם צוברים ניסיון, אפשר לשחק עם חריגות מהכללים ולראות אם זה טוב, אבל לכתחילה זה סיכון משמעותי.
יש הרבה נשים שהנקה מצד אחד חיסלה להן את ההנקה, זה לא משהו לזלזל בו.
[זה ידוע בתור "שיטת הלוחשת", כי זה מה שהיה מקובל בשנות ה-90 וזה מה שכתוב בספר שלה. השיטה הזו אגב נועדה בדיוק בשביל "להגיע לחלב האחורי"... יש הרבה שניסו את שיטת הלוחשת ונפגעו. היום זה מקובל בתור שיטה להפחתת חלב אצל נשים שסובלות מעודף]

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
יועצות ההנקה נטולות הנסיון הרב שלמדו הרבה תיאוריות חדשניות ועדכניות מעבר לייעוץ עד גיל שבוע בבית חולים מבלבלות את השכל.
אז אולי הניסיון שלך הוא רק עם יועצות של בית חולים.
יועצות של בית חולים הן אכן ברוב המקרים בעלות חיסרון מאד משמעותי - הן בדרך כלל עובדות רק בבית חולים והניסיון שלהן מוגבל לימים הראשונים. הן לא מכירות את הבעיות של הנקה מעבר לימים האלו והעצות שלהן לפעמים סותרות את אלו של יועצות מחוץ לבית חולים.
כדי לקבל תואר יועצת הנקה מוסמכת IBC, צריך לעבור המון, אבל ממש המון, שעות סטאז'. (בקורס העל-בסיסי לאחיות זה הרבה סטאז', אבל פחות מ-IBCLC). הן לא נטולות ניסיון כשהן מתחילות לעבוד, ויש כמובן גם יועצות וותיקות.

קצרה

משתמש מקצוען
מציעה לך להיות קצת פחות נחרצת.
הנקתי כבר כמה ילדים, גם אחרי גיל שנתיים.
ותמיד הנקתי רק מצד אחד. אם הילד היה רעב במיוחד, בעיקר בקפיצות גדילה, אז גם צד שני, אבל זה כמעט לא קרה.
והילדים שלי עד גיל שנה שמנמנים למדי.
וגם לגבי חלב אחורי וקדמי, זה לא נכון מסיבה פשוטה:
גילו שכמות השומן בחלב עולה בהדרגה לאורך כל ההנקה, אין פתאום מאגר חלב שומני יותר שנפתח.
ובקשר להנקה לפי דרישה: מכירה גם כאלו שמניקות כל שעתיים, והילדים שלהם שמנמנים ממש.
(אני לא, אני מניקה בד"כ כל 3-4 שעות)
אני מכירה יותר מדי הרבה מקרים שנכשלו - וזו היתה הסיבה
היתה לי חברה שטענה ש"גנטית" לה ולכל אחיותיה אין חלב
ואז התברר שגנטית יש להן אותה אמא שהדריכה אותן להנקה מצד אחד בלבד
וברגע שהחברה שלי בילד רביעי עברה ל2 צדדים הגנטיקה התחלפה
היא הציעה את זה לאחיותיה וזה עבד.

בנוגע להנקה לפי דרישה - אם הילד שמנמן ועולה במשקל וזה טוב לאמא - מעולה.
אם לא - הפרקטיקה של משיכה ליותר משעתיים עובדת מעולה.

לגבי חלב אחורי וקדמי - אני טוענת בדיוק את מה שאת - השומן בחלב עולה בהדרגה ולכן דקות ההנקה הראשונות הם דלילות יותר וההרכב שלהן אינו מספק.
ילד שקיבל 10 מ"ל בלבד - קיבל גם 10 מ"ל דלילים מאד בשומן.

commit

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
לא
כעצה כללית, הנקה משני צדדים היא אחד הכללים הכי בסיסיים של הנקה.
יש נשים שההנקה שלהן גמישה ומסוגלת לסבול חריגות מהכללים. כך שזה שאת הנקת בהצלחה משני הצדדים, לא אומר שהכלל להניק משני צדדים לא נכון. זה אומר שפשוט יש לך הרבה חלב.
לאחר שההנקה מתבססת וגם צוברים ניסיון, אפשר לשחק עם חריגות מהכללים ולראות אם זה טוב, אבל לכתחילה זה סיכון משמעותי.
יש הרבה נשים שהנקה מצד אחד חיסלה להן את ההנקה, זה לא משהו לזלזל בו.
[זה ידוע בתור "שיטת הלוחשת", כי זה מה שהיה מקובל בשנות ה-90 וזה מה שכתוב בספר שלה. השיטה הזו אגב נועדה בדיוק בשביל "להגיע לחלב האחורי"... יש הרבה שניסו את שיטת הלוחשת ונפגעו. היום זה מקובל בתור שיטה להפחתת חלב אצל נשים שסובלות מעודף]
לא ניסיתי את זה אף פעם בתור שיטה, זה פשוט קרה כי התינוק, בעיקר בחודשים הראשונים, בקושי התמודד עם כמות החלב שהיתה בצד אחד, ולא רצה בכלל צד שני.
ואני לא מניקה כל פעם מאותו צד, כן? כל פעם מחליפים צד.

קצרה

משתמש מקצוען
אז אולי הניסיון שלך הוא רק עם יועצות של בית חולים.
יועצות של בית חולים הן אכן ברוב המקרים בעלות חיסרון מאד משמעותי - הן בדרך כלל עובדות רק בבית חולים והניסיון שלהן מוגבל לימים הראשונים. הן לא מכירות את הבעיות של הנקה מעבר לימים האלו והעצות שלהן לפעמים סותרות את אלו של יועצות מחוץ לבית חולים.
כדי לקבל תואר יועצת הנקה מוסמכת IBC, צריך לעבור המון, אבל ממש המון, שעות סטאז'. (בקורס העל-בסיסי לאחיות זה הרבה סטאז', אבל פחות מ-IBCLC). הן לא נטולות ניסיון כשהן מתחילות לעבוד, ויש כמובן גם יועצות וותיקות.
היועצות שהבאתי הביתה
לא דגלו בהנקות לפי דרישה אכן.
והסכימו עם השיטה של למשוך את הילד זמן רב יותר במקרה שהוא לא אוכל יעיל.

הם גם נטו בהחלט להסכים עם העזרות במטרנה עד ההתבססות במקרה הצורך.

elishir

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אני עד היום לא נרגעת מלהזכר איך הבת שלי רעבה שבועיים שלימים
בכתה מרעב
ולא עליתי על זה קודם לכך
עברתי מייד למטרנה.

קודם כל שהילד יהיה שבע
אחכ לטפל בפתרונות החלב אם.
היה לי אותו סיפור בבת הראשונה שלי!
שבועיים היא צרחה וכולם אמרו לי שזה כאבי בטן...
ושצריך להניק כל 3 שעות!!!
עד שקלטתי שהיא פשוט רעבה והתחלתי להוסיף
וזה לא הפריע בכלל להנקה!

נשים יקרות-
צריך להזהר מלומר לא להוסיף כי העיקר הנקה...
גם אני הייתי בקורס הנקה וזה מאד מאד עזר לי! ואני מניקה מעולה ובלי תוספות את שאר הילדים..
אבל יש מצבים יוצאים מהכלל ואישה שלא היתה בקורס/לידה ראשונה ושאין לה מושג איך משקיעים בהנקה וכו’ יתכן שצריכה להוסיף והעיקר שהתינוק לא יהיה רעב,
(וזה אני כאמור אומרת מנסיון מר שלי מהלידה הראשונה שלא היה לי מושג כמה צריך להשקיע ולשתות וכו’... והתוספות הצילו אותי ואת הבת שלי)

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
לא

לא ניסיתי את זה אף פעם בתור שיטה, זה פשוט קרה כי התינוק, בעיקר בחודשים הראשונים, בקושי התמודד עם כמות החלב שהיתה בצד אחד, ולא רצה בכלל צד שני.
ואני לא מניקה כל פעם מאותו צד, כן? כל פעם מחליפים צד.
זה נשמע כמו עודף חלב... בדיוק המקרה שבו הפחתה של כמות החלב היא השפעה רצויה ולכן מתאימה הנקה מצד אחד.
הכוונה בהנקה משני צדדים היא שני צדדים בכל ארוחה.

commit

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
זה נשמע כמו עודף חלב... בדיוק המקרה שבו הפחתה של כמות החלב היא השפעה רצויה ולכן מתאימה הנקה מצד אחד.
הכוונה בהנקה משני צדדים היא שני צדדים בכל ארוחה.
אבל המשכתי בזה גם עד גיל שנתיים, ואחרי גיל חצי שנה לא היה לי כבר עודף חלב. היה חלב מספיק, לא יותר.

cm1

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
מנסיון של כמה חברות שטעו בילדים הראשונים להניק רק מצד אחד -
חד משמעית זו דרך בטוחה וסלולה לילדים שלא עולים במשקל וחלב שמדלדל.

ההנקה לכל הדעות אמורה להתבצע מ-2 הצדדים בכל פעם
כשצד אחד בדרך כלל עיקרי יותר מהצד השני
ולכן מחליפים כל הנקה את הצד ממנו מתחילים.
חובה בכל הנקה - 2 צדדים.
זה הדובי שלי שינק מצד אחד כל פעם (לסירוגין כמובן) עד גיל 2...
1725527665450.png

בחודש הראשון הנקתי כן 2 צדדים ואפילו יותר... ;) (הלוך ושוב)
אבל מהר מאוד ב"ה הוא עבר לינוק צד אחד, מספיק זמן, שיגמור עד הסוף, בלי להפסיק אותו, ולפעמים להחזיר אותו לאותו צד, אח"כ כשהם גדלים זה מתקצר לכמה דקות (תלוי איך ילד וכמה הוא נהנה מהצומי)

לפעמים אם אין מספיק חלב, כי האמא יודעת שהיא לא ישנה מספיק ולא אוכלת מספיק וכו, אז באמת יכול להיות שצריך 2 צדדים (וגם אצלי, בתקופות של קפיצת גדילה, או סתם בתקופות לחץ, כשהרגשתי שאין לי מספיק, או שהתינוק לא רגוע, הצעתי לו צד שני. לא תמיד הוא רצה)

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
בנוגע להנקה לפי דרישה - אם הילד שמנמן ועולה במשקל וזה טוב לאמא - מעולה.
אם לא - הפרקטיקה של משיכה ליותר משעתיים עובדת מעולה.
שעתיים זה מרווח מאד סביר לתינוק. תינוק שאוכל כל פחות משעתיים, זה אומר שהוא לא יונק יעיל, או - וזה ההסבר בהרבה מקרים - האמא לא תמיד יודעת מתי הוא רעב ומתי הוא רוצה משהו אחר ולכן מציעה לו ארוחות יותר תכופות ממה שהוא צריך.
הנקה לפי דרישה לא אמורה להגיע למצב של האכלה כל שעה וחצי. זה מתאים ממש לימים הראשונים, אבל לא אחרי זה. אז הבעיה היא לא ברעיון של האכלה לפי דרישה אלא בביצוע שלו.
בהנקה לפי דרישה, מאכילים אחרי שעה וחצי או אפילו שעה אם זה מה שהתינוק צריך באופן חד פעמי. יש גם דפוס של הנקת צבר, במיוחד אחרי הצהריים, שגם נחשב תקין. אבל לא כל שעה וחצי כל היממה.
למשוך תינוק כדי לפתוח פערים זה משהו שעושים לפעמים באופן חד פעמי כדי לשבור "מעגל נשנושים", אבל אם זה לא עוזר, אז לפי הגישה של הנקה לפי דרישה אמורים לטפל בבעיה מהצד השני, ולגרום לו לאכול יותר יעיל כדי שהוא עצמו יפתח פער, ולא לפתוח לו את הפער "בכוח".

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
אבל המשכתי בזה גם עד גיל שנתיים, ואחרי גיל חצי שנה לא היה לי כבר עודף חלב. היה חלב מספיק, לא יותר.
בגיל גדול יותר הכל יותר גמיש, וכמו שאפשר להניק במרווחים ארוכים (ולתת באמתע ארוחות מוצקים, למשל), אפשר גם להניק מצד אחד (לא מומלץ למי שלא הניקה מצד אחד לפני כן, אבל כן מובן למה זה ממשיך לעבוד).

commit

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
בגיל גדול יותר הכל יותר גמיש, וכמו שאפשר להניק במרווחים ארוכים (ולתת באמתע ארוחות מוצקים, למשל), אפשר גם להניק מצד אחד (לא מומלץ למי שלא הניקה מצד אחד לפני כן, אבל כן מובן למה זה ממשיך לעבוד).
אבל אם לוקח לחלב חצי שנה להתמעט בשיטה הזו, אז כנראה היא לא כל כך מומלצת למי שרוצה להמעיט את כמות החלב. יש פתרונות קצת יותר מהירים.

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
היה לי אותו סיפור בבת הראשונה שלי!
שבועיים היא צרחה וכולם אמרו לי שזה כאבי בטן...
ושצריך להניק כל 3 שעות!!!
עד שקלטתי שהיא פשוט רעבה והתחלתי להוסיף
וזה לא הפריע בכלל להנקה!

נשים יקרות-
צריך להזהר מלומר לא להוסיף כי העיקר הנקה...
גם אני הייתי בקורס הנקה וזה מאד מאד עזר לי! ואני מניקה מעולה ובלי תוספות את שאר הילדים..
אבל יש מצבים יוצאים מהכלל ואישה שלא היתה בקורס/לידה ראשונה ושאין לה מושג איך משקיעים בהנקה וכו’ יתכן שצריכה להוסיף והעיקר שהתינוק לא יהיה רעב,
(וזה אני כאמור אומרת מנסיון מר שלי מהלידה הראשונה שלא היה לי מושג כמה צריך להשקיע ולשתות וכו’... והתוספות הצילו אותי ואת הבת שלי)
יש נשים שמוסיפות בלי בעיה, ומכאן ממשיכות להניק עם קצת תוספות עד שהילד גדול והכל טוב ויפה.
יש נשים שמוסיפות וזה מחריף את המחסור בחלב, ומתחיל כדור שלג של יותר מחסור -> יותר תוספות -> עוד יותר מחסור, וכן הלאה עד להפסקת ההנקה.
אין יודעים לאיזה סוג את שייכת? מנסים. אם הלכה לך ההנקה, תדעי שאת שייכת לסוג השני (או שהמקרה המסוים הזה היה מהסוג השני). רק שזה קצת מאוחר מדי להתחרט בשלב הזה.
אף אחת לא אומרת שהעיקר ההנקה ולכן לעולם לא להוסיף. ברור שאם צריך, מוסיפים.
מה שאומרים זה לקחת בחשבון שהתוספת היא: א) לא בטוח נצרכת כי בהחלט יתכן שיש פתרונות אחרים, ואפילו לאו דווקא מסובכים ו-ב) עלולה לגרום לבעיות. לכן הפתרון שמציעים לזה הוא להיעזר באשת מקצוע שתוכל א) להגיד אם באמת יש צורך, ולהציע פתרונות מתאימים ו-ב) גם אם יש צורך בתוספות, להנחות איך לעשות את זה נכון באופן שיצמצם בעיות.

elishir

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
יש נשים שמוסיפות בלי בעיה, ומכאן ממשיכות להניק עם קצת תוספות עד שהילד גדול והכל טוב ויפה.
יש נשים שמוסיפות וזה מחריף את המחסור בחלב, ומתחיל כדור שלג של יותר מחסור -> יותר תוספות -> עוד יותר מחסור, וכן הלאה עד להפסקת ההנקה.
אין יודעים לאיזה סוג את שייכת? מנסים. אם הלכה לך ההנקה, תדעי שאת שייכת לסוג השני (או שהמקרה המסוים הזה היה מהסוג השני). רק שזה קצת מאוחר מדי להתחרט בשלב הזה.
אף אחת לא אומרת שהעיקר ההנקה ולכן לעולם לא להוסיף. ברור שאם צריך, מוסיפים.
מה שאומרים זה לקחת בחשבון שהתוספת היא: א) לא בטוח נצרכת כי בהחלט יתכן שיש פתרונות אחרים, ואפילו לאו דווקא מסובכים ו-ב) עלולה לגרום לבעיות. לכן הפתרון שמציעים לזה הוא להיעזר באשת מקצוע שתוכל א) להגיד אם באמת יש צורך, ולהציע פתרונות מתאימים ו-ב) גם אם יש צורך בתוספות, להנחות איך לעשות את זה נכון באופן שיצמצם בעיות.
בדיוק!
צריך להתייעץ כי כל מקרה לגופו..
ולפעמים תינוק באמת רעב ולכן אי אפשר לכתוב לא בוודאות לא להוסיף!

אמא לשלוש

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הנקה לפי דרישה מעשית מוכרת לי כמתישה ומחסלת הנקות.
אולי לך אישית
לרוב הנשים הנקה כל 3 שעות כמו שעון מחסלת את ההנקה
כנראה שיש לך הרבה חלב וזה לא משפיע עליך, תשמחי
אבל אם לא מניקים לפי דרישה התינוק לא מקבל כמה שצריך והגוף לא מייצר מספיק
יכול להיות שלך יש הרבה ואף פעם אין לך כזה דבר שחלב מתמעט
מה שאת רושמת כאן שוב ושוב זה ידע מוטעה
אם זה מתאים לך אז בבקשה, אבל זאת לא הגישה הנכונה

שימחלה

משתמש רשום
בקשר להביא לתינוק לפי דרישה זה חובה כי יש ילדים כמו הילד שלי שהוא ינק גם בגיל 2 חודשים מקסימום 10 דק'
ובערך מגיל 4 חודשים 4 דק' מקסימום. לא הסכים יותר בשום פנים ואופן
וכן כל בערך שעה וחצי היה צריך לאכול.
הוא ינק רק מצד אחד כל פעם
הוא היה התינוק שמנמן וחמוד
מה שבטוח זה שכל אישה יש גוף שונה, וכל אישה צריכה למצוא את הדרך שמתאימה לה ולא לחברתה
כי לאחת יש עודף חלב ולשניה יש קצת חלב
לאחת יש ילד שאוכל מהר ואחת הילד שלה אוכל להאט,
וכן על זה הדרך, אפשר לשמוע עצות ורעיונות אבל לבדוק מה מתאים לך ולתינוק
בהצלחה רבה לכולם, שתצליחו להניק כמה שיותר בקלות וברוגע.

דסי גולדברג

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
נשמע בול מה שאני מחפשת!
את יכולה בבקשה לברר לי מה זה?
ביפולן של ווראוור
ןהיא אמרה שלקחה גם פרנטל של אלטמן או חברת טבע אחרת.

לגבי הביפולן, מתחילים ברבע כדור, למחרת חציו אח"כ שלם (אם יש אלרגיה)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה