תווים סולמות

דוד בקשייב

משתמש צעיר
מוזיקה ונגינה
שלום לכולם
ברצוני לשאול האם נגן מקצועי חייב לדעת לנגן/ליהיות בקי/ושהאצבעות שלו ירוצו על כל סולם שקיים מינורי או מזורי,וגם שידע את כל האקורדים השייכים לכל סולם?

אני שואל זאת גם בגלל שאני רוצה ללמוד את כל זה ,ובמיוחד כיום שיש לנו את האופציה של הטרנספוזיציה בקלידים ומספיק לדעת סולם אחד בלבד כביכול,
ועוד האם זה אפשרי בכלל להגיע לרמה כזאת של ידיע ואיצבוע נכון לכל סולם?
אשמח לשמוע את דעתכם ועצותיכם

תודה רבה

m a r g a l i t

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
נגן מקצועי
חלק מהמקצועיות זה לדעת לנגן בכל הסולמות.
במיוחד כיום שיש לנו את האופציה של הטרנספוזיציה בקלידים ומספיק לדעת סולם אחד בלבד כביכול,
לא בדיוק, כשיש מודולציה באמצע שיר, זה מאוד מסובך לעבור את זה בעזרת הטרנספוזיציה שבאורגנית.
ועוד האם זה אפשרי בכלל להגיע לרמה כזאת של ידיע ואיצבוע נכון לכל סולם?
בהחלט
מתחילים בהתחלה רק סולם אחד וכשולטים בסולם אפשר לעבור לעוד סולם
לאט לאט לומדים לנגן בכל הסולמות
לא כדאי לנסות להצליח את הכל ברגע כי בסוף לא שולטים בכלום

בהצלחה!

m a r g a l i t

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
אתה רוצה להגיד לי שהנגנים של ימינו יודעים את כל זה??
אני בטוחה שהם יודעים
זה לא כ"כ מסובך כמו שזה נשמע
בסולמות הראשונים זה קצת קשה להתרגל, אבל בהמשך זה מתחיל יותר לזרום.

דוד בקשייב

משתמש צעיר
מוזיקה ונגינה
לגבי האקורדים - זה פשוט האקורדים של הסולם הקל שאתה מכיר רק מטרונספזים. אתה יכול להשאיר את היד אפילו באותה צורה
מה זה מטרונספזם?אני כרגע יודע רה מינור ומקבילו המזורי וכן לה מנור ומקבילו ,אבל איך משריר את היד באותה צורה בדו מינור שכרגע אני יודע אותו בערך?

מיוזיקישן

משתמש צעיר
מוזיקה ונגינה
אני כיום יודע לנגן בכל הסולמות, אחרי הרבה עבודה מאומצת, אבל זה שווה את זה......
אין פינוק גדול בשבילי, יותר מלהדליק שיר במערכת של הבית, וללוות את השיר בפסנתר, כמובן מבלי ללחוץ על הטרנספוזיציה, זה נותן תחושה של מקסימום, וזה כיף!!!

דוד בקשייב

משתמש צעיר
מוזיקה ונגינה
אני כיום יודע לנגן בכל הסולמות, אחרי הרבה עבודה מאומצת, אבל זה שווה את זה......
אין פינוק גדול בשבילי, יותר מלהדליק שיר במערכת של הבית, וללוות את השיר בפסנתר, כמובן מבלי ללחוץ על הטרנספוזיציה, זה נותן תחושה של מקסימום, וזה כיף!!!
נשמע כל כך מגרה!!:):):):):)

מאושרים

משתמש רשום
מוזיקה ונגינה
ולאלו שבכל אופן מנגנים גם עם ה"טרנספוזיציה", איך אפשר באמצע הרקדה באירוע כשמלווים זמר, לדעת במהירות את הסולם ולהשתמש עם הכפתור הנ"ל לעלות/להוריד סולם. כלומר איך הקלידן מזהה מיד כמה לעלות או כמה להוריד?

'אלקנה

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
זה רק כאלו שיכולים לזהות סולמות משמיעה שבשביל זה צריך אוזניים מאוד טובות ואז יודעים לאיזה סולם לעלות. חשבתי על רעיון אולי כן ללמוד את כל הסולמות אבל לא באמת לדעת אותם טוב העיקר שמכירים את הסולם ואז שפתאום זמר עולה לסולם שלא מתואם איתו מראש- פשוט למצוא את הסולם ואז מהר לעלות/להוריד לסולם הרצוי (לדוגמא DM זה 5 למעלה) אבל מאוד כדאי ללמוד את כל הסולמות לאט לאט זה לא כזה קשה

דוד בקשייב

משתמש צעיר
מוזיקה ונגינה
זה רק כאלו שיכולים לזהות סולמות משמיעה שבשביל זה צריך אוזניים מאוד טובות ואז יודעים לאיזה סולם לעלות. חשבתי על רעיון אולי כן ללמוד את כל הסולמות אבל לא באמת לדעת אותם טוב העיקר שמכירים את הסולם ואז שפתאום זמר עולה לסולם שלא מתואם איתו מראש- פשוט למצוא את הסולם ואז מהר לעלות/להוריד לסולם הרצוי (לדוגמא DM זה 5 למעלה) אבל מאוד כדאי ללמוד את כל הסולמות לאט לאט זה לא כזה קשה
כן אבל זה מרגיש קצת חובבני

קלידן שכזה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
ולאלו שבכל אופן מנגנים גם עם ה"טרנספוזיציה", איך אפשר באמצע הרקדה באירוע כשמלווים זמר, לדעת במהירות את הסולם ולהשתמש עם הכפתור הנ"ל לעלות/להוריד סולם. כלומר איך הקלידן מזהה מיד כמה לעלות או כמה להוריד?
האוזן מתרגלת לזהות את המרווח, לפחות בערך. אני משער שכולם פה לפחות יודעים לשים לב האם הזמר עלה בטון או ירד...

קלידן שכזה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
כולל סולמות כמו דו מזור מינור ,או מי במול מינור???
כדאי לדעת את כל הסולמות.

לענ"ד אולי כדאי להתחיל מהסולמות הפשוטים יותר כמו D מינור, E מינור, אח"כ G מינור ו C מינור, אח"כ F מינור , #F מינור, והשאר. את הקשים תשאירו לסוף...

עוד עצה היא לקחת שיר ולנסות לנגן אותו בכמה סולמות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  3  פעמים

לוח מודעות

למעלה