על הגב או על הבטן?

chchch

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
בדברים האלו אני מפחדת להביע דעה.
אני רק יכולה לאמר שאותי זה כ"כ מרגיז שאחרי כל לידה כשמגיעים לטיפת חלב יש כללים וסקרים חדשים ובד"כ סותרים את הקודמים.
הקטן שלי היה ישן רק על הבטן (ודרך אגב אין לי ספק שזה השפיע על ההתפתחות והזחילה שלו...)
שלא נדע מצרות, כשהקב"ה גוזר גזירה לא יעזור כלום, ואני בטוחה שכולם מכירים סיפורים בלי סוף...
נכון שחייבים לעשות השתדלות, וכן גם אני בלילה הייתי מתעוררת ובודקת כל הזמן שהתינוק נושם והכל בסדר. אבל ה' שומר ישראל, אם לא האמונה איפה היינו היום???
וזהו זה, אי אפשר יותר צריך להתפלל לגאולה האמיתית והשלימה וה' יאמר לצרותינו די!

חנה פכמן

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
חיתול שעוטף- swodle-שיטה לעזור לתינוק לישון רגוע וארוך, זה מכורבל, נותן תחושה מוגנת, אוספת.
אפשר לעטוף לבד- ויש גם מוכנים- שמלבישים וסוגרים עם "סקוטש" (לדעתי טיפה מסורבל, אבל כשהתינוק חזק מספיק בשביל "לפתוח" את העיטוף- זה מוצלח)
ממליצה!
(גם כשהקטנה נרדמת בידיים- אני עוטפת אותה לפני שאני משכיבה)

RMO

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
אצלי הילדים לא ישנים על הגב בשום אופן, וגם האחות בטיפת חלב הודתה שהילדים שלה ישנו על הבטן...
היום יש לי גם בייבי-סנס (תודה לרותי...) ואז אני ישנה יותר טוב......

רחלים

חומרי הוראה מדהימים, לבית, לגן ולכיתה ttps://www.
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י sarit_f;920190:
ככה, שני ילדי ישנו בינקותם רק על הבטן.
רק ככה שנתם היתה מתוקה, שלווה ורגועה..
ולאחות בטיפת חלב אמרתי כמובן, הם ישנים רק על הגב.. שלא יתחילו עם ההטפות שלהם.

ויתירה מזו -
כשהבת שלי ישנה על הגב, יום אחד לפנות בוקר אני קופצת ממיטתי בשל רעשים ורשרושים מוזרים
ולחרדתי אני מוצאת את בתי מתחבאת מתחת לשמיכה. ומנסה להיאבק בשמיכה בשביל לשאוף קצת אויר צח..
וזה קרה כשהיא היתה על הגב! פשוט - היא שכבה ועליה השמיכה, וקצת הזיזה והניעה את הידיים ואופס- העיפה לעצמה את השמיכה על הראש.
זה היה מבהיל, כולי רעדתי..
וגם קרה שפלטה על עצמה בגב וכמעט ל"ע עלולה היתה להיחנק מזה.
זה היה אצל הבכורה, שעוד חששתי להשכיב על הבטן
בסופו של דבר נכנעתי והמתוקה ישנה לה בשלווה לילה שלם עד הבוקר..

אצל הבן השני, ברגע שגיליתי שגם הוא מעדיף את הבטן, ויתרתי מהתחלה (כן ניסיתי מלכתחילה להרגיל על גב. אבל זה לא הלך אז לא התעקשתי..)

רק נחת ובריאות!!

גם לי היה משהו דומה,
הוא ישן טוב על הבטן, עד שהלחיצו אותי ושמתי אותו על הגב.
באותו לילה עלתה לו פליטה וה' ישמור מאיך שהוא נחנק נבהלתי עוד יותר והחלטתי להחזירו על הבטן, שומר פתאים ה'.
היום הוא כבר בן שנה גדל באושר ובנחת, ב"ה.

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י רותי12;920049:
אני תמיד רק על הצד. אומרים שזו התנוחה הכי בטיחותית לתינוקות קטנים. וכמובן שהם מעדיפים על הבטן ובוכים ולא נרדמים מהר על הצד , אבל מה אמא לא תעשה למען שלום ילדיה...קשה? נכון. מי אמר שקל לגדל ילדים?

ומה עם רצועת הכתפיים ושרירי הצוואר?
ואת עצמך היית רוצה לישון על הצד בלי שום דבר שתומך בראש?

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י sh12;920141:
שכיבה - על הגב - התפתחות איטית יותר.
שינה על הגב - לא מעכבת התפתחות!!!!!!!

כשהתינוק והאמא ערניים - אין מניעה להשכיב על הבטן!

ניסית להפוך את התינוק בשנייה שהוא מתעורר?
הוא הסכים?

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י רחלים;920214:
גם לי היה משהו דומה,
הוא ישן טוב על הבטן, עד שהלחיצו אותי ושמתי אותו על הגב.
באותו לילה עלתה לו פליטה וה' ישמור מאיך שהוא נחנק נבהלתי עוד יותר והחלטתי להחזירו על הבטן, שומר פתאים ה'.
היום הוא כבר בן שנה גדל באושר ובנחת, ב"ה.

את הגדולה השכבתי על הבטן. הקשבתי לסבתא. (הסבתות שלנו ברוך ה' לא ארוזות בפורמלין, והלוואי עלינו לזכות לגדל ילדים כמו שהן)
עשו לי כזה עליהום, שבשני נלחצתי והחלטתי להשכיב על הגב.
בגיל שבוע, הוא פלט בשכיבה על הגב ו--- נחנק.

על אמת.

ניידת נט"ן לשניידר (הגענו תוך 7 דקות), טיפול מהיר, והילד ניצל ברוך השם, עד מאה ועשרים בבריאות....

גמרתי להשכיב על הגב.

במחלקה, יומיים אחרי כל העסק הזה, נכנסת אחות ורואה אותו שוכב על הבטן. מה אתם חושבים קיבלתי? דרשה שלמה על הסיכון :(

תגידו, מי כאן הלא-נורמלי???

אגב, באותו שבוע התפרסם מקרה של תינוק שנפטר בשנתו כתוצאה מהקאה בשכיבה על הגב. :confused:

חויד

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
על הבטן - הכי נוח לתינוק
או על הצד עם תמיכות של השמיכה מאחורה
להגביה את המזרן קצת, והכל בסדר
ככה השכיבו אותנו ואת כל הדורות שלפניניו, מה קרה פתאום ?
(שתינוק פולט והוא על הגב? הוא לא יכול להיחנק, ח"ו? )

לא מבינה איך תינוק שכל כולו מכונס כלפי פנים (וככה היה 9 חודשים... ) אמור לשכב פתאום על הגב, ממש כמו חיפושית הפוכה, נראה לי קצת אכזרי.

מוריה ח

משתמש רשום
המשפט האחרון בכתבה הכי חשוב!

" התופעה של מוות בעריסה נדירה ביותר בתינוקות בריאים!!!!!!!!"

נכתב ע"י קקטוס;920179:
משהו קטן לשירות הציבור הנבוך
המלצות משרד הבריאות
יחד עם זאת: הציטוט הבא מתוך האתר של מכבי (ד"ר מיכל גרינפלד) יכול להרגיע קצת את הספקנים.
תנוחת השינה המועדפת

המומחים ממליצים להשכיב את התינוק על הגב ולמקם אותו כך שרגליו תהינה קרובות יותר לקצה המיטה או העריסה. תנוחה כזו מפחיתה את הסיכון לחנק בזמן השינה ולמוות בעריסה.

אמנם בגיל חמישה-שישה חודשים התינוקות מסוגלים כבר להתהפך בעצמם ועלולים לישון על הבטן, אך גם הסיכון למוות בעריסה פוחת משמעותית בגיל זה. אם גיליתם שתינוקכם ישן על הצד או התהפך על הבטן, החזירו אותו בעדינות לתנוחה המקורית – על הגב. יחד עם זאת אל תרגישו שאתם חייבים לעמוד על המשמר כל הזמן שהתינוק ישן.
אין לי דעה בנושא כבר אמרתי?

gol

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מה אני יגיד לכם, הכל טוב ויפה.
אבל לזלזל בהמלצות של משרד הבריאות זה לא חכם.
מאז של"ע אחין שלי נפטר בגיל 3 חודשים
והוא ישן על הבטן, אני מאמינה לכל ההמלצות.

פוינט ק גת

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
כשהייתי בבית החלמה נכחתי בפוזה הזו: נכנסה יולדת לתינוקיה וגילתה שהתינוק שלה על הבטן. היא פנתה אל האחות: 'איך ידעת שהילדים שלי אוהבים רק על הבטן?', ענתה לה האחות: 'פשוט, כך גם הילדים שלי...'. אמרה היולדת: "אבל הרי אסור...", קרצה לה האחות קריצה רבת משמעות ושתיהן המשיכו הלאה בחיוך.
אנוכי הקטנה הפנמתי את המסר והשכבתי על הבטן. אבל ראיתי שזה עולה לאמא שלי בבריאות, ניסיתי על הגב כמה לילות וג"כ נכחתי בתופעות המתוארות למעלה: פליטה בשכיבה על הגב, שמיכה שכיסתה את הפנים ומנעה כניסת אויר, תינוקת שמתעוררת כל כמה דקות ואמא שלא ישנה לילות כמעט רצופים וקרובה לאיבוד הדעת.
הפכתי אותה חזרה לבטן, אבל אמא שלי שתחי' היתה מאוד לא רגועה מזה (למרות שהיא גידלה את כל הילדים על הבטן...) אז שוב הפכתי על הגב בתפילה שזכות כיבוד אם תגן על העוללה.

את כל הדרשה הזו כתבתי רק בשביל להגיע למסקנה: לא כל כך גרוע להשכיב על הבטן, בפרט אם יש לילד מוצץ. ובכלל, לא הייתי מזלזלת באינטואיציה הטבעית שה' נתן לכל אמא כיצד לנהוג עם הילד שלה. נדמה לי שהאינטואיציה הזו אצל רוב האמהות אומרת להשכיב על הבטן...

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י מי;920238:
את הגדולה השכבתי על הבטן. הקשבתי לסבתא. (הסבתות שלנו ברוך ה' לא ארוזות בפורמלין, והלוואי עלינו לזכות לגדל ילדים כמו שהן)
עשו לי כזה עליהום, שבשני נלחצתי והחלטתי להשכיב על הגב.
בגיל שבוע, הוא פלט בשכיבה על הגב ו--- נחנק.

על אמת.

ניידת נט"ן לשניידר (הגענו תוך 7 דקות), טיפול מהיר, והילד ניצל ברוך השם, עד מאה ועשרים בבריאות....

גמרתי להשכיב על הגב.

במחלקה, יומיים אחרי כל העסק הזה, נכנסת אחות ורואה אותו שוכב על הבטן. מה אתם חושבים קיבלתי? דרשה שלמה על הסיכון :(

תגידו, מי כאן הלא-נורמלי???

אגב, באותו שבוע התפרסם מקרה של תינוק שנפטר בשנתו כתוצאה מהקאה בשכיבה על הגב. :confused:
את צודקת לחלוטין בצעד שאת נקטת, וכמובן שבסטטיסטיקה נכללו מקרים כאלה, ולפיכך הנתון הוא על ירידה של 50 עד 70 אחוז ולא על מאה אחוז.
מה שלא הופכת אותך למוסמכת מטעם משרד המשהו, לקבוע להורים אחרים איך להשכיב את הילדים שלהם, ולגבי הסבתות, אני לא רוצה שיתפרש כאילו אני מזלזל בהן, אבל מצב תמותת התינוקות בדור ההוא לא היה משהו...
בנוסף קראתי כי החשש מפני סכנת חנק בתינוקות, בעת שכיבה על הגב, הוא רק במקרים בהם הרפלקסים של התינוק לא תקינים. משום שפליטה היא רפלקס וכל עוד קיימים לתינוק רפלקסים תקינים, הוא מסוגל להשתעל או לבלוע את הפליטה.
ניתן לקרוא עוד, ובפירוש לא לחרוץ גורלות על סמך מקרה יחיד, שעם כל הצער והחרדה, הוא מלמד רק על המקרה לגופו.
במקרה של ספק, מומלץ לשאול רב.

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י קקטוס;920273:
ולגבי הסבתות, אני לא רוצה שיתפרש כאילו אני מזלזל בהן, אבל מצב תמותת התינוקות בדור ההוא לא היה משהו...
מה השטויות האלו?
הסבתות של היום הם בנות 50-60, ותמותת התינוקות בדור ההוא - שאנחנו היינו בו התינוקות - לא היתה יותר גבוהה מהיום.

פוינט ק גת

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
זה נכון שתמותת התינוקות בדורות עברו היתה גדולה יותר מבימינו.
אבל מי אמר שהסיבה היא השכיבה על הבטן? אולי תנאי הגיינה לא נאותים? אולי מחלות שונות שב"ה בימינו הילדים מחוסנים נגדם? אולי מזון לקוי?

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י מי;920275:
מה השטויות האלו?
הסבתות של היום הם בנות 50-60, ותמותת התינוקות בדור ההוא - שאנחנו היינו בו התינוקות - לא היתה יותר גבוהה מהיום.
אני לא מעוניין להתווכח על נתונים, אך ויקיפדיה מפרסמת בערך תמותת תינוקות כי :בזכות שיפור ברמת הרפואה הבסיסית. בעולם כולו ירדה תמותת התינוקות מ-126 בשנת 1960 ל-57 בשנת 2001.‏[1]
גורם מרכזי לתמותת תינוקות היה התייבשות כתוצאה משלשול, אך שורת צעדים שננקטה לפתרון בעיה זו הביא לצמצום התמותה מסיבה זו. כתותאה מכך, גורם התמותה העיקרי כעת הוא דלקת ריאות. גורמים נוספים הם תת-תזונה, מלריה, מומים מולדים, זיהום ותסמונת מוות בעריסה.
ניתן לעיין במקור.
בנוסף גרף מתוך אתר הלמ"ס:

הסבתא שלי נולדה קצת לפני 1975

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הנושא של פליטה בשכיבה על הגב באמת לא מובן לי, איך אומרים שזה בטיחותי?
גם אצלי השם ישמור קרה פעם אחת ובנס הרמתי מיד.

yaeli

משתמש צעיר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
כאמא לתינוקת קטנטנה אני יכולה רק להזדהות עם הדילמה.
אני אישית קצת ריחמתי על האפרוחית, בדיוק כמו על האחים שלה כשהיו תינוקות, כשראיתי איך הידיים מתנפנפות בבהלה עם כל רשרוש קטן כשהם שוכבים על הגב.
עד כמה שהבנתי, השינה על הגב פחות חזקה ולכן הסיכוי שתינוק יתעורר כשחלילה הוא במצוקה, גדול יותר.

אני זוכרת שלפני שנים לא מעטות קראתי בעיתון משפחה כתבה משעשעת (אולי של חיה הרצברג, אבל אינני בטוחה) על אמא שנולדו לה תאומים, בהפרש של כמה דקות. בין שתי הלידות השתנתה ההוראה להשכיב על הבטן וכך יצא שתינוק אחד היה חייב לשכב על הבטן והשני חייב על הגב, והאמא המסכנה התבלבלה את מי מבין השניים צריך להפוך...:D

שישנו בשלווה ורק יהיו בריאים!

sh12

משתמש מקצוען
נכתב ע"י sh12;920141:
שכיבה - על הגב - התפתחות איטית יותר.
שינה על הגב - לא מעכבת התפתחות!!!!!!!

כשהתינוק והאמא ערניים - אין מניעה להשכיב על הבטן!

נכתב ע"י מי;920236:
ניסית להפוך את התינוק בשנייה שהוא מתעורר?
הוא הסכים?

כשהתינוק מתעורר את ממילא משנה לו תנוחה, הוא לא שוכב על הגב 24 שעות !!!
קצת על הבטן, קצת על הגב, קצת על הידיים:rolleyes: קצת בעגלה.... :)

אולי הכי טוב תינוק שנושם בקול [נוחר בלע"ז] ואז נשימותיו נשמעות היטב בכל מצב???
;)

sem

משתמש פעיל
נכתב ע"י קורס;920096:
אני משכיבה והשכבתי את כל ילדי על הבטן, אומרת פרק תהילים (כן, פרק מסוים שהחלטתי, כל יום) ו---הולכת לישון.
למה אני צריכה להשאר ערה אם יש מישהו אחר שעושה את זה??? - "הנה לא ינום ולא ישן שומר ישראל"....

לילה טוב והמון נחת !

"ונשמרתם מאוד לנפשותיכם"
זו לא המלצה
אפשר גם להגיד "כי מלאכיו יצווה לך לשמורך בכל דרכיך.." ולעבור את הכביש בלי להסתכל, למה צריך לבדוק סכנות בדרך ובכביש אם יש מלאכים שעושים את זה??

כללי בטיחות מצילים חיים,
וכללים שהם לא בעלי אינטרסים כלכליים על אחת כמה וכמה.
אף אחד לא כתב הוראות כאלו על סמך האינטואיציה הפרטית שלו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ה'

לג הוֹרֵנִי יי דֶּרֶךְ חֻקֶּיךָ וְאֶצְּרֶנָּה עֵקֶב:לד הֲבִינֵנִי וְאֶצְּרָה תוֹרָתֶךָ וְאֶשְׁמְרֶנָּה בְכָל לֵב:לה הַדְרִיכֵנִי בִּנְתִיב מִצְוֹתֶיךָ כִּי בוֹ חָפָצְתִּי:לו הַט לִבִּי אֶל עֵדְוֹתֶיךָ וְאַל אֶל בָּצַע:לז הַעֲבֵר עֵינַי מֵרְאוֹת שָׁוְא בִּדְרָכֶךָ חַיֵּנִי:לח הָקֵם לְעַבְדְּךָ אִמְרָתֶךָ אֲשֶׁר לְיִרְאָתֶךָ:לט הַעֲבֵר חֶרְפָּתִי אֲשֶׁר יָגֹרְתִּי כִּי מִשְׁפָּטֶיךָ טוֹבִים:מ הִנֵּה תָּאַבְתִּי לְפִקֻּדֶיךָ בְּצִדְקָתְךָ חַיֵּנִי:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה