איך אומרים 'לפרגן' בעברית

גורם בכיר

משתמש רשום
המילה הזאת כמו הרבה מילים מעוברתות מקורה ביידיש וביידיש אומרים 'פארגינען' ובעברית עשו מזה 'לפרגן' במסכת אבות המושג הזה נקרא 'עין טובה' אבל אני מחפש את זה במילה אחת.
נו.. אז מי מפרגן לי תשובה טובה?

שמואל גרינשטיין

יותר מעצב מגרפיקאי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
צילום מקצועי
D I G I T A L
אתה לא יודע שאי אפשר לפרגן בעברית?

חני

גורם בכיר

משתמש רשום
נכתב ע"י אורי ש;1911713:
אולי 'להחמיא' מתקרב למשמעות המצויה?

מי שמפרגן לא תמיד מחמיא ומי שמחמיא לא תמיד מפרגן...
כמו שאמרנו, המשמעות של לפרגן הוא עין טובה

up

משתמש צעיר
עיצוב גרפי

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
בעזהי"ת

אתם מחדשים לי. תמיד חשבתי שלפרגן זה עידוד פעיל. עכשו אתם אומרים שזה כמו בתורה רפ"ב, עצם המחשבה, אפילו אם אני לא מדבר איתו, אפשר לפרגן לו. הבנתי נכון?

דניאל נ

משתמש מקצוען
חחחח
כל אחד חכם
אני אעשה העתק הדבק :
שאלה: מה מקור המילה פרגון והאם יש לה חלופה עברית?

תשובה: מקורם של הפועל פרגן ושם הפעולה פרגון ביידיש – במילה פארגינען (ההגייה: farginen), ומכאן גם הפ"א הרפה בראש המילה.

לאורך השנים היו ניסיונות להציע חלופות עבריות למילה. הידועה שבהן היא המילה ריתוי. יצחק אבינרי הציע להשתמש בחלופה זו בעקבות אביגדור המאירי. הפועל רִתָּה – שמשמעו חמל, ויתר, הֵקֵל – משמש מעט בספרות חז"ל. לדברי אבינרי, מכיוון שהעברית עשירה בפעלים לעניין רחמנות גם בלי הפועל רִתָּה, אפשר לייחדו למשמעות שונה מעט, להבעת המושג 'פרגון'.

בדיון בוועדה למילים בשימוש כללי הוחלט שלא לקבוע חלופה רשמית ל'פרגון'. במקום 'לפרגן' אפשר לנקוט חלופות עבריות, כגון 'לראות בעין טובה' (לעומת 'לראות בעין צרה'), 'לדרוש בטובתו של…', 'לאהוד', 'לקבל באהדה', 'לשמוח ב' (הצלחה או הישג של אדם) וכדומה.

דניאל נ

משתמש מקצוען
נכתב ע"י אבי100;1913035:
מה המילה שמבטאת את ההיפך מקינאה?

פרגון.
אבל אם תעמיק ברעיון של קנאה אז פרגון לא ממש ההיפך .
קנאה מורכבת מכמה רגשות ולכן ההיפך שלה היא היפך הרגשות המרכיבים אותה

נכתב ע"י דניאל נ;1912904:
חחחח
כל אחד חכם
אני אעשה העתק הדבק :
שאלה: מה מקור המילה פרגון והאם יש לה חלופה עברית?

תשובה: מקורם של הפועל פרגן ושם הפעולה פרגון ביידיש – במילה פארגינען (ההגייה: farginen), ומכאן גם הפ"א הרפה בראש המילה.

לאורך השנים היו ניסיונות להציע חלופות עבריות למילה. הידועה שבהן היא המילה ריתוי. יצחק אבינרי הציע להשתמש בחלופה זו בעקבות אביגדור המאירי. הפועל רִתָּה – שמשמעו חמל, ויתר, הֵקֵל – משמש מעט בספרות חז"ל. לדברי אבינרי, מכיוון שהעברית עשירה בפעלים לעניין רחמנות גם בלי הפועל רִתָּה, אפשר לייחדו למשמעות שונה מעט, להבעת המושג 'פרגון'.

בדיון בוועדה למילים בשימוש כללי הוחלט שלא לקבוע חלופה רשמית ל'פרגון'. במקום 'לפרגן' אפשר לנקוט חלופות עבריות, כגון 'לראות בעין טובה' (לעומת 'לראות בעין צרה'), 'לדרוש בטובתו של…', 'לאהוד', 'לקבל באהדה', 'לשמוח ב' (הצלחה או הישג של אדם) וכדומה.

מקור?

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
נראה לי אהדה הכי מתקרב

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  13  פעמים

לוח מודעות

למעלה