יעקב ויצמן

משתמש מקצוען
קיים אקסל עם יומן הוצאות

יעקב ויצמן

משתמש מקצוען
נתקלתי בבעיה דומה בעבר ולא מצאתי לה פתרון מובנה באקסל.
ישנן שתי אפשרויות לפתור אותה בצורה עקיפה:

1. שימוש בעמודת עזר והמרת התאריך לטקסט
נניח שבעמודה A נכתבים השעות (אפשר לכתוב אותן בכל פורמט שהוא), בעמודה B נוסיף את הנוסחה הבאה:​
קוד:
=SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(TEXT(A1,"h:mmAM/PM"),"AM",""),"PM","")
הנוסחה ממירה לטקסט את השעה שמופיעה בעמודה A לפורמט שתיים עשרה שעות ואז מוחקת את התוספת AM/PM מהטקסט.​
החסרונות:
א. מצריך שימוש בעמודת עזר.​
ב. בעמודה שבה מופיעות השעות כתיקונן השעות מיוצגות כטקסט ועל כן אי אפשר לבצע עליהן מניפולציות חשבוניות.​
2. הסתרת הכיתוב AM/PM בשורה השנייה
בעמודה שבה מיוצגים השעות בחר תבנית עיצוב של שתיים עשרה שעות.​
לאחר מכן עבור ללשונית "מותאם אישית" העמד את סמן העכבר כפי שמוצג בתמונה - הקש Ctrl + j ולחץ על אישור, על מנת להעביר את סימון ה- AN/PM לשורה השנייה בתא:​
לאחר מכן בחר באופציה "גלישת שורות" והשאר את התא בגודלו המקורי. כל המידע יישמר בתא וניתן יהיה לבצע פעולות חשבוניות על הנתונים שבתא, אבל סימון ה- AM/PM לא יוצג לעיני המשתמש מחוסר מקום:​
ישר כח!
נהנתי לקרוא את הודעתך המפורטת ומנומקת היטב.
באמת נפלא.כל הכבוד!

ש. ש.

משתמש חדש
יש לי אקסל עם שני גליונות
אחד זה רשימת תורמים והשניה זה רשימת תרומות,
בגליון של רשימת תרומות אני רוצה לעשות בחירה מרשימה נפתחת של הרשימת תורמים אבל שיביא לי גם את השם וגם את המשפחה,
איך עושים א"ז ?

מצורף קובץ דוגמא

קבצים מצורפים

• קובץ דוגמא.xlsx
    KB 12.1 · צפיות: 8

יעקב ויצמן

משתמש מקצוען
יש לי אקסל עם שני גליונות
אחד זה רשימת תורמים והשניה זה רשימת תרומות,
בגליון של רשימת תרומות אני רוצה לעשות בחירה מרשימה נפתחת של הרשימת תורמים אבל שיביא לי גם את השם וגם את המשפחה,
איך עושים א"ז ?

מצורף קובץ דוגמא
הפיתרון הפשוט הוא להוסיף עמודה ריקה בגיליון רשימת תורמים ובו למזג את השם ומשפחה על ידי פונקציית textjoin (למשל...ניתן בעוד כמה דרכים) וכפי שביצעתי בגיליון המצורף.
Screenshot_20240513_205030_Sheets.jpg

ומכאן הדרך פשוטה וידועה...
בגיליון תרומות,יש לבצע "הפנייה מטווח" באימות נתונים לאותה עמודה הממוזגת.
מצורף גיליון מתוקן
בהצלחה רבה!

קבצים מצורפים

• קובץ דוגמא מתוקן.xlsx
    KB 56.6 · צפיות: 8

יעקב ויצמן

משתמש מקצוען
נהדר.ישר כח לך
רק אוסיף שניתן לבצע השוואה בדרך הפחות מוכרת..עם פונקציית vlookup
כפי שהארכתי וכתבתי בזמנו בלינק המצורף
https://www.prog.co.il/threads/רוצה-לעזור-לכם-באקסל.499341/post-13320802
ואז לבצע תנאי (כפי שכתבת עם פונקציית if) עם פונקציית ifna שעוטפת את vlookup.
רבותיי.אפרופו תשובתי לשאלה זו שנשאלה כאן לפני כשבוע.וכהמשך לשאלה דומה שנשאלתי במייל בימים האחרונים על ידי חבר יקר.
אני אשתף אתכם(משום "אל תמנע טוב מבעליו...") בגיליון דוגמא שהכנתי (רק להדגים ולהבין את הקונצפט החישובי...)
ובהמשך אחדד עוד נקודה חשובה (כנספח לשאלה שנשאלה) שראוי לדעת אותה.
ובכן.הנה גיליון דוגמא שהכינותי מראש עם 2 טבלאות.
Screenshot_20240513_210920_Sheets.jpg

ואנו רוצים שיוחזר לנו בטבלה צדדית אותן שמות שמופיעות בטבלה 1 וגם בטבלה 2.
ועוד טבלה צדדית שיוחזר לנו אותן שמות שמופיעות בטבלה 1 ואינן מופיעות בטבלה 2.
נשמע מסובך.נכון?
אז בלינק הנ"ל כתבתי פיתרון עם פונקציית vlookup.אבל כאן השתמשתי עם xlookup משתי סיבות:
1.כדי למנוע בעתיד שגיאות שיחולו אם עמודת החיפוש לא תהיה הכי ימנית וראשונה בטווח החיפוש.
2.היה כאן צורך להחזיר יותר מעמודה אחת.
אז נכון שהכל בר פיתרון לביצוע גם עם vlookup בעזרת קומבינציות כאלה ואחרות (וכתבתי על כך בעבר כאן בפורום באריכות רבה) אך הפעם לקצר באתי...כי גם כך מדובר בביצוע מעט מורכב...

בגיליון המצורף כאן ניתן לראות את הפונקציות מקרוב בשלב א ושלב ב
כמו כן יש לשים לב טוב טוב לקיבועים השונים שקיימים בפונקציות ולנסות להבין את ההיגיון שבדבר.
Screenshot_20240513_195001_Sheets.jpg

זו גם הזדמנות שאדבר("השתא דאתית להכי...") על סוגיא מאוד חשובה אפרופו הפתרונות הנ"ל.
תראו את הפונקציות בתא J4
קוד:
=IF(LEN(G4)>0,"",VSTACK(A4:C4))
עכשיו תראו.אם נשאל את עצמינו,האם יכולתי להשתמש כאן בפונקציית counta(הסופרת תאים שמכילים גם טקסט שאינו ערך מספרי...זוכרים,נכון?) במקום פונקציית len?
התשובה היא:לא!!!
בואו נערוך ניסוי ואוכיח את זה...
(שתסיימו לקרוא עד הסוף.תראו שכיון שעמודה j מכילה פונקציות לכן פונקציית counta תחזיר תמיד 1.וזו לא התוצאה שאנו מבקשים בחשבון כאן...)
צירפתי כאן גיליון נפרד שמבודד מכל "רעשי הרקע" של הגיליון הנ"ל (של השוואות נתונים בעזרת xlookup) על מנת להקל על הבנת הדברים.
Screenshot_20240513_145556_Sheets.jpg

בעמודה B יש פונקציית if די פשוטה שמחזירה "כן" במידה והשם אברהם מופיע בתא שבעמודה A.
אם התנאי אינו מתקיים מוחזר תא ריק ככה "".
בעמודה D יש פונקציית counta שסופרת את התא שבעמודה B.אנו רואים שגם כלפי תא B2 וגם כלפי תא B3 התוצאה היא אחת.כלומר שתאים אלו מכילים ערך של טקסט כל שהוא ולכן מוחזר 1.
רגע רגע...אבל תא B3 הוא נראה ריק .אז למה הפונקצייה סופרת אותו?
לפני שנראה את התשובה לכך.נעצור כאן ותכף נשוב לנקודה זו.
בעמודה F יש פונקציית len שסופרת כמה תוים נכתבו בתא שמוזן בארגומנט.
אנו רואים שכלפי תא b3 התשובה היא 0 כלומר 0 תוים.
וכלפי תא b2 התשובה היא 2.(המילה כן שנכתבה שם מורכבת מ2 תוים...).

מה קורה פה בעצם עם תא b3 האם הוא מלא בערך כל שהוא או שהוא ריק?
התשובה היא שתא B3 אמנם מכיל ערך של טקסט אבל לא הכי "קונבנציונאלי".

כי מדובר בטקסט של פונקצייה ובמקרה כאן מדובר על פונקציית if.ומכאן השוני בתוצאות ההחזרים בין פונקציית counta לפונקציית len.

אנסה להסביר את "יסוד המחלוקת" (קצת לומדע'ס...) בין שתי הפונקציות הנ"ל עד כמה שניסיתי לחקור ולהעמיק בנושא זה.
אתחיל בפונקציית len-פונקצייה זו סופרת מספר תוים של טקסט בתנאי שמדובר בטקסט פשוט שכתוב "בפועל" ולא רק בכח.
פונקציית len מתייחסת בכל הקשור "למלל" של פונקציה רק "כהיכי תימצי" להחזר טקסט כל שהוא מהפונקצייה.
כיון שעדיין מדובר פה רק בטקסט בגדר "בכח בלבד" לכן מבחינת פונקציית len הפונקצייה כאילו איננה ומספר התוים שבתא נותר על 0.
רק כאשר מוחזר טקסט "ממשי" שיצא לפועל(חשוב להדגש!שימו לב טוב.הפונקצייה מחשבת גם רווחים למרות שאינם נראים אך הם "הוקלדו" עם מקש רווח במקלדת ולכן הם עדיין נחשבים כטקסט "ממשי" במובן מסוים) בעמודה B כמו בתא b2 אז,הפונקצייה סופרת את מספר התוים ומחזירה 2 (כלפי תא b2 הנל)

מנגד,פונקציית counta "שבודקת" את תוכן התא ומחזירה תוצאה של 1 או 0,-מתייחסת לתא שנכתב בו פונקצייה, כטקסט לכל דבר וענין.
כי נכון שפונקצייה היא "היכי תימצי" לערכים שונים שיוחזרו לתא שנכתבה בו הפונקצייה.אך מלל של פונקצייה- כבר עתה הוא טקסט כל שהוא (מי שמפקפק בכך שיסיר את סימון השווה בלבד בתחילת הפונקצייה...אז רק סימון השווה עושה פה את ההבדל בין טקסט "נסתר" לטקסט "גלוי"...תחשבו על זה...)
ואם כן יש לדון את "הטקסט הנסתר" (ובאגב.ק"ו שמדובר בטקסט של החזר שגיאה כמו n/a או value וכדומה) כתוכן כל שהוא שנכתב בתא.ומימלא אין לתא דין של "ריק מתוכן"
זו הסיבה שגם בתא D3 הפונקצייה מחזירה תוצאה 1.
מעתה יותר מובנת הסיבה שגם פונקצייה זו מתייחסת לרווחים כטקסט ותא שכזה נספר 1.(במובן מסוים הדברים הם ק"ו.לאור מה שהוספתי בסוגריים לעיל כלפי פונקציית len)
אם נרצה "לשפוט" על פי מה שעינינו רואות בלבד בתא...
Screenshot_20240513_145556_Sheets.jpg

זהו יהיה פלונטר, כי גם ההגדרה של "עינינו רואות" נתונה לשיפוט...

זהו עד כאן!
מקווה שההסבר מובן וברור ומקווה שנהנתם במסע הזה...
זהו עוד הצצה קטנה ומחקר "מולקולרי" (בהשאלה כמובן...)בפענוח הD.N.A של שתי הפונקציות הנפלאות שנדונו כאן.
אם יש שאלות/הארות/הערות,אשמח לשמוע.

בהצלחה!

קבצים מצורפים

• השוואה בין טבלאות פונקציית xlookup.xlsx
    KB 51 · צפיות: 5
  • Difference between counta and len functions in Excel.xlsx
    KB 54.8 · צפיות: 4
נערך לאחרונה ב:

ש. ש.

משתמש חדש
הפיתרון הפשוט הוא להוסיף עמודה ריקה בגיליון רשימת תורמים ובו למזג את השם ומשפחה על ידי פונקציית textjoin (למשל...ניתן בעוד כמה דרכים) וכפי שביצעתי בגיליון המצורף.
צפה בקובץ המצורף 1649589
ומכאן הדרך פשוטה וידועה...
בגיליון תרומות,יש לבצע "הפנייה מטווח" באימות נתונים לאותה עמודה הממוזגת.
מצורף גיליון מתוקן
בהצלחה רבה!
חשבתי על זה,
אבל אני מעדיף שגם בגליון תרומות הם יופיעו לי בשתי עמודות נפרדות,

אגב, המיזוג של השם והמשפחה אפשר לעשות גם בלי נוסחה
1715642536113.png

יעקב ויצמן

משתמש מקצוען
חשבתי על זה,
אבל אני מעדיף שגם בגליון תרומות הם יופיעו לי בשתי עמודות נפרדות,
לא הבנתי לגמרי מה המטרה..סורי
אם תלחץ כל פעם אימות נתונים להזנת שם ועוד אימות נתונים להזנת משפחה בשתי עמודות נפרדות.זה אפשרי ופשוט לביצוע.
אבל העבודה כאן (בכל פעם שתרצה להזין נתונים בגיליון) היא כפולה.
לדעתי .מוטב שתשאיר את העמודה לבחירה -הממוזגת.
ובעמודות שם ומשפחה לבד תבצע פיצול שיחול באופן אוטומטי כפי שכתבתי והדגמתי בזמנו בלינק כאן
https://www.prog.co.il/threads/רוצה-לעזור-לכם-באקסל.499341/post-12003704
אגב, המיזוג של השם והמשפחה אפשר לעשות גם בלי נוסחה
צפה בקובץ המצורף 1649941
זה אכן ניתן בעזרת אנדים או פונקציות נוספות או בעזרת כלי flash fill באקסל.

נערך לאחרונה ב:

וילה בצפת

משתמש פעיל
שלום וברכה יש לי כמה שאלות חשובות
1. יש לי טבלה שמושכת נתונים ואני מעוניין לדעת בכל רגע נתון בריבוע אחר כמה שורות יש כרגע בטבלה כי לפעמים הטבלה תמשוךך 8 ולפעמים 9 ואני רוצה לבנות על זה מערך אז איזה נוסחה נותנת לי את זה
2. אני רוצה לדעת בעמודה מסוימת כמה פעמים יש את המילךה שלום לדוגמא איזה נוסחא זה
3. יש לי 2 עמודות אחד הסעה הלוך אחד הסעה חזור ואני מעוניין לדעת כמה הם גם הלוך גם חזור
וכמה הם רק הלוך וכמה הם רק חזור איזה נוסחא מתאימה לזה
אשמח לקבל תשובה זה ממש חשוב לי

וילה בצפת

משתמש פעיל
שאלה נוספת יש לי פונקציה שפעמים מחזירה שגיאה NA כי אין נתונים איך עושים שאם אין נתונים יחזיר משבצת ריקה?
דחוף לי תודה רבה

y41

משתמש חדש
האם יש למישהו פתרון לקבצי אקסל עם מאקרו שיושבים ב-OnDraive כאשר אני פותח אותם אני מקבל את ההודעה על חסימה של פקודות מאקרו, האמת שנראה לי שזה איזה שילוב עם אופיס 365, אני מבין שצריך לפתוח את הנתיב של ה-OnDraive בקבצים מהימנים באפשרויות אינטרנט אבל כנראה שאני לא כותב נכון את שם הכונן?

I believe

משתמש חדש
יש לי קובץ אקסל עם פקודות מאקרו ונתונים רבים ופתאום הוא לא נפתח לי אלא מציג לי את ההודעה הבאה-
441887281_122144509856171524_843517378183711578_n.jpg
ניסיתי לשחזר בכל מיני דרכים, דרך 'פתיחה ותיקון' ובתוכנות חינמיות אחרות ולא הצלחתי לשחזר ממנו כלום, נתוני הקובץ יקרים לי ואשמח לדעת אם למישהו יש רעיון לשיחזור מתקדם יותר אפי' בתשלום.
תודה לכולם

וילה בצפת

משתמש פעיל
שלום וברכה יש לי כמה שאלות חשובות
1. יש לי טבלה שמושכת נתונים ואני מעוניין לדעת בכל רגע נתון בריבוע אחר כמה שורות יש כרגע בטבלה כי לפעמים הטבלה תמשוךך 8 ולפעמים 9 ואני רוצה לבנות על זה מערך אז איזה נוסחה נותנת לי את זה
2. אני רוצה לדעת בעמודה מסוימת כמה פעמים יש את המילךה שלום לדוגמא איזה נוסחא זה
3. יש לי 2 עמודות אחד הסעה הלוך אחד הסעה חזור ואני מעוניין לדעת כמה הם גם הלוך גם חזור
וכמה הם רק הלוך וכמה הם רק חזור איזה נוסחא מתאימה לזה
אשמח לקבל תשובה זה ממש חשוב לי
מקפיץ שוב

מתן מאור

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
1. יש לך טבלה ואתה רוצה לדעת כמה שורות מתוכה מלאות, או שאתה מעוניין לדעת כמה שורות יש בכלל בטבלה?
2. נניח שהעמודה שאותה אתה רוצה לבדוק היא עמודה A תוכל להשתמש בנוסחה הבאה:
קוד:
=COUNTIF(A:A,"שלום")
3. מה מופיעים בעמודות האלו, מספרים או שמות?

יעקב ויצמן

משתמש מקצוען
1. יש לך טבלה ואתה רוצה לדעת כמה שורות מתוכה מלאות, או שאתה מעוניין לדעת כמה שורות יש בכלל בטבלה?
2. נניח שהעמודה שאותה אתה רוצה לבדוק היא עמודה A תוכל להשתמש בנוסחה הבאה:
קוד:
=COUNTIF(A:A,"שלום")
3. מה מופיעים בעמודות האלו, מספרים או שמות?
@וילה בצפת
נא לשלוח גיליון דוגמא לשאלה 1 וכן לשאלה 3.
לכל שאלה גיליון נפרד עד 10 שורות בלבד.
ולצרף את השאלה בצורה מפורטת בגוף הגיליון.
לגבי ifna ששאלת.אז כנל נא לשלוח גיליון דוגמא

A.A.T

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
שלום רב!
ברצוני לברר האם יש כאן באשכול או ברחבי הפורום אקסל לרכישת דירה להשקעה, להורדה?
שיחשבן את עלויות הבניה והתשואות מהשכירות וכו'

יעקב ויצמן

משתמש מקצוען
שלום רב!
ברצוני לברר האם יש כאן באשכול או ברחבי הפורום אקסל לרכישת דירה להשקעה, להורדה?
שיחשבן את עלויות הבניה והתשואות מהשכירות וכו'
כאן ניתן להוריד אקסל מובנה ואיכותי בתשלום

A.A.T

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
כאן ניתן להוריד אקסל מובנה ואיכותי בתשלום
יש גם חינמי?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  2  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה