מאמר-כיצד?

שרית גולד

משתמש רשום
אינני יודעת האם השאלה מתאימה לפורום זה אך בכל זאת אולי..
כתיבת מאמר בהבעה האם למישהי יש טיפים כיצד להצליח לכתוב מאמר טוב? משהו מהנסיון שלכם שלא כתוב בשום מקום תודה רבה מראש!

שעת סיפור

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
הפקות ואירועים
עיצוב ואדריכלות פנים
את הבסיס יש לך?
מבנים, סדר וכו'?
את כותבת לעיתון או כתרגול בתיכון?

כהתחלה בחרי נושא נדרש/ קרוב לליבך, חשבי מה יש לך לומר עליו, אספי מידע מאנשי מקצוע ומבעלי ניסיון ודעה בתחום, התחילי לסדר.
כמובן שזה ברבע מילה, תלוי מה המטרה וכו'

שרית גולד

משתמש רשום
כתיבת מאמר במבחן חוץ-בסיס ומבנה יש לי אבל איך למנף נושא שלא תמיד מענין?

בראש מילה

משתמש סופר מקצוען
ככותבת מאמרים עם ניסיון של שנתיים :rolleyes:

לא תמיד יש נושאים מעניינים שקרובים לליבך, אבל בכל נושא אפשר למצוא איזושהי זווית הסתכלות מעניינת. תנסי בתור תרגול לכתוב על נושאים שרחוקים ממך מאד או לא מעניינים אותך, ולמצוא בהם את הכיוון שגורם לך ליהנות מהכתיבה. (זה מגיע הרבה עם הניסיון... מאמרים משעממים ראשונים שלי היו לוקחים לי שעה+ רק בגלל השיעמום, היום מאמר ביותר מ-10 דקות אומר שאני ממש עייפה ;))

שעת סיפור

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
הפקות ואירועים
עיצוב ואדריכלות פנים
ב'חוץ' צריך סיעתא דשמיא גדולה, הכל מהראש ובזמן קצוב.
לפתיחה: תוכלי לעבור תעברי על מאגר של הלצות בכל מיני תחומים, סיפורים חמודים ומרתקים, למשל מהספר צוחקים.
לטיעונים: חשבי מה היו אומרים אנשים שונים בסביבתך על העניין. סבתא שלך למשל. והשכנה מתוקה הקפדנית. ודוקטור רפאל.
באופן כללי תוכלי לחשוב גם לפי תחומים, מה הרפואה אומרת על כך? הפסיכולוגיה? היהדות? מה המשמעות המדינית וכו'

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
באיזה דגם המאמר?

שרית גולד

משתמש רשום
תלוי בנושאים שיציעו לנו, לכל נושא יהיה דגם אחר ואני אצטרך להחליט מבין האפשרויות.בד"כ אני אוהבת מאמר תופעה.אני מקווה שזה לא יהיה נושא קשה מידי.

מלבב

משתמש צעיר
*לנסח מספר פעמים, אך! כל פעם מחשיבה שונה (לכתוב אחרת לגמרי מהטקסט הראשון!)

*ליצור קונוטציה לנושאים מרתקים ולחזור לְשם... אל עומק הנושא, ושוב יצירה של קונוטציה אל משהו שונה לגמרי ולנסות לשוב לרדת להוסיף תוכן לחיים, בשורות המאמר.

*פתיחה סוחפת
*קטעי משנה סוחפים
*סיום דרמתי

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
את המאמר הראשון שלי בהבעה כתבתי הכי מעניין שאפשר, הבאתי מקורות, והתחברתי מאד. היו בו סיפורים מעניינים, ובקיצור הוא היה מרתק.
לגבי הציון, המורה כתבה הערה בלבד, שמה שחשוב במאמר בהבעה זו הצמדות לכללים.
את המאמר הבא כתבתי לפי הכללים, יבש, וקיבלתי 100.:(

מלבב

משתמש צעיר
נכתב ע"י מלפפון;1294545:
את המאמר הראשון שלי בהבעה כתבתי הכי מעניין שאפשר, הבאתי מקורות, והתחברתי מאד. היו בו סיפורים מעניינים, ובקיצור הוא היה מרתק.
לגבי הציון, המורה כתבה הערה בלבד, שמה שחשוב במאמר בהבעה זו הצמדות לכללים.
את המאמר הבא כתבתי לפי הכללים, יבש, וקיבלתי 100.:(
בניה נכונה קודמת לכתיבה מרתקת, לאחר מכן אפשר להפוך את הבניה התואמת למרתקת! ובכפול!! מאשר לא כך.

אגב, ההבעה המרתקת שיצרת איך מדדת שזה אכן מרתק כמו שצריך? אולי היה בזה איזה אלמנט שגרם לכך, אך שאר היצירה היא אינה כזאת.

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י מלבב;1295039:
בניה נכונה קודמת לכתיבה מרתקת, לאחר מכן אפשר להפוך את הבניה התואמת למרתקת! ובכפול!! מאשר לא כך.

אגב, ההבעה המרתקת שיצרת איך מדדת שזה אכן מרתק כמו שצריך? אולי היה בזה איזה אלמנט שגרם לכך, אך שאר היצירה היא אינה כזאת.

המאמר היה מרתק אבל לא לפי הכללים.
זו היתה ההתנסות הראשונה שלי עם כתיבה לפי כללים, ונראה לי גם כמעט היחידה.
מאז כתבתי ואני כותבת בכל סוגי הכתיבה, ואין לי כללים כתובים.

למרות שברור לי שאם היה לי זמן ללמוד כללים, היה לי נח יותר (למרות שזה סיכון כי זה עלול להרוס את הכתיבה החופשית).

מלבב

משתמש צעיר
היצירה שריתקה - מי ציין לשבח / הגיב בהתאם
המעגל הקרוב או הרחוק

מעגל קרוב (כמו משפחה וחברות), המעגל רחוק (כמו מורות ומורות לסדנאות כתיבה למשל)?

מה שכתבתם "מאז כתבתי ואני כותבת בכל סוגי הכתיבה, ואין לי כללים כתובים".
למה הכוונה, ולאיזה סוגי כתיבה?

כמו ל: אירוניה, תפנית עלילתית, חריזה, אקרוסטיכון, אשליה וכו', או משהו אחר?

לגבי הסיכון בידיעת כללי כתיבה:
חלק מכללי הכתיבה עוזרים לנו להגיע למצוי עצמי גבוהה ככל הניתן בכתיבה חופשית זורמת.

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
מסכימה לגבי ההנחה של הכללים. אבל רוב הסופרים הגדולים של ימינו, אלו הותיקים יותר, לא כתבו לפי כללים כי לא היה.
אני מניחה שכל סופר בנה לעצמו כללים שלפיהם הוא עבד, גם אם הכללים לא היו כתובים.

מלבב

משתמש צעיר
נכתב ע"י מלפפון;1295312:
מסכימה לגבי ההנחה של הכללים. אבל רוב הסופרים הגדולים של ימינו, אלו הותיקים יותר, לא כתבו לפי כללים כי לא היה.
אני מניחה שכל סופר בנה לעצמו כללים שלפיהם הוא עבד, גם אם הכללים לא היו כתובים.
קודש או חול?

ספרי קודש מלאים בזה, הרמח"ל והאבן עזרא - דוגמאות ידועת לכך.

מלבב

משתמש צעיר
נכתב ע"י שרית גולד;1295313:
לדעתי כללים זה נטו כדי לקבל ציון טוב על המבנה של המאמר ולא מעבר לכך.
מטרת הכללים היא להעברת המסר בצורה היעילה והמתאימה ביותר למגוון הרחב של הדעות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה