דיון תרגילי כתיבה

שמואל י

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
קהל קדוש: למאיירים יש תרגילים לעבודה על ה"קו" או ללמידת אנטומיה, לנגנים יש תרגילים למעבר בין אקורדים או לשליטה בסולמות. האם יש לכם תרגילים לשיפור כתיבה, לבניית דמויות, ליצירת קונפליקט או לשימוש טוב יותר במילים?

הבמה שלכם:

שיבת ציון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ממליצה מאד לעבור על ההיסטוריה של אתגרי הכתיבה כאן בפרוג, כתבתי פעם קובץ וורד שכלל קטעים לכל מיני אתגרים שחלף זמנם...
היה מיוחד.
ולעניין תרגילי כתיבה:
תבני לך שתי דמויות קיצוניות. נניח: חמה וקרה, בלי לבנות לעומק עם כל הסתירות הפנימיות והאופי המורכב. פשוט קחי לך שתי תכונות אופי מנוגדות ותני להן להיפגש ולדבר- זה בשביל לתרגל בנית דמויות, ככה את חוקרת לעומק תכונות אופי וזה יכול לעזור לך לבנות דמות מורכבת בעתיד.

שמואל י

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
תבני לך שתי דמויות קיצוניות. נניח: חמה וקרה, בלי לבנות לעומק עם כל הסתירות הפנימיות והאופי המורכב. פשוט קחי לך שתי תכונות אופי מנוגדות ותני להן להיפגש ולדבר- זה בשביל לתרגל בנית דמויות, ככה את חוקרת לעומק תכונות אופי וזה יכול לעזור לך לבנות דמות מורכבת בעתיד.
תרגיל דומה שאני עושה:

כשדמויות שכתבתי דומות מדי אחת לשניה, אני כותב סיפור קצר שמפגיש אותם/מתמקד בהם ושם אני מדגיש את ההבדלים ביניהם.

(אגב, כתיבת סיפור קצר על דמות משנה שאין לה מספיק עומק בסיפור הראשי הרבה פעמים מאוד עוזר).

משולש ברמודה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הנדסת תוכנה
ראיון עם הדמויות - היה גם אתגר ברעיון הזה, מאד עוזר בעיצוב דמות והבנת מניעים.
(אגב, כתיבת סיפור קצר על דמות משנה שאין לה מספיק עומק בסיפור הראשי הרבה פעמים מאוד עוזר).
זה מזכיר לי קצת את הרעיון הזה:
להפוך דמות שהיא 'תגובתית' יותר ל'יוזמת' יותר.
הרבה פעמים יש לנו דמויות, בעיקר דמויות משניות או אנטגוניסטים שפועלות לפי צורכי העלילה או לפי צורכי הדמויות הראשיות, והן כביכול מגיבות לעלילה הראשית ולעולם שיצרנו.
התרגיל הוא לנסות להפוך אותן ל'ראשיות' בסיפור, במקום שיעשו X כי אני צריכה שיקרה Y, נבדוק קודם למה הן יעשו X, ואחר כך מה עוד יכול לקרות אם יעשו X, חוץ מה-Y הנחוץ להמשך העלילה. אפשר אפילו לתת להן לגרור את הסיפור למקום שלא נמצא בתכנון בצורה מפורשת או אפילו הפוך לחלוטין ממנו רק בשביל לקבל עוד אופציות ורעיונות.
ממש לא מחייב שנעשה את זה בסוף, אבל זה פותח את הראש מאד לרעיונות חדשים, מניעים הרבה יותר ברורים לדמויות ועלילה הגיונית.

-חיה-

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
לא ממש תרגיל אלא יותר טיפ שאח שלי נתן לי ואני מאוד אוהבת:
נסו לא לחזור על מילה פעמים בתוך פסקה, רצוי אפילו ביותר מפסקה. זה גורם לחפש כמה שיותר חלופות למילה ולהתנסח בצורה יצירתית ומגוונת.

שמואל י

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
לא ממש תרגיל אלא יותר טיפ שאח שלי נתן לי ואני מאוד אוהבת:
נסו לא לחזור על מילה פעמים בתוך פסקה, רצוי אפילו ביותר מפסקה. זה גורם לחפש כמה שיותר חלופות למילה ולהתנסח בצורה יצירתית ומגוונת.
תרגיל דומה: לקחת פסקה אחת מהטקסט, ולנסות לכתוב אותה כמה פעמים בצורות שונות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמו

א הַלְלוּיָהּ הַלְלִי נַפְשִׁי אֶת יְהוָה:ב אֲהַלְלָה יְהוָה בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:ג אַל תִּבְטְחוּ בִנְדִיבִים בְּבֶן אָדָם שֶׁאֵין לוֹ תְשׁוּעָה:ד תֵּצֵא רוּחוֹ יָשֻׁב לְאַדְמָתוֹ בַּיּוֹם הַהוּא אָבְדוּ עֶשְׁתֹּנֹתָיו:ה אַשְׁרֵי שֶׁאֵל יַעֲקֹב בְּעֶזְרוֹ שִׂבְרוֹ עַל יְהוָה אֱלֹהָיו:ו עֹשֶׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם הַשֹּׁמֵר אֱמֶת לְעוֹלָם:ז עֹשֶׂה מִשְׁפָּט לָעֲשׁוּקִים נֹתֵן לֶחֶם לָרְעֵבִים יְהוָה מַתִּיר אֲסוּרִים:ח יְהוָה פֹּקֵחַ עִוְרִים יְהוָה זֹקֵף כְּפוּפִים יְהוָה אֹהֵב צַדִּיקִים:ט יְהוָה שֹׁמֵר אֶת גֵּרִים יָתוֹם וְאַלְמָנָה יְעוֹדֵד וְדֶרֶךְ רְשָׁעִים יְעַוֵּת:י יִמְלֹךְ יְהוָה לְעוֹלָם אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן לְדֹר וָדֹר הַלְלוּיָהּ:
נקרא  22  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה