סיפור שלום וברכה, מדבר ר' שלוימע מהחיידר של הבן שלכם

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
שלום וברכה, מדבר ר' שלוימע מהחיידר.
אני מתקשר בנוגע לבן שלכם, מוישל'ה. כן כן, ברוך השם. הכל בסדר. אני לא כל כך שומע אתכם טוב, יש רעשים בקו.
אני מתקשר בנוגע לכיפה.
לא של האבא, חס וחלילה. כיפה לבנה מצמר היא דבר יפה מאוד, ראיתי פעם בציורים שככה כל היהודים לבשו. אני לא מבין למה יש עליה גם ציורים של תיישים, אבל, שוין, זה לא העסק שלנו, של החיידר אני מתכוון.
לא משנה, לא משנה. אין לנו בעיה עם הלבוש של האבא או של המשפחה ברוך השם.
הנקודה היא, הפוינט, הסיבה שהתקשרתי, בעצם, אממ, היא לגבי הכיפה.

רק רציתי להסביר. החיידר לא נגד כיפות בלי סרט. כן? אנחנו לא נכנסים לדקויות כאלו.
יש הורים שמעדיפים ככה, יש הורים שמעדיפים ככה, אנחנו בעיקרון לא מתעקשים על משהו מסויים. אבל כמובן מעודדים כיפות עם סרט. נורמל. בתים משלנו.
אני לא אוהב להתקשר להורים, במיוחד לא בנוגע לכיפות. לא לא, אין לי הנאה מזה. חס וחלילה. המשגיח ר' מוישה זיידע'ס לימד אותנו בישיבה שאם מלמד נהנה לתת ביקורת לילד או להורים, הוא צריך להתחזק מאוד.
המשגיח היה יהודי של צורה, אנחנו בחיידר מנסים לתת לילדים כיוון בחיים, שיהיו כמוהו. לפחות שישאפו. וכן, גם כמובן כמו הרב שטיינמן והרב אלישיב.
הילד שלכם, אני משוכנע, עוד יכול להיות הרב אלישיב הבא. אנחנו בחיידר עושים הכל. אני בטוח בורוך השם שגם אתם משתדלים, שמענו עליכם דברים טובים מאוד מארגון הידברות, ממחלקת שילוב משפחות בקהילה.
אמרתם משהו? אני לא שומע, לא שומע, מחילה. יש פה בדיוק טרקטור מול החיידר.
מאוד לא נעים לי השיחה הזו, אודה ואתוודה. רק שלא נותרה לנו ברירה. אוייי. אויי. כל כך לא נעים לי. הלב שלי. שניה אני משתעל, תודה על הסבלנות.

לצערנו, לאחר ששוחחנו על הנושא אני והמנהל הרב שמואלזון, החלטנו שצריכים להתקשר ולדבר.
אממ. אני אסביר, אסביר. כן, אגש באמת לנקודה, אני חושב. לא רוצה למתוח אתכם, חס וחלילה.
לאחרונה, אפעס, שמנו לב שהבן שלכם מגיע גם עם כיפת עור חומה.
התלבטנו מה לעשות, אממ... ממה נפשך. אם זה בכוונה, אז נראה שהחיידר שלנו לא מקום מתאים לבן שלכם. מצד שני, אם זו טעות, בוודאי תתקנו אותה בעצמכם.
העניין הוא כזה.
תראו, אני אדבר בכבוד.
עם כיפת העור עוד השלמנו קצת. אפעס. הבנו שאתם משפחה חדשה בעיר וההורים היו חילוניייים פעם, אז אנחנו מכבדים ונותנים מקום. אנחנו יודעים שאתם אולי, אפעס, לא מבינים את המשמעות של כיפה מעור.
הבוקר אני מתקשר כי מוישל'ה הגיע עם כיפת עור תחש. כן, המודרנית עם כל ה.. משגעס'ים האלו. העיגולים הצהובים והירוקים עליה. של החרד"קים. רחמנא לצלן. בלתי אפשרי, בלתי אפשרי. בעל פעור על הראש, זה מה שזה.

הנה הקו משתפר. אני שומע עכשיו. אתם לא יודעים על מה אני מדבר?
אתם לא משפחת שוהם?-?
אההה.
אה.

אמממ.
אוהוהוהוווו.
אממ.
אה.

השם ישמור ויציל. איזו טעות נוראה. אז הגעתי בעצם למשפחת טשכנוב? שהאבא ראש ישיבה בבית נפתלי?
טעות שלי, טעות שלי. תשכחו מכל השיחה. חשבתי שהתקשרתי למשפחת שוהם, נו הבעלי-תשובע האלו, שיהיו בריאים.
לא חשוב, לא חשוב. לא רוצה לדבר לשון הרע. להתראות.
כן כן, הבן שלכם, יענקי, ברוך השם ילד מצויין ותלמיד חכם מופלג.
שולם, שלום, להתראות.

לאלה

משתמש על
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
מעולה.

אם הוא מסים בשולם, איך הוא לא אומר תלמיד חוכם?

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
מצוין ואותנטי לגמרי. (כלומר - אני מקווה שלא קורים דברים כאלה במציאות... אבל הלשון וה"שיח" זורמים ביותר).
מסר חד ונוגע, למרות ובגלל ההומור.

(אולי צריך לכתוב גם "הרב אליושיב", בהתאם ל"בורוך ה'" ול"שולם"?
ואולי כדאי ששם המשפחה ה"מכובדת" יהיה דומה יותר, או יתחיל באותה אות, של משפחת בעלי התשובה? כדי שיהיה מובן מהיכן הבלבול...)

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
ר' חיים דוד טשכנוב חוזר לראש השולחן בסלון, תוקע חזרה את ידית המשקפיים בפה, מנסה להחזיר את עצמו אל ה'שיעורי ר' שמואל' להמשיך בהכנת השיעור למחר, ספרים פזורים על השולחן, כוס קפה חצי גמורה כבר התקררה לה, והוא לא מצליח להתרכז, המחשבות מטרידות אותו, שוהם? אצלם בחיידר? כיפת עור?

שורע.. ש ו ר ע
הוא קרוא בקול
ושרה נחפזת לשולחן הגדול, היא מקנחת את ידה בסינר, מטיבה את המטפחת ומתייצבת.

כן חיים דוד, קרה משהו?
זה בקשר לשיחת הטלפון שקיבלת? מה יש משהו עם יענקל? הוא לא לומד טוב, קרה לו משהו? היא מוטרדת.

אוייש כן, לא. זת'ומרת יענקל שלנו, אחח, שפתיים יישק, ממש אשרי יולדתו.

אז מה מטריד אותך חיים דוד
היא גוררת החוצה את הכיסא המרופד בסקי ונגה ומתיישבת על קצהו. מה כן קרה בחיידר?

את מכירה שוהם?

לא.

לא יודע, אני כבר כמה זמן חושב שבחיידר של יענקל מרשים לעצמם קצת, משהו שם לא כמו שהיה.

למה אתה מתכוון 'מרשים לעצמם'?
דווקא אני מאוד מתרשמת, יענקל חוזר מבסוט, נהנה, וגם לומד טוב.

את לא שומעת ממנו מילים לא מתאימות לבית שלנו?

לא.
לא חושבת.
אממ, אתה יודע מה, השבוע הוא אמר לי 'יש' כשקנינו קרטיבים.

כן, על זה אני מדבר, גם אני ראיתי בשבת שעברה איך הוא לשרה נחמה 'לא בא לי' כשהיא ביקשה ממנו לעזור

אוייש לא חושבת שצריך לעשות עניין, זה כבר היה שהיינו ילדים, אבא שלי היה אומר על זה, פעם היה רוג'לך בייגא'לך, היום הכל זה ביס'לי כיפ'לי..

כן, אבל הוא הקפיד על זה, ופתאום יענקל'ה שלנו מתחיל להשמיע כאלו מילים, בשביל זה הפכנו את כל השכונה והקמנו חיידר לכאלו משלנו?
אני צריך לבדוק מי זה שוהם האלו, ןמה קרה שם בוועדת הקבלה.
בטח האמא שם הולכת עם מכנסיים ויש להם טלוייזה בבית.
חייבים לטפל בזה. הוא נאנח וניסה להשקיע את מוחו בספר המשומש שמולו.

נערך לאחרונה ב:

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
ר' חיים דוד טשכנוב חוזר לראש שולחן בסלון תוקע חזרה את ידית המשקפיים בפה, מנסה להחזיר את עצמו אל ה'שיעורי ר' שמואל' להמשיך להכין את השיעור למחר, ספרים פזורים על השולחן, כוס קפה חצי גמורה כבר התקררה לה, אבל הוא לא מצליח להתרכז, המחשבות מטריקדות אותו, שוהם? אצלם בחיידר? ועוד עם כיפת עור חומה?
שורע.. ש ו ר ע
הוא קרוא בקול
ושרה נחפזת לשולחן הגדול

כן חיים דוד, קרה משהו?
זה בקשר לשיחת הטלפון שקיבלת? מה יש מהו עם יענקל? הוא לומד טוב, היא מוטרדת.

אוייש כן,, יענקל שלנו אחח, שפתיים יישק, ממש אשרי אמו יולדתו.

אז מה מטריד אותך חיים דוד
היא גוררת החוצה את הכיסא המרופד בסקי ונגה ומתיישבת על קצהו. מה כן קרה בחיידר?

את מכירה שוהם?

לא.

לא יודע, אני כבר כמה זמן חושב שבחיידר של יענקל קצת מרשים לעצמם, משהו שם לא כמו שהיה.

מה אתה מתכוון מרשים לעצמם?
כי אני דווקא מאוד נהנית, יענקל חוזר מבסוט, נהנה, וגם לומד טוב.

את לא שומעת ממנו מילים לא מתאימות לבית שלנו?

לא.
לא חושבת.
אממ, אתה יודע מה, השבוע הוא אמר לי 'יש' כשקנינו קרטיבים.

כן, על זה אני מדבר, גם אני ראיתי בשבת שעברה איך הוא לשרה נחמה 'לא בא לי' כשהיא ביקשה ממנו לעזור

אוייש לא חושבת שצריך לעשות עניין, זה כבר היה שהיינו ילדים, אבא שלי היה אומר על זה, פעם היה רוג'לך בייגא'לך, היום הכל זה ביס'לי כיפ'לי..

כן, אבל הוא הקפיד על זה, ופתאום יענקל'ה שלנו מתחיל להשמיע כאלו מילים, בשביל הפכנו את כל השכונה והקמנו חיידר לכאלו משלנו?
אני צריך לבדוק מי זה שוהם האלו מה הם מכניסים לחיידר
בטח האמא שם הולכת עם מכנסיים ויש להם טלוייזה בבית.
חייבים לטפל בזה.
עצום. עצום. עצום.
יש המשך?

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כבוד הרב?
שלום וברכה. המנהל מהמהם מתחת לשפמו, ממשיך בכתיבה מהנקודה בה עצר כשהרים את השפופרת.
כחכוח. כן, שלום וברכה. מדבר חיים דוד אבא של יענקי. קיבלתי היום שיחת טלפון מהמלמד שלו ו.... אממ... רציתי לברר משהו.
שלום הרב חיים דוד. מה שלומכם? יענקי שלכם ילד נפלא, נחת. מפאר את החיידר. אין הרבה ילדים כמוהו.
תודה, תודה.
ובכן, לכן התקשרתי.
הבנתי מהמלמד שיש כל מיני ילדים בחיידר מבתים לא טובים.
זה לא שאנחנו בעלי גאוה חס וחלילה.
ובמקום שבעלי תשובה עומדין אין צדיקים וכו'.
אבל בכל אופן רציתי לברר את העניין הזה.
אנחנו משקיעים הרבה בחינוך של יענקלה ולא היינו רוצים להתעלם ממה שקורה ואולי להתחרט על זה מאוחר מדי.
לא שקרה משהו חס וחלילה, יענקלה הוא ילד נפלא מאד. גם בבית הוא אוהב להיות ומביא הרבה ידיעות מהחיידר.
אבל בעניין הזה של הילדים האחרים בכיתה שלו כבר ראינו קצת השפעה עליו.
יש כל מיני ביטויים מהרחוב ר"ל שלאחרונה משתרבבים בפיו.
ככה קצת מילים רחוביות, והוא העז פנים פעם אחת לאחותו הגדולה.
אנחנו ממש ממש לא רוצים שיהיה משהו שיקלקל את החינוך הטוב שאנחנו משקיעים בבית עם כל הילדים כן ירבו.
וככה בהשגחה פרטית המלמד התקשר בטעות, ויכלנו לשים את האצבע ולהבין למה זה קורה ליענקי הטוב שלנו.
עד עכשיו לא ידענו שיש שוהם בכיתה שלו, והבנתי שהרמה הרוחנית שם בבית שונה ממה שאצלינו.
אולי צריך לעשות חושבים.
צריך לראות מה עושים.
הרי אם יש משפחה שלא מתאימה לחיידר צריך לדעת מה עושים עם זה.
כבוד הרב וודאי מסכים איתי.

מה אתם אומרים? לא מכירים שוהם?
כן, כן. גם אנחנו לא מכירים אותם.
שוהם, כך ר' שלוימה אמר.
בטוח.
אין ילד כזה בחיידר?
אה?
אה, ר' שלוימה מלמד גם בחיידר ברח' חצלצלת?
אולי שמה יש שוהם?
אה
אהה.
אממ
כל טוב. יישר כח.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
"רמי, למה אתה נראה מודאג?"

"אל תשאלי, המורה של הילד התקשר."

"נו?"

"את יודעת אולי מה זה הרֵשֵׁישִׁיבֶה? מְשְׁגָעסִים? מדערנרס? רַחמֵינֶס?"

היא מנענעת בראשה, "לכן הוא התקשר? לשאול?"

"לא" הוא מוטרד. "הוא אמר משהו על סרט, בהתחלה הילד ראה סרט, באמצע קפץ לי לכיפה עור, בסוף דיבר על התחש בבית המקדש, כל שניה דחף אפסים דגושים לתוך המשפט, נראה לך הוא התכוון שהילד שלנו אפס?"

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
כבוד הרב?
שלום וברכה. המנהל מהמהם מתחת לשפמו, ממשיך בכתיבה מהנקודה בה עצר כשהרים את השפופרת.
כחכוח. כן, שלום וברכה. מדבר חיים דוד אבא של יענקי. קיבלתי היום שיחת טלפון מהמלמד שלו ו.... אממ... רציתי לברר משהו.
שלום הרב חיים דוד. מה שלומכם? יענקי שלכם ילד נפלא, נחת. מפאר את החיידר. אין הרבה ילדים כמוהו.
תודה, תודה.
ובכן, לכן התקשרתי.
הבנתי מהמלמד שיש כל מיני ילדים בחיידר מבתים לא טובים.
זה לא שאנחנו בעלי גאוה חס וחלילה.
ובמקום שבעלי תשובה עומדין אין צדיקים וכו'.
אבל בכל אופן רציתי לברר את העניין הזה.
אנחנו משקיעים הרבה בחינוך של יענקלה ולא היינו רוצים להתעלם ממה שקורה ואולי להתחרט על זה מאוחר מדי.
לא שקרה משהו חס וחלילה, יענקלה הוא ילד נפלא מאד. גם בבית הוא אוהב להיות ומביא הרבה ידיעות מהחיידר.
אבל בעניין הזה של הילדים האחרים בכיתה שלו כבר ראינו קצת השפעה עליו.
יש כל מיני ביטויים מהרחוב ר"ל שלאחרונה משתרבבים בפיו.
ככה קצת מילים רחוביות, והוא העז פנים פעם אחת לאחותו הגדולה.
אנחנו ממש ממש לא רוצים שיהיה משהו שיקלקל את החינוך הטוב שאנחנו משקיעים בבית עם כל הילדים כן ירבו.
וככה בהשגחה פרטית המלמד התקשר בטעות, ויכלנו לשים את האצבע ולהבין למה זה קורה ליענקי הטוב שלנו.
עד עכשיו לא ידענו שיש שוהם בכיתה שלו, והבנתי שהרמה הרוחנית שם בבית שונה ממה שאצלינו.
אולי צריך לעשות חושבים.
צריך לראות מה עושים.
הרי אם יש משפחה שלא מתאימה לחיידר צריך לדעת מה עושים עם זה.
כבוד הרב וודאי מסכים איתי.

מה אתם אומרים? לא מכירים שוהם?
כן, כן. גם אנחנו לא מכירים אותם.
שוהם, כך ר' שלוימה אמר.
בטוח.
אין ילד כזה בחיידר?
אה?
אה, ר' שלוימה מלמד גם בחיידר ברח' חצלצלת?
אולי שמה יש שוהם?
אה
אהה.
אממ
כל טוב. יישר כח.
"רמי, למה אתה נראה מודאג?"

"אל תשאלי, המורה של הילד התקשר."

"נו?"

"את יודעת אולי מה זה הרֵשֵׁישִׁיבֶה? מְשְׁגָעסִים? מדערנרס? רַחמֵינֶס?"

היא מנענעת בראשה, "לכן הוא התקשר? לשאול?"

"לא" הוא מוטרד. "הוא אמר משהו על סרט, בהתחלה הילד ראה סרט, באמצע קפץ לי לכיפה עור, בסוף דיבר על התחש בבית המקדש, כל שניה דחף אפסים דגושים לתוך המשפט, נראה לך הוא התכוון שהילד שלנו אפס?"
עצום!
עצום!

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים

אי פה אי שם

משתמש מקצוען
שלום הרב.
הרב לא מזהה אותי?
משה נתן שוהם, למדתי אצל הרב פעם.

משה נתן.. משה נתן שוהם.. אוי בטח מוישל'ה! מוישל'ה שוהם! מה נשמע אתך? שנים לא ראינו אותך. נעלמת לנו יום אחד.

טוב הרב, טוב.
יש לרב מושג איפה משיגים פה כיפה, לומר קדיש על אבא?

כן בטח, קדיש. הנה פה ממול אני יראה לך, מוכרים שם כיפות מכל הסוגים, יש אפילו של תחש.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
עוד לא נרגעת מהמרדף הזה?
אפשר לנתק גמל מבדואי?
זהו, שלא.
שלום הרב.
הרב לא מזהה אותי?
משה נתן שוהם, למדתי אצל הרב פעם.

משה נתן.. משה נתן שוהם.. אוי בטח מוישל'ה! מוישל'ה שוהם! מה נשמע אתך? שנים לא ראינו אותך. נעלמת לנו יום אחד.

טוב הרב, טוב.
יש לרב מושג איפה משיגים פה כיפה, לומר קדיש על אבא?

כן בטח, קדיש. הנה פה ממול אני יראה לך, מוכרים שם כיפות מכל הסוגים, יש אפילו של תחש.
יפה!!!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה