ספרות חיצונית, מוסיפה ליצירות הספרותיות שלכם?

שב נא הסופר

משתמש מקצוען
שלום חברים!

ההתרשמות שלי כאן [עם התחשבות בוויתקי הקצר כמובן]
מתגובות הסופרים/ות המקצועיים שכבר חיברו ספרים רבים
שקריאת ספרים של סופרים ידועים בספרות הכללית
מוסיפה איזושהי השראה/ידע/טכניקה וכדו' ביצירות הספרותיות שלכם
זה באמת ככה? או שזה תלוי רק בסגנונות מיוחדים.
או שבאמת זה אינו מחייב כלל [כי לי אישית יש קצת קושי בגישה הזו]
החכימוני נא מנסיונכם!

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
שלום חברים!

ההתרשמות שלי כאן [עם התחשבות בוויתקי הקצר כמובן]
מתגובות הסופרים/ות המקצועיים שכבר חיברו ספרים רבים
שקריאת ספרים של סופרים ידועים בספרות הכללית
מוסיפה איזושהי השראה/ידע/טכניקה וכדו' ביצירות הספרותיות שלכם
זה באמת ככה? או שזה תלוי רק בסגנונות מיוחדים.
או שבאמת זה אינו מחייב כלל [כי לי אישית יש קצת קושי בגישה הזו]
החכימוני נא מנסיונכם!
בעז"ה תוך כמה שנים תהיה גם ספרות איכותית נרחבת גם בציבור שלנו.

הגשש

משתמש מקצוען
ר' @מוישה וגם @שב נא הסופר לא צריך ללכת רחוק לעוד כמה שנים. כבר היום יש בחנויות הספרים שלנו מגוון יפה מאוד של ספרות איכותית ברמה גבוהה שאפשר לקחת ממנה השראה, ידע וטכניקות.
ובסוד אומר לך, שבחנויות שלנו יש גם כמה וכמה ספרים שמלמדים איך לא לכתוב, איך ספר לא צריך להיראות, איך עושים כסף מכמה סיפורים בודדים (מנפחים את האותיות והרווחים), איך משתמשים עם השואה כמסחטת רגשות אבל מועכים אותה כמו כוס ח.פ. (קומיקסים זוועה).
תירשם לספריה החרדית הקרובה אליך ותתחיל לקרוא. תאסוף המלצות מהפורומים ומחברים. אבל אל תבחל באף ספר. תלעס את כולם מכריכה לכריכה, ואם חלקם קשים ללעיסה, אל תשליך את הקשה כמו הילדים, תגרוס אותם עד תום כמו חצץ וכך תדע מה לא לעשות.

דיו וקסת

משתמש מקצוען
מבחינה ספרותית נטו - ברור שבשוק הכללי יש בסך הכל יותר כישרון מאשר אצלנו.
וזה לא נחיתות, זה עניין של מספרים.
סטטיסטית, האחוז העליון בציבור קטן, יהיה פחוּת מהאחוז העליון בציבור גדול.
[בעברית: יש יותר שחמטאים טובים בניו יורק מאשר בירוחם]

זה לא סותר שיש גם אצלנו כישרונות גדולים מאד, אבל בהכללה - בספרות הכללית הרמה גבוהה יותר.
ולקרוא ספרות ברמה זה בהחלט מעלה את רמת הקורא.

האם זו סיבה לקרוא? זה כבר עניין של כל אחד לעצמו.
לדעתי, לא. יש לנו דברים יותר חשובים בחיים מאשר רמה ספרותית.

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
הכל יותר כישרון מאשר אצלנו.
וזה לא נחיתות, זה עניין של מספרים.
וגם ענין של ביקורת ספרים לא סלחנית,
וגם הענין שיש הרבה יותר תוכן במדיה, ומי שקונה ספר, קונה "נכס". (בעיניו, כמובן. יכול להיות שבשבילנו הוא זבל מזוקק), אבל מבחינה ספרותית נטו, כנאמר לעיל, הרמה חייבת להיות מספקת כדי שיסתכלו על הספר. (שוב, זה בגדול. יצא לי לראות דברים תת רמה שתפסו ת'שוק בגלל דברים מסוימים שמאד דיברו לילדים וכד'.) מה שלצערנו לא קורה בציבור שלנו, והרבה מאד אנשים לא מבינים בכלל (או לא רוצים להבין) למה להשקיע בספר טוב ויקר, אם יש בשוק מלא זולים, מה ההבדל?:(:(

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מה שאני שונא לקרוא בספרים זה חוסר שליטה בידע כללי.

לדוגמא קראתי בספר של סופר מפורסם על רב עיירה כלשהי בליטא שהילך לו שקוע במחשבות בשדרת הבמבוק.
אותי זה עיצבן. אין ולא היה במבוק בליטא אף פעם.

בקומיקסים על השואה בכלל הבורות חוגגת.

ובספרים שלא משלנו זה יהיה פחות. הם יודעים שיש ביקורת על התוכן

הפקות כתיבה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
מוזיקה ונגינה
סליחה, אני לא נכנסת לדיון אם שם יש יותתר כשרונות כי ברור שבציבור חופשי הנושא מפותח הרבה יותר, ואצלנו, בדרך כלל, הכישרונות הגדולים משקיעים עצמם בתחומים אחרים ב"ה.
אבל אני לא אוהבת את הגישה שטוענת ששם הספרות טובה יותר.
אולי ספרות של פעם, לא דיקנס, אלא יצירות קלאסיות.
אבל לרוב, הספרות של היום היא זולה, השפה רחובית, הרמה פשוטה וחסרת יומרות, נעדרת מקצועיות ואמירה.
כמובן אינני באה להכליל, ועיני לא שזפה את כל מדפי הספרים,
אבל בגדול זה מה שקורא.
בואו נהיה גאים, יש לנו רמה, מקצועיות וידע.
(אגב נתקלתי בסדרת "ממלכה במבחן" בספריה חילונית לחלוטין, שאלתי את הספרנית מה זה עושה כאן ואם יש לזה ביקוש, היא ענתה שמאד, זו סדרה פופולרית, בין היצירות הגדולות... לא שקינן צריכה ציון מספרנית חילונית, אבל...)

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אולי ספרות של פעם, לא דיקנס, אלא יצירות קלאסיות.
אבל לרוב, הספרות של היום היא זולה, השפה רחובית, הרמה פשוטה וחסרת יומרות, נעדרת מקצועיות ואמירה

אני חושב שכולנו פה מתכוונים לקלאסיקות שעד לפני לא המון שנים היו נכנסות לבתים חרדיים משום היותם נקיים יחסית.
הם באמת היו כתובים אחרת ועובדה שעד היום מוציאים לאור ספרים שנכתבו לפני עשרות שנים.

גם ידידנו @עבדקן כשרצה להתבסס על קלאסיקה טובה הלך אחורה לפני יותר ממאה שנה.

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
אבל לרוב, הספרות של היום היא זולה, השפה רחובית, הרמה פשוטה וחסרת יומרות, נעדרת מקצועיות ואמירה.
השפה רחובית, כשמדובר בספרים מז'אנר שמדבר ל"המון העם", ומשתמש בשפתו, וברור שלנו זה יצרום עד יבחיל, אבל לא נכון בכלל שאין מקצועיות ואמירה. יתכן שהאמירה שם תהיה כזו שבעיניים מסוימות היא לא אמירה, ואך טבעי הוא. העולמות שלנו שונים. מאד. מאד. מאד.
הוצאות הספרים "לא רואות בעיניים" את מה שלא ירוץ או יהיה ראוי בתור "נכס" לציבור הלקוחות שלהם.
ש לנו רמה, מקצועיות וידע.
אהמפפ..
מי זה לנו????
לכי לאור החיים וחפשי שם ספרים טובים. תמצאי. בטוח.
אבל כמה?? והציבור שלנו, ראוי שידרוש מעצמו, כמו בכל תחום. חסרים ספרים טובים. טובים. ספרים עם "אמירה", עם מסר, משהו שהולך איתך, שגורם לך להתבונן, להתפתח, להיות טוב יותר, או סתם מכירים לך את העולם או את הטבע האנושי או אפילו מהנים אותך, נותנים שעה של חוויה.
ילדיי תולעי ספרים שלא יודעים שובע. כמות הספרים שרצה כאן גדולה, וגם מגוונת. לצערי, קשה לומר שקל למצוא ספרים טובים. שלא לדבר על שגיאות כתיב, זכר ונקבה, שיבושי לשון אחרים, ועריכה לשונית...
שוב, ודאי שיש גם טובים. אבל פעם בדקתי במשך תקופה את הספרים שנכנסו לפה הביתה: לפחות 50% לא היו ראויים לקריאה. ודאי לא ע"י ילדים. (קומיקסים מסייטים עם בורות נוראית, סיפור לילדים על ילד במחלקה פסיכיאטרית שנפטר ומצאו יומן שלו שמספר איך הוא "מרגיש" שהוא עומד למות, ספרים שלא מספרים כלום, ספרים עם מידע רפואי מוטעה לגמרי, ועוד ועוד ועוד... היו גם ספרים טובים, וגם הסתמיים, לא תמיד מזיקים, אבל להגיד מקצועיות?? צר לי. עוד אי אפשר.
בספרי מבוגרים המצב הולך ומשתפר וכבר שנים שיש מה לקרוא, (וגם מה לא) אבל ספרות הילדים בכל אופן, צועקת הצילו.
בואו נהיה גאים,
להיות גאה בציבור אליו אני משתייך, זה דבר נכון, נפלא, ולא סותר בכלום את העובדה שלא צריך להתגאות במה שאין בנו. אולי אפשר לומר כמו שכתבתם שהכשרונות מנותבים לאפיקים אחרים וכד', אז נהדר לנו. ובזה אפשר להיות גאים. אבל בגלל זה להיות גאים במה שאין בנו? אולי נאמר גם: "יש לנו שחקני כדורגל אלופים. בואו נהיה גאים."
אין מקום לגאוה כשיש צורך דחוף בשינוי.
עד כאן נאומי הנלבב.

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
אה... ונזכרתי גם באנציקלופדיה חרדית שקנינו והזדעזענו עמוקות מטעויות!!!
אין מה לדבר שיש זלזול באינטלגנציה באופן כללי, ובמיוחד בספרי ילדים.

שב נא הסופר

משתמש מקצוען
תודה חברים!
כל מלה שלכם זהב!

לכאורה נראה
שגם הרב להמן זצ"ל שהציל את דורו בספרות היפה שלו
שאב את סגנונו מספרות חיצונית
כדי לתת לנוער [שנמשך אז אחר הספרות החיצונית] משהו יהודי יותר אך בסגנון הכללי
וכך הוא הצליח לשאוב את הנוער לאפיקי ההשקפה הנכונה

השאלה
האם גם בדורינו יש צורך בזה
או יותר נכון האם יש איזשהו פסול בלקיחת סגנון זר - כמובן בלבוש יהודי

רותי רפפורט

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
אני חושב שכולנו פה מתכוונים לקלאסיקות שעד לפני לא המון שנים היו נכנסות לבתים חרדיים משום היותם נקיים יחסית.
אני חושבת שלכך הכוונה.
ובהחלט יש יצירות שלא נס ליחן על אף השנים, ומהן אפשר ללמוד הרבה.
לא מדברת על הספרים של השנים האחרונות, שלפי מה שהבנתי (ולא קראתי) אין עמוד בלי תיאורים שהנפש היפה סולדת מהם.
שרלוק הולמס, הרקול פוארו, אן מאבונלי, ג'וזפין מארץ', ואפילו הנסיכה הקטנה ולורד פונטלרוי - יש להם מה ללמד.
ובניגוד למה שנכתב כאן על ספרי ילדים, צאו וראו כמה השקיעה הסופרת בסיפורי הילדים שלה.

רותי רפפורט

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
צאו וראו כמה השקיעה הסופרת בסיפורי הילדים שלה.
אם היה למישהו ספק ספיקא, לא התכוונתי לעצמי, חלילה...
אלא לפרנסס הודג'סון ברנט, מחברת "הנסיכה הקטנה" ו"ולורד פונטלרוי הקטן".
היא כתבה עשרות ספרים, ודווקא לילדים התעלתה על עצמה ביותר.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אולי תכינו כאן רשימת ספרים כלליים מומלצים וטובים לקריאה? (כמובן שכל אחד יפעל לפי צו מצפונו)

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
צריך להיזהר שמרוב רמה
לא ניפול לבור מלא רימה
ומרוב מקצועיות
לא נתפס לקוצניות
ושכל הצצה לעולם החיצון
לא תגרור הערצה לגוי מלא לצון.
.
לא כל דעה חיובית ועניינית בהקשר לרמה המקצועית של ספרות גויית היא הערצה.

דמיונות וכזבים, דם יזע דמעות..
מסחטת רגשות. לא אמת. לא טובות.
.
בטוחה שאין ספרים חרדים שהם מסחטת רגשות?

.
אין שם ערך, ולא נשמה

ולפעמים אנחנו מעוניינים פשוט בספרות טובה. בלי כותרות ובלי יומרות. :)

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
חברים, דיון מרתק, אך בעל פוטנציאל לשפיטת הזולת.
שימו לב להשאר מכבדים, גם אם לא נראה לכם שכיבדו אתכם בתמורה.

זווית המבט שלי: יש בספרות ענין של טכניקות, ואת זה חייבים ללמוד. כדי שלא נתנוון ונצמד לטכניקות מיושנות, צריך להביא אינדיקציה מבחוץ. מי יעשה את זה ואיך, זה שאלה מוסרית אישית. אך וודאי שהכלים של הידע של אתמול לא יכולים להיות רלוונטי להיום, דה פאקטו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קטו

א לֹא לָנוּ יי לֹא לָנוּ כִּי לְשִׁמְךָ תֵּן כָּבוֹד עַל חַסְדְּךָ עַל אֲמִתֶּךָ:ב לָמָּה יֹאמְרוּ הַגּוֹיִם אַיֵּה נָא אֱלֹהֵיהֶם:ג וֵאלֹהֵינוּ בַשָּׁמָיִם כֹּל אֲשֶׁר חָפֵץ עָשָׂה:ד עֲצַבֵּיהֶם כֶּסֶף וְזָהָב מַעֲשֵׂה יְדֵי אָדָם:ה פֶּה לָהֶם וְלֹא יְדַבֵּרוּ עֵינַיִם לָהֶם וְלֹא יִרְאוּ:ו אָזְנַיִם לָהֶם וְלֹא יִשְׁמָעוּ אַף לָהֶם וְלֹא יְרִיחוּן:ז יְדֵיהֶם וְלֹא יְמִישׁוּן רַגְלֵיהֶם וְלֹא יְהַלֵּכוּ לֹא יֶהְגּוּ בִּגְרוֹנָם:ח כְּמוֹהֶם יִהְיוּ עֹשֵׂיהֶם כֹּל אֲשֶׁר בֹּטֵחַ בָּהֶם:ט יִשְׂרָאֵל בְּטַח בַּיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:י בֵּית אַהֲרֹן בִּטְחוּ בַיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:יא יִרְאֵי יי בִּטְחוּ בַיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:יב יי זְכָרָנוּ יְבָרֵךְ יְבָרֵךְ אֶת בֵּית יִשְׂרָאֵל יְבָרֵךְ אֶת בֵּית אַהֲרֹן:יג יְבָרֵךְ יִרְאֵי יי הַקְּטַנִּים עִם הַגְּדֹלִים:יד יֹסֵף יי עֲלֵיכֶם עֲלֵיכֶם וְעַל בְּנֵיכֶם:טו בְּרוּכִים אַתֶּם לַיי עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:טז הַשָּׁמַיִם שָׁמַיִם לַיי וְהָאָרֶץ נָתַן לִבְנֵי אָדָם:יז לֹא הַמֵּתִים יְהַלְלוּ יָהּ וְלֹא כָּל יֹרְדֵי דוּמָה:יח וַאֲנַחְנוּ נְבָרֵךְ יָהּ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  4  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה