אתגר מאחורי המסכה

מתן מאור

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אני לא יודע מה עבר עליו לאחרונה, גנח האמצעי ממאמץ, הוא מגלגל אותי בלי סוף מה הוא כבר קורא שם כל כך הרבה? ועד אמצע הלילה אין מנוחה.

גם אני לא יודע נאנח השמאלי, אבל לאחרונה הוא לוחץ עלי כל הזמן כאילו שאני לא עושה את העבודה כמו שצריך. וזה תמיד בא בסטרס תוך כדי נשיפת עצבים ותסכול "למה אתה כזה איטי לאחרונה, מאז שעברתי דירה אתה לא עובד".

שבו בשקט כמעט בכה הימני, אתם לפחות עושים משהו אותי הוא שכח לגמרי, מאז שהוא קלט את הקיצורים של המקלדת אני מוקצה כאילו הייתי NumLock.

במה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עימוד ספרים
עריכה תורנית
עימוד ספרים
לא הרבה אנשים מכירים אותי. האמת שכמעט אף בן אדם לא מכיר אותי באופן אישי, למעט שלשת הבעלים שלי ומשפחתם.

אבל עם כל זאת הצלחתי לעשות שינוי גדול לאנושות.

טוב, אולי לא לכל האנושות אבל לפחות לתושבי קרית ספר והסביבה.

שלא תבינו אותי לא נכון, זה לא שאני שמחה על השינוי הזה שאתם בודאי כועסים עליו מאוד, כמעט כל יום אוכלים אותי רגשות חרטה, אבל רגע לאחר מכן אני מזדקפת, מתמלאת גאווה, ושמחה שהותרתי חותם בעולם, שכפי הנראה יישאר עוד הרבה אחרי שאני ילך לגריטה.

הסיפור שלי הוא ארוך מאוד, כאורך ימי חיי, עשרים ואחת שנה. הוא מתחיל בעיר קסומה בצפון איטליה, לא רחוק מגבול צרפת, שם במפעל גדול נולדתי אני-פיאט פונטו מודל 2002.

כבר בתחילת החיים יצאתי להפלגה ארוכה עד לנמל אשדוד, שם קיבלתי את מספר הזהות שלי, בן שבע ספרות בסך הכל, והפכתי לאזרחית ישראלית מן המנין.

הבעלים הראשון שלי היה ארז, גבר בשנות הארבעים לחייו מרמת גן, הוא טיפח אותי, רחץ אותי כשהתלכלכתי, תיקן אותי כשהיה צריך, ובאופן כללי הוא לא הכביד עלי יותר מדי, ובעיקר נחתי בחניה היפה שלו מתחת לבית.

הבעלים השני שלי היה שי, צעיר תל אביבי, הוא היה קצת יותר מופרע, ואף גרם לשלד שלי להתפרק יותר מפעם אחת, אבל בסך הכל היה בסדר, צברתי קילומטרז' נאה על הכבישים, הערך שלי ירד מיום ליום, אבל ידעתי שככה זה העולם, נוסעים ונוסעים עד שנגמר הדלק.

יום אחד בהיר לפני שנתיים הגיע אלי שי עם גבר מזוקן, המזוקן דפק עלי מכל הכיוונים, בדק לי את המנוע, הסתכל על הצלקות, ואמר לשי, 'טוב, אני לוקח אותה', וכך הגעתי אל הבעלים השלישי שלי-שמואל, או ר' שמואל כמו שקוראים לו השכנים, או אבא כמו שקוראים לו שבעת ילדיו.

וככה נכנסתי לעולם חדש, כבר לא הייתי מכונית מפונקת, עם נהג אחד שחוצה את איילון בבוקר, כבר לא הייתי הרכב החדש שמשתזף לו בחנייה. לעת זקנה הפכתי למשאית.

התחלתי לסחוב על גגי הדואב, ספה, מקרר, מכונת כביסה, מיטת שלישיה, ועוד. התברר ששמואל קנה את אותי כדי להעביר דירה או משהו כזה.

אבל השיא היה כמה שבועות לאחר מכן, לרגל שבת התאחדות נסעה המשפחה כולה למודיעין עילית, עיר שלא ביקרתי בה מעולם, אבל השמועות בכביש אמרו שעיר זו היא מושב הזקנים של הרכבים, כל רכב קשיש שאיש אינו רוצה, נקנה בסכום פעוט על ידי אחד מתושבי העיר, ועליו לאמץ את עיניו הזקנות שלא לדרוס ילדים רכים.

בקיצור, משפחת ברקוביץ היקרה עלו לרכב בהמוניהם, חמישה מאחורה ושנים מקדימה, שמואל העמיס בפגז' שתי מזוודות ענק וילד אחד, שתי מזוודות נוספות נקשרו על הגג, ואחרון חביב נכנס שמואל אל מושב הנהג ותחב לתוכי את המפתח.

הדרך הייתה סבירה, נכון היה לי כבד, אפילו כבד מאוד, השתעלתי ללא הרף, אבל הילדים שרו, וצחקו, ורבו, ואשתו של שמואל כל הזמן אמרה שהיה עדיף לנסוע באוטובוס או לקנות רכב יותר יקר. בקיצור היה לי מעניין.

ככה זחלתי את כל הדרך מבני ברק ועד מודיעין ומשם דרך צומת שילת עד ללפיד, ושם זה קרה...

אני גדלתי בגוש דן, והעליה הגדולה ביותר שעשיתי בחיים היה פס האטה, לא טיפסתי הרים ובוודאי לא עם משקל עודף כל כך, ופתאום באמצע הדרך, הכביש עולה, הר עצום ממדים, או יותר נכון גבעה קטנה הזדקרה למולי, הכביש מטפס עליה בחינניות, ואני ממרום גילי וכובד משקלי אמורה לטפס על הגבעה הזו??

וכך, הגעתי למרגלות הגבעה, עצרתי את הרכב, נשמתי נשימת אגזוז ארוכה, והחלטתי שכאן אשאר.

כמובן שההחלטה הזו היא לא בידי, ושמואל שלא הבין את גודל הקושי, לחץ על דוושת הגז בשיא כוחו, ואני חרף התעקשותי הזדחלתי לי במעלה הגבעה שדווקא הייתה סבירה לגמרי.

אבל את הנעשה אי אפשר להשיב, בזווית מראתי האחורית ראיתי את הנהג שמאחורי שלא הבין למה עצרתי, עוצר גם הוא, ומסתכל אם יש כאן משהו, גם הרכב הבא עצר ולא הבין למה, הסתכל ימינה שמאלה והמשיך, וכך כל טור הרכבים הבאים אחרי.

למחרת שיצאנו מהעיר בחזרה הביתה, עדיין ראיתי את זה, טור ארוך של רכבים, שכל אחד עוצר, מסתכל ימינה שמאלה, וממשיך.

וכך זה עד היום, יותר משנתיים אחר כך, כל רכב שמגיע למרגלות הגבעה, עוצר, מסתכל ימינה שמאלה, וממשיך.

ובכל פעם שאני עוברת באזור ורואה את טור המכוניות המזדחל, לבי מתמלא ברגשות מעורבים, אשמה ובושה מצד אחד, וניצחון מצד שני. מי היה מאמין שפונטו הקשישה תצליח להעמיד בפקק אינסופי את כל הטסלות החדשות והגאות.

מבוסס על סיפור אמיתי

נערך לאחרונה ב:

פנינה שחורה

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
"אוווטטטשש " רגלו של הבחור הצעיר שם למעלה דרכה עלי בחזקה. אני חושבת שקוראים לו אבי . שמעתי את אבא שלו קורא לו כך.

"זה ממש כואב , אתה נורמאלי שם למעלה?" אני מנסה לצעוק. אך הוא דורך עלי הפעם יותר בביטחון. אני מתפרקת לרסיסים וכל מה שנשאר ממני אלו השברים , גם אם אצעק ככל יכולתי אף אחד לא ישמע אותי. אני בוכה ואין מה שיאסוף את דמעותי כי אני שבורה .אף אחד לא שומע אותי הכל סביבי מוחאים כפיים רוקדים. ועוד קוראים בקול "מזל טוב"

הכל התחיל כשנולדתי. זה קרה לפני שנתיים וארבעה חדשים. יעקב ירושלמי רכש אותי עם עוד כמה אחיות ועמדנו בחנותו למכירה . בתקופה ששהיתי שם נתקלתי בהרבה טיפוסים , היו בחורים צעירים שהגיעו . הם היו נרגשים ומאושרים. נו בטח הם היו מאורסים. כולם!

אבל מידי פעם הגיעו גם בחורות צעירות חלקן היו מאורסות והיו גם כאלה שלא . כשהן הגיעו הייתי מתבוננת בהן מהצד. הפנים שלהן היו עטויות בחיוכים . אך בפנים נראה כי הן בקשו לעצמן תקווה. 'סגולה' הן קראו לנו למרות שאני לא מבינה מה הקשר ביני לבין סגול אני בכלל שקופה. במפעל שממנו באתי היו לי קרובות סגולות אך אנו אלו שעומדות בחנות של יעקב כולנו זכוכית שקופה דקה .אותו שטאנץ. אבל מה לי ולבחורות מתבגרות. אני בסך הכל כוס . זכוכית. דקה. שבורה.

"אם אשכח ירושלים תשכח ימיני"​

כותב השורות

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
היי... אתה איתי?
ר' יענקב, אתה ער?
הו יופי!
עכשיו, כשהחברותא שלך לא פה, יש לי הזדמנות לדבר איתך, זה אפשרי?
תודה!

כבר הרבה זמן, שקשה לי ואני מנסה לדבר איתך אבל אתה לא מקשיב
אתה פשוט לא מקשיב!
אתה כל הזמן עסוק, כל הזמן!
או שאתה מדבר בלימוד או שאתה מתווכח עם החברותא שעה וחצי ברצף, או שאתה קם לדבר עם הראש כולל ומשאיר אותי, בודדה ומקומטת...
אין לך אפשרות לתת גם לי קצת ייחס?
מה אני מבקשת? שמידי פעם תציץ בי, זה כל כך קשה?
הרי אתה גם ככה לומד כל היום, ואני יכולה לעזור לך עם זה
בדיוק בשביל זה אני פה, כדי שתקרא את מה שאני אומרת לך, ותבין אחת ולתמיד את התורה שאתה כל כך אוהב
אני לא פה כדי שתרדם עלי או כדי שתשחק עם האוזניים שלי
אני יכולה להבין שכבר סוף זמן, ואתה כבר בטוח שאתה יודע עלי הכל, ואתה לא רואה בי צורך
מבחינתך להחזיר אותי לארון...
אז עם כל הצניעות יש לי לא מעט ניסיון, אתה הרי לא הראשון שלומד בי
אז כדאי שתקשיב לי, ותקשיב לי טוב -
מלדבר בלימוד באוויר לא יוצא הרבה...
אני יודעת שעכשיו זה כמעט אבוד, אבל ניסיתי לדבר איתך מתחילת הזמן שוב ושוב, אבל לא הייתה הקשבה, אתה פשוט היית מרוכז בלהוכיח לחברותא הלמדן שלך את הצד החמישי בחקירה שהמצאת
לא נעים לי להתערב לך בלימוד, אבל אני כבר לא יכולה לראות את זה מהצד ולשתוק
אז מצטערת שהפרעתי לך לישון...
ועכשיו,
תתחיל ללמוד!

מסוגל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
חת חת... ערב טוב, שבוע טוב, וסוף חודש פרודוקטיבי.

אז נאספנו כאן היום בסימן 'מה אנוש כי תזכרנו', לחגוג את החוויה האנושית הנדירה, ואת ההזדמנות האישית והחד פעמית שניתנה לכאלו שאינם כאלו להפוך לכאלו, אבל בכאילו.

הנתונים נאספו, הקטעים נקראו, ציונים נכתבו ונקרעו. הוברר מעל לכל ספק כי כל העדה כולם קדושים, אהובים, ברורים. מאנישים ומרגשים או מצחיקים באופן מרשים. אבל הדחף האנושי הבלתי נשלט לדירוג ואתגר מחייב אותנו להעמיד בשורה את שלושת המובילים, אז לאחר ויכוחים וחיבוטים הנה שמותם בישראל:

במקום השלישי @במה שהעניק ביוגרפיה נכבדת למונומנט היסטורי

במקום השני @נ. גל שהעמיקה לנבכי נפשו הנבוכה והמיוסרת של שולחן

ובמקום הראשון @נחשונים על קטע אקטואלי ומשעשע עם מסר נוקב חדרי בטן

תודה לכם אנשים טובים, בהצלחה באתגר הבא.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  0  פעמים

לוח מודעות

למעלה