איך גומלים ילד מטיטול????

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
זוהר, פשוט כתבת כמעט אחד לאחד מה שקרה לי, רק עם בת...

הבת שלפניה נגמלה בקלות יום ולילה בגיל שנתיים וחצי - ממש בלי בעיות, אבל הילדה המדוברת, הגיעה לגיל שלוש בלי שום סימנים שהיא מתכננת להיפטר מהטיטול מתישהו...

ניסיתי בגיל שלוש וחודש לגמול אותה והפספוסים היו כמתואר לעיל - ואחרי יום אחד כזה הבנתי שהיא לא בשלה והחזרתי את הטיטול.
בגיל שלוש וחודשיים ניסיתי שוב והתופעה חזרה על עצמה עם כ-7 פספוסים ביום, והטיטול חזר למשכנו...
ואז פשוט החלטתי לחכות עד שהיא תהיה בשלה.
נכון שבגן של גיל שלוש כבר לא מקבלים ילדות עם טיטול (וגם אם כן, האמא צריכה לבוא להחליף כל פעם שהילדה עושה...) - אבל הבנתי שהילדה פשוט עדיין לא מוכנה לשלב הזה.

בגיל שלוש וארבעה חודשים (חודש לפני שנכנסו לגנים) - הילדה החליטה להיגמל לבד!
זה היה יותר קל מהבת הראשונה. היא הלכה לבד לשירותים ואפילו לא אמרה לי שהיא צריכה וכו' כך שכמעט ולא יצא לי לשבת איתה בשירותים. פשוט התחילה ללכת לבד לשירותים כמו גדולה, בלי לעשות מזה עניין!!!
אני גומלת מלכתחילה גם יום וגם לילה. ברגע שהטיטול יורד הוא לא חוזר, כדי לא לבלבל את הילד (למרות שעוד לא התנסיתי עם בנים).
הייתי לוקחת לשירותים לפני השינה, כשאני הייתי הולכת לישון בסביבות 12 בלילה לקחתי שוב לשירותים מתוך שינה ואח"כ מיד בבוקר איך שקמים. עבד נפלא.

המון בהצלחה.

מנגו

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
לא קראתי את כל השרשור, רק רוצה להוסיף לך מניסיוני.
אני גמלתי בקיץ שעבר ילד בן כמעט שלוש,
והיה לי שני דד-ליינים רציניים: תחילת שנה, שאני אמורה להביא אותו יבש לגן, וכן הייתי ערב לידה.
לא אלאה אותך בסיפור המלא, היה קשה מאוד איתו ונמשך כמה חודשים טובים
וזאת למרות שהוא ילד חכם ובוגר, הייתי בטוחה שזה ירוץ איתו בצ'יק. ולא, לא הלך.
הוא ידע להרגיש וידע לומר ובכל זאת פספס בלי סוף.

הדבר היחיד שעזר בסוף, ואני שבה ומזכירה שהוא כבר היה גדול והבין הכל,
היה הבעת אמון מוחלטת בו.
הוא היה קם פתאום באמצע המשחק, כמו תמיד, ואומר לי "ברח לי".
ואני פשוט נטלתי אותו ורצתי איתו לשרותים תוך כדי הכרזה קולנית "למה אתה אומר שברח לך? אתה גדול! אני יודעת שלא ברח לך. אני יודעת שאתה יכול".
תשמעי זה עבד!!!
כשהיינו מגיעים לשרותים ברור שהוא היה רטוב/מלוכלך, אבל אני התעלמתי, הושבתי אותו על השרותים (יעני זה היה התראת אמת), הורדתי לו את הבגדים המלוכלכים כאילו כלום לא קרה.
מבטיחה לך - יום יומיים וזה הפסיק!!!!!!!!!!!!!
אחרי סיוט ארוך-ארוך-ארוך-ארוך... פתאום, הכל חלק.

(עד היום אני לא מאמינה שהילד הזה גמול).

סטאזרית

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עצה מכל בעלות הניסיון שכאן:

הבן שלי בן שנתיים וכמעט חודשיים, חכם מאד ומבין ענין יותר מגילו (אולם אינני בטוחה שבוגר מגילו- דווקא מפונק במיוחד...)
יש לי שני שיקולים לגמול אותו עוד עכשיו בראשית הקיץ - האחד, שהוא מסתפר בשנה הבאה באדר ונראה לי שחורף הוא זמן פחות מתאים לגמול, והשני שאני לפני לידה, והייתי מעדיפה שיגמל זמן מה לפני, על מנת שלא לערבב "טראומות";)

האם אתן ממליצות לגמול בחודש הקרוב או בכל זאת לחכות?
האם האופציה לנסות ולהעמידו מול כישלון אפשרי גרועה מלהמתין בכלל?

פקאן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
לא יעזור לך זוהר.. אבל אולי בילדים הבאים..

אני קוראת את כל השרשור וממש מפליא אותי שהגיל הממוצע לייבוש ילדים הוא 3! לפי הפסיכולוגיה הגיל המיטבי לייבוש בנות הוא שנתיים וחודשיים ובנים שנתיים וארבעה (כן.. בנות בשלות מוקדם יותר.. ככה זה, גם בעול מצוות בנות מקדימות בשנה)
גיל 3 זה ממש מאוחר! יכול להיות שחלק נכבד מהבעיות היה נחסך אם היו מנסים בגיל המתאים. ילד בן 3 הוא בהרבה מקרים "מדי גדול" ולרוב הילדים לא נהיה יותר קל ככל שהם גדלים אלא להפך..
יכול להיות שיש ספציפית ילדים יוצאי דופן שכדאי להמתין איתם אבל אפילו לא לנסות? חבל.
אימותינו היו מיבשות בגיל שנה וחצי כי היו אז חיתולי בד והמעמסה היתה כבדה עליהן, אז מה תגידו, ילדי דורנו פחות מוכשרים ובשלים? לא עושה רושם.

אני יבשתי 3 ילדים סביב גיל שנתיים והלך בקלות ובמהירות ב"ה. ודאי שהיו פשלות אבל גם בגיל 3 יש.. וזה לא התקרב לרמה הזו של התיאורים הנ"ל.

בהצלחה לכולן!:)

מנגו

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
נכתב ע"י סטאזרית;986608:
עצה מכל בעלות הניסיון שכאן:

הבן שלי בן שנתיים וכמעט חודשיים, חכם מאד ומבין ענין יותר מגילו (אולם אינני בטוחה שבוגר מגילו- דווקא מפונק במיוחד...)
יש לי שני שיקולים לגמול אותו עוד עכשיו בראשית הקיץ - האחד, שהוא מסתפר בשנה הבאה באדר ונראה לי שחורף הוא זמן פחות מתאים לגמול, והשני שאני לפני לידה, והייתי מעדיפה שיגמל זמן מה לפני, על מנת שלא לערבב "טראומות";)

האם אתן ממליצות לגמול בחודש הקרוב או בכל זאת לחכות?
האם האופציה לנסות ולהעמידו מול כישלון אפשרי גרועה מלהמתין בכלל?

אם הוא מודע לעניין ונראה לך בשל - תנסי.
לגבי ערבוב הטראומות מלידה:
גם אני גמלתי לפני לידה, כולם הזהירו אותי לחכות ולגמול רק לאחרי הלידה כי ממילא כל התקדמות שתושג, תתקלקל לאחר הלידה והילד יסוג לאחור.
אני החלטתי ההפך.
החלטתי שעדיף לי לסבול נסיגה, אבל לא להצטרך ללמד אותו הכל מהתחלה
כשאני חלושה ומבולבלת אחרי לידה. העדפתי ללמד אותו כשיש לי היכולת לעשות זאת עם כל תשומת הלב כלפיו.
כלומר, ייסוג - שייסוג. זכותו. אבל המידע כבר יהיה אצלו ונרענן ונטפח את הכללים מחדש.

זה בהחלט עבד. ב"ה. בהחלט הייתה נסיגונת אחרי הלידה, אבל עם מלא צומי ושמחה בלמנו אותה והילד חזר לעצמו במהירות.
לא הרגשתי שאני מסוגלת לגמול ילד אחרי לידה (בפרט שאצלי זה כרוך בסיפורים רפואיים מורכבים).

סטאזרית

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י מנגו;986631:
אם הוא מודע לעניין ונראה לך בשל - תנסי.
לגבי ערבוב הטראומות מלידה:
גם אני גמלתי לפני לידה, כולם הזהירו אותי לחכות ולגמול רק לאחרי הלידה כי ממילא כל התקדמות שתושג, תתקלקל לאחר הלידה והילד יסוג לאחור.
אני החלטתי ההפך.
החלטתי שעדיף לי לסבול נסיגה, אבל לא להצטרך ללמד אותו הכל מהתחלה
כשאני חלושה ומבולבלת אחרי לידה. העדפתי ללמד אותו כשיש לי היכולת לעשות זאת עם כל תשומת הלב כלפיו.
כלומר, ייסוג - שייסוג. זכותו. אבל המידע כבר יהיה אצלו ונרענן ונטפח את הכללים מחדש.

זה בהחלט עבד. ב"ה. בהחלט הייתה נסיגונת אחרי הלידה, אבל עם מלא צומי ושמחה בלמנו אותה והילד חזר לעצמו במהירות.
לא הרגשתי שאני מסוגלת לגמול ילד אחרי לידה (בפרט שאצלי זה כרוך בסיפורים רפואיים מורכבים).
ראשית, תודה על התשובה המפורטת!
אשמח לדעת באיזה גיל גמלת (למרות שידוע לי שזה מאד אידווידואלי)

מילה בסלע

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
פרסום וקופי
נכתב ע"י פקאן;986612:

אני קוראת את כל השרשור וממש מפליא אותי שהגיל הממוצע לייבוש ילדים הוא 3! לפי הפסיכולוגיה הגיל המיטבי לייבוש בנות הוא שנתיים וחודשיים ובנים שנתיים וארבעה (כן.. בנות בשלות מוקדם יותר.. ככה זה, גם בעול מצוות בנות מקדימות בשנה)
גיל 3 זה ממש מאוחר! יכול להיות שחלק נכבד מהבעיות היה נחסך אם היו מנסים בגיל המתאים. ילד בן 3 הוא בהרבה מקרים "מדי גדול" ולרוב הילדים לא נהיה יותר קל ככל שהם גדלים אלא להפך..
יכול להיות שיש ספציפית ילדים יוצאי דופן שכדאי להמתין איתם אבל אפילו לא לנסות? חבל.
אימותינו היו מיבשות בגיל שנה וחצי כי היו אז חיתולי בד והמעמסה היתה כבדה עליהן, אז מה תגידו, ילדי דורנו פחות מוכשרים ובשלים? לא עושה רושם.

אני יבשתי 3 ילדים סביב גיל שנתיים והלך בקלות ובמהירות ב"ה. ודאי שהיו פשלות אבל גם בגיל 3 יש.. וזה לא התקרב לרמה הזו של התיאורים הנ"ל.

האמת שלא העזתי לכתוב...
פעם בגיל שנתיים כולנו היינו יבשים, ואל תגידו שלילדים של פעם יש יותר בעיות רגשיות מהילדים של היום...........
שני אחיי (!!) נגמלו בגיל שנה ושמונה חודשים, אצלי כבר היו טיטולים אז אמא שלי 'התפנקה' (כך היא מגדירה את...) עד גיל שנתיים...

תכל'ס מגיל שנה ושבעה-שמונה אפשר לשאול ילד "מה עשית?" (עם המנגינה...) והוא יענה בדרכיו שלו... אז, כמו שאומרים, יש עם מי לדבר.

אבל כמובן, כל מקרה לגופו.

מנגו

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
כתבתי בפרוט קצת יותר למעלה.
התחלתי בפסח כשהוא היה בן שנתיים וחצי בדיוק.
סוף התהליך היה בערך בסוף אלול...
כמעט בן שלוש (הוא יליד תחילת חשוון)

בראש מילה

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י פקאן;986612:

מאיפה המקור לגיל?
דווקא הגיל הזה נשמע לי ממש לא מתאים! גם מניסיון, אני ניסיתי בגיל שנתיים וקצת, ולא הלך, ורק חודש לפני גיל שלש הצלחנו.
אם לא בגיל 3, לדעתי האישית עדיף לפני גיל שנתיים, כשאז יותר קל "לחנך" את הילד לעשות בשירותים, כמו שמחנכים אותו לכל דבר, החל באכילה עצמאית ועד לצחצוח שיניים.
האמהות היות יותר עסוקות ו / או יותר מפונקות, ולכן פחות משקיעים בגמילה בגיל צעיר - כי בכל מקרה יותר קל לגמול בגיל גדול, כשכבר אפשר להסביר במילים ולקבל תגובה ברורה.

אגב, יש שיטה שנקרא "היענות לצרכים", שמעודדת גמילה באזור גיל שנה וחצי.

הני מושקוביץ

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
אז תעזרו גם לי.
בשנב שעברה כשהייתי בטיפת חלב אמרה לי האחות שכשהבן שלי יהיה בן שנה ושמונה אגמול אותו, דיברנו רבות על הנושא, קנינו מלבושים מיוחדים אסלה מיוחדת וממתקים מיוחדים, ובקול תרועה הורדנו את הטיטול, הבחור הסתובב במשך שעתיים כשלבנים לגופו ו-התאפק עד שדרש ללבוש טיטול. ומאז לא מסכים לשמוע מילה בנושא.
עכשיו הילד בן שנתיים כמעט וארבעה חודשים ואני אחרי לידה עם שלושה פיצקעלאך הוא לא מעונין ואני מנסה לשכנע. כולם אומרים לי שבגלל שהוא כזה ילד חכם בל"ע יהיה לי קל איתו.
תנו גם לי טיפים איך לחבב עליו את הנושא.
ממתקים לא מדברים אליו בנושא הזה.

שרי קלוגר

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
קודם כל, צריך לדעת שלייבש ילד זה תהליך שקודם כל האמא צריכה להיות בשלה בשבילו!
ואת צריכה להכין לעצמך המון כוחות נפש וגוף. זה לא בא ברגל ולא הוקוס פוקוס. אני ייבשתי 2 ילדים בן ובת ושניהם באזור גיל שנתיים וחצי ומהגננות של שניהם היו תגובות מתפעלות ביותר בנוסח: בחיים לא ראיתי ילד שנגמל וכל כך רגוע. עם הבן זה ארך קצת יותר זמן אבל הייתי עקשנית (עם עצמי, כלפי חוץ הכל היה חיוכים ורגוע). פשוט כל יום איך שהגיע מהגן, אחרי ארוחת צהריים, הורדנו את הטיטול והוא ישב על הסיר ואני על הרצפה, עד שהוא עשה ואז- חגיגות, עדש, טל' לסבתא וכו'... בימים הראשונים זה לקח שעות, אני לא מגזימה, בינתיים לא עשיתי כלום בבית רק ישבתי איתו על הרצפה עם ספרים, צבעים, מדבקות ומה לא... כל יום הזמן הצטמצם (סה"כ זה לקח בערך שבוע וחצי) ואח"כ עברנו גם לייבוש בגן ובלילה. בקיצור, אני חושבת שאסור להתייאש מפספוסים רבים וכו', כי זה באמת תהליך שלוקח זמן וכוח, אז פשוט להשקיע את הזמן המתבקש למרות הקושי, זה משתלם. הילד לומד דברים חשובים וחיוביים בתהליך הזה וכשהוא מצליח אין מאושר ממנו! ברגע שנקודת המבט של האמא היא חיובית ויודעת שהילד רק מרוויח מהעניין- כל האווירה אחרת. המון הצלחה לכולן!

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י בראש מילה;986690:
אגב, יש שיטה שנקרא "היענות לצרכים", שמעודדת גמילה באזור גיל שנה וחצי.

יש גם שיטה הנקראת: Elimination Communication
שזה אומר לגדל את התינוק בלי טיטול בכלל החל מהלידה!!!

זה עובד על העיקרון שלכל ילד יש סימנים בשפת גוף כשהוא לפני עשיית צרכים וההורים לומדים אותם ומיד כשהם רואים את הסימן לוקחים אותו לעשות בכיור (בגיל קטן) או בשירותים (בגיל יותר גדול).
התומכים בשיטה זו טוענים שאין כמעט פיספוסים כלל ברגע שקשובים לילד ויודעים לזהות את הסימנים המקדימים...

בסין (ומי שטייל שם יוכל לספר) - זה מחזה מאוד נפוץ לראות הורים עוצרים עם התינוקות שלהם באצמע הרחוב ומעמידים אותם מעל הפח הציבורי לעשות את צרכיהם (כן, אני יודעת שזה איכס...).
השיטה הזו החלה לצבור תאוצה בשנים האחרונות בעולם המערבי וכתוצאה מכך גם בארץ ניתן למצוא לא מעט משפחות (בעיקר לא דתיות) הנוהגות בשיטה זו.

רק תחשבו על החיסכון בטיטולים :)

אז מה

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י eden7115;987407:
רק תחשבו על החיסכון בטיטולים :)
באמת מגרה :)
אבל תחשבו גם איך הולכים כך ברחוב - עם זוג עיניים על הילד בלי למצמץ... טירוף קטן על זה.
בכלל, אם מתעמקים, זה נשמע לא שפוי כמעט: פשוט לא להוריד עיניים מהילד 24 שעות רצופות!!!

נו שוין, נחזור לטיטולים. :eek:

זוהר טל

משתמש מקצוען
וואו, עד היכן התפתח האשכול.
בינתיים לגבי הילד שלי, החלטנו שנדחה את זה עד אחרי הלידה, כרגע אני ממש חלשה (סוף הריון) ואין לי עצבים לזה בכלל.
גם כן נראה לי בלגן בשביל הילד שרוב היום הוא עם טיטול ורק כשמגיעים הביתה בערך ב-4:30 מורידים את הטיטול ל-3-4 שעות עד שהולכים לישון, מה כבר הילד מספיק לעשות אז?
וחוץ מזה שהגננת בגן רוצה שאני אהיה איתו בבית שלושה ימים רצופים בלי טיטול, ורק אם הוא יעשה בלי לפספס אני רשאית לשלוח אותו לגן בלי טיטול, ובינתיים אין לי את הזמן הזה.
אז כרגע אנחנו רק מדברים על זה, ואם הילד מבקש לעשות, אני מורידה לו את הטיטול, אבל לא מנסה להשאיר אותו בלי.
מקווה שילך לי מהר אח"כ.

sh12

משתמש מקצוען
ביתי נגמלה בגיל שנתיים.
בעקבות קנאת סופרים בדוד שלה שהיה בן 3, ונגמל, אז גם היא רצתה.

בענין הטיטולים זה היה מקסים.:)

אבל הייתי צריכה להרים אותה כל פעם לשרותים...:eek:
עד כמעט גיל 3, שלמדה לעלות לבד.
[היא לא הסכימה את הישבנון עם המדרגה, הוא ל"תינוקים" אמרה...:rolleyes:]

אז זו גם נקודה לשיקול,
אם יש לך כח ויכולת ללוות את הילד לשרותים במשך שנה...

תרצה

משתמש מקצוען
בשביל זה קנינו שרפרף שנמצא בקביעות בחדר השירותים ומשמש את הנגמלים הצעירים הנמוכים - תוך זמן קצר הם לומדים להשתמש בו ואין צורך ללוותם תקופה ארוכה כל כך..

sh12

משתמש מקצוען
נכתב ע"י תרצה;987857:
בשביל זה קנינו שרפרף שנמצא בקביעות בחדר השירותים ומשמש את הנגמלים הצעירים הנמוכים - תוך זמן קצר הם לומדים להשתמש בו ואין צורך ללוותם תקופה ארוכה כל כך..

כפי שרשמתי,
אצלי ה'בחורה' התנגדה למדרגה.
ומה עושים כשמתארחים? או בגנון?

תרצה

משתמש מקצוען
נכתב ע"י sh12;987888:
כפי שרשמתי,
אצלי ה'בחורה' התנגדה למדרגה.
ומה עושים כשמתארחים? או בגנון?
לכן כתבתי לך - שרפרף. זה לא מדרגה שמחוברת לאסלה קטנה, אלא שרפרף פשוט שמשתמשים בו גם כדי להוריד משחקים מהמדף הגבוה - והילדה קולטת את ההבדל, ומבינה שכאן מדובר באביזר של מבוגרים.
(יש לי אחות, שלוקחת איתה את השרפרף, כשמתארחים. אבל לרוב אין צורך לסחוב מהבית, שהרי ברוב הבתים יש איזה שהוא שרפרף שאפשר להשתמש בו. אני נוטה להאמין שגם בגנון יש שרפרף כלשהו. אלא אם כן, הגננת שלכם גבוהה במיוחד. מי לא צריך שרפרף לפעמים? )

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קח

א שִׁיר מִזְמוֹר לְדָוִד:ב נָכוֹן לִבִּי אֱלֹהִים אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה אַף כְּבוֹדִי:ג עוּרָה הַנֵּבֶל וְכִנּוֹר אָעִירָה שָּׁחַר:ד אוֹדְךָ בָעַמִּים יי וַאֲזַמֶּרְךָ בַּלְאֻמִּים:ה כִּי גָדוֹל מֵעַל שָׁמַיִם חַסְדֶּךָ וְעַד שְׁחָקִים אֲמִתֶּךָ:ו רוּמָה עַל שָׁמַיִם אֱלֹהִים וְעַל כָּל הָאָרֶץ כְּבוֹדֶךָ:ז לְמַעַן יֵחָלְצוּן יְדִידֶיךָ הוֹשִׁיעָה יְמִינְךָ וַעֲנֵנִי:ח אֱלֹהִים דִּבֶּר בְּקָדְשׁוֹ אֶעְלֹזָה אֲחַלְּקָה שְׁכֶם וְעֵמֶק סֻכּוֹת אֲמַדֵּד:ט לִי גִלְעָד לִי מְנַשֶּׁה וְאֶפְרַיִם מָעוֹז רֹאשִׁי יְהוּדָה מְחֹקְקִי:י מוֹאָב סִיר רַחְצִי עַל אֱדוֹם אַשְׁלִיךְ נַעֲלִי עֲלֵי פְלֶשֶׁת אֶתְרוֹעָע:יא מִי יֹבִלֵנִי עִיר מִבְצָר מִי נָחַנִי עַד אֱדוֹם:יב הֲלֹא אֱלֹהִים זְנַחְתָּנוּ וְלֹא תֵצֵא אֱלֹהִים בְּצִבְאֹתֵינוּ:יג הָבָה לָּנוּ עֶזְרָת מִצָּר וְשָׁוְא תְּשׁוּעַת אָדָם:יד בֵּאלֹהִים נַעֲשֶׂה חָיִל וְהוּא יָבוּס צָרֵינוּ:
נקרא  12  פעמים

אתגר AI

מלכות ה' • אתגר 119

לוח מודעות

למעלה