עזרה ראשונה! סיגריות

מצב
הנושא נעול.

מייפל אורגני.

משתמש מקצוען
תקשיבו בעלי היה מעשן כבדדד מהישיבה! קופסה +
הוא היה מכור כל דבר סיגריה סיגריה על הבוקר סיגריה...
אני מעולם לא לחצתי עליו ולא שידלתי אותו להפסיק נתתי לו חופשיות מוחלטת בעניין
אפי' שיצאנו למסעדה הוא יצא רגע וכו' וכו'
רק פעם אחת אמרתי לו את דעתי שאני לא אהבת שהוא מעשן!
וזה ישב לו בראש ותמיד שהוא עישן הוא ידע שיום אחד הוא יפסיק
וככה פתאום היום אחד הוא בא אלי ואמר לי שהוא מעשן עד שבת אח"כ נדה
וככה עד היום כבר 3 שנים!
זה בכלל לא מדבר אליו.
אם הייתי לוחצת עליו לא ברור שהוא היה מפסיק!

מצליחנות

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
הדבר הכי הכי אבל באמת הכי מעצבן אדם (בפרט גבר) שמטיפים לו מוסר כמה זה רע כמה זה מזיק או לאיים שהיא לא אוהבת וכו'
כמה וכמה באשכול דיברו מחוכמה וכנראה גם מנסיון לא להטיף!! לא להלחיץ!!
הוא בטוח יודע שזה מפריע לה, והוא גם בתוך תוכו יודע שזה לא טוב אבל הסתגלות היא דבר מאוד קשה, (אולי אפילו יותר מדיאטה)
אפשר להתפלל על זה, ואולי (ממש אולי) באגביות מוחלטת לומר לו בזמן שנראה שהוא פנוי לשמוע וכמובן לא שהוא באמצע סיגריה שזה מפריע לך ולהדגיש שההחלטה בידים שלו!!
גילוי נאות: מעשן (לא כרוני).

ואגב לכל הרעיונות ההזויים כאן שתעשן שתעבוד עליו שהיא מעשנת וכד' זה הזייה מה היא במלחמה איתו?? אולי שתפגין ולא תתן לו לצאת מהבית, שתחסום את האשראי מה זה השיטות האלה??

חני שיפמן

משתמש חדש
זה עתה ראיתי בעלון נר לשולחן שבת (קורח תשע"ט עמ' ב') שמספר כדלהלן:
מעשה באברך צעיר שהיה מעשן סיגריות. אשתו התחננה אליו שיפסיק. ביקשה רחמים על הבריאות שלו ושלה.
והוא בכל פעם היה מבטיח שהוא מפסיק. שתחכה בסבלנות, הוא כל יום מפחית קצת. אך היא הריחה על בגדיו
שהוא לא עומד בדיבורו... כיון שהיא ראתה שזה לא נגמר, החליטה לעשות מעשה. יוםאחד בחוזרו לביתו ראה
את אשתו מעשנת סיגריה, הוא נדהם... 'מה זה?!' מלמל. אמרה האישה: 'זה מפריע לך? אז ארד למטה לעשן...'
והוא כנגדה קורא בקול גדול: 'מה זה, את חייבת להפסיק!' והיא אומרת לו להרגע: "מה לא טוב בזה? אתה יודע
שזה קשה להגמל בבת אחת, אני לאט לאט אפחית..." באותו רגע התעשת, הבין את המצב, לקח את קופסאות
הסיגריות שלו ושלה וזרקם לאשפה... מאז הוא לא חזר לעשן!
מעניין האם יש מקום לדון בזה משום לא תלבש (אם אכן זה אסור), בעוד שאין כוונתה כלל אלא 'לחנך'..

• תודה

GBSA

משתמש סופר מקצוען
בן אדם יודע כמה זה מזיק לעשן,
הוא יודע שזה לא טוב לו,
(גם אם הוא מתכחש לזה כי הוא לא מסוגל לעמוד מול האמת הזו)

רק הוא צריך את זה..
פיזית ורגשית..

אם הוא היה חושב שיהיה לו ממש קל להפסיק, וזה לא יתיש אותו ולא יהיה לו חסר בכלל - הוא מזמן היה מפסיק.
רק הוא מרגיש (ודי בצדק) שהוא צריך את זה..
והוא בטוח שהוא לא מסוגל בלי זה ברגע זה.
(כל התירוצים של 'כשאני ירצה אני יפסיק, אבל לא בוער לי וכו' - הם תירוץ, אם הם לא היו מכורים וזקוקים לחומר הזה הם היו כבר מפסיקים' - יש יוצאים מן הכלל שאמרו את המשפט ובאמת יום אחד הפסיקו - אבל לא בגלל שבאותו יום פתאום זה התחיל להפריע להם ומיד הם הפסיקו - פשוט מסיבות שונות הם קיבלו באותו יום את הכוחות לעשות את זה)

ומכאן - ניסיון להכריח בן אדם לעשות נגד משהו שהוא צריך אותו ובלי זה הוא לא מסוגל.. הוא חסר סיכוי מהרגע הראשון, אין שום סיכוי שבן אדם יזיק לעצמו, ואתם תגלו כמה כוחות יש לו למצוא צידוקים ותירוצים והתכחשויות והסתרות וכו'.

מה כן,
קודם כל התנאי הבסיסי הוא שהבן אדם יבוא מעצמו, עם מוטיבציה להפסיק, ואמונה ביכולת לעשות את זה.
אבל זה בדיוק הבעיה שהוא לא מאמין שהוא מסוגל.. (ולרוב.. מי שחושב ואומר שהוא מסוגל רק לא דחוף לו, זו התכחשות לזה שלא דחוף לו כי הוא לא מסוגל להתמודד עם האמת המרה שהוא מזיק לעצמו ולא מצליח להשתחרר מזה)

אין לי באמת פתרון חכם,
אך בן אדם שבקי ברזי הנפש יכול להביא בן אדם להבנה מה קורה אצלו, ולהבין (למשל - בחלק מהמקרים) שהוא רוצה אך מרגיש צורך דחוף שגורם לו להרגיש שהוא לא מסוגל בלי זה.

אני יכול להגיד מניסיון של חברים שהספר של אלן קאר מועיל לחלק מהאנשים,
לחרדים פחות,
כי הם אויברחוכמים
צריך להגיע בצורה פשוטה עם מוטיבציה להפסיק (ולא להוכיח שגם זה לא עוזר לי וכדו')
לקרוא את הספר עם תמימות מסוימת ולא לנסות להוכיח כל הזמן למה הוא טועה.
לעשות מה שהוא כותב.

ועדיין מי שיהיה כשיר ועם רצון ומסוגלות פנימית לעשות את זה - הספר יכול מאוד לעזור.
מי שחסר לו במוטיבציה ובעוד דברים - כנראה שלא.

ועוד תנאי הכרחי - להפסיק בבת אחת ולא לגעת עוד בסיגריות - לא ראיתי כאילו שהפחיתו מינון והצליחו להחזיק מעמד. תמיד באיזה סיטואציה מלחיצה או קשה מאוד הם חזרו לעשן כמות גבוהה (הם התירו לעצמם באותה פעם - כביכול קצת בצדק) ומאז חזרו לעשן כמות גבוהה מאוד. וזה לא אחד ולא שתיים ולא שלושה - באחוזים במדגם שלי שאמנם הוא לא מספיק מייצג - זה 95 אחוז, רק מי שהפסיק בבת אחת ולא התפתה כשכבר היה לו יותר קל, לטעום שוב - הצליח.
הסיפור שהביא הניק הקודם גם קצת מוכיח את זה,
אציין שלהשערתי לא אצל כולם זה היה עובד..

בהצלחה.
(סוג של - משתתף בצער
כי לצערי שיעורי ההצלחה לא תמיד גבוהים,
אז למה אנשים מתחילים עם זה??
אני כואב את זה כבר כמה שנים טובות...)

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...