מידע על תקופת המנדט הבריטי

ימס

משתמש פעיל
אני כרגע באמצע כתיבת סיפור שמתרחש בתקופת המנדט הבריטי, בשנות הארבעים למאה הקודמת, (תש"ה), ויש לי כמה שאלות רקע:
1. האם באמת יכלו חיילים בריטים להרוג אנשים ללא משפט, למשל כאלו שנמצאו בחוץ באמצע עוצר?
2. כמה זמן היה נמשך עוצר? ומה היה אופיו? איך היו מודיעים שמתחיל עוצר? וכו..
3. האם המתח בין השלטון הבריטי למחתרות היהודיות גרמו לנוקשות גדולה יותר מצד הבריטים אל היהודים?
4. איך היו נראים חיילים בריטים ובאיזו שפה תיקשרו עם המקומיים? אנגלית? עברית?

פחות או יותר קראתי את ויקיפדיה, אבל לא מצאתי מענה ברור לשאלות הללו.
תודה מראש לכל מי שיסייע או תסייע, (בדחיפות...) וזכות הרבים וכו...

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
ממליצה לקרוא את הספר:"מתוך ההפיכה" של פועה שטיינר.
נותן הרבה רקע לנושא מתוך חוויה אישית של הכותבת.

אגב, ויקיפדיה היא לא מקור מהימן במאה אחוז לאיסוף מידע, תמיד חשוב לחפש מקורות מוסמכים ולעשות הצלבה בין נתונים.

ימס

משתמש פעיל
נכתב ע"י נוי;2262888:
ממליצה לקרוא את הספר:"מתוך ההפיכה" של פועה שטיינר.
נותן הרבה רקע לנושא מתוך חוויה אישית של הכותבת.

אגב, ויקיפדיה היא לא מקור מהימן במאה אחוז לאיסוף מידע, תמיד חשוב לחפש מקורות מוסמכים ולעשות הצלבה בין נתונים.

אשמח לעשות זאת בזמני הפנוי (בעוד איזה שבעים שנה:p)
אבל כרגע אני זקוקה בדחיפות למידע. סיפור שאמור להיות מוכן עד הבוקר, ואני עייפה... ואני מוכנה להסתמך על כל מקור.. בסוף זה לא כל כך קריטי השינויים המזעריים שאולי יסתרו למציאות.
תודה בכל אופן

מימי זו

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י ימס;2262857:
אני כרגע באמצע כתיבת סיפור שמתרחש בתקופת המנדט הבריטי, בשנות הארבעים למאה הקודמת, (תש"ה), ויש לי כמה שאלות רקע:
1. האם באמת יכלו חיילים בריטים להרוג אנשים ללא משפט, למשל כאלו שנמצאו בחוץ באמצע עוצר?
2. כמה זמן היה נמשך עוצר? ומה היה אופיו? איך היו מודיעים שמתחיל עוצר? וכו..
3. האם המתח בין השלטון הבריטי למחתרות היהודיות גרמו לנוקשות גדולה יותר מצד הבריטים אל היהודים?
4. איך היו נראים חיילים בריטים ובאיזו שפה תיקשרו עם המקומיים? אנגלית? עברית?

פחות או יותר קראתי את ויקיפדיה, אבל לא מצאתי מענה ברור לשאלות הללו.
תודה מראש לכל מי שיסייע או תסייע, (בדחיפות...) וזכות הרבים וכו...

למקרה שעדיין לא הגשת:
תשובה ל-1: אינני יודעת וקשה להניח שהיה זה מותר חוקית, אך פעולות קטלניות של ארגוני ההגנה היהודיים נגד הבריטיים גרמו לחיילים הבריטיים לפרוע 'פרעות ספונטניות' ברחובות, מכות, פגיעה ברכוש וירי לעבר אוטובוס ממנו נהרגו 5 אזרחים.
תשובה ל-3: אכן כן אך זה היה תהליך מורכב. תחילה היו הבריטיים ידידותיים, חלק מהם אף עזרו בשחרור היהודיים מהרוצחים הנאציים, אך עם הקשחת המדיניות הבריטית נגד עלייה לארץ, התחוללו פעולות נגדם, והם הצטוו לשאת נשק לכל מקום ולא להסתובב לשם הבילוי כפי שהיה נהוג.
4. כלניות, כמובן, אדומי כומתה.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
לפי סיפורי סבא שלי, הם דיברו בעיקר באנגלית ותקשרו עם האוכלוסיה המקומית בתערובת של שפות (לא לשכוח שגם לאוכלוסיה מקומית לאהיתה שפה אחידה).
כל חייל/שוטר לפי מה שידע ולפי מי שמולו: גרמנית רצוצה (שיכולה להיות מובנת גם לדוברי אידיש), מילים בודדות בעברית או בערבית.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  3  פעמים

לוח מודעות

למעלה