שיתוף - לביקורת פנים אחרות

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
"שולמית! שולמית!"

הקול הצרוד רדף אחריה כשרצה במעלה הרחוב, בורחת מפינתו, בורחת מאוכלוסייתו, בורחת מקופסת הפח המרשרשת שנתקעה מתחת אפיהם של אנשים זרים.

לא להביט לאחור, לא להראות סימן קטן של היכרות, לחזור הביתה, לאבא ולסבתא המגוננת, שהתנחלה אצלם בבית מאז מחלתה של אמא, ומאז – לא דרכו אצלם כפות רגליים של חברות.

"שולמית! שולמית!"

הפנתה את מבטה אינסטינקטיבית, לא הצליחה להאט, לא הצליחה להסדיר את נשימתה כדי לפנות מקום לחיוך. מול לאהל'ה חייבים לחייך. אחרת כל המעמד החברתי אבוד.

"לאן את רצה ככה?" לאהל'ה השיגה אותה בסוף, גלגלה את קולה בצחוק המסמן אותה בהיכר.

"סתם..." התנשפה, "איזו קבצנית אחת... היא ניסתה להכריח אותי לתת לה כסף..."

"ובטח יש לך דברים טובים יותר לעשות עם הכסף שלך מאשר לממן סיגריות של איזו קבצנית," שוב צחקה לאהל'ה. "בואי, אני נכנסת פה לחנות 'הדר מלכות', אני חייבת לקנות כמה בגדים חדשים, משהו יפה, מכובד, את יודעת..."

הצחוק של לאהל'ה היה רב משמעות. היא הצטרפה אליו, קיוותה שהיא לא תרגיש את הזיוף.

ובעודה מדפדפת בין השמלות שמעולם לא תחשוב לקנות – ולא כי מצבם הכספי לא מאפשר זאת – התיישב לו גוש של פח בצורת כוס-נדבות על לבה.

מי – מי ירצה להתחתן איתה.

"שולמית! שולמית!"

יהודה ורחל הקטנים חיבקו את שתי רגליה, נתלו על ידיה, ביקשו לראות מה יש לה בשקית. איך בסוף התפתתה לפרנס את הבעלים של 'הדר מלכות'.

הניחה את השקית על מדף גבוה – שרק אמא לא תראה כשתחזור, אם כי סבתא מיד תאמר לה שמצוין שהיא קנתה, שמצוין שהיא מפנקת את עצמה – חיבקה את שני אחיה הקטנים, ניסתה להעניק להם חום אימהי חסר, שסבתא, עם כל רצונה הטוב, לא תוכל להעניק.

ובעצם גם היא לא.

"שולמית! שולמית!"

נאנחה. הרימה את עיניה משעה של נחת רגעית מעם הספר החדש מהספרייה.

"כן, אמא." התייצבה למולה, משפילה את עיניה, לא מסוגלת להסתכל על הפנים שהזדקנו מרוב עישון ומלאי סוכרים. מרוב חולי.

"תהיי ילדה טובה, שולמית, תלכי לקנות לי קצת שוקולד. וגם קופסה של סיגריות. אין לי כסף, את יודעת."

היא ידעה. הרימה את עיניה. הביטה על שתי העיניים, שכל אחת מהן זועקת אישיות אחרת. חשבה על סבתא, ששומרת אצלה את הכסף, אפילו על אבא לא סומכת שלא ייכנע לרחמיו על האישה שהייתה לו לפני שהתנחלה אצלם הסכיזופרניה – והיא צודקת. חשבה על הזִקנה המוקדמת, שקפצה מסבתא אל אמא, חשבה על החיים שעוד זכרה, לפני המחלה.

נסוגה לאחור. לא מסוגלת לעמוד מולה. לעמוד על שלה.

"שולמית..."

קול רך ערבב את ענן חלומותיה, הרגישה את רכותו ואת רכותו של עורה. כמה טוב להיות תינוקת, כמה טוב להיות בת בכורה שאמא שלה מעניקה לה באהבת-אין-קץ את שמה.

"שולמית..."

קול עדין עיצב את ענן החלומות לשמלה לבנה, הרגישה את עדינותה, את ההדר והחן שהיא העניקה לה. כמה טוב להיות כלה, כמה טוב להיות אישה שמישהו הכיר בה באמת, מצא את גבורתה, ידע את מקורה.

כמה טוב לחלום.

שולמית!

וכשהתעוררה – סוף-סוף דיברה לעצמה. סוף-סוף עמדה מול עצמה, וידעה את שעליה לנהוג.

מחר, כשהיא תפגוש בפינת הקבצנים את אֵם חלומותיה שהפכה את עורה, היא לא תברח.

מחר, כשהיא תעמוד באומץ מול גורלה, תפסע באהבה אל אמה הנושאת את גורלה-היא – היא תדע:

זה הצעד הראשון שלה להיותה כלה.

(מבוסס על סיפור אמיתי שאת שמעו קראתי.)

anotherית

משתמש סופר מקצוען
מדהים. הכתיבה שלך כזו רהוטה, שזה מדהים.
התהליך שעברה במהירות רבה, היה צורם, וגם לא הבנתי את ההקשר בין הצעד שלה לתוצאה שהיא קיוותה.

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
התהליך שעברה במהירות רבה, היה צורם, וגם לא הבנתי את ההקשר בין הצעד שלה לתוצאה שהיא קיוותה.
את צודקת, גם אני מרגישה שהתהליך מהיר מדי, אבל הרגשתי צורך לסיים בצורה חיובית...
לגבי הצעד שלה - רציתי להראות שברגע שהיא תסכים לקבל את אמה כמו שהיא, ולא להתעלם ממנה ברחוב למרות שהיא מתנהגת כקבצנית ומביישת אותה - גם בשידוכים יהיה לה טוב יותר, כי יכירו את מי שהיא באמת, ויכירו את גבורתה בכך שהיא מכילה את אמה ולא מתעלמת ממנה. (לא יודעת אם זה נכון מציאותית... אבל זה מה שאני מקווה...)

אמיצ/ה

משתמש פעיל
כואב, וחד. אהבתי את ה"שולמית שולמית" שחוזר על עצמו ומחלק את הקטעים...

+shira

משתמש סופר מקצוען
מקסים. יש איזו פיוטיות בכתיבה שלך, בכל תקופה היסטורית שלא תהיה...
זה היה כואב, וחודר, ולא קיטשי בכלל. חוץ מהקטע בסוף, נראה לי הייתי נהנית יותר בלעדיו. או אם הייתה שם איזו התחלה של תובנה, מרומזת ומעורפלת יותר, ולא משהו מעובד ושלם כל כך.

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
חוץ מהקטע בסוף, נראה לי הייתי נהנית יותר בלעדיו. או אם הייתה שם איזו התחלה של תובנה, מרומזת ומעורפלת יותר, ולא משהו מעובד ושלם כל כך.
את צודקת, באמת האצתי קצת את התהליך שהיא עברה. אנסה לעבוד על זה.

shevi123

מהמשתמשים המובילים!
מנהל קבוצה
כתיבה ספרותית
כואב ונוגע מאד
אהבתי את הכתיבה המשובחת

וברשותך, הארה לגבי מה שכתבת,
גם בשידוכים יהיה לה טוב יותר, כי יכירו את מי שהיא באמת, ויכירו את גבורתה בכך שהיא מכילה את אמה ולא מתעלמת ממנה.
צרם לי קצת ההקשר בין ההכרה וההכלה של אמה לבין התוצאה - שידוכים.
נכון שזה יכול לעזור (גם לא יודעת, משערת...), אך לעניות דעתי הבסיס אמור להיות אמיתי. ז"א הכרה וכבוד כי את אמי יולדתי בלי קשר לנראות שלך, כי אני אמורה לכבד אותך בלי קשר לטובות או לנראות שלי שתשתבח.
ברור שזה לא פשוט, והרבה מעבר לכך.
אבל הייתי מצפה שיהיה לזה מקום לפחות בשאיפה.

רינתיה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
סיפור מרטיט...
כתיבה מדהימה!

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
נכון שזה יכול לעזור (גם לא יודעת, משערת...), אך לעניות דעתי הבסיס אמור להיות אמיתי. ז"א הכרה וכבוד כי את אמי יולדתי בלי קשר לנראות שלך, כי אני אמורה לכבד אותך בלי קשר לטובות או לנראות שלי שתשתבח.
ברור שזה לא פשוט, והרבה מעבר לכך.
אבל הייתי מצפה שיהיה לזה מקום לפחות בשאיפה.
נכון. צודקת ממש.
(בסיפור שראיתי הנושא הזה הוא מה שבעיקר הטריד את בעלת המעשה. ולכן הרגשתי צורך לתת לה מעין "פתרון". אבל את בהחלט צודקת שלא זו צריכה להיות המטרה העליונה...)

אנטיפטרוסה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
מוזיקה ונגינה
(לא יודעת אם זה נכון מציאותית... אבל זה מה שאני מקווה...)
זה מתוק, אבל ממש ממש לא מציאותי... מה שבטוח זה שמשמיים יזמנו לה את זה שנועד עבורה
והתהליך אכן היה מהיר למדי - וקצת יותר מדי
אבל אהבתי אותה מאוד... יש לך קסם, הרגשתי כאילו יש כאן דמות אמיתית ממש, שאפשר לאהוב אותה, להתחבר אליה, למשש...

אולי מעניין אותך גם...