סעיף 14 לחוק פיצוי פיטורין

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

ללי שלי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מישהו יכול להסביר בקצרה מה אומר הסעיף לצד המעביד והעובד?

פוינט

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
דוגמא מתוך אתר "כל זכות":
דוגמה:
עובד התחיל לעבוד במקום עבודה במשכורת התחלתית של 6,000 ש"ח ומדי חודש הפריש המעסיק לקופת פיצויים סכום בגובה 8.33% מהשכר החודשי. לאחר 5 שנות עבודה הועלתה משכורתו ל- 12,000 ש"ח, ושנה לאחר מכן פוטר.
עד לרגע הפיטורים נצברו לעובד בקופת הפיצויים 42,000 ש"ח (6,000 ש"ח עבור כל שנה מ-5 שנות העבודה הראשונות ועוד 12,000 ש"ח עבור השנה האחרונה).
במקרה שההסדר בסעיף 14 לא חל והעובד מפוטר, אזי הוא יקבל פיצויי פיטורים על סך 72,000 ש"ח (12,000 ש"ח כפול 6) כאשר חלק ישולם לעובד ע"י שחרור הכספים הצבורים בקופה והיתרה תשולם ע"י המעסיק ישירות לעובד. לעומת זאת, אם העובד יתפטר אזי המעסיק לא מחוייב לשלם לו את כספי הפיטורים!
במקרה שההסדר בסעיף 14 חל, יקבל העובד את הכספים הצבורים בקופה בלבד, כלומר 42,000 ש"ח. במקרה זה העובד יקבל את הכספים גם אם היה מדובר בהתפטרות במקום פיטורים.

פוזי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
זה נקרא הסכם מיטיב

בכל מצב שהעובד מתפטר הוא מקבל את הפיצויים

לפי המה שכתבו מעלי

tamar

משתמש מקצוען
כיום
סעיף זה נכלל אוט' בפנסיה לפי חוק

טיגר

משתמש מקצוען
קצת הסבר:
כשהעובד מתפטר צריך לשלם לו (בגדול) משכורת של חודש אחרון כפול מספר השנים שהוא עבד.
בכדי שההוצאה לא תהיה מאוד גדולה למעסיק הוא מפריש בכל חודש עבור הפיצויים.
כשאין את סעיף 14 צורת התשלום תהיה חישוב הפיצויים פחות מה שנמצא בקרן שהופרש עבור פיצויים.

סעיף 14 אומר שבמידה והפרישו לעובד 8.33% עבור פיצויים (שזה 1/12) הרי לאחר שנה יש 100% משכורת ואזי לא צריך להשלים יותר ממה שנמצא בקרן.

חתימה על סעיף זה מרעה לעובד כשמשכורתו תעלה במשך השנים.
כי עבור השנים שהוא קיבל משכורת נמוכה הוא בעצם מקבל גם פיצויים נמוכים (בגובה המשכורת הראשונית)

מקווה שהובנתי.

טיגר

משתמש מקצוען
ועוד הערה- במידה והפרישו לעובד פחות מ- 8.33% לפיצויים ויש סעיף 14 יצטרכו להשלים את האחוז החסר מהמשכורת ששולמה בזמנו ולא מהמשכורת האחרונה

מהתחלה

משתמש פעיל
נכתב ע"י טיגר;1631773:
ועוד הערה- במידה והפרישו לעובד פחות מ- 8.33% לפיצויים ויש סעיף 14 יצטרכו להשלים את האחוז החסר מהמשכורת ששולמה בזמנו ולא מהמשכורת האחרונה

שמעתי שזה לא ככה ואם לא הפרישו 8.3 צריך להשלים לפי משכורת אחרונה, מה אתם יודעות?
הבנתי שלפי החוק סעיף 14 חל אוטו' במידה והפרישו לפי השיעורים הבסיסיים בחוק ואם המעביד הפריש יותר ע"מ שסע' 14 יחול צריך הסכם בין העובד למעביד ע"כ, זה נכון?

neom

משתמש מקצוען
נכתב ע"י טיגר;1631772:
חתימה על סעיף זה מרעה לעובד כשמשכורתו תעלה במשך השנים.
כי עבור השנים שהוא קיבל משכורת נמוכה הוא בעצם מקבל גם פיצויים נמוכים (בגובה המשכורת הראשונית)

כל זה במידה והעובד מפוטר.
אם העובד מתפטר מעצמו, לפי חוק הפיצויים לא מגיע לו כלל פיצויים (למעט מהסיבות המנויות בחוק כמו מעבר דירה או טיפול בילד שנולד). ואם הוא חתום על סעיף 14 הוא מקבל בכל מקרה פיצויים.

יחשבאף

משתמש מקצוען
כאשר עובד מתפטר מעצמו- ללא סעיף 14- הוא אינו זכאי לפיצויי פיטורין.
המעביד מפריש כל חודש 1/12 מהמשכורת לעובד לטובת קופת פיצויים אולם אם העובד מתפטר מעצמו הוא אינו זכאי לקבל.
מצד שני כאשר העובד מפוטר או מתפטר מסיבות שכן זכאיות לפיצויים הוא אמור לקבל משכורת אחת לכל שנת עבודה לפי המשכורת האחרונה שלו ואז לעיתים המעביד צריך לתת לו עוד תוספת מעבר למה שהפריש (בהנחה שהמשכורת עלתה במהלך השנים)
סעיף 14 הוא לטובת העובד והמעביד גם יחד.
זה אומר שגם אם העובד מתפטר מעצמו הוא מקבל את כל מה שנצבר לו.
מצד המעביד- הוא לא צריך להשלים לו את הכסף לפי המשכורות האחרונות אלא לתת לו רק את מה שנצבר.
מקווה שזה היה מובן יותר, למי שיש שאלות- שיתכבד לשאול.

לילי 1

משתמש מקצוען
מי שחתום על סעיף 14 (ב?), הפיצויים הם בעצם כבר שלו? כלומר גם אם לא ביקש אותם, הם מחכים לו לפנסיה?
(התפטרתי אחרי לידה, לפני חצי שנה, לא דיברתי איתם מילה על פיטורין והם לא דיברו איתי... אין לי סבלנות לפתוח את הנושאעם המעביד לשעבר, לא מדובר בסכום גדול, וכל הזמן אני מזכירה לעצמי לבדוק אם אני מפסידה פה כסף)

מרשימה

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י לילי 1;2410841:
מי שחתום על סעיף 14 (ב?), הפיצויים הם בעצם כבר שלו? כלומר גם אם לא ביקש אותם, הם מחכים לו לפנסיה?
(התפטרתי אחרי לידה, לפני חצי שנה, לא דיברתי איתם מילה על פיטורין והם לא דיברו איתי... אין לי סבלנות לפתוח את הנושאעם המעביד לשעבר, לא מדובר בסכום גדול, וכל הזמן אני מזכירה לעצמי לבדוק אם אני מפסידה פה כסף)

את יכולה לבדוק את הנושא עם חברת הביטוח של קרן הפנסיה.

יחשבאף

משתמש מקצוען
נכתב ע"י לילי 1;2410841:

קודם כל, ברגע שהתפטרת אחרי לידה את זכאית לפיצויים גם אם לא חתמת על סעיף 14.
יש מעבידים שמפרישים בפועל את הכספים ויש שלא.
לכן רצוי לבדוק איתם, אחרת יש מצב שהם יקפצו על המציאה ויחסכו את הכסף...

קרשת

משתמש רשום
כספי הפיצויים אמנם שלך אבל עפ"י רוב את צריכה ליצור קשר עם המעסיק הקודם שלך ע"מ שייתן לך טופס 161 או לחילופין במידה ויש לך סוכן ביטוח הוא אמור לעשות עבורך את העבודה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  9  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה