שיתוף - לביקורת סיפורו של אבי השמן

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
אבי היה דומה לכל החברים. היו לו מנוע, גלגלים, דלתות ופנסים. אבל בזה הסתכם כל הדמיון. לאבי היה גוף עגלגל, מסורבל וכבד תנועה. אם נקרא לילד בשמו, אבי היה שמן, אבל ממש שמן. ובקיצור 'אבי השמן!' כמו שקראו לו כולם בלעג לַשמן.

כשכל החברים שעטו בחופשיות על הכבישים, אבי השמן גילח מראות ועיקם תמרורים. אבי השמן ממש השתדל להשתלב בנתיבים אבל תמיד הוא עיכב את התנועה וחטף צפירות, עלבונות וקללות: "הי, שמנמן, תיסע כבר, אין לנו את כל היום!" "הלו, יא שמן, מי נתן לך רישיון מי?!" "שמנצי'ק, למדת נהיגה בהתכתבות?!"

כשאבי השמן רצה לנוח קצת הוא אף פעם לא הצליח להצטמצם בחנייה אחת. המותניים העצומים שלו תמיד גלשו מהפסים המסומנים. מה שגרר תגובות נזעמות והאשמות בכל תחלואי המדינה. "איכס פיכס, חונה כפול. החניון של אבא שלו? גועל נפש של מדינה! חוסר התחשבות. רק בישראל!"

שלא תחשבו בכלל שהקללות האלו נכנסו לו מחלון אחד ויצאו מהחלון השני. אבי השמן נפגע עד עמקי מנועו. העלבונות הצורבים סרטו את נשמתו המתכתית. ואם רכבים היו יודעים לבכות, הפנסים של אבי השמן היו מרטיבים את הכביש בשלולית גדולה ועצובה של דמעות.

אבי השמן התחיל להתבודד ולהתכנס בתוך עצמו. הוא מצא לו חנייה נידחת ולא מסומנת בקצה העיר וחנה כל היום לבד. מושפל ופגוע עם תא מטען של רחמים עצמיים. רק בלילות כשהתנועה היתה דלילה, הוא הרשה לעצמו לצאת לכבישים השוממים ולשאוף קצת אוויר טרי מהול באדי דלק מנחמים.

לילה אחד כשאבי השמן היה מדוכא כמו טרנטה לפני גריטה, הוא הגיח מהחנייה בנסיעה גמלונית. הוא היה כל כך עצוב ולא היה אכפת לו לשוטט בכבישים אפילו אם יאבד את הדרך ולא ידע לחזור לעולם. אבי השמן נסע ונסע ונסע בלי כיוון ובלי מטרה היישר לעבר הזריחה.

לפתע הוא הגיע לכביש רחב ידיים ומואר בזרקורים מסמאי עיניים. ברגע הראשון הוא הסתנוור וניסה לעצום את הפנסים. אבל אחרי כמה רגעים הוא התרגל לאור וראה את עצמו כאילו במראה. לפניו עמד רכב גדול ושמן עם כרס משתפלת ומותניים ענקיים.

אבי השמן עקב בסקרנות אחרי הרכב הכבד שדהר לאורך הכביש והגביר תאוצה. הרוח טפחה על חרטומו במשב מרענן, והמנוע פעם בקרבו בעוצמה אדירה. פתאום הוא הבין משהו שלא הבין מעולם. אבי רון האיץ למאתיים, התנתק מהמסלול, קיפל גלגלים, פרש כנפיים והמריא חופשי ומאושר לעבר השמים הכחולים והצלולים.

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
וואו!
ישר לסיפורים הגאוניים של המורות לכישורי חיים.
בא לי לספר אותו לכמה וכמה ילדים.
בתור @אדם מהשורה הגאונות ממני והלאה אבל הניתוח קולע לאמת. זה בדיוק מה שהתכוונתי ליצור - סיפור טיפולי לילדים עם מסר שקורץ למבוגרים.

נועה לבין (Tamar)

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
ואוו. מרגש, מחזק. זה לגמרי בא לי מכיוון לא צפוי, הסוף.
אם אפשר משהו קטנטן, השם "אבי" קצת בלבל אותי. בשורות הראשונות חשבתי שמדובר על "אבא שלי" ורק כשהוזכר "אבי השמן" התבלבתי והבנתי על מה את מדברת.
(אגב זה שם בעייתי מאוד מהכיוון הזה. גם לאיתי מ"אויב כפול" שמתפרסם פה, קראו פעם אבי והחלפתי בגלל זה.)

נערך לאחרונה ב:

אלעזר 1

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
UX UI
D I G I T A L
יוצרי ai
אם אפשר משהו קטנטן, השם "אבי" קצת בלבל אותי. בשורות הראשונות חשבתי שמדובר על "אבא שלי" ורק כשהוזכר "אבי השמן" התבלבתי והבנתי על מה את מדברת.
(אגב זה שם בעייתי מאוד מהכיוון הזה. גם לאיתי מ"אויב כפול" שמתפרסם פה, קראו פעם אבי והחלפתי בגלל זה.)
בספרות לגיל הרך פחות ימצא 'אבי' בהקשר של 'אבא שלי', מה גם שזה יאבד את המשמעות אם הגיבור יקרא 'איתי רון' (לעומת אוי-רון)

נועה לבין (Tamar)

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
בספרות לגיל הרך פחות ימצא 'אבי' בהקשר של 'אבא שלי'.
באמת?
כי בסרטים לילדים (-סליחה על זה) כנראה שזה כן מוזכר, כי אני מכירה ילדה דבש בת 5 שרואה סרטים, והמילה לגמרי בלקסיקון שלה. ואם זה כך, אז אולי כדאי להפסיק לזלזל באינטיליגנציה של הילדים - גם בספרים. זה אולי לא קשור לכאן, אבל בעיני זה שם שכדאי שיהיה מחוץ למילה הכתובה. גם אם המילה לא מונגשת לילדים עדיין. זו דעתי.
מה גם שזה יאבד את המשמעות אם הגיבור יקרא 'איתי רון' (לעומת אוי-רון)
לא הבנתי:unsure:

אלעזר 1

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
UX UI
D I G I T A L
יוצרי ai

RPO

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
וואו!
איזה חזק!!
אהבתי ממש!
באמת עם המון מסר חינוכי לכולנו
וכתוב יפה כל כך!

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
וואו! מיוחד מאוד!

אבי השמן עקב בסקרנות אחרי הרכב הכבד שדהר לאורך הכביש והגביר תאוצה. הרוח טפחה על חרטומו במשב מרענן, והמנוע פעם בקרבו בעוצמה אדירה. פתאום הוא הבין משהו שלא הבין מעולם. אבי רון האיץ למאתיים, התנתק מהמסלול, קיפל גלגלים, פרש כנפיים והמריא חופשי ומאושר לעבר השמים הכחולים והצלולים.
חושבת שכדאי להדגיש כאן שהוא עושה אחריו, בגלל השינוי של השם לאבי רון או לכתוב שהרכב הכבד מגביה עוף. ז"א לקח לי שבריר שניה לקלוט שזה אותו אחד.

מוריופ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אני דווקא נהניתי. גם אם בפעם הראשונה לא קלטתי ש'אבי' זה שם, בשניה הבאה קלטתי. מותר לסמוך על אינטלגנציה של קוראים קצת...

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
'שׂוֹרֵט' בלשון המקרא, 'סוֹרֵט' בלשון עכשווית.

מדהים!!!
גמרתי עם פה פעור לרווחה...
תודה רבה! מקווה שכל אלו ששלחו לי
1662225677757.jpeg
מרגישים כמוך...

אם אפשר משהו קטנטן, השם "אבי" קצת בלבל אותי. בשורות הראשונות חשבתי שמדובר על "אבא שלי" ורק כשהוזכר "אבי השמן" התבלבלתי והבנתי על מה אתה מדבר.
תודה רבה!
יכולתי לקרוא לגיבור אלי קופטר אבל מסוק מסוגל להמריא מכל מקום.

השם של הגיבור במקרה הזה מהווה משחק מילים נסתר לדמות שאותה הוא מייצג - אווירון
פרשנות מדויקת!
אני מחבב קוראים-כותבים מיומנים כמוך שלא מחמיצים את הפרטים הקטנים.

מזכיר את הברווזון המכוער, סיפור כישורי חיים, ללא ספק.
אני חייב להגיד שהכותרת סיפורו של אבי השמן לא 'הריחה' לי ממש ולכן עד עכשיו לא פתחתי. וכשפתחתי נפעמתי.
תודה
תודה רבה @המלמד מבני ברק!
גדלתי על "אגדות אנדרסן". אגב, יש הטוענים שאנדרסן כתב את האגדה "הברווזון המכוער" כאלגוריה על עצמו. לפי הויקיפדיה אנדרסן היה גמלוני ודחוי חברתית בילדותו. אבל למרות הצלחתו כסופר הוא הרבה להסתגר בביתו גם בבגרותו ולא התחתן מעולם. כך שאין לדעת האם הוא הפך בסוף לברבור...
יתכן שנדרשת כותרת ב'ניחוח' אחר - מה אתה מציע כתחליף?

וואו! מיוחד מאוד!
חושבת שכדאי להדגיש כאן שהוא עושה אחריו, בגלל השינוי של השם לאבי רון או לכתוב שהרכב הכבד מגביה עוף. ז"א לקח לי שבריר שניה לקלוט שזה אותו אחד.
תודה רבה!
לאבי עצמו לקח לקלוט את זה הרבה יותר משבריר שניה...
אולי כך זה יהיה יותר מובן: אבי השמן עקב בסקרנות אחרי הרכב הכבד שדהר לאורך הכביש והגביר תאוצה. הרוח טפחה על חרטומו של אבי במשב מרענן, והמנוע פעם בקרבו בעוצמה אדירה. ופתאום הוא הבין משהו שלא הבין מעולם. אבי רון האיץ למאתיים, התנתק מהמסלול, קיפל גלגלים, פרש כנפיים והמריא חופשי ומאושר לעבר השמים הכחולים והצלולים.

אני דווקא נהניתי. גם אם בפעם הראשונה לא קלטתי ש'אבי' זה שם, בשניה הבאה קלטתי. מותר לסמוך על אינטלגנציה של קוראים קצת...
תודה לכל הקוראים, המלייקים והמחמיאים!
זהו סיפור מורכב על רכב מונפש ונחיתי עם בעיות חברתיות, שמתגלה כמטוס מונפש המממש את הפוטנציאל הסמוי. למרות שכולכם אינטילגנטיים ורחבי אופקים לא הייתי בטוח שתבינו מה אני רוצה מחייכם...
המשיכו להפתיע אותי לטובה!

מוריופ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
תודה לכל הקוראים, המלייקים והמחמיאים!
זהו סיפור מורכב על רכב מונפש ונחיתי עם בעיות חברתיות, שמתגלה כמטוס מונפש המממש את הפוטנציאל הסמוי. למרות שכולכם אינטילגנטיים ורחבי אופקים לא הייתי בטוח שתבינו מה אני רוצה מחייכם...
המשיכו להפתיע אותי לטובה!
חוכמה של סופר מתבטאת ביכולת שלו לגרום לקוראים לחשוב ולהבין בעצמם - את מה שהוא רצה שיבינו
אם רוב הקוראים הבינו ועדין הסיפור מתוחכם ועקיף - זו הצלחה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה