דיון קצת דקדוק...

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
נכון!!
אני לא הכי טובה בפיסוק, אבל היה איזה ספר שלא הייתי מסוגלת לקרוא!! הפיסוק היה פשוט גרוע!!
כשאמרתי שאני לא קוראת בגלל הפיסוק ניסו לשכנע אותי שאפשר לא להתייחס לזה ופתאום אחזתי שזה רק בזכות הפורום הזה! פעם גם אני הייתי ככה;)
אני לפעמים ממשילה ככה: נכון, יכול להיות שהמנה משובחת וטעימה ומורכבת ממוצרים איכותיים, השקיעו בה הרבה מחשבה והכנה, ואם רק אנסה - אראה שהיא באמת טעימה. אבל אם היא מוגשת על צלחת שלא בדיוק נשטפה, בצורה לא מאוד אסתטית ונעימה - אני לא ארצה אפילו להסתכל עליה.

יכול להיות שיש אנשים שיתעלמו או לא ישימו לב, תלוי ברמת ההגשה וברמת תשומת הלב שלהם, אבל אפשר להבין איך ההגשה משפיעה על הרצון לצרוך את התוכן, גם אם התוכן עצמו ברמה גבוהה.

סבתא חביבה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
נכון!!
אני לא הכי טובה בפיסוק, אבל היה איזה ספר שלא הייתי מסוגלת לקרוא!! הפיסוק היה פשוט גרוע!!
כשאמרתי שאני לא קוראת בגלל הפיסוק ניסו לשכנע אותי שאפשר לא להתייחס לזה ופתאום אחזתי שזה רק בזכות הפורום הזה! פעם גם אני הייתי ככה;)
יש הבדל בין כתיבה בקהילת כתיבה כזו או אחרת לבין הדפסה ומכירה של ספר.
הרבה כותבים, הגם שהם כותבים בצורה מרתקת/ נוגעת/ בעלי דמיון מפותח וכולי, מסיבות שונות פשוט לא מכירים את כללי הדקדוק והפיסוק. להם מומלץ ללמוד כללי דקדוק ותחביר בסיסיים וכך יעלו את הרמה של הכתיבה, יכבדו את עצמם ואת הקוראים.
גם מי שמכיר ויודע ומקפיד לדייק ולפסק לפעמים טועה. כולנו בני אדם.
בדרך כלל מדובר בטעויות פשוטות ונסלחות, וחברי הקהילה מעירים את תשומת לב הכותב.

לעומת זאת, ספר שמתפרסם לציבור ויש בו טעויות כתיב, פיסוק או דקדוק, או טעויות תוכן, זה מעיד על עריכה לקויה או שלא טרחו בכלל לערוך את הספר. זה כבר לא בגדר טעות נסלחת ואפשר להגדיר סופר כזה כמזלזל בציבור הקוראים-הלקוחות שלו.

עד כאן השנקל שלי בנושא 🙂

yael305

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
לעומת זאת, ספר שמתפרסם לציבור ויש בו טעויות כתיב, פיסוק או דקדוק, או טעויות תוכן, זה מעיד על עריכה לקויה או שלא טרחו בכלל לערוך את הספר. זה כבר לא בגדר טעות נסלחת ואפשר להגדיר סופר כזה כמזלזל בציבור הקוראים-הלקוחות שלו.
זה בדיוק מה שהרגשתי.
והקטע הוא שזה סופר שיש לנו עוד ספר שלו אצלנו, וגם אם הוא יותר חדש והגיוני שהפיסוק נכון - כבר לא בא לי לקרוא.

בובה בובה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
מעניין מה דעתכם על הכתיבה השיווקית הטרנדית היום בבלוגים / פוסטים / מיילים / סטטוס וכו' -
כאילו עילגת בכוונה.
אותי זה משגע וגורם לי להסיר אוטומטית.
מאמינה שהטרנד הזה התחיל משילוב של סחבקיות ופשוט מישהו שלא יודע כללי דקדוק, תחביר ופיסוק.

סבתא חביבה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מעניין מה דעתכם על הכתיבה השיווקית הטרנדית היום בבלוגים / פוסטים / מיילים / סטטוס וכו' -
כאילו עילגת בכוונה.
מאמינה שהטרנד הזה התחיל משילוב של סחבקיות ופשוט מישהו שלא יודע כללי דקדוק, תחביר ופיסוק.
זה ממש עילג לדעתך? לי זה נראה יותר כמו כתיבה בסגנון של שפת דיבור שוטפת. משפטים שאפשר "לשמוע" אותם יותר מאשר "לקרוא" אותם.

בובה בובה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
זה ממש עילג לדעתך? לי זה נראה יותר כמו כתיבה בסגנון של שפת דיבור שוטפת. משפטים שאפשר "לשמוע" אותם יותר מאשר "לקרוא" אותם.
יש ויש...
יש כאלה שלא מתביישים לכתוב מייל שלם עם שגיאים, רווח לפני ואחרי כל סימן פיסוק, תחביר משונה ולא ברור ועוד.

הפקות ומשחק

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הפקות ואירועים
כאילו עילגת בכוונה.
אני אוהבת.
כתיבת פוסט היא לא כתיבת סיפורת. בא לך לקלוח ולזרום איתה.
לשמוע אותה, יותר מאשר לקרוא.

yael305

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אני אוהבת.
כתיבת פוסט היא לא כתיבת סיפורת. בא לך לקלוח ולזרום איתה.
לשמוע אותה, יותר מאשר לקרוא.
ובכל זאת יש פיסוק בסיסי שצריך להיות נכון..
אבל אולי זה גם תלוי בטעם.

לוטם

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
ובכל זאת יש פיסוק בסיסי שצריך להיות נכון..
👍
לא חושבת.
אם אתה כותב משהו, ולא משנה מה, ולמי הוא מיועד - פיסוק זה הדבר הכי בסיסי שחייבים אותו. מבחינתי מי שלא מפסק... (לא רוצה לכתוב מה אני חושבת עליו ;) )

yael305

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אם אתה כותב משהו, ולא משנה מה, ולמי הוא מיועד - פיסוק זה הדבר הכי בסיסי שחייבים אותו. מבחינתי מי שלא מפסק...
זה מה שגם אני חושבת.
אבל אם @הפקות ומשחק כן אוהבת ככה, אז יכול להיות שיש גם אנשים שחושבים אחרת...
או שאני לא הבנתי את @הפקות ומשחק נכון
לא רוצה לכתוב מה אני חושבת עליו ;) )
נראה לי אני חושבת אותו דבר, וזה באמת לא מומלץ...

הפקות ומשחק

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הפקות ואירועים
או שאני לא הבנתי את @הפקות ומשחק נכון
לא הבנת אותי נכון(:
אני חשבתי שאת מדברת על סגנון הכתיבה הפשוט של פוסטים וכד', עכשיו אני רואה שאת מדברת על פיסוק.
בטח, פיסוק זה בסיס הבסיסים. בכל כתיבה...וסתם זה לא רציני לדעתי לכתוב כתיבה שיווקית נטולת פיסוק.

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
לא הבנת אותי נכון(:
אני חשבתי שאת מדברת על סגנון הכתיבה הפשוט של פוסטים וכד', עכשיו אני רואה שאת מדברת על פיסוק.
בטח, פיסוק זה בסיס הבסיסים. בכל כתיבה...וסתם זה לא רציני לדעתי לכתוב כתיבה שיווקית נטולת פיסוק.
האמת שהשינוי הזה השפיע גם על ספרים מודפסים, לא רק על פוסטים שיווקיים.
בעבר גם הדיבורים בספרים היו כתובים במשלב גבוה, בשפה רשמית. כיום אפשר לראות בתוך הציטוטים משפטים שתגידי בעל פה לחברה אבל בחיים לא היית כותבת אותם (במכתב/מייל/הודעה, כל אחד והדור שלו :)).
לדעתי זה גורם לספר להיות קליל יותר ומחבר, אבל במידה. לא צריך להגזים, למשל לכתוב "חחח" בתוך ציטוט של דמות.

בכתיבה שיווקית לעומת זאת זה יותר עובר מבחינתי, כמובן עם כתיב ופיסוק תקניים. בסופו של דבר הכותב רוצה שתשמעי אותו מדבר, תשמעי איך הוא מציג לך את המוצר/השירות. לא בשפה גבוהה ורחוקה ממך.

הפקות ומשחק

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הפקות ואירועים
האמת שהשינוי הזה השפיע גם על ספרים מודפסים, לא רק על פוסטים שיווקיים.
בעבר גם הדיבורים בספרים היו כתובים במשלב גבוה, בשפה רשמית. כיום אפשר לראות בתוך הציטוטים משפטים שתגידי בעל פה לחברה אבל בחיים לא היית כותבת אותם (במכתב/מייל/הודעה, כל אחד והדור שלו :)).
לדעתי זה גורם לספר להיות קליל יותר ומחבר, אבל במידה. לא צריך להגזים, למשל לכתוב "חחח" בתוך ציטוט של דמות.

בכתיבה שיווקית לעומת זאת זה יותר עובר מבחינתי, כמובן עם כתיב ופיסוק תקניים. בסופו של דבר הכותב רוצה שתשמעי אותו מדבר, תשמעי איך הוא מציג לך את המוצר/השירות. לא בשפה גבוהה ורחוקה ממך.
האמת שלאחרונה יש המון ספרים מצליחים מאוד שכתובים בשפה נורא קלילה וקולחת.
אני אוהבת.
אישית לא מסוגלת לקרוא ספרים בכתיבה נורא רשמית כזו וכבדה. אבל כל אחד וטעמו.

לוטם

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
האמת שהספרים המצליחים לאחרונה הם נורא קלילים וקולחים.
אני אוהבת.
אישית לא מסוגלת לקרוא ספרים בכתיבה נורא רשמית כזו וכבדה. אבל כל אחד וטעמו.
יש פער בין שפה רשמית וכבדה לבין קליל.
אני חושבת שהממוצע בסדר גמור. קליל יותר מידי נותן תחושה של ספר לילדים, לא?!

הפקות ומשחק

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הפקות ואירועים
יש פער בין שפה רשמית וכבדה לבין קליל.
אני חושבת שהממוצע בסדר גמור. קליל יותר מידי נותן תחושה של ספר לילדים, לא?!
תלוי למה את קוראת קליל מדי.
ליבי קליין, למשל, השפה שלה קלילה. יש כאלה שיקראו לזה קליל מדי.
וזה לא נותן תחושה של ספר ילדים.

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
ראיתי את זה בספר אחד ונחרדתי, עד שקלטתי שהוא אמר באמת "חחח" במקום "מצחיק בקושי" או משהו בסגנון..
כן, אבל תסכימי איתי שבספר ישן של לאה פריד או חיים גרינבוים לא היה כתוב "חה חה חה" גם אם הגיבור אמר את זה.

סבתא חביבה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
כן, אבל תסכימי איתי שבספר ישן של לאה פריד או חיים גרינבוים לא היה כתוב "חה חה חה" גם אם הגיבור אמר את זה.
לאחרונה קניתי את "ששה מליון ועוד אחד" של רבקה גלאי. חתיכת נוסטלגיה ושוות אשכול נפרד... בכל מקרה, היה מדהים להשוות את סגנון הכתיבה שלה לסגנון של הסופרות היום. עולם אחר!!
מה עדיף? אני אישית חושבת שכתיבה וקריאה של ספר שכתוב בשפה יותר גבוהה משפת דיבור זה תענוג לשוני אינטלקטואלי.
אני משתדלת לקנות ספרים של סופרים וסופרות שאני גדלתי עליהם כילדה, ולו בשביל שהילדים שלי יעשירו את עצמם גם מבחינת סגנון הכתיבה והשפה וגם מבחינת התוכן האיכותי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק לא

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב בְּךָ יְהוָה חָסִיתִי אַל אֵבוֹשָׁה לְעוֹלָם בְּצִדְקָתְךָ פַלְּטֵנִי:ג הַטֵּה אֵלַי אָזְנְךָ מְהֵרָה הַצִּילֵנִי הֱיֵה לִי לְצוּר מָעוֹז לְבֵית מְצוּדוֹת לְהוֹשִׁיעֵנִי:ד כִּי סַלְעִי וּמְצוּדָתִי אָתָּה וּלְמַעַן שִׁמְךָ תַּנְחֵנִי וּתְנַהֲלֵנִי:ה תּוֹצִיאֵנִי מֵרֶשֶׁת זוּ טָמְנוּ לִי כִּי אַתָּה מָעוּזִּי:ו בְּיָדְךָ אַפְקִיד רוּחִי פָּדִיתָה אוֹתִי יְהוָה אֵל אֱמֶת:ז שָׂנֵאתִי הַשֹּׁמְרִים הַבְלֵי שָׁוְא וַאֲנִי אֶל יְהוָה בָּטָחְתִּי:ח אָגִילָה וְאֶשְׂמְחָה בְּחַסְדֶּךָ אֲשֶׁר רָאִיתָ אֶת עָנְיִי יָדַעְתָּ בְּצָרוֹת נַפְשִׁי:ט וְלֹא הִסְגַּרְתַּנִי בְּיַד אוֹיֵב הֶעֱמַדְתָּ בַמֶּרְחָב רַגְלָי:י חָנֵּנִי יְהוָה כִּי צַר לִי עָשְׁשָׁה בְכַעַס עֵינִי נַפְשִׁי וּבִטְנִי:יא כִּי כָלוּ בְיָגוֹן חַיַּי וּשְׁנוֹתַי בַּאֲנָחָה כָּשַׁל בַּעֲוֹנִי כֹחִי וַעֲצָמַי עָשֵׁשׁוּ:יב מִכָּל צֹרְרַי הָיִיתִי חֶרְפָּה וְלִשֲׁכֵנַי מְאֹד וּפַחַד לִמְיֻדָּעָי רֹאַי בַּחוּץ נָדְדוּ מִמֶּנִּי:יג נִשְׁכַּחְתִּי כְּמֵת מִלֵּב הָיִיתִי כִּכְלִי אֹבֵד:יד כִּי שָׁמַעְתִּי דִּבַּת רַבִּים מָגוֹר מִסָּבִיב בְּהִוָּסְדָם יַחַד עָלַי לָקַחַת נַפְשִׁי זָמָמוּ:טו וַאֲנִי עָלֶיךָ בָטַחְתִּי יְהוָה אָמַרְתִּי אֱלֹהַי אָתָּה:טז בְּיָדְךָ עִתֹּתָי הַצִּילֵנִי מִיַּד אוֹיְבַי וּמֵרֹדְפָי:יז הָאִירָה פָנֶיךָ עַל עַבְדֶּךָ הוֹשִׁיעֵנִי בְחַסְדֶּךָ:יח יְהוָה אַל אֵבוֹשָׁה כִּי קְרָאתִיךָ יֵבֹשׁוּ רְשָׁעִים יִדְּמוּ לִשְׁאוֹל:יט תֵּאָלַמְנָה שִׂפְתֵי שָׁקֶר הַדֹּבְרוֹת עַל צַדִּיק עָתָק בְּגַאֲוָה וָבוּז:כ מָה רַב טוּבְךָ אֲשֶׁר צָפַנְתָּ לִּירֵאֶיךָ פָּעַלְתָּ לַחֹסִים בָּךְ נֶגֶד בְּנֵי אָדָם:כא תַּסְתִּירֵם בְּסֵתֶר פָּנֶיךָ מֵרֻכְסֵי אִישׁ תִּצְפְּנֵם בְּסֻכָּה מֵרִיב לְשֹׁנוֹת:כב בָּרוּךְ יְהוָה כִּי הִפְלִיא חַסְדּוֹ לִי בְּעִיר מָצוֹר:כג וַאֲנִי אָמַרְתִּי בְחָפְזִי נִגְרַזְתִּי מִנֶּגֶד עֵינֶיךָ אָכֵן שָׁמַעְתָּ קוֹל תַּחֲנוּנַי בְּשַׁוְּעִי אֵלֶיךָ:כד אֶהֱבוּ אֶת יְהוָה כָּל חֲסִידָיו אֱמוּנִים נֹצֵר יְהוָה וּמְשַׁלֵּם עַל יֶתֶר עֹשֵׂה גַאֲוָה:כה חִזְקוּ וְיַאֲמֵץ לְבַבְכֶם כָּל הַמְיַחֲלִים לַיהוָה:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

הבעות פנים • אתגר 57

לוח מודעות

למעלה