דרוש מידע מכירים את מחלת העישון מקרוב, כמו כולנו. אולי ביחד נוכל להציל מישהו

מסכת מילים

משתמש חדש
ראשית: בלת"ק.
גילוי נאות: אני הייתי מעשן (בפרופיל נמוך... 3-4 ליום),
אחרי שהתוודעתי לנתונים הבאים, פשוט לא הייתי מסוגל להסתכל על סיגריות. לא הייתי צריך שום גמילה.
נחשפתי לכך לאחר שאחד מהקרובים שלי היה מעשן רציני, ובשלב מסויים גילו אצלו את המחלה.
הוא חלה בסרטן ריאות. ולאחר תקופה קצרה אותו קרוב משפחה נפטר.
הרגשתי חובה לפרסם את אותם נתונים. חיפשתי את ההזדמנות לפרסם את הנתונים האלו. מקווה שיהיה לתועלת.

למי שלא יודע, לסרטן ריאות יש 2 זנים.

(כל אחד מכם יכול לעשות חיפוש בגוגל על סרטן ריאות מסוג 'תאים שאינם קטנים', וסרטן ריאות מסוג 'תאים קטנים', ולראות את הנתונים. אני לא מחדש כלום. פשוט מזעזע!!).

יש את הזן שהוא נחשב ל'פחות אלים', כמובן רק באופן יחסי (הוא גם פחות נדיר. מדובר ב-85 % ממקרי סרטן ריאות).
למה הוא נחשב 'פחות אלים'?
כי יש לו דרכי טיפול (מפרכים וקשים ביותר. אבל איכשהו טיפול), ויש ב"ה יותר ויותר אנשים שיוצאים מזה חיים בשלום.
הזן הזה כמובן מתפתח בעיקר אצל מעשנים אקטיביים או פאסיביים, אבל הוא גם יכול להתפתח אצל אדם שאינו מעשן כלל ה"י.

אך יש את הזן היותר אלים, וגם יותר נדיר (15 % מהמקרים).
לא יודע אם אפשר לקרוא לו 'יותר אלים', כי למען האמת הוא ממש ממש אלים!!!
הוא הורג (!!!!) ב99.9 מהמקרים. יש חולים ששרדו שנה או שנתיים, אך המוות הוא בלתי נמנע. [כמו שאותו קרוב משפחה באמת נפטר ל"ע].
כהיום בעולם הרפואה יודעים שאין לו טיפול מרפא. ואפשר לספור על אצבעות הידיים כמה אנשים בעולם יצאו מזה בחיים. פשוט מפחיד.
הנתון החשוב הוא שהזן הזה מתפתח אך ורק אצל מעשנים.
כן, אחרי מחקר של יותר מעשרים שנה, עולם הרפואה קבע בצורה חד משמעית שאינה משתמעת לשתי פנים שמדובר במחלה שמתפתחת רק במעשנים.

המסקנות שלי לאחר החשיפה לאותם נתונים הן:
א. מי שמעשן מסתכן באופצייה להתפתחות מחלה הורגת! בצורה חד משמעית!
ולכן, דע לך מעשן יקר, הסטיקר שטוען 'העישון הורג' הוא בכלל לא קלישאה. הוא אמיתי ומפחיד לחלוטין.
זו לא איזושהי תאוריה של רופאי המדע. הם נתונים כואבים שנכתבו בדם.

ב. מי שאינו מעשן, לפחות יודע שמנע מעצמו לפתח את אחת המחלות המסוכנות ביותר בעולם הרפואה של היום.

מקווה שתרמתי למישהו. ולא הפחדתי יותר מדי.

מסכת מילים

משתמש חדש
אם רוצים להלחם בעישון - דבר ראשון שיאסרו אותו בישיבות- באכיפה חמורה.
קונספציה של הדור הקודם...
לדעתי, איסור באכיפה חמורה רק יגרום לעישון להפוך לסמל ייחודי,
דווקא הקושי הטכני לעשן בישיבה, יהפוך אותו למשהו יותר יוקרתי.

צריך להלחם בתופעה דווקא באמצעות ומתוך החברה הבחורית במסגרת הישיבתית.
זה אומנם אתגר לא פשוט. אבל לדעתי, רק אם נצליח להפוך את העישון למשהו לא־מקובל בחברה, או לפחות להוריד את הסמל היוקרתי של המעשן - זה ישבור את המשוואה.

הפולניה

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
יוצרי ai
קונספציה של הדור הקודם...

אסור להחזיק אייפון בישיבות- אני לא חושבת שלהחזיק אייפון זה סמל יוקרה...
ואני לא מוצאת שום רעיון למשהו שאוסרים בישבות וזה הופך לסמל יוקרתי-
נראה לי די תרוץ לעצלנות ופחד מהתמודדות עם הבחורים,

כמובן שבאיסור אפשר לשלב הסברה,
והכי טוב עם כתב איסור של גדולים להתחיל לעשן
לא לאסור להמשיך עישון- כי זה קשה מאד.
ממש ברמה של להכשיל אנשים בכוח לעבור על דברי גדולים
אלא לאסור להתחיל- על בחורים צעירים- גם לא בפורים וכו'

השאלה אם הגדולים שאתם אוחזים מהם היו רוצים להוציא הנחיה כזו.

יהלומים

פתרונות תעסוקה יצירתיים
מנוי פרימיום

מסכת מילים

משתמש חדש
נראה לי די תרוץ לעצלנות ופחד מהתמודדות עם הבחורים,
מה לעשות,
בחיי עוד לא ראיתי דבר חיובי שצמח באמצעות 'איסור באכיפה חמורה'.

שוב, אם אנחנו רוצים לגרום לבחורים לא להתחיל לעשן,
אנחנו צריכים להבין שזה יקרה רק אחרי שהבחורים מצידם יבינו וישתכנעו שזה באמת לא בריא ומסוכן.
אז זה יהפוך לדבר לא מושך ולא מגרה, ויצא מהמקובלות בחברה.

בואו נגדיר את זה ככה:
מי שלא חי בעולם הישיבות (לפחות עד העשור האחרון),
בחיים לא יוכל להבין מה עומד מאחורי הבחור שמתחיל לעשן.
כך שכדי להציע הצעות על פתרונות, צריך דבר ראשון לדעת את התשובה על השאלות הללו:
מה גורם לאדם להתחיל לעשן מרצונו החופשי ולהכניס את עצמו לסכנות האלה?
ומעניין באמת לשאול את המעשנים- מה הביא אותם להתחיל- ולהתמקד בזה.

מסכת מילים

משתמש חדש
מה לעשות,
בחיי עוד לא ראיתי דבר חיובי שצמח באמצעות 'איסור באכיפה חמורה'.
אסור להחזיק אייפון בישיבות
אויש, התכוונתי לאתגר תודעתי, שגרם לשכנוע אמיתי מבפנים.

כלומר, אם העישון יהיה באמת איסור חמור, באכיפה מטורפת, ברור ששום בחור לא היה מעשן.
השאלה היא אם זה באמת מה שאנחנו רוצים? שבישיבה לא יהיה מי שמעשן?
אנחנו רוצים שהבחורים מצידם לא ירצו לעשן. שזה פשוט לא יהיה מקובל בחברה.
זה משהו שלא יצמח באמצעות 'איסור באכיפה חמורה'.

ובאמת מה שבחורים לא מחזיקים אייפונים בישיבות, זה אך ורק בגלל המודעות הציבורית באופן כללי,
שמובילה קו תודעתי מאוד ברור. שמשכנע מבפנים גם ללא קשר לאיסורים ואכיפה.
כך שזה לגמרי לא נכון לומר שיש איסור להחזיק אייפון בישיבה. האיסור רוכב על מודעות ציבורית כללית.

מה שכן יש 'איסור' בישיבות, זה איסור להחזיק פלאפון נייד [לבחורים צעירים], ויש אפילו ישיבות שאוסרות להחזיק נגן,
ולכו תספרו לי, שהבחורים לא מחזיקים באמת.
למרבה הכאב, ויכול להיות שלא הייתה ברירה אחרת, זה הפך והופך את הנגן/הפלאפון לסמל יוקרתי. וכמעט כל בחור [נדבר על רמה רוחנית ממוצעת] אם זה היה בא לו בקלות מצד ההורים וכדו', היה מביא אותו לישיבה ומגלה רק לחברים הטובים שלו על האוצר המדהים שהוא מחזיק בארון בפנימייה.
זה בדיוק מה שיקרה אם יאסרו עישון בישיבות ב'איסור באכיפה חמורה'.
כך דעתי.

המטבח של סימא

משתמש מקצוען
מה גורם לאדם להתחיל לעשן מרצונו החופשי ולהכניס את עצמו לסכנו האלה?
אבא או אחים מעשנים
חברים מעשנים
פורים!!
חתן שמחלק סיגריות
אח''כ זה התמכרות כמו כל התמכרות אחרת..
לכו תאסרו בישיבות לעשן,
לכו תאסרו בישיבות אייפון..
כשרוצים ומבינים את החשיבות זה אפשרי!

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
זה מצחיק שאנשים שלא מבינים את טעם הסיגריה מנסים להטיף למעשנים כמה זה דוחה ולא בריא ואין בזה שום הנאה.
כאילו מחכים שהמעשן יוציא את הסיגריה באמצע שאיפה ויגיד: וואלה, הם צודקים! זה באמת מסריח!!
הדבר הראשון שצריך להבין אם רוצים לשכנע מישהו להפסיק לעשן, זה כמה הסיגריה נותנת רוגע, מאפשרת רגעים פרטיים כאלה באמצע המירוץ של היום או דווקא הנאה חברתית, כשמעשנים בקבוצה תוך כדי פטפטת.
מפה אפשר לחשוב איך לשכנע את הבן אדם להפסיק.
אגב, שכנוע באמצעות תיאור מחלות וסכנות העישון לא ממש עוזר, הבן אדם המכור מספר סיפורים אחרים לעצמו.
(יותר אנשים מתים מתאונות דרכים, סבא של חבר שלי מעשן והוא בן 103, השכן נפטר בגיל 68 והוא לא נגע בסיגריה בחייו וכו'.... ) העיקר שהוא לא יודה בזה שסיגריות מזיקות לו, כך שהקמפיינים האלה טובים למניעה למי שעוד לא לקח את הסיגריה הראשונה.
מה יכול לעזור למכורים להיגמל?
עוד לא פיצחתי.

צור1

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
פרסום וקופי
עימוד ספרים
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
עריכה תורנית
D I G I T A L
אוטומציה עסקית
וואו זה הדליק אותי
יכול להיות שפשוט אנחנו אנשים יותר שמחים ופעילים וזה שובר לכם את הלב?
או אולי איזה קנאה פשוטה ללא הסבר...
אני בניגוד לאחרים כאן הייתי מעשן כבד, (לא מכיר הרבה מעשנים שמתעוררים כל לילה עם צורך לעשן) לכן בניגוד לכמה אחרים אני חושב שיש לי זכות דיבור.
אני רוצה להוכיח לך בצורה חד משמעית שהעישון מועיל
ידוע שהעישון מסייע בשירותים (הרי מי שלא מעשן לא מצליח להתפנות ועד שהוא מצליח)
ידוע שהעישון מסייע לריכוז (מי שלא מעשן לא רגוע בחיים)
כמעט שכחתי איך אפשר קפה בלי סיגריה (מעניין איך מי שלא מעשן שותה קפה)
ידוע שאין הנאה בלי סיגריה (מי שלא מעשן לא נהנה לעולם)
אולי תצא מהקופסא שלך ותבין שהעישון בסך הכל נועד לתת לך הרגשה כמו מי שלא מעשן (קצת מקביל למוצץ, ילד שמתרגל למוצץ לא מסוגל לישון או להירגע מבכי ללא מוצץ, ואתה לא מבין למה הילד של השכן מצליח אחרי שהוא חטף מכה להירגע בלי מוצץ)
אני אתן עוד דוגמא קטנה
שני אנשים יושבים במסעדה משובחת על חוף הים ונהנים מהשקיעה המדהימה
לפתע אחד מרגיש עקצוץ והוא מדליק סיגריה, כעת הוא ממש נהנה מהשקיעה והאוכל עובר לו טוב יותר.
מי לדעתך נהנה יותר? המעשן או מי שלא מעשן?
האם נכון יהיה לקבוע שהמעשן בסך הכל מנסה להידמות ללא מעשן? (אני לא שואל אותך אני שואל את כל הנגמלים) לטעמי התשובה חד וחלק
האם ניתן לקבוע שהסיגריה גורמת שלא תוכל להיכנס לשירותים בלעדיה?
האם היא גורמת לך לבעיות בריכוז (כמובן שאתה לוקח סיגריה היא מסייעת לך, אבל למה למען השם אין לך ריכוז בלי סיגריה?
אזכיר שוב, הייתי מעשן כמה שנים כאמל צהוב או שחור שני קופסאות ליום

י ס

משתמש פעיל
פרסום וקופי
סתם שאלה לכל המצקצקים כאן - מטריד אותי כבר הרבה זמן.
מה מיוחד בעישון שמדליק כל מיני טהרנים למיניהם (אפרופו משכילים לא מעשנים -אתה מוזמן במוצ"ש ל"קפלן").
למה אני לא יפנה לאדם שBMI שלו מוגזם לטעמי ואסביר לו למה לא כדאי לאכול וחבל שהוא לא שולט על עצמו כשהוא אוכל פיצה. או שמא יזכיר לזה לידי באוטובוס שהוא שכח לשים הבוקר דיאודורנט.
לא נדבר כאן מפני צנעת.. על שלל דוגמאות מקוממות שפוגעות בכולנו ואף אדם תקין לא הולך ומעקם את האף בצורה שכולם ישימו לב או מפליט בקול איזה אנחה שוברת לב.
מה יש בעישון שלנו שמקפיץ לכם את הפיוז?
שלא יובן עישון הוא גרוע אבל בהחלט יש דברים גרועים יותר. - אנחנו כמעשנים יודעים את זה חושבים על זה - זה בסדר אנחנו לא צריכים את עזרתכם...
אולי נפתח אשכול חדש -
"דרוש מידע - נושאים שאפשר לתקן אחרים - טהרנים לכאן"
@הקטן שבאריות אני ממש לא מבין.
אתה באמת חושב שאנחנו מקנאים במי:
שמוציא כסף כמו מים על סיגריות?
שהורס את הבריאות שלו בידיים?
שהקול שלו הולך ונהיה צרוד (אני מכיר באופן אישי)?
שהכח שלו יורד?
שהזיקנה שלו מעניינת אותו קדחת?
שמסריח ממש? וכשאני אומר מסריח זה במלוא מובן המילה.
שעבד גמור של משהו ולא של עצמו (אני מכיר מעשן שזה הדבר היחיד שמפריע לו)?
שבשבת עצבני כל הזמן ומחכה שהיא תצא?
שמתעצבן בשבת על אשתו והילדים בלי סיבה?
הרשימה עוד ארוכה. אבל אם נתחיל לא נגמור.
פגשתי חילוני אחד מעשן כבד. הוא אמר לי "אתה יודע מה אתה צריך למצוא בגמרא שלכם? איך להפסיק לעשן". והוא לא אמר בשביל להקניט, באמת היה מר לו.
יש לי דוד מכור שהיה נותן הכל בשביל לצאת מזה.
הקטן שבאריות, אני מכיר אותך הרבה זמן כאדם נבון. לא האמנתי שיצאו לך שטויות כאלה מהפה.
אולי תסביר לי במה לקנא בך?
אני ממש לא מצליח להבין.
ואגב
שלא יובן עישון הוא גרוע

אני מסכים עם זה שאף אחד לא צריך לחנך אתכם.
אבל מספיק בחור אחד שימנע מעישון והיה זה שכרנו.

ברמן

משתמש פעיל
בא קודם נסכם שנשים או וגברים שלא למדו בישיבה לא עוזרים כאן למנוע עישון כי הם לא מבינים והם רק יוצרים בלגן
אם רוצים שבאמת הדיון יהיה נטו לעזור שלא יעשנו אז שהפורום יהיה רק למעשנים ולגמולים מעישון כי המעשנים מבינים כמה זה קשה וכמה זה נחוץ והגמולים יכולים לתת עצות
הבעיה מתחילה שאנשים מתחילים שאין להם יד ורגל בנושא מתחילים לשפוך כאן את ליבם כמה זה קשה להם שמעשנים והמטרה שלהם היא לא שאנשים לא יעשנו כי זה לא בריא אלא כי זה מפריע להם לשגרת חיים

הלוחשת לתווים

אוהבת הכל מהכל!!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
לכו תאסרו בישיבות אייפון..
כשרוצים ומבינים את החשיבות זה אפשרי!
להקביל אייפון לסיגריה, זה פשוט מגוחך.
זה 2 דברים שמגיעים ממקומות כל כך שונים...
אנשים הורסים את הבריאות שלהם לפני שהם הורסים את השם שלהם בעיני הציבור,
ואם הצליחו לשמר את האיסור להחזיק אייפון, ולא הצליחו לשמר את האיסור לעשן- כנראה שזה פשוט לא אותו דבר...
בשונה מהרצון לריגוש כמו אייפון, עישון עושה אותך גבר בעיני עצמך ובעיני הסביבה.

לפי דעתי לתת עצות לאדם מכור- זה כמו כוסות רוח למת...
זה עניין של אופי, מודעות, רצון ועוד כל כך הרבה דברים שתלויים בבנ"א עצמו...

בא קודם נסכם שנשים או וגברים שלא למדו בישיבה לא עוזרים כאן למנוע עישון כי הם לא מבינים והם רק יוצרים בלגן
אם רוצים שבאמת הדיון יהיה נטו לעזור שלא יעשנו אז שהפורום יהיה רק למעשנים ולגמולים מעישון כי המעשנים מבינים כמה זה קשה וכמה זה נחוץ והגמולים יכולים לתת עצות
הבעיה מתחילה שאנשים מתחילים שאין להם יד ורגל בנושא מתחילים לשפוך כאן את ליבם כמה זה קשה להם שמעשנים והמטרה שלהם היא לא שאנשים לא יעשנו כי זה לא בריא אלא כי זה מפריע להם לשגרת חיים
אם אתם לא מעוניינים שאנשים לא רצויים יגיבו, תפתחו קבוצת תמיכה פרטית וסגורה...

נערך לאחרונה ב:

אבו מאיר

משתמש מקצוען
אני מאוד מכבד את הניסיון שלך, אבל לא נראה לי שאתה יכול ללמד אותי, תודה בכל אופן על הרצון הטוב.
אני בעצמי הפסקתי לעשן, ואני יודע כמה הדבר הזה לא נכון.
מה לא נכון? זה נתונים ברורים!
שמתי קישור....

בשונה ממך אני עדיין כן זוכר את הקושי הגדול בלהפסיק. ולכן אין בי את היהירות (הטיפשית יש לומר) לדבר על אחרים בהתנשאות שמאלנית מרגיזה כזאת.
זה שקשה להפסיק לא אומר שזה דבר חכם... הפוך בדיוק!
ולא אמרתי שזה לא קשה !
חוץ מזה שהמטרה בדברים שלי היה לעזור לאנשים להפסיק כי אדם שמרגיש טוב עם עצמו שהוא מעשן אם הוא יבין שזה משהו מבוזה ומגונה יהיה לו יותר קל בדיוק מה שכתבתי לעיל שזה כמו מוצץ - שזה דרך אגב היה בפרסומת רשמית של משרד הבריאות וזה מאוד תפס אותי ועזר לי להפסיק!

הלוחשת לתווים

אוהבת הכל מהכל!!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
ב. אנשים חכמים לא עושים דברים טיפשיים זה נורא פשוט אתה יכול להתעצבן כמה שאתה רוצה....
אנשים חכמים עושים דברים מאד טיפשיים, זה נורא פשוט!!!
המשפט הזה הוא הכללה גסה וטיפשית במיוחד, לא רק בגלל חוסר ההיגיון שבו, אלא בגלל ההגדרה שהגדרתם על מעשים טיפשיים...
כל מי שהורס את הבריאות שלו הוא טיפש? העולם מתחלק לחכמים וטיפשים על פי שמירת הבריאות?
אם כן צר לי להודיע שכל הזן האנושי ממוקם בצד הטיפשי יותר של החיים, ובצד החכם יש את ההולכים על ארבע, שניחנו בשכל חריף וידיעה שלאכול חסה ודשא זה הדבר הכי חכם שיש לעשותו...

אגב, המשפט הזה ממש מזכיר לי את הילדון ששאל את אביו- "אבא, גם חמורים מתחתנים?" "לא בני" ענה לו האב "רק חמורים מתחתנים..."

שייטת 13

משתמש צעיר
סתם כך כל המושג הזה שבעישון כל אחד יכול לחנך אותך ולהגיד לך מה שהוא חושב מבלי שהוא עישן אף פעם
זה עצמו חוצפה גדולה [ואני לא מתכוון לפורום הזה בלבד] אם לא עישנת אז תסתום וגם אם הצלחת להפסיק זה לא אומר שגם השני יכול ואין לך מה לנסות לעזור לו[אלא אם כן יש לך קשר איתו] כאילו שהוא לא יודע שזה לא בריא.

י ס

משתמש פעיל
פרסום וקופי
סתם כך כל המושג הזה שבעישון כל אחד יכול לחנך אותך ולהגיד לך מה שהוא חושב מבלי שהוא עישן אף פעם
זה עצמו חוצפה גדולה [ואני לא מתכוון לפורום הזה בלבד] אם לא עישנת אז תסתום וגם אם הצלחת להפסיק זה לא אומר שגם השני יכול ואין לך מה לנסות לעזור לו[אלא אם כן יש לך קשר איתו] כאילו שהוא לא יודע שזה לא בריא.
נכון.
אבל כדאי שהוא יגיד לך מה שהוא יודע.
אני מסכים איתך שאין קשר וסיבה להקניט או לחנך סתם.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה