דרוש מידע תסמונת האח הבכור, טיפים בבקשה.

רבקהנ

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בהצלחה. בטוחה שיהיו לכם בעצמכם רעיונות עוד יותר טובים בהתאם לילד שלכם והמצב הספציפי. מצרפת כמה טיפים שיכולים לעזור.
  • אם הוא רק נולד- לקנות לו מתנה ענקית מהתינוק החדש.
  • למצוא כל יום זמן (אפילו 10 דקות) להיות רק איתו. זמן שבו אף אחד לא מפריע לו להיות עם אמא. אפשר בזמן הזה לדבר, לשחק, לקרוא לו סיפורים.
  • כשהוא רגוע לידו, לספר לו כמה שהאח הקטן שמח שיש לו כזה אח גדול ומבין ומתחשב ואוהב וכו'.
  • לתת לו לעזור בדברים קטנים שקשורים לתינוק (לזרוק טיטול לפח, להביא מגבת לאמבטיה) ולהודות לו על כך, להדגיש עד כמה הוא עוזר לתינוק.
  • לחבק, לערסל, להחמיא ולעשות כמה שיותר דברים שיתנו לו את ההרגשה שהוא אהוב.
  • ברגע שהוא מתחיל לקנא (כשנותנים משהו לקטן או מחמיאים לו או שאמא הולכת אליו) לדאוג שיהיה לו תחליף או פיצוי כלשהו.
  • ההורים צריכים להיות בתודעה כזאת בעצמם - אף ילד חדש לא יכול להאפיל על האור של הילד שלהם, ואף אחד לא מגיע על חשבון האחר. גם אם עכשיו זה תקופה לחוצה ונראה שהאח הקטן תופס את מקומו, צריך רק להיכנס לשגרה ולמצוא בה מחדש איך לכל אחד יש את הזמן והיחס המיוחד לו. כשלהורים זה יהיה מאוד ברור, הם גם ישדרו את זה לילד.

תמרוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
ברגע שהוא מתחיל לקנא (כשנותנים משהו לקטן או מחמיאים לו או שאמא הולכת אליו) לדאוג שיהיה לו תחליף או פיצוי כלשהו.
אני חושבת שלפעמים ילדים צריכים לדעת שלא תמיד אם האחר מקבל גם הם צריכים לקבל.

רבקהנ

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
נכון. לא אמרתי לתת לו אותו דבר כמו לתינוק סתם ככה, אלא לתת לו משהו בשבילו, שהוא באמת צריך כרגע לקבל.
לדוגמא, אם אמא הולכת לחדר עם התינוק הוא יכול להיות עם אבא או לדבר בטלפון עם סבתא ולא להרגיש מסכן בגלל שהוא נשאר לבד. או אם מגיעים אורחים ומחמיאים לתינוק איזה מתוק, להחמיא לו גם על משהו שעשה וכו'. לא בגלל שאם מישהו מקבל משהו גם הוא חייב לקבל, אלא כדי לתת לו את מה שגם הוא צריך.
כשהוא יבין שהמקום שלו לא מאוים וגם הוא מקבל מקום ויחס ומתנות, הוא לא יחפש את זה כל הזמן.
כמו שענו פה:
נראה לי היא התכוונה שרק בהתחלה שממש קשה לבחור, לא לתמיד...

אבקת אפיה

משתמש מקצוען
לי מאד עזר משהו שאמא שלי אמרה לי,
אולי עכשיו את חושבת שהוא מסכן, אבל תדעי: הבאת לו את המתנה הכי גדולה שיכולה להיות! הבאת לו אח!
אם האמא מסתכלת על המציאות בנקודת מבט כזאת, זה כבר מוריד את הקושי בצורה מאד משמעותית

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
בשונה ממה שכתבו למעלה
לא לתת פיצויים, לא לתת מתנות ענק
לא לחשוב שהוא מסכן
להתמיד באהבה, ביחס, בחיבה
ולהעניק זמן איכות

בדומה למה שכתבו למעלה, לתת לו להיות שותף פעיל בטיפול ברך הנולד

מזל טוב!

אבקת אפיה

משתמש מקצוען
עוד משהו שמאד עזר לי:
מאד דיברתי עם הגדולים כל הזמן, כמה אח שלהם אוהב אותם!! ואיזה כיף לו שיש לו אחים כאלה חמודים!!
כל פעם שהוא עיקם את הפה (או את האף...) בצורה שדומה לחיוך אמרתי להם: (כל פעם לתורן שהיה לידי): הנה, אתה רואה? תראה איך הוא אוהב אותך!
זה ממש עזר להם להתחבר לתינוק ולאהוב אותו, כביכול יש להם משוב ממנו.
ועוד הערה חשובה:
להזהר מאד לא להעניש את האח הגדול כשמרביץ לתינוק, בדרך כלל זה מגיע כשהוא מרגיש נשכח, עזוב, מקנא...
והעונש מעצים את הקושי שלו יותר.
צריך באותו רגע לחבק אותו, לדבר איתו כמה התינוק אוהב אותו וכמובן אמא אוהבת וכו',
ובזמן אחר, רגוע יותר, להסביר לו שאסור להרביץ לתינוק.
בהצלחה!!

האופקימי

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
זה כשאף אח לא מקבל אבל כשאח אחד מקבל אסור לקפח את השאר בשום פנים ואופן
(ראו ערך יוסף ואחיו. ואם קדושי עליון אלה כך על אחת כמה וכמה.....)

מעצבי על

משתמש פעיל
לא הייתי קוראת לזה תסמונת האח הגדול.... זה מילה מידי ....
זה דבר שקורה לכל ילד שכביכול נראה לו ששוכחים אותו ומתייחסים לאח אחר ולאו דוקא בזמן שנולד זה גם יכול להיות כשהקטן מתחיל ללכת וכל הצומי עליו וכו' שזה לא רק יום אחד וכו' וכו'
מה שתמיד צריך לשים לב שילדים מקבלים מה שצריכים כי הרבה פעמים זה יכול לפגוע בהם רגשית וכשזה תקופה מידי ארוכה הם מאבדים כיוון ופשוט משתגעים ורוצים יחס כבר בצורה שלילית וחבל.

המנצחים

משתמש פעיל
לא הייתי קוראת לזה תסמונת האח הגדול.... זה מילה מידי ....
זה דבר שקורה לכל ילד שכביכול נראה לו ששוכחים אותו ומתייחסים לאח אחר ולאו דוקא בזמן שנולד זה גם יכול להיות כשהקטן מתחיל ללכת וכל הצומי עליו וכו' שזה לא רק יום אחד וכו' וכו'
מה שתמיד צריך לשים לב שילדים מקבלים מה שצריכים כי הרבה פעמים זה יכול לפגוע בהם רגשית וכשזה תקופה מידי ארוכה הם מאבדים כיוון ופשוט משתגעים ורוצים יחס כבר בצורה שלילית וחבל.
הפירוש של המילה תסמונת זה תסמינים...

רפרפת

משתמש פעיל
זה כשאף אח לא מקבל אבל כשאח אחד מקבל אסור לקפח את השאר בשום פנים ואופן
(ראו ערך יוסף ואחיו. ואם קדושי עליון אלה כך על אחת כמה וכמה.....)
כל פעם כשיש לילד סיום בחיידר אתם רצים להביא לכולם ממתקים?
ואם למישהו נקרעו המכנסיים? קונים לכולם?
ואם העליבו מישהו ואמא מרגישה שהוא צריך יחס מיוחד?
העיקרון ברור...

רפרפת

משתמש פעיל
אני בגישה שאם ההורים מגיעים בחשש שמא יקנא- הילד באמת מקנא, ודורש יחס רב וכו.. הוא קולט שהוא יכול לנצל את המצפון של ההורים.
אבל אם אנחנו מגיעים בידיעה שקרה פה הדבר הכי משמח בעולם, קיבלנו אוצר נוסף למשפחה, וכולנו מאושרים בו, לדעתי זה רק מוסיף בטחון לילד.
אני מספרת תמיד איך ש'גם כשאתה היית קטן היית עושה ככה, ואיך נהנינו.. ואיך כולם אהבו אותך'.. וכד' לא בהתנצלות, אלא כסיפור משותף.
הילד מבין שכל אחד בתורו מקבל יחס תואם לגילו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  2  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה