עזרה - תמחור עריכה מראש

תלמוד

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
בטח נתקלתם כבר בבעיה הקשה הזו - שמגיע לקוח ורוצה עריכה לספרו, והוא דורש לדעת מראש את סכום הכסף ממנו יפרד בסיום העבודה.
אלא שהתמחור מבחינת העורך חייב להיות לפי שעות.
כיצד יוכל העורך להעריך בתחילת העבודה את כמות השעות שתארוך לו עבודת העריכה.
ואם תגיד לו - לפי כך וכך לשעה, זה לא יספק אותו כי הוא רוצה לדעת כבר עכשיו כמה זה אמור לעלות.

נתקלתם? ואם כן, כיצד פתרתם?

אות באות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית
מובן שהלקוח יהיה מעוניין לדעת מראש כמה כסף תעלה לו העבודה.
יש לקוחות שיודעים שקשה לתמחר עריכה, ופעמים ניתן להסתפק בהשערה.

הכי פשוט הייתי מציע שתעביר את החומר לעורך מנוסה (יש כאן בפורום הרבה כאלו).
הם יעזרו לך לתמחר על הצד היותר טוב.
אולי @טראכטער @חיים רכניטצר , ועוד כהנה וכהנה...

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
עריכה תורנית
באופן כללי כדאי לדעת שכשעובדים בקבלנות יש לעבודה נטיה להתפיח את עצמה. כשהלקוח יודע כי "מילה בסלע" הוא דואג לצמצם את זמני העבודה, מנגד כשהוא משלם בקבלנות הוא נוטה להטריח על כל מילה. מנסיוני ראיתי על אותם לקוחות, שכאשר עברתי לעבוד מולם על בסיס שעתי, מה שדרש פעם פגישה נפתר בשיחת טלפון, ומה שנפתר בעבר בשיחת טלפון לא דרש תיקון כלל. לכן אם בכל אופן מתמחרים בקבלנות, כדאי להוסיף מראש כשלושים אחוזים ביחס לתמחור השעתי.

טראכטער

משתמש מקצוען
עריכה תורנית

אחת הסוגיות הקשות.
בדר"כ אני משתדל לעבוד לפי שעה.
אך יש עבודות שחבל להפסיד אותם אם הלקוח מתעקש דווקא על קבלנות.
ויש גם מצבים שאפשר להרויח יותר מקבלנות, אם אתה משער שסוג העבודה הזו תרוץ בקלות.

צריך נסיון לשער נכונה את כמות השעות, לפי: 1. עבודה על כמה עמודים. 2. רפרוף על החומר לוודא שאין מוקשים בהמשך [לכן עדיף לבחור עמודים אקראיים מפה ומשם], ולפי זה לתת מחיר.

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
עריכה תורנית

לענ"ד קשה להסיק מעורך למשנהו, כיון שלכל אחד יש קצב משלו, ידע משלו ופרפקטציוניסטיות משלו...

תלמוד

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אוי, כמעט באתי להגיב שאני שואל בשביל עורך מתחיל ששאל אותי כעורך מנוסה. אבל בסוף החלטתי לוותר על הפוזה.
ובלי קשר, באמת אין שום דרך להקיש מעורך לעורך, כפי שכתב @אדם מהשורה .

אחת הסוגיות הקשות.
בדר"כ אני משתדל לעבוד לפי שעה.
אך יש עבודות שחבל להפסיד אותם אם הלקוח מתעקש דווקא על קבלנות.
ויש גם מצבים שאפשר להרויח יותר מקבלנות, אם אתה משער שסוג העבודה הזו תרוץ בקלות.

צריך נסיון לשער נכונה את כמות השעות, לפי: 1. עבודה על כמה עמודים. 2. רפרוף על החומר לוודא שאין מוקשים בהמשך [לכן עדיף לבחור עמודים אקראיים מפה ומשם], ולפי זה לתת מחיר.
האמת היא שבמקרה הנוכחי שלי, זה ממש לא ענין של להפסיד את הלקוח.
הוא לא אחד שיש לו בעיה עם כסף, זאת אומרת לאף אחד אין בעיה עם כסף, אבל אצלו גם יש כסף.
ומצידו שאומר לו מחיר מופרז של שבע עשרה אלף ש"ח.
אבל אני רוצה להיות אמתי עם עצמי. לדעת להעריך פלוס-מינוס את מספר השעות.
ולא סתם לזרוק מחיר. סתם. כי יש לו. אז למה שלא יהיה לי...

ובעצם, אם אתה נותן מחיר לפי רפרוף על כמה עמודים, אז או שהרווחת יותר ממה שאמור להגיע לך, או שהפסדת.
טוב. אני מבין שאין פתרון קסם אחר.

נערך לאחרונה ב:

טראכטער

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
ובעצם, אם אתה נותן מחיר לפי רפרוף על כמה עמודים, אז או שהרווחת יותר ממה שאמור להגיע לך, או שהפסדת.
נכון. ואני אומר גם ללקוחות: תדעו לכם שממחיר בקבלנות בסוף אתם תפסידו, כי אני מעגל את המחיר כלפי מעלה כדי לא לצאת מופסד. אבל יש אנשים שעדיין מעדיפים לעבוד ככה.
טוב. אני מבין שאין פתרון קסם אחר.
בדיוק.

פינחס רוזנצוויג

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
בלי לערוך יסודי חלק קטן מחומר, לא לתת מחיר כלל!!

קיבלתי פעם חומר שהיה נראה סטנדרטי, והנותן אמר לי שמדובר בת"ח חשוב וכו' וכו' ורק צריך שנויי לשון קלים וכו'
והעבודה נמרחה על המון שנים כי הת"ח לא היה כל כך חשוב והחומר היה זוועתי, ואת רוב החידושים הייתי צריך להמציא בעצמי.
למזלי הוא שילם (ומשלם) לפי שעות...

אות באות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה תורנית

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
עריכה תורנית
בלי לערוך יסודי חלק קטן מחומר, לא לתת מחיר כלל!!

קיבלתי פעם חומר שהיה נראה סטנדרטי, והנותן אמר לי שמדובר בת"ח חשוב וכו' וכו' ורק צריך שנויי לשון קלים וכו'
והעבודה נמרחה על המון שנים כי הת"ח לא היה כל כך חשוב והחומר היה זוועתי, ואת רוב החידושים הייתי צריך להמציא בעצמי.
למזלי הוא שילם (ומשלם) לפי שעות...
אשריך שזכית להוציא ספר מחידושיך ובלי הוצאות... מקווה שרמזת את שמך בשם הספר!

נערך לאחרונה ב:

תא חזי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
בטח נתקלתם כבר בבעיה הקשה הזו - שמגיע לקוח ורוצה עריכה לספרו, והוא דורש לדעת מראש את סכום הכסף ממנו יפרד בסיום העבודה.
אלא שהתמחור מבחינת העורך חייב להיות לפי שעות.
כיצד יוכל העורך להעריך בתחילת העבודה את כמות השעות שתארוך לו עבודת העריכה.
ואם תגיד לו - לפי כך וכך לשעה, זה לא יספק אותו כי הוא רוצה לדעת כבר עכשיו כמה זה אמור לעלות.

שאלה מהחמורות שבמקד'ש

ובלי קשר, באמת אין שום דרך להקיש מעורך לעורך, כפי שכתב @אדם מהשורה .

ההיקש זה לא העניין. העורך המנוסה יכול לשאול אותך שאלות מכווינות, כמו לדוגמה "מה הניסיון שלך עם כתיבת פירוש רהוט למדרש", או "האם יצא לך להשוות שני כתבי יד", כדי להבין ולכמת את האופן שבו אתה עתיד לגשת לחומר. לכן גם עושים מבחנים בחלק מהמכונים לפני שמתחילים לעבוד.

האמת היא שבמקרה הנוכחי שלי, זה ממש לא ענין של להפסיד את הלקוח.
הוא לא אחד שיש לו בעיה עם כסף, זאת אומרת לאף אחד אין בעיה עם כסף, אבל אצלו גם יש כסף.
ומצידו שאומר לו מחיר מופרז של שבע עשרה אלף ש"ח.

גם אם יש כסף ויש למזמין הפרוייקט ממי "לחלוב", עדיין לא רוצים לשלם כל כך הרבה כסף. אפילו לא לפי שעות, ובקבלנות מאן דכר שמיה. ולכן צריך להתבונן הרבה לפני שזורקים סכום. וכמו שייעצו כאן לעבוד על מספר דפים (בתשלום!!!!!!!) ולראות מה ילד יום (ושוב, בנוגע למה ש @פינחס רוזנצוויג כתב , עם הת"ח הלא-חשוב וכו': עדיין לניסיון יש משקל, סיפרתי בפורום בעבר איך כד הוינא טליא הערכתי הערכת-חסר לפרוייקט (אפילו שעבדתי לפי שעות), וכשהגשתי את החשבון לבעל הפרוייקט, יצאו לו העיניים מהחורים. אמנם זה מה שהגיע לי, אבל עד היום אני הולך עם טעם מר מאוד בפה, שהטעיתי אותו כביכול. מאידך גיסא אני מכיר עורכים שיכולים לנקוב לך את מספר השעות בקירוב כ"כ גדול לאמת רק מהיכרות ראשונית עם הספר/כתב היד. אפילו בתור רכז עריכה זה הימם אותי).

ישנה עוד שיטת תמחור, שלא הועלתה פה: לפי מילים או תווים. וגם לה יש מעלות וחסרונות שקצרה היריעה מלמנותן.

זה מתאים יותר לכתיבה יוצרת (עיתונות, סופרי-צללים, וכו'), פחות לעריכה של חומר קיים, לא?

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
עריכה תורנית
מה צריך לשאול? הלקוח אמור לבד לומר מה הוא רוצה מהעורך. העורך יכול לעשות דוגמא ולשאול את הלקוח אם זה מה שהוא רוצה.

דא עקא שלפעמים הלקוח מתחיל לפתח טעם עצמי ולהבין מה הוא בעצם רצה, כשרוב הספר כבר ערוך ומוכן לדפוס. לכן כן מומלץ לנהל שיחה מעמיקה ולנסות לקלוט את הלקוח, שאיפותיו וחזונו (גם אם בשלב הראשוני הוא מבין בזה כמו פרה במרק פרות).

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכח

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אַשְׁרֵי כָּל יְרֵא יְהוָה הַהֹלֵךְ בִּדְרָכָיו:ב יְגִיעַ כַּפֶּיךָ כִּי תֹאכֵל אַשְׁרֶיךָ וְטוֹב לָךְ:ג אֶשְׁתְּךָ כְּגֶפֶן פֹּרִיָּה בְּיַרְכְּתֵי בֵיתֶךָ בָּנֶיךָ כִּשְׁתִלֵי זֵיתִים סָבִיב לְשֻׁלְחָנֶךָ:ד הִנֵּה כִי כֵן יְבֹרַךְ גָּבֶר יְרֵא יְהוָה:ה יְבָרֶכְךָ יְהוָה מִצִּיּוֹן וּרְאֵה בְּטוּב יְרוּשָׁלִָם כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ:ו וּרְאֵה בָנִים לְבָנֶיךָ שָׁלוֹם עַל יִשְׂרָאֵל:
נקרא  16  פעמים

לוח מודעות

למעלה