צחוק מביך חסר שליטה

dinaday

משתמש פעיל
תופעה שבה אדם פורץ בצחוק בלתי נשלט בעיצומה של התכנסות כלשהי בעקבות דבר זניח ושטותי.
זה יכול להיות מארחת באמצע קידוש ליל שבת לנוכח שפת גוף של אחד האורחים;
או מלווה של ילד בטיפול שפתי תוך כדי השיעור, בעקבות תרגיל מסוים.
ועוד על זו הדרך.
הצחוק הוא מתגלגל ועוצמתי ובלתי נשלט, וכמובן גורם למבוכה רבה ואפילו נזק.

מי שמכיר -
האם התופעה מאובחנת?
האם יש דרכי טיפול?

נשמח לשמוע כל מידע בנושא.

פנינה ריימונד

הום סטיילינג מאליאקספרס.
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עיצוב ואדריכלות פנים
יוצרי ai
מכירה מישהו שמחייך- לא הגיע לצחוק הזה
איש מקצוע אמר שא"א לטפל בזה כמה שיתעצבנו כולם- ובצדק...

dinaday

משתמש פעיל
נכתב ע"י פנינה ריימו;n5067515:
מכירה מישהו שמחייך- לא הגיע לצחוק הזה
איש מקצוע אמר שא"א לטפל בזה כמה שיתעצבנו כולם- ובצדק...

תודה פנינה,
מה הכוונה שאי אפשר לטפל בזה?

אבל קודם כל - את יודעת מה זה נקרא? ממה זה נגרם?

אלישקף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
אני מכירה מישהו שבהיותו ילד היה פורץ בצחוק (אופן הצחוק לא היה מביך דווקא, אלא העיתויים) ולא מסוגל להפסיק.
התנהגות זו אובחנה אצלו כאחד מסימנים של קושי בקשב וריכוז.

מתענין בזה

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
לשמור בזכרון סיפור טרגדי או מאורע עצוב מאד, ולהעלות את זה בזמן הצחוק, עוזר מאד.

dinaday

משתמש פעיל
נכתב ע"י מתענין בזה;n5067666:
לשמור בזכרון סיפור טרגדי או מאורע עצוב מאד, ולהעלות את זה בזמן הצחוק, עוזר מאד.

רעיון מצוין ומוכר, אבל במקרה המדובר עוזר במעט המקרים.

dinaday

משתמש פעיל
נכתב ע"י אלישקף;n5067664:
אני מכירה מישהו שבהיותו ילד היה פורץ בצחוק (אופן הצחוק לא היה מביך דווקא, אלא העיתויים) ולא מסוגל להפסיק.

מדובר על העיתוי ולא על האופן, סליחה אם לא הובנתי נכון.
ומה אפשר לעשות עם זה?

אלישקף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י dinaday;n5067685:
מדובר על העיתוי ולא על האופן, סליחה אם לא הובנתי נכון.
ומה אפשר לעשות עם זה?
לא יודעת... במקרה הזה למיטב ידיעתי זה עבר עם הגיל / ההתקדמות בהתמודדות עם בעיית הקשב והריכוז.

פיטפוט

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מכירה אברך שיש לו את זה ומטופל בכדור כלשהוא.
יש לזה רקע נפשי קל אך כמובן בנאדם בריא בכללי.

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
בעזהי"ת

מהיכרות קרובה עם התופעה, קודם כל צריך להכיר בכך שברור שהבן אדם יכול לא לצחוק/לחייך. והרי החדשות המרעישות: הוא לא מוכן לוותר על הצחוק הזה. יש בסביבתי אדם שברגע שנהיה "דין" - כל בשורה רעה, ובפרט מוות או לווייה, החיוך לא יורד לו מהפנים. הוא מודע לכך שזה עלול לפגוע באחרים, אז למה הוא לא מתאפק? בעומק אין לו מספיק הנאות יומיומיות, ולפעמים אפילו השגרה שלו מתוחה, ולכן עד שסוף סוף הגיע איזה תענוג (וזה יכול להיות באחת הצורות שהוזכרו, בדיחה חצי-קלאץ' וכד'), היצר הרע שלו לא מוכן בשום אופן להתחשב עכשיו בזולת.

הכיוון הוא לחפש להוריד מתח בשגרה. בלי גלידות, אלא שמה שעושים בשגרה יהיה גם כיף.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
אני לא הייתי מזלזלת. יש תסמונת שנקראת תסמונת הבכי והצחוק.
סביר להניח שזה כלום. אבל כדאי לפנות לבדיקה נוירולוגית בכדי לשלול בעיות אחרות שעלולות להביא לתסמונת הזו.
נראה לי עדיף תמיד לשלול מאשר חלילה להתחרט שלא בדקו בשלב מאוחר מדי....

קצת מידע:
תסמונת הבכי והצחוק הבלתי רצוניים (PBA) מאופיינת בחוסר יציבות של הביטוי הרגשי, ומתבטאת בצחוק או בכי בלתי רצוניים, או שניהם, המתרחשים ללא קשר הגיוני לאירועים או למצב הנפשי של החולה, או אף בניגוד לו, בצורה פתאומית ותכופה. כך אדם יכול לצחוק בהלוויה או כשהוא שומע סיפור עצוב, או לבכות כהוא שומע בדיחה; לעתים הבכי או הצחוק מופיעים גם ללא גירוי רגשי, למשל כאשר אדם אחר מתקרב, או כשיש גירוי חושי כלשהו (נגיעה פתאומית). תופעה זו יכולה להתרחש בעקבות פגיעה מוחית דו-צדדית בשל מגוון מחלות נוירולוגיות כגון שבץ המוח, פגיעת ראש טראומטית, מחלת הטרשת הנפוצה (MS) או מחלת ניוון שרירים (ALS). התפרצויות הבכי והצחוק נובעות מאובדן שליטה ובקרה של החולה על אופן הביטוי של רגשותיו בעקבות אותה הפגיעה המוחית. פגיעה זו משבשת את הבקרה של הביטוי הרגשי כך שכל גירוי, בין אם רגשי או בין אם סתמי, מוצא את דרכו לרשת תאי העצב שאחראית על ביטוי רגשי, והכניסה לרשת הזו אינה תמיד במקום המתאים. בצורה זאת, כל גירוי שהוא מוביל לביטוי רגשי אוטומטי של צחוק או בכי ללא קשר לסיטואציה המתרחשת.

וכמובן- פרוג זה לא ד"ר....
יש לכם ענין רפואי/רגשי- וכו', והתופעה שמתוארת באשכול היא אכן תופעה רגשית או נוירולוגית- פנו לייעוץ רפואי אצל המומחים.

dinaday

משתמש פעיל
תודה לכל המגיבים.
כמובן שראוי לפנות לייעוץ, אבל מנסים קודם לגשש כאן כדי לקבל כיוון.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
אגב,
משנה מאוד אם מדובר בילד, נער או מבוגר....

dinaday

משתמש פעיל
נכתב ע"י hbecker;n5067962:
אגב,
משנה מאוד אם מדובר בילד, נער או מבוגר....

מבוגר בגיל 40
תופעה שהתחילה בגיל ההתבגרות אבל מפציעה לעיתים רחוקות מאד.

חישוקים

מעטפת פרסום לעסקים
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
D I G I T A L
נכתב ע"י אלישקף;n5067664:

נכתב ע"י פיטפוט;n5067717:

נכתב ע"י hbecker;n5067919:
אני לא הייתי מזלזלת. יש תסמונת שנקראת תסמונת הבכי והצחוק.

רק לי נראה שהסיבות שנמנו כאן מרחיקות לכת קצת?
זו תופעה מוכרת ולא נדירה (תלוי כמובן באיזו רמה ותדירות מופיע הצחוק), ולרוב זו נטייה משפחתית...
מכירה משפחה שזה סימן ההיכר שלה- 'התקפות' צחוק בזמנים מתאימים יותר ופחות :)
העצה הידועה של הבטה על הציפורניים, כשהאצבעות מקופלות לכיוון פנים כף היד, יעילה מאד.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
נכתב ע"י חישוקים;n5067997:
זו תופעה מוכרת ולא נדירה (תלוי כמובן באיזו רמה ותדירות מופיע הצחוק), ולרוב זו נטייה משפחתית...
העצה הידועה של הבטה על הציפורניים, כשהאצבעות מקופלות לכיוון פנים כף היד, יעילה מאד.

נכון. אכן נשמע קצת מרחיק לכת.
אבל, זו לא תופעה שכדאי לזלזל בה.
כדאי לוודא שזה רק צחוק בלתי נשלט וזהו.

תמיד כדאי ללכת על בטוח בדברים כאלו

אני מכירה מישהו שחולה בטרשת נפוצה והתסמין העיקרי אצלו למחלה זה התפרצות צחוק בלתי נשלטת בד"כ ממש לא בעיתוי מתאים.
עדיף לשלול הכל.

זו דעתי.
זכותך לחשבו אחרת. אני מבינה גם את כיוון החשיבה שלך
אבל בגלל שאני מכירה כזה מקרה, אני מעלה את האפשרות ומציינת שכדאי לשלול כל דבר אחר.

dinaday

משתמש פעיל
נכתב ע"י חגי פאהן;n5067780:
בעזהי"ת

מהיכרות קרובה עם התופעה, קודם כל צריך להכיר בכך שברור שהבן אדם יכול לא לצחוק/לחייך. והרי החדשות המרעישות: הוא לא מוכן לוותר על הצחוק הזה. יש בסביבתי אדם שברגע שנהיה "דין" - כל בשורה רעה, ובפרט מוות או לווייה, החיוך לא יורד לו מהפנים. הוא מודע לכך שזה עלול לפגוע באחרים, אז למה הוא לא מתאפק? בעומק אין לו מספיק הנאות יומיומיות, ולפעמים אפילו השגרה שלו מתוחה, ולכן עד שסוף סוף הגיע איזה תענוג (וזה יכול להיות באחת הצורות שהוזכרו, בדיחה חצי-קלאץ' וכד'), היצר הרע שלו לא מוכן בשום אופן להתחשב עכשיו בזולת.

הכיוון הוא לחפש להוריד מתח בשגרה. בלי גלידות, אלא שמה שעושים בשגרה יהיה גם כיף.

הלוואי.
בינתיים הוא סובל מהרגשה רעה מאד כלפי הסובבים שזה קורה בנוכחותם. אם היתה לו יכולת לגבור על זה, הוא היה משתמש בה.
עד כמה שזה נראה תינוקי, זה ממש לא בידיים שלו.

פיטפוט

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י חישוקים;n5067997:

מצחיק לקרוא לעדות מהשטח "סיבות מרחיקות לכת" שאלו אם משהו מכיר? אני מכירה, אמרתי וגם אמרתי איך מטופל.
ברור שיכולות להיות מליון סיבות לאותה תופעה. וכמובן תלוי גם הרמה של זה. דוקא זה שסיפרו לי עליו ולוקח כדור זה משהו שכמעט לא מורגש אבל לו זה מפריע מאוד והוא מתמודד עם זה המון.

dinaday

משתמש פעיל
נכתב ע"י פיטפוט;n5067717:

אצל מי הוא מטופל?
לאיזה סוג רופא לפנות?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה