שיתוף - לביקורת פרקי אבות, פרק ב, משנה יג

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
רַבִּי שִׁמְעוֹן אוֹמֵר, הֱוֵי זָהִיר בִּקְרִיאַת שְׁמַע וּבַתְּפִלָּה. וּכְשֶׁאַתָּה מִתְפַּלֵּל, אַל תַּעַשׂ תְּפִלָּתְךָ קֶבַע, אֶלָּא רַחֲמִים וְתַחֲנוּנִים לִפְנֵי הַמָּקוֹם בָּרוּךְ הוּא, שֶׁנֶּאֱמַר (יואל ב) כִּי חַנּוּן וְרַחוּם הוּא אֶרֶךְ אַפַּיִם וְרַב חֶסֶד וְנִחָם עַל הָרָעָה. וְאַל תְּהִי רָשָׁע בִּפְנֵי עַצְמְךָ:

חריצי התריס סנוורו את עיניו העצומות. בשביל מה לטרוח לסגור את התריס בלילה אם גם כך מצליחה השמש לחדור בעדו.

הוא התהפך לצד השני, כדי לחמוק מהאור החזק, אבל לא הצליח לחמוק מכרסומיה של התולעת העקשנית שבתוכו.

נו, קום כבר, היא נגסה בנשמתו, כבר מאוחר. עוד רגע עובר זמן קריאת שמע. עוד כמה רגעים אחר-כך – גם זמן תפילה יעבור. קום כבר, יהודי!

חיפר את ראשו מתחת לכרית, לא הצליח למגר את התולעת הצדקנית.

יהודי!

זרק את הכרית, זרק את השמיכה, קם אל תוך נעלי הבית, דשדש אל הכיור. המים הנטולים בדייקנות לא הצליחו לעורר אותו.

יהודי...

כמה טוב שיש קורונה. כמה טוב שיש מרפסת, שפונה בדיוק אל הרחוב. כמה טוב שנחומי הזקן בעל קול בדציבלים של שופר. התנדנד על מקומו במרפסת, עדיין עטוי בפיג'מה, מודה על-כך שנחומי דורש לקיים מניינים לאורך כל שעות הבוקר, ובכולם הוא מוכן להיות החזן.

המילים זלגו מפיו כטפטופי שגרה. כמה טוב שבתקופה שבה השגרה משתנה כל רגע – התפילה נותרת קבע.

יהודי שכמותו.

ומה עם קצת לחלוחית בטפטופים היבשים האלו. ומה עם קצת להזיז את הלב לכיוון הנשמה. מה עם קצת תחנונים, מה עם בקשת רחמים. לא חסר לו על מה לבקש. לא חסר לו על מה...

יהודי!

הקול קולו של נחומי, הקריאה קריאתה של הנשמה. ומה יעשה שהוא כבר לא מצליח? לא מצליח לקום בזמן, לא מצליח לחוש רגש, מצליח רק לשנוא את עצמו, לתעב עצמו עד עמקי הקיבה שמתחמצת לה בתחתית גופו. כמה הוא מתעב את עצמו.

יהודי, בטח.

"יהודים!" התנשא קולו של נחומי אחרי התפילה. גם על הדרשה שאחרי התפילה, גם בסתם יום של חול, הוא מעולם לא ויתר. "יהודים! בואו נבקש! נבקש מריבונו של עולם שיסיר המגפה מעלינו! שיביא בריאות לעמנו! שיביא שמחה לחיינו! שיביא ברכה לנשמתנו! כי הנשמה שלנו, גם כשהיא מכוסה בכיסויים, היא עדיין נשמה יהודית מאירה ויקרה!"

נשמה יהודית. כן.

ואולי באמת? בזהירות סגר את הסידור, חלץ את התפילין, הסיר את הטלית. אולי כן? בזהירות הציץ פנימה, אל הרפש המכסה אותה, את הנשמה. הנשמה היהודית שלו.

ובזהירות ניקה אותה, הסיר את כל החומציות המאכלת.

ונתן לה לזרוח באור האהבה העצמית.

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בעז"ה

בקריאה ראשונה נשארתי עם חיוך, וטעם טוב בפנים. על הכתיבה אין לי מה לדבר כבר..
בקריאה השניה גם מצאתי כמה יהלומים שלא שמתי לב אליהם..
כמה טוב שבתקופה שבה השגרה משתנה כל רגע – התפילה נותרת קבע.
הקול קולו של נחומי, הקריאה קריאתה של הנשמה.

רק-
ובזהירות ניקה אותה, הסיר את כל החומציות המאכלת.

ונתן לה לזרוח באור האהבה העצמית.
איך הוא עשה את זה?!
רוצים לדעת;)

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
איך הוא עשה את זה?!
שאלה טובה...
זה כוחו של הסיפור הקצרצר - או שזה חסרונו של הסיפור הקצרצר... תהליכים עוצמתיים מתרחשים ברגעים קצרים, לעתים קצרים מדי...
אם יש לך רעיון איך לעשות את השינוי אמין יותר - אשמח לשמוע...

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בעז"ה

אם יש לך רעיון איך לעשות את השינוי אמין יותר - אשמח לשמוע...
אני לא יודעת... זוכרת שזה היה גם בסיפור הקצר שלי;) אבל אולי כן איזו אחיזה של תובנה, או מילים מהתפילה או משהו שמביא מנקודה א' לנקודה ב'.
אגב באחד הסיפורים שאני כותבת נזכרתי בהערה שנתת לי על סיפור אחר והשתמשתי בה גם עכשיו. להבדיל כמו שנפרדים מתוך דבר הלכה, כך שכשעושים את ההלכה נזכרים לטובה באותו אחד שלימד אותנו אותה... בקיצור תודה פעמיים כבר;)

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אגב באחד הסיפורים שאני כותבת נזכרתי בהערה שנתת לי על סיפור אחר והשתמשתי בה גם עכשיו. להבדיל כמו שנפרדים מתוך דבר הלכה, כך שכשעושים את ההלכה נזכרים לטובה באותו אחד שלימד אותנו אותה... בקיצור תודה פעמיים כבר;)
תודה גם לך על המילים הללו ;)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  7  פעמים

לוח מודעות

למעלה