כללי על השימושיות של הפונטים של פונטייפ.

• פותח הנושא אליהו פריד
  • פורסם בתאריך
א

אליהו פריד

אורח
[FONT=EFT_NewLetter]אמנם אין הנחתום מעיד על עיסתו[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אולם זו היא שאלה שנשאלת וחייבת לקבל התייחסות מסויימת[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]http://www.prog.co.il/showthread.php?t=101317[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]אני עומד לכתוב מגילה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]ולא מתאימה להיכתב כתגובה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]לכן אני פותח אשכול חדש[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]אז לאלו עם לב חלש[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]... [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הזהרו[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]אני מניח שהרבה שואלים את השאלה [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]מה הערך המוסף שאנו מקבלים מפונטייפ[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]התשובה בקצרה זה [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אני[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אליהו פריד[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]", [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אבה ואבאר[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]לפונטביט יש פונטים נהדרים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]וכן למסטרפונט[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]לשמואל סלע ולעודד עזר ועוד[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]מה בעצם מייחד כל אחד ממקורות אלו לרכישת פונטים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]? [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הווי אומר מעצב הפונטים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]כל מעצב אותיות אמיתי מביא ערך מוסף לפונטים שהוא מעצב[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]... [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]את עצמו[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]או במילים אחרות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]את החזון ואת הפרשנות שלו לטיפוגרפיה ולעיצוב האות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]כמו שכל מעצב גרפי מעצב בצורה שונה ובסגנון שונה לפי איך שהוא מפרש עיצוב[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]תסכימו איתי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]שלא יתכן שמעצב בודד יקבע את כלל הסגנונות העיצוביים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]העולם יהיה די משעמם[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]לא[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]?[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]מעצבים גרפיים יש המון[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אולם מעצבי אותיות יש מעט מאוד[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הפועל היוצא מכך הוא שאין כ[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]כ מבחר טיפוגרפי כפי שנראה לכאורה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הטיפוגרפיה העברית מאוד מצומצמת לעומת זו הלועזית [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]([/FONT][FONT=EFT_NewLetter]בנקודה זו אגע בהמשך[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]). [/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]אמנם יש מבחר לא קטן של סוגי משפחות גופנים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אבל טיפוגרפית[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]השימושיות מצומצמת יותר[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]כאן[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אני רוצה לספר לכם קצת על הרקע שלי [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]([/FONT][FONT=EFT_NewLetter]למי שלא מכיר[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]) [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]ואיך בכלל הגעתי לעיצוב אותיות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]את תחילת דרכי כמעצב גרפי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]התחלתי לפני כ[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]15 [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]שנים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]וזאת לאחר שהתמקצעתי בתחומים אחרים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]כמתכנת[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]כמוסיקאי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אחרי שרוכשים מקצוע באמת[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הרי שכל מקצוע חדש שנכנסים אליו[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]נכנסים אליו מתוך גישה מקצועית[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]כל אחד מבין שקודם צריך לרכוש מיומנות פיזית[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], "[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]ללמוד איך לדבר[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]כשלב ראשון [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]חרשתי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]" [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]את התוכנות הגרפיות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]בעיקר פוטושופ וקורל עד שהגעתי לרמת ביצוע סבירה מבחינתי [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]([/FONT][FONT=EFT_NewLetter]דוגמאות בתגובה הבאה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]).[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]ואז הגעתי למקום שהבנתי שבלי הבנה מסויימת בעיצוב זה לא ילך[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]ההחלטה הראשונית שלי שאותה אימצתי ואותה אני אוחז עד היום הייתה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]שפחות חשוב שאהיה [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]מעצב על[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]", [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]מעצב פצצה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]יותר חשוב היה לי שבכל עבודה שלי יהיה סימן היכר שידעו שעבודה זאת יצאה תחת ידי גם אם במבחן היא בינונית[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]הכל טוב ונחמד[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אבל איך מגיעים לזה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]??? ([/FONT][FONT=EFT_NewLetter]שאלת השאלות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]!) [/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]המון גרפיקאים מתחילים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]משוטטים לבחון עיצובים של אחרים לשם השראה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]זה חשוב[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אבל פחות יעיל[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]הגישה שלי הייתה קצת שונה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]שוטטתי לא כדי לבחון עיצובים של אחרים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אלא קווי עיצוב שונים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]...[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]יחי ההבדל הקטן[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]בחרתי כמות של כמה מעצבים מובחרים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אספתי את כל העבודות שלהם בתיקיות שונות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]ולא הנחתי להם עד שהרגשתי שאני מבין את הלך המחשבה שלהם[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]השראה ניתן לקבל אמנם מכלל העיצובים המוצגים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אולם כדי ללמוד אותם באמת צריך ללמוד קודם את המעצב עצמו[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]את קולי האישי מצאתי במישורים הבסיסיים ביותר של העיצוב[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]... [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]שימוש בצבע[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]קומפוזיציה וטיפוגרפיה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]את עבודותי בפוטושופ או בקורל ביצעתי גם עם הכלים הכי בסיסיים וכך פיתחתי קול שייחודי לי [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]([/FONT][FONT=EFT_NewLetter]או כך נראה לי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]).[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]עיקר העבודות שבחנתי היו עבודות של מעצבים בחו[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]ל[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אחרי תקופה של התנסויות שונות במגמה להגיע לתוצאות דומות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הבנתי שהטיפוגרפיה העברית רחוקה מאוד מהטיפוגרפיה הלועזית המפותחת[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]רק אז התחלתי להרגיש את המחסור הרציני בטיפוגרפיה העברית[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]מתוך המחקר מצאתי כמה הבדלים מהותיים בין העיצוב בארץ ובחו[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]ל[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]א[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]עיצוב בחו[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]ל ניתן דגש רב יותר לטיפוגרפיה מאשר בארץ[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]ב[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]השימוש בטיפוגרפיה בחו[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]ל שונה מזאת מהארץ[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]ג[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]מושג המילה [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]טיפוגרפיה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]" [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]שונה מזאת מהארץ[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]מעצבים בחו[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]ל מתבססים פחות על הצורניות של האותיות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]ויותר על האמירה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הזרימה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]המקצב והצבע הטיפוגרפי של העבודה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]פונטים באנגלית עשויים להגיע לכדי ל[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]20-30 [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]משקלים במשפחה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]מעצבים מחו[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]ל למדו להשתמש בטיפוגרפיה עשירה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]ואילו בארץ[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הסטנדרט היה [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]4 [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]משקלים לטיפוס אות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]ועל כן מעצבים נאלצו להסתפק בהיצע ולא למדו מעולם להשתמש בטיפוגרפיה העברית כמו זו הלועזית[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]מכאן התחלתי לחקור טיפוגרפיה לעומק[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]משיחות עם מעצבים גדולים בארץ[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הבנתי שגם הם מרגישים שיש חסר בטיפוגרפיה העברית[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=Times New Roman, serif]([/FONT][FONT=EFT_NewLetter]שאלתם מה בין הביצועיסט לגרפיקאי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]? [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הנה חלק מהתשובות מזווית הסתכלות טיפוגרפית[/FONT][FONT=Times New Roman, serif])[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]א[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]מעצב אמיתי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הוא זה שיוצר שפה וקונספט גרפי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]עבור המעצב[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אות ורסטילית אחת[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]טובה עשרת מונים מעשר טיפוסים מעוצבים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]מעצב מעוניין באות שיעבוד איתו ולא שהוא יאלץ לעבוד איתה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]ב[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]המעצב מעוניין ביכולת לקבוע צבע טיפוגרפי מושלם[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]יכולת זו חשובה לעיתים יותר מצורת האות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]צבע טיפוגרפי קובע הז[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]'[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]נדר של העיצוב [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]([/FONT][FONT=EFT_NewLetter]זכרי או נקבי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif])[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]צבע טיפוגרפי היא אלמנטרית לקביעת הדינמיקה של העיצוב[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]ג[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]המעצב מבין שהמקצב והזרימה הינם חלק חשוב ביצירת האטמוספירה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]לא פחות מאשר צורת האות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]הביצועיסט[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]: [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]מעוניין בעיקר במבחר עיצובים באותיות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]שיעזרו לו לקבוע סגנון עיצוב[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]ביצועיסט לא רוכש בהכרח טיפוגרפיה אלא עיצובים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הקטש[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]' [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]בזה הוא שאותיות מעוצבות מועילים אמנם לעיצוב עד רמה מסויימת[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אבל מחייבות ומגבילות את המעצב במידה מסויימת[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]היות והמעצב מחוייב לצורת האות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]הביצועיסט רואה במבחר של טיפוסי אות [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]חופש טיפוגרפי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]המעצב[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]: [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]נצרך אמנם לעיתים לפונטים מעוצבים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אך כעיקרון הואיל והוא זה שיוצר את השפה הגרפית[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הרי שמבחינתו חופש טיפוגרפי פירושו שימוש רחב מאוד בגופן מסויים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]וכן גופן שיתן לו חופש עיצובי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]מחסור מציק זה בטיפוגרפיה העברית[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הוא מה שהוביל אותי כמעצב[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]לפתור באופן עצמאי את בעיותי ולמלא את חסכי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]הטיפוגרפיה של פונטייפ אינה מתיימרת לבוא [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]במקום[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]" [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אלא כתוספת לקיים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]אני מאמין שאם אני לא עשויי מפלסטיק[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הרי שהבעיות שלי אינם יחודיים רק לי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]גרפיקאים רבים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אינם מכירים בכך שטיפוגרפיה נכונה היא אבן יסוד בעיצוב ורואים בו את המובן מאיליו[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]האמת היא[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]שבנוסף לכל הנאמר הרי שהיא גם קובעת את איכות הקומפוזיציה של העבודה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]טיפוגרפיה טובה ונכונה מצריכה ראות ברזלוציה גבוהה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]וראות זו לא ניתן להשיג כי אם מתוך התנסות בפועל[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אותיות שמוצגות בקטלוג אכן נותנות אינדיקציה מסויימת לגביהן[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אך לא היכרות ממשית[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]זו היא אחת הסיבות שפונטייפ יצאה במבצע טעימות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]בשימוש בגופנים של פונטייפ בכלל ובמשפחות מרובי המשקלים בפרט[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]תתחילו גם אתם להבין טיפוגרפיה בצורה קצת שונה ממה שהתרגלתם אליו עד כה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]יעידו על כך קהל הרוכשים[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]
[FONT=EFT_NewLetter]אפשרויות חדשות מובילות לרעיונות חדשים וחופש ביטוי שונה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]כל מעצב מתחיל[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]בהמשך דרכו יהיה חייב להתקל ולהתייחס לנושא הטיפוגרפיה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]עם הזמן הוא גם יבין שפרטים קטנים נותנים תוצאות שונות ויוצרים לעתים הבדל עצום[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]. [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]גיבוש דעה טיפוגרפי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]הוא קריטי למציאת הקול הפנימי והייחודי של המעצב[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]לסיכום[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]: [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]באיזה שהוא אופן[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]כאשר אתה מתנסה עם הפונטים של פונטייפ[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]אתה מתנסה עם טיפוגרפיה מזווית ראיה שונה לטוב ולרע[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]

[FONT=EFT_NewLetter]אל תאמינו למילה שאני אומר[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].... [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]תנסו בעצמכם[/FONT][FONT=Times New Roman, serif].[/FONT]​

קווי מתאר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
עימוד ספרים
אז כנראה שאתה לא עשוי מפלסטיק ;)

ולראיה - כיום, כאשר אני צריכה לבחור פונט, לכל מטרה שהיא, אני מתחילה את דרכי קודם כל ברשימת ה-EFT...

שמואל בזנסון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י אליהו פריד;774474:
[FONT=EFT_NewLetter]כשלב ראשון [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]"[/FONT][FONT=EFT_NewLetter]חרשתי[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]" [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]את התוכנות הגרפיות[/FONT][FONT=Times New Roman, serif], [/FONT][FONT=EFT_NewLetter]בעיקר פוטושופ וקורל עד שהגעתי לרמת ביצוע סבירה מבחינתי [/FONT][FONT=Times New Roman, serif]([/FONT][FONT=EFT_NewLetter]דוגמאות בתגובה הבאה[/FONT][FONT=Times New Roman, serif]).[/FONT]
[FONT=Times New Roman, serif][/FONT]​

מה עם הדוגמאות?

א

אליהו פריד

אורח
איי שכחתי... הנה

קבצים מצורפים

• 2803053193_8f77c7c040_z.jpg
    KB 168.3 · צפיות: 10
  • 2803770770_560b064bb8_z.jpg
    KB 182.2 · צפיות: 10
  • 2807703431_5b2536ff8f_z.jpg
    KB 145.5 · צפיות: 10
  • 2807710893_8dbd4b4663_z.jpg
    KB 229 · צפיות: 11
  • 2808562144_13bf87bffe_z.jpg
    KB 102.8 · צפיות: 9

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
יש משהו בדוגמאות שמזכיר לי קליידסקופ.
תודה גדולה על ההסבר המפורט והמעמיק בפתח האשכול.
ראשית כל זה פשוט מועיל.
שנית זה מפעים איך כל תחום בבריאה אפשר להעמיק באופן שאין לו סוף.
אפילו דבר קטן כמו צורת אות! (מהכיוון הגשמי. הפן הרוחני כבר שייך לפורום אחר לגמרי...)

א

אליהו פריד

אורח
אה...
הדוגמא הראשונה מדגימה את הבסיס לתיאוריית צבע.
השני חומר: השנהב
השלישי חומר: ברזל ברמה שקשה לתפוס במצלמה.
הרביעי חומר: אריח (בפנים פרח החיים)
החמישי: עד היום אני לא מבין :)

פיקצר פרפקט

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
אוטומציה עסקית
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י mizzan;774659:
טיפוגרפיה שמיטוגרפיה.. תן דוגמאות!! במה זה שונה מאחרים, בשביל רוב האנשים חשוב הצורניות של הפונט, לא לכל אחד יש את הסעיף של האומן, מגילה ארוכה למדי.

ר' חנניה בן עקשיה...... קדיש על ישרואל

ממש לא קשור לאומן, אלא לכמה אתה מבין בטיפוגרפיה. בפן המקצועי, ולא סתם פונט יפה או לא יפה...

קלאסה

משתמש רשום
המשתמש נחסם
נכתב ע"י mizzan;774659:
טיפוגרפיה שמיטוגרפיה.. תן דוגמאות!! במה זה שונה מאחרים, בשביל רוב האנשים חשוב הצורניות של הפונט, לא לכל אחד יש את הסעיף של האומן, מגילה ארוכה למדי.

קראת טוב את מה שכתב???
לדעתי, תגובה לא מכובדת כלפי איש מקצוע, יש דרכים יותר מכובדים להגיב גם אם אתה לא מסכים עם מה שכתב.

א

אליהו פריד

אורח
נכתב ע"י קלאסה;774690:
קראת טוב את מה שכתב???
לדעתי, תגובה לא מכובדת כלפי איש מקצוע, יש דרכים יותר מכובדים להגיב גם אם אתה לא מסכים עם מה שכתב.

נכתב ע"י הגרפיקאי;774732:
כמעט ואין מאמרים טובים על טיפוגרפיה בעברית.
כשאני כבר כן מוצא מאמר חדש, אני קופץ עליו עם שתי ידים (יד אחת על הCopy והשני על הPaste)
מבחינתי יש כאן מאמר מעולה שנוגע בכמה נקודות אמיתיות.
הוא לא בא ללמד או להרצות על עיצוב שמצריך דוגמאות, הוא בסך הכל הגיב על שאלות שנשאלו באשכול שפתחתי רבל פתח בשביל זה אשכול חדש.
תקרא את מה שכתב ותנסה להבין מה הוא מבקש להביע, ואז תחליט אם אתה מסכים אם לאו.

MIZZAN ראה באשכול, אשכול מכירתי על כן טענתו "אם אתה בא לשכנע אותי, אז תוכיח לי"
אבל אני לא פתחתי את האשכול כאשכול מכירתי, רק כדי להציג את מה שרציתי לומר, ערכתי אותו כמו שערכתי אותו. והוא באמת משמש כתשובה לשאלה עקרונית שנשאלת.

שמואל גרינשטיין

יותר מעצב מגרפיקאי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
צילום מקצועי
D I G I T A L
ר' אליהו!

במקום תורה שבעל פה (אמש), יש לי תורה שבכתב.

יישר כח.

ולבעל ה"קדיש":

ר' אליהו נגע בתוך דבריו בנקודה מעניינת.
ההבדל בין ביצועיסט למעצב.

אולי אפשר להגדיר זאת, ההבדל בין אמן לאומן.

ראה כאן.

זהו גם ההבדל בין יוצר ליצרן.

ללקוחותי אני מסביר שאני איני "גרפיקאי" אלא "מעצב גרפי".

כיון שאם יש לך את האמירה שלך, ואתה מכניס ליצירתך מתוכך, הרי שאתה מעצב/אמן/יוצר.

אבל מתגובתך ניכר שאינך שייך לקהילת היוצרים.

אז רבי אליהו לא דיבר אליך.

שמואל גרינשטיין

יותר מעצב מגרפיקאי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
צילום מקצועי
D I G I T A L
נכתב ע"י mizzan;774659:

ראית את הקטלוג?!

לא חסרים שם דוגמאות.

יעקב וואלף

משתמש רשום
נכתב ע"י שמואל גרינשטיין;774814:
ראית את הקטלוג?!

לא חסרים שם דוגמאות.

גם אני ראיתי את הקטלוג המדהים ביופיו של פונטייפ, ואני חושב שאחרי שמעיינים בו ניתן להבין היטב את דבריו של פריד, קחו לדוגמא את הפונטים 'פגסוס' ו'נפש' כפי שמוצגים בקטלוג, המשחק במשקלים בפונט אחד ויחיד הוא מדהים, הדבר נותן מגוון אפשרויות עיצוב במודעה אחת מבלי צורך להשתמש בפונטים שונים, תתנסו ותרגישו בהבדל העצום.

2OR

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
אולי כאן המקום לעורר על דבר אפשרות הורדת הקטלוג כPDF?
אמנם זה נשלח אליי הבייתה..
אך אני בינתיים בחו"ל...

שמואל גרינשטיין

יותר מעצב מגרפיקאי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
צילום מקצועי
D I G I T A L
נכתב ע"י 2OR;774965:
אך אני בינתיים בחו"ל...

תנסי לשלוח הודעה לאליהו.

א

אליהו פריד

אורח
נכתב ע"י 2OR;774965:
אך אני בינתיים בחו"ל...

באתר תחת הורדות, נוסף קטלוג PDF
www.fontype.co.il

eliezer

מהנדס בינה מלאכותית
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
נכתב ע"י אליהו פריד;775496:
באתר תחת הורדות, נוסף קטלוג PDF
www.fontype.co.il

עיינו בהורדות עצמם.
לא בלינק בצד שמאל, שמשום מה עדיין לא עובד.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קז

א הֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב יֹאמְרוּ גְּאוּלֵי יי אֲשֶׁר גְּאָלָם מִיַּד צָר:ג וּמֵאֲרָצוֹת קִבְּצָם מִמִּזְרָח וּמִמַּעֲרָב מִצָּפוֹן וּמִיָּם:ד תָּעוּ בַמִּדְבָּר בִּישִׁימוֹן דָּרֶךְ עִיר מוֹשָׁב לֹא מָצָאוּ:ה רְעֵבִים גַּם צְמֵאִים נַפְשָׁם בָּהֶם תִּתְעַטָּף:ו וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצוּקוֹתֵיהֶם יַצִּילֵם:ז וַיַּדְרִיכֵם בְּדֶרֶךְ יְשָׁרָה לָלֶכֶת אֶל עִיר מוֹשָׁב:ח יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:ט כִּי הִשְׂבִּיעַ נֶפֶשׁ שֹׁקֵקָה וְנֶפֶשׁ רְעֵבָה מִלֵּא טוֹב:י יֹשְׁבֵי חֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת אֲסִירֵי עֳנִי וּבַרְזֶל:יא כִּי הִמְרוּ אִמְרֵי אֵל וַעֲצַת עֶלְיוֹן נָאָצוּ:יב וַיַּכְנַע בֶּעָמָל לִבָּם כָּשְׁלוּ וְאֵין עֹזֵר:יג וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:יד יוֹצִיאֵם מֵחֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת וּמוֹסְרוֹתֵיהֶם יְנַתֵּק:טו יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:טז כִּי שִׁבַּר דַּלְתוֹת נְחֹשֶׁת וּבְרִיחֵי בַרְזֶל גִּדֵּעַ:יז אֱוִלִים מִדֶּרֶךְ פִּשְׁעָם וּמֵעֲוֹנֹתֵיהֶם יִתְעַנּוּ:יח כָּל אֹכֶל תְּתַעֵב נַפְשָׁם וַיַּגִּיעוּ עַד שַׁעֲרֵי מָוֶת:יט וַיִּזְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם:כ יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיִרְפָּאֵם וִימַלֵּט מִשְּׁחִיתוֹתָם:כא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:כב וְיִזְבְּחוּ זִבְחֵי תוֹדָה וִיסַפְּרוּ מַעֲשָׂיו בְּרִנָּה:כג יוֹרְדֵי הַיָּם בָּאֳנִיּוֹת עֹשֵׂי מְלָאכָה בְּמַיִם רַבִּים:כד הֵמָּה רָאוּ מַעֲשֵׂי יי וְנִפְלְאוֹתָיו בִּמְצוּלָה:כה וַיֹּאמֶר וַיַּעֲמֵד רוּחַ סְעָרָה וַתְּרוֹמֵם גַּלָּיו:כו יַעֲלוּ שָׁמַיִם יֵרְדוּ תְהוֹמוֹת נַפְשָׁם בְּרָעָה תִתְמוֹגָג:כז יָחוֹגּוּ וְיָנוּעוּ כַּשִּׁכּוֹר וְכָל חָכְמָתָם תִּתְבַּלָּע:כח וַיִּצְעֲקוּ אֶל יי בַּצַּר לָהֶם וּמִמְּצוּקֹתֵיהֶם יוֹצִיאֵם:כט יָקֵם סְעָרָה לִדְמָמָה וַיֶּחֱשׁוּ גַּלֵּיהֶם:ל וַיִּשְׂמְחוּ כִי יִשְׁתֹּקוּ וַיַּנְחֵם אֶל מְחוֹז חֶפְצָם:לא יוֹדוּ לַיי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם:לב וִירֹמְמוּהוּ בִּקְהַל עָם וּבְמוֹשַׁב זְקֵנִים יְהַלְלוּהוּ:לג יָשֵׂם נְהָרוֹת לְמִדְבָּר וּמֹצָאֵי מַיִם לְצִמָּאוֹן:לד אֶרֶץ פְּרִי לִמְלֵחָה מֵרָעַת יֹשְׁבֵי בָהּ:לה יָשֵׂם מִדְבָּר לַאֲגַם מַיִם וְאֶרֶץ צִיָּה לְמֹצָאֵי מָיִם:לו וַיּוֹשֶׁב שָׁם רְעֵבִים וַיְכוֹנְנוּ עִיר מוֹשָׁב:לז וַיִּזְרְעוּ שָׂדוֹת וַיִּטְּעוּ כְרָמִים וַיַּעֲשׂוּ פְּרִי תְבוּאָה:לח וַיְבָרֲכֵם וַיִּרְבּוּ מְאֹד וּבְהֶמְתָּם לֹא יַמְעִיט:לט וַיִּמְעֲטוּ וַיָּשֹׁחוּ מֵעֹצֶר רָעָה וְיָגוֹן:מ שֹׁפֵךְ בּוּז עַל נְדִיבִים וַיַּתְעֵם בְּתֹהוּ לֹא דָרֶךְ:מא וַיְשַׂגֵּב אֶבְיוֹן מֵעוֹנִי וַיָּשֶׂם כַּצֹּאן מִשְׁפָּחוֹת:מב יִרְאוּ יְשָׁרִים וְיִשְׂמָחוּ וְכָל עַוְלָה קָפְצָה פִּיהָ:מג מִי חָכָם וְיִשְׁמָר אֵלֶּה וְיִתְבּוֹנְנוּ חַסְדֵי יי:
נקרא  12  פעמים

אתגר AI

מלכות ה' • אתגר 119

לוח מודעות

למעלה