מידע שימושי לימוד אקורדים עצמי

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
הדרך הנכונה ביותר זה לשבת עם ספר, זה מה שאני עשיתי.
יש לך ספר מומלץ ?
יש לי בבית 'כנגן המנגן' של יגאל טב-אל אבל הוא קצת קשה להבנה, הוא קצת מקמץ בהסברים

השארפער

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
ניגון החופה הוא לא השיר הכי קל שראיתי, להיפך, יש בו אקורדים לא שגרתיים (כמו Dm6, Fm).
הFm הוא יציאה יפהפיה למינור, אבל אינה מוכרחת, Dm6 אין לי מושג איפה דחפת שם, אבל לרוב הוא לא הכרחי נורא על פני Dm רגיל, כך שבגדול השיר נשאר פשוט

בשבילי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
האם מישהו יודע את העקרונות שצריך כדי לדעת אקורד באורגן ? תודה רבה

הייתי ממליצה לך לקחת כמה שיעורים אצל מורה טוב\ה
כמו שכבר כתבתי פעם

אני למדתי אצל מורה וזה מאוד בלבל אותי

הייתי ממליץ ללכת למורה
ו/אבל לבקש ממנו שיסדר לך בראש
מה הסדר שהוא הולך ללמוד איתך
(לדוג' : בשיעור הראשון אנחנו הולכים ללמוד
תאוריה - מה זה סולם מה זה אקורד...
וכן הלאה)

בהצלחה רבה .

ווילי וונקה

משתמש מקצוען
כמו שכבר כתבתי פעם

אני למדתי אצל מורה וזה מאוד בלבל אותי

הייתי ממליץ ללכת למורה
ו/אבל לבקש ממנו שיסדר לך בראש
מה הסדר שהוא הולך ללמוד איתך
(לדוג' : בשיעור הראשון אנחנו הולכים ללמוד
תאוריה - מה זה סולם מה זה אקורד...
וכן הלאה)

בהצלחה רבה .
לא כל התלמידים זהים
כמו שלא כל המורים זהים
כותבת מנסיון של תלמידה לשעבר למורות בחסד עליון, ומורה בהווה
אמנם אני מכירה אנשים עם שמיעה נדירה, שמנגנים יפהפה בלי ללמוד שיעור אחד
לדעתי גם הם היו נהנים ונתרמים מכמה שיעורים של תיאוריה- סולמות, טרנספורמציות, מעגל הקווינטות...

בן של מלך!

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עימוד ספרים
יש לך ספר מומלץ ?
יש לי בבית 'כנגן המנגן' של יגאל טב-אל אבל הוא קצת קשה להבנה, הוא קצת מקמץ בהסברים
לא צריך הסברים, פשוט מה שכותב לעשות - לעשות, עם הזמן זה יבוא.

בן של מלך!

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עימוד ספרים
תלוי במזו'ר ומינור, נכון או שאני טועה?
אההמ...
אני מניח שאין כוונתך לטרנספוזיציה אלא להזזה ממז'ור למינור (כלומר מינור לה ומז'ור דו), ואם כן, אין כ"כ הבדל.

בן של מלך!

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עימוד ספרים
הFm הוא יציאה יפהפיה למינור, אבל אינה מוכרחת, Dm6 אין לי מושג איפה דחפת שם, אבל לרוב הוא לא הכרחי נורא על פני Dm רגיל, כך שבגדול השיר נשאר פשוט
תנסה את Dm6 במקום ה-Fm, יהיו שיקראו לזה Bm7b5.

RBH

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
יש לי שמיעה מוזיקלית ממש טובה והתחלתי ללמוד בילדות ממורה, ואני מכיר את אופן הנגינה של הרבה אקורדים מז'וריים ומינוריים הסטנדרטיים (כמו G וGm, D וDm וכדו') רק שהרבה פעמים הזמר מפריע לי לשמוע את האקורד
ואני לא מצליח לזהות את האקורד, אז חשבתי שאולי יש דרך לדעת לפי התו שאני מנגן כעת מה האקורד
כשזה-
דו=AM
רה=DM
מי=או C או AM
פה=DM
סול=EM
לה=F או AM
סי=G

חסידויסית

משתמש מקצוען
קודם כל כדאי להכיר לפחות בסולמות הקלים יותר (עם מה שפחות במולים או דיאזים) את האקורדים הבסיסיים שלהם, ואת מקביליהם. אח"כ כשיש שליטה כלשהיא, אפשר להכניס הברקות וגיוונים.
לדוג': סולם לה מינור, (הסולם הכי בסיסי והכי נח) אקורד ראשון: Am. אקורד שני:Dm. אקורד מוביל:E7.
והאקורדים המקבילים: C. F. G7
כשיש בראש חלוקה ברורה איזה אקורדים לאיזה סולם, בשלב הראשון פחות מזייפים בליווי, בהמשך לומדים לשלב קצת את האקורדים המקבילים עד לנגינה מקצועית.

בן של מלך!

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עימוד ספרים
קודם כל כדאי להכיר לפחות בסולמות הקלים יותר (עם מה שפחות במולים או דיאזים) את האקורדים הבסיסיים שלהם, ואת מקביליהם. אח"כ כשיש שליטה כלשהיא, אפשר להכניס הברקות וגיוונים.
לדוג': סולם לה מינור, (הסולם הכי בסיסי והכי נח) אקורד ראשון: Am. אקורד שני:Dm. אקורד מוביל:E7.
והאקורדים המקבילים: C. F. G7
כשיש בראש חלוקה ברורה איזה אקורדים לאיזה סולם, בשלב הראשון פחות מזייפים בליווי, בהמשך לומדים לשלב קצת את האקורדים המקבילים עד לנגינה מקצועית.
והייתי ממליץ לא להתחיל עם אקורדים עם תוספות כמו E7 וכדו', וכ"ש G7, שלפעמים דווקא יותר יפה בלי ה-7.

חסידויסית

משתמש מקצוען
והייתי ממליץ לא להתחיל עם אקורדים עם תוספות כמו E7 וכדו', וכ"ש G7, שלפעמים דווקא יותר יפה בלי ה-7.
ה7 מוביל אותנו חזרה לבסיס, והוא נחוץ לפני שמסתיים קטע וחוזרים לאקורד הראשון הבסיסי.
לא מסוגלת לנגן ללא ה7.

רפואל

משתמש צעיר
מוזיקה ונגינה
אישית אני לקחתי חוברת של גיטרה עם אקרודים בסיסיים בסולם לה מינור/מז'ור ולקחתי את הבסיס של שמיעת אקורדים ואם יש שמיעה טובה קולטים מהר את העיקרון

בן של מלך!

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עימוד ספרים
ה7 מוביל אותנו חזרה לבסיס, והוא נחוץ לפני שמסתיים קטע וחוזרים לאקורד הראשון הבסיסי.
לא מסוגלת לנגן ללא ה7.
אם כבר אז כבר.
אקורד 7 הוא אקורד שמוסיפים לו את התו השביעי בסולם המינורי, כלומר טון שלם מתחת הבסיס, כשניגונו הוא מעבר מהאקורד הבסיס (בסדר כזה: Am-Am7), אזי מוחלף התו הבס (לה) בתו ה-7 (סול), כאשר הוא מופיע בפני עצמו (כמו: G7-C), עיקר ניגונו הוא בגבוה, אותו עיקרון בנוי באקורד עם תו 6 (טון וחצי מתחת הבסיס).
ע"פ רוב, 7 הוא תחליף לאקורד מוקטן שמתחיל מהתו השנ של האקורד, למשל, אקורד E7, בעיקרו הוא כמו G#dim (מוקטן - אקורד מינורי שהתו השלישי מונמך בחצי טון), אך לייצב אותו נוסף לו התו E, זאת הסיבה שקשה להחסיר אותו בנגינה, בהרבה מקומות אני מכניס בנגינה G#dim ואז E7.
(כדאי לשים לב, שהאקורד המוקטן (G#dim) לא יכיל בתוכו את התו פה כנהוג).
אקורד שמכיל 7 מבקש לעבור אח"כ לאקורד שהוא 2.5 טונים מעל, כמו E7-Am, או G7-C, מקרים דומים שעוברים מ-7 ל-6 בעיקר ב-Dm7-Dm6.

רפואל

משתמש צעיר
מוזיקה ונגינה
עוד נקודה: כל תו שמנוגן יש לו 3 אפשרויות לאקורד לדוג' בתו לה האקורד הוא AM או F או DM וההסבר לזה שכל אקורד בסיסי בנוי משלושה תוים ויש 3 אפשרויות להשתמש בתו לה באקורד וזה בשלושה האקרודים הנ"ל ולכן בתו דו האקורד שלו הוא C או F או AM
נ.ב. כל הנכתב על דעת הכותב בלבד וללא כל הסכמה מקצועית....

בן של מלך!

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עימוד ספרים
עוד נקודה: כל תו שמנוגן יש לו 3 אפשרויות לאקורד לדוג' בתו לה האקורד הוא AM או F או DM וההסבר לזה שכל אקורד בסיסי בנוי משלושה תוים ויש 3 אפשרויות להשתמש בתו לה באקורד וזה בשלושה האקרודים הנ"ל ולכן בתו דו האקורד שלו הוא C או F או AM
איזה כיף זה להכניס Dm כאשר מנגנים על דו!!!

בן של מלך!

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עימוד ספרים
כן, ככה זה בכללי, אבל בפועל, יש יותר אופציות, כמו תוספות של תווים מהצד או יציאות מהסולם, נגיד על לה, אפשר לנגן C6, Bm7b5, D, A, A7, G9, F#m, וכו' וכו' ועוד היד נטויה...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  18  פעמים

לוח מודעות

למעלה