שברי יהלומים - השיר

imagine

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כהמשך לאשכול הזה: http://www.prog.co.il/showthread.php?t=89598
קבלו את השיר שכתבתי בסיעתא דשמיא מרובה!!! שכותרתו "שברי יהלומים" (הלחנתי עליו גם לחן מתאים, אבל את זה אני כבר לא אוכל להשמיע לכם..)
רק אבקש בכל לשון של בקשה:
חוות דעתכם חשובה לי מאד!!! ואשמח לשמוע את תגובותיכם על השיר!!! וכמו כן, נסו להבין את הרעיון המדויק שעומד מאחוריו, ואולי גם לנחש באיזה תחום עיסוק עומדים להשתמש בו.

אודה לכם על יושרכם!!! השיר הזה מוגן בזכויות יוצרים ואמור ללוות תוכנית שתיחשף בציבור! קחו לתשומת לבכם שעלול להגרם נזק מכך!!!
אין רשות לצלם, להעתיק, להמחיז ולהשתמש בכל צורה שהיא בשיר או בקטעים ממנו לכל שימוש שהוא!!! ובשום אמצעי אלקטרוני או מכני לרבות צילום והקלטה בארץ ובחו"ל! השימוש בו אסור הן עפ"י דין תורה ולהבדיל החוק הבינלאומי!!!נא לא להוריד את השיר למחשב! לא לשמור אותו בכל סוג מאגר, ולא להפיץ אותו הלאה אלא לראותם בלבד!!! (אולי עוד תפגשו בו בקרוב:) עקבו אחר הפרסומים...)
ואחרי כל האזהרות החמורות (ואני מתכוונת אליהן ברצינות תהומית!!!)
הנה הוא:

קבצים מצורפים

• שברי יהלומים.pdf
    KB 18.4 · צפיות: 19

אפרתה

משתמש מקצוען
מחוסר זמן לא התעמקתי בו מאוד אך השיר יפה מאוד.
אם את רוצה להגיע לשיר 'מקצועי' הוא לא מספיק. תלוי מהי המטרה.
הרעיון יפה אך לא מאוד בנוי, והמילים חלקן פחות מתאימות למשלב הלשוני. אם הכיוון הוא שיר מקצועי- יש עוד על מה לעבוד.
בהצלחה רבה!!!!

Yisrael

משתמש פעיל
"כיהלום גולמי נוצרת,
ישותך כה מאירה!"

"יהלום גולמי" בעצם בא למעט, ואם כן מה פשר "ישותך כה מאירה" שמשמעו בהקשר זה כאילו הוא תוצאה של "כיהלום וכו'"?

"ולפעמים, בצוק עיתים
בכתה נפשך במסתרים
וחשת אז איך השחור,
מאפיל על כל האור - - -"

לכאורה מתאים היה יותר לכתוב: "אך לפעמים וכו'"
בנוסף, סדר החרוזים בבית זה שונה משאר הבתים...
[לענ"ד צ"ל "עתים" (חסר) ולא עיתים (מלא)].
_______

מבחינת המסר השיר משדר בעצם שני דברים שונים,
א. כל אדם הוא יהלום (כיהלום גולמי נוצרת...), לא משנה כמה מלוכלך ושכוח הוא, נשאר הוא יהלום ענק (גם אם חבוי הוא במעט...).
ב. תקופות קשות, סערות ונחשולים הנם ניסיונות מרוממים שנועדו להעצים את ברק הנפש ולסתת את הנשמה -
"והשברים אז נוצצים,
ופצעי אוהב נאמנים
במסע חיינו משתבצים,
שברי יהלומים - - -"

_______

סך הכל - יפהפה.

דניאל נ

משתמש מקצוען
שברי יהלומים זה הבנות עצמן ? או כפי שמשתמע בהמשך הנסיונות שהן עוברות ???

imagine

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כולנו נולדנו כיהלום גולמי טהור, עם השנים חויינו נסיונות שונים, אתגרים, אירועים בלתי נעימים, טראומות, קשיים, צרות וכו'... שהם בעצם "סיתות" שהכח החזק ביותר בעולם - אבא שבשמים מסתת ומעצב אותנו באמצעותם כדי ש"נקבל צורה יהודית", נצמח, נהפוך לאדם שלם ואיכותי יותר. אם כך, היהלום תמיד נשאר, הפוטנציאל שלנו תמיד עצום, אך לפעמים התכסה היהלום בשכבות של לכלוך ואורו מתעמעם, כאבי ההתבגרות והתנסויות שאנו עוברים אמנם לא נעימים היו, ואפילו לפעמים קשים מנשוא, נפלנו, בכינו, ואולי כמעט התייאשנו מעצמנו...
אך דע לך יהודי יקר, שברי היהלום שלך עדיין מהווים אוצר יקר ערך!!! הם שווים מאד! לא תרצה לוותר עליהם! כשתוך כדי עיבוד יפלו כמה שברים מהיהלום שלך, אתה תלקט אותם אחד אחד ותתייחס אליהם כמתנה, כמקור עושר ואושר נוספים! שק האבנים שאתה סוחב יקבל משמעות שונה לגמרי, פתאום תרגיש שהוא קל יותר, מכיוון שהם אבנים יקרות ללבך!
כמובן, שכדי שהעוצמה והזוהר של אותם שברים יתגלו במלוא הדרם כדאי לנקות אותם, לשייף עוד קצת, לנקות את כל הרגשות השליליים שמלווים אותנו בעקבות אירועים שונים שחווינו, ואז לשבץ אותם בתכשיט - במארג חיינו! היהלום הענק שלנו יהיה אפילו יפה ומשובח יותר אם נשכיל ללמוד, להפנים ולהבין את מטרת הנסיונות, את הפוטנציאל שגלום בכל שבר ורסיס, נלקוט את שברי היהלומים שמתגלגלים לאורך כל מסע חיינו (כן, כולנו ברמה כזו או אחרת, נוכל להזדהות עם תחושת "שבר" או אפילו גרוע [ומחשל...] יותר - "משבר" בכל תחום שהוא!) ואחרי הניקיון היסודי של העבר, נוכל לפנות אל העתיד כשהיהלום שלנו זוהר שבעתיים! אנחנו כבר יכולים "לחיות" את החיים, בתודה עמוקה למי שנתן לנו אותם!!! ולא רק "לשרוד" אותם וחלילה לאבד את כל אותם אוצרות!!!
וכעת, קראו את השיר מחדש...

אושר

משתמש מקצוען
יפה מאוד! שמתי עליך עין בעניין הכתיבה.
לא מאוד הצלחתי להתעמק בשיר (אחרי כל ההפחדות שם למעלה קראתי מהר וסגרתי מיד) אבל התרשמתי ממנו בהחלט. יש בו רעיון עמוק ויפה,
ובכל זאת אני חושבת שיש לך אפשרות לשפר קצת יותר את הסגנון שלו.
גם המשלב הלשוני, כפי שכתבה לפני שרית-אחד-אי-אף, וגם המשקל צריך קצת תמיכה,
ולמען ה'! בלי! כל כך! הרבה! סימני קריאה!!!
(זה צועק באזניים :( )
איך אומרים? יש פוטנציאל גבוה ביותר, הרבה הצלחה!

כותבת

משתמש צעיר
D I G I T A L
יש פוטנציאל, אפילו מאוד.

אם את רוצה עזרה וייעוץ, את מוזמנת בכיף לאישי,
התחלתי לכתוב לך אבל אני רואה שזה מתארך,
בכללי - יש מקום גדול לשיפוץ בחרוזים. (חוצבת - נוצרת, עיתים - מסתרים והלאה...)
חוץ מזה, אם את רוצה שיר מושלם, מקובל לשמור על אחידות ועקביות בחריזה.
את לא חייבת לחרוז את כל הבתים באותו קצב אבל שתשמר מתכונת קצבית לאורך הדרך.

לדוגמא -
א
א
ב
ב

א
ב
א
ב

א
א
א
ב

א
א
א
ב

כשאפשר ויפה לפעמים לשלב שתי סוגי חריזות או יותר, אבל בצורה שיווצר קצב.
הכי יעזור אם תקריאי לעצמך בקול.

ומילים שהפריעו לי -
יישותך, - מילה לא מספיק ברורה שמשאירה משהו תלוש בשיר.
מסתת אותנו אלוקים - משהו פה לא מריח, לא מצליחה להגדיר.

המסר כאן גם כן לא חד וברור.

מה שלי אישית מאוד עוזר במקרים כאלו, זה קודם כל לכתוב לעצמי בשורות הכי פשוטות וברורות מה אני רוצה לומר.
דבר שני אני עושה לעצמי מעין סיעור מוחות ומעלה על הדף פסוקים וציטוטים ומדרשים שעולים לי בראש בהקשר המתאים.
אחר כך יוצאים להליכה כדי לשטוף את הראש,
וזהו אפשר לכתוב.

imagine

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
לגבי המשלב הסותר - אשמח אם מישהי תוכל למקד אותי בדוגמאות מהשיר ובהצעות חלופיות כדי שאכן אוכל להשתפר.
חשוב לי רק לציין שהשיר נכתב לפי דרישה ובא להביע מסר של גישה ייחודית לשחרור רגשי - הייתי חייבת לשלב בו מילים מסויימות היות שהם מהוות מילות מפתח בגישה זו.
ושאלה שהתעוררה לי בעקבות תגובותיכן המחכימות:
אני השתדלתי דווקא לא לכתוב את כל השיר במשלב גבוה מדי ובביטויים רומזים (שאותם תמצאו לעשרות בשירים שלי... אני מרבה ואוהבת להשתמש בהם.) כמו למשל "ופצעי אוהב נאמנים" שמאזכר את המקור : "נאמנים פצעי אוהב" מספר איוב. כי הוא בהחלט מיועד גם להמון העם (לא חלילה מתכוונת להמוניות מזלזלת אלא לכלל הציבור על כל רבדיו, גווניו, תרבויותיו וכו'... ולאו דווקא לאנשים עם רמה ספרותית ואינטלקטואלית ממוצעת ומעלה [והשמים הם הגבול...], זאת אומרת: לאו דווקא מורות, מפקחות, משוררות, סופרות, כותבות, מנהלות וכו' [מפאת קוצר הזמן לא אזכיר את שלל המקצועות שעונים על ההגדרה הזו, לא לקחת אישי בבקשה...] אלא גם למזל - עקרת בית מנתיבות, זהבה - תלמידת סמינר במגמת מתמטיקה מזכרון יעקב, ולירון - אחראית על הרפתות מקיבוץ... [כל השמות בדויים!]
וזו אולי עוד סיבה למשלבים השונים - לשדר על הגל של כולם... היועצת הכבודה לא תרגיש שזלזלו באינטלגנציה שלה חלילה כשאומרים לה שהיא יהלום ענק! (סוף כל סוף מישהו מעריך אותה באמת על מה שהיא, ולא על רק על התארים שהיא רכשה....) ותיהנה להיזכר בפירוש לספר איוב שעיינה בו לאחרונה, זהבה תביט בטבעת משובצת שברי היהלומים שלה ותמלמל: השברים האלה באמת שווים... ותחליט מהיום לשים לב יותר לתפילת "אלוקי נשמה שנתת בי...", מזל תתלהב: "כפרה שלי, איך שמילים שחור ואור מדברים אלי... אבל בחייאת, מאיפה היא ידעה בדיוק איך אני מרגישה לפעמים???" ולירון תטפח לעצמה על השכם על כך שהיא כבר יודעת את כל שיר המעלות ממעמקים בע"פ ותרגיש גאווה על זה שהיא נולדה בן אדם ולא פרה.... ואם הם בכל אופן תתעקשנה כל אחת להבין את כל השיר - זה יהיה נהדר כי אז נוכל להסביר להן את מה שאני מנסה להסביר פה :http://www.prog.co.il/showthread.php?t=89598&page=4)
ונחזור לשאלה:
האם סיבות כמו שהצגתי לעיל (דרישה למילים מסויימות, והתחשבות בכל גווני הקשת של קהל היעד) יכולות לאפשר משלבים שונים, או שבכל מקרה שיר תמיד צריך להיצמד לאותו משלב לכל אורכו??? ואם את מספיק מקצועית את חייבת (ותצליחי...) לשמור על כך?
או שיש פעמים ש"ביטולה היא קיומה" ואפשר לוותר על מקצועיות ספרותית כדי לעמוד בקריטריונים נוספים שלשמם השיר נועד?
מעניין...

imagine

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
--- הוספתי את הקישור בהודעת הקודמת...

כותבת

משתמש צעיר
D I G I T A L
תוכלי להסביר את מטרת השיר בארבעה משפטים קצרים וממוקדים?
אם אנטר בין משפט למשפט, ובלי סימני קריאה.
תחשבי שאת אבן-שושן.
מכאן יהיה קל יותר לכוון הלאה.

(ביטויים רומזים יכולים להיות הכי דקים ועדינים שלירון אפילו לא תדע שיש אותם, והפרות רק תגענה 'מוווווווווו' )

אחרי שמגדירים ברור ברור - אפשר להגיע לשיר מושלם, שיגע בלבבות של הפרות ואנשי מגדל השן כאחד.
מיטב המילים במיטב סדרן, שמעת על זה פעם?

obyektiv

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
D I G I T A L
שיר מאד יפה. מאד מביע.
אני חושבת שכדאי להתמקד בנושא המדהים של "שברי יהלומים" ולא להגיע בכלל ליהלום עצמו.

כותבת

משתמש צעיר
D I G I T A L
אה,
"נאמנים פצעי אוהב" זה מספר משלי.
סתם ככה, לא נעים פשוט מעדנה מוווומוביץ מקיבוץ יגור.

obyektiv

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
D I G I T A L
אה,
?
מה פירוש?

imagine

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י כותבת;688463:
אה,

זה בסדר... אין לה מחשב, כך שהיא לא תוכל לבדוק את זה בתוכנה...;)

וברצינות, את צודקת.
לאחרונה קראתי ספר מדהים של פירוש לספר איוב שנקרא "נאמנים פצעי אוהב" כנראה על סמך פירוש רש"י לפסוק כ"ה, פרק ל"ח (הפעם בדקתי אני, למדתי לא לסמוך על זכרוני המתעתע:rolleyes:) בספר איוב: "... בין איוב לאויב נתחלף לי..." גם "איוב" ו"אוהב" אפשריים להתחלף... וכנראה שזה בלבל אותי ולא שמתי לב שפסוק זה אכן לקוח מספר משלי, כפי שהארת את עיני.
אפשר לבנות מרעיון זה דרשה למעמד סיום ספר איוב, לא???
או לבנות שיר שכותרתו "איוב - אויב או אוהב"...

לילה טוב! ממני באהבה:) להת' מחר בבוקר, בשעת החליבה:D

imagine

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י כותבת;688445:
תוכלי להסביר את מטרת השיר בארבעה משפטים קצרים וממוקדים?
אם אנטר בין משפט למשפט ובלי סימני קריאה.

1. כמו כולנו, גם את, בוודאי חשת פעם שבויה/שבורה/ בבור עמוק/חשוך ומן הסתם נשמתך אז בכתה/כמהה. ועם כל זאת:
2. את יהלום בכל מצב. וממילא:
3. גם השברים בחייך הם אוצר יקר. וחשוב שתזכרי:
4. זו את שבוחרת איזו משמעות להעניק לניסיונות ולאתגרים שאת חווית/חווה/ותחווי.

(הערת אגב:במילון אבן שושן משמעות המילה "אם" היא זכות, ו"עם" זו חובה;) אז למרות שנתת לי את האופציה, בחרתי בפעם הרביעית במקש האנטר.)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיב

א הַלְלוּיָהּ אַשְׁרֵי אִישׁ יָרֵא אֶת יי בְּמִצְוֹתָיו חָפֵץ מְאֹד:ב גִּבּוֹר בָּאָרֶץ יִהְיֶה זַרְעוֹ דּוֹר יְשָׁרִים יְבֹרָךְ:ג הוֹן וָעֹשֶׁר בְּבֵיתוֹ וְצִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד:ד זָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹר לַיְשָׁרִים חַנּוּן וְרַחוּם וְצַדִּיק:ה טוֹב אִישׁ חוֹנֵן וּמַלְוֶה יְכַלְכֵּל דְּבָרָיו בְּמִשְׁפָּט:ו כִּי לְעוֹלָם לֹא יִמּוֹט לְזֵכֶר עוֹלָם יִהְיֶה צַדִּיק:ז מִשְּׁמוּעָה רָעָה לֹא יִירָא נָכוֹן לִבּוֹ בָּטֻחַ בַּיהוָה:ח סָמוּךְ לִבּוֹ לֹא יִירָא עַד אֲשֶׁר יִרְאֶה בְצָרָיו:ט פִּזַּר נָתַן לָאֶבְיוֹנִים צִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד קַרְנוֹ תָּרוּם בְּכָבוֹד:י רָשָׁע יִרְאֶה וְכָעָס שִׁנָּיו יַחֲרֹק וְנָמָס תַּאֲוַת רְשָׁעִים תֹּאבֵד:
נקרא  13  פעמים

אתגר AI

דף חדש • אתגר 121

לוח מודעות

למעלה