לדוברי אידיש: איך מתרגמים המילה 'מחושל'\'מחשל'?

שיקול דעת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
אשמח לתשובה מדוברי אידיש שפת אם בלבד.

שיקול דעת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
מומלץ לכתוב את המשפט השלם שאתם רוצים לתרגם.
התשובות יהיו מדויקות יותר.
מצידי תרכבו איזה משפט שאתם רוצים ותתרגמו.
אם קשה לכם, אני יתן לכם: "ההתמודדות מחשל את הבן אדם".
מי שמתרגם 'מחזק' זה לא תרגום מדויק.
'מחשל' מגיע צמוד למשהו שלכאו' גורם את ההיפך וזה אולם האמת שזה 'מחשלו'.

שיקול דעת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
אז למה שלא תכתוב "מחזק את הבן אדם". כותבים 'מחשל' כי זה נותן צבע אחר למשמעות. ויש לזה גם תרגום אחר באידיש, בלי שום ספק.

אחד העורכים

משתמש פעיל
עריכה תורנית
אז למה שלא תכתוב "מחזק את הבן אדם". כותבים 'מחשל' כי זה נותן צבע אחר למשמעות. ויש לזה גם תרגום אחר באידיש, בלי שום ספק.
כדובר אידיש שפת אם++, תרשה לי להטיל ספק בקביעה הנחרצת שלך
אידיש היא שפה עניה לעומת לשה"ק/עברית, לא לכל מילה או מושג בלשה"ק יש מקבילה מדוייקת באידיש
ייתכן שבמקרה הזה יש, לא ידוע לי

ולענ"ד, ההגדרה המדוייקת של המילה 'חישול' לא הייתה ברורה לי כל כך, ולמה זה נותן צבע אחר למשמעות כפי שכתבת
נעזרתי בתרגום גוגל לגרמנית, ואז תרגמתי לעצמי באידיש [תמיד יותר טוב מתרגום לאידיש ישירות]
לפי גוגל זה ככה:
התמודדות מחשלת את האדם = דער קאנפראטאציע פארמט דעם מענטש
'פארמט' מלשון 'פארעם' = 'צורה', וזה מרגיש לי מדוייק יותר מלשון 'חיזוק'

תודה רבה
ואשמח שתעלה עוד התלבטויות כאלה, למשל מה התרגום של 'מזח' באידיש [דוקא זה אני יודע]
תרגומים של 'אולי' 'אפשר' 'יתכן' באידיש, מה שבדר"כ משתמשים רק במילה 'אפשר'

שיקול דעת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
אידיש היא שפה עניה לעומת לשה"ק/עברית, לא לכל מילה או מושג בלשה"ק יש מקבילה מדוייקת באידיש
אני כבר עייף מויכוחים 'אידאילוגיים' כאלה. כל כמה חודשים יש עוד משהו שמעלה את זה. לכן אני לא אתייחס לזה. וזה גם לא משנה לעניננו, כי הנחרצות לא נבעה מטעמים 'אידאילוגיים', שעל כל מילה בלשון הקודש יש תרגום באידיש, אלא כי כך זכור לי במעורפל, שיש מילה שמשתמשים בו, ולא מצליח להיזכר בו.
ולענ"ד, ההגדרה המדוייקת של המילה 'חישול' לא הייתה ברורה לי כל כך, ולמה זה נותן צבע אחר למשמעות כפי שכתבת
כתבתי מקודם. אם זה לא היה נותן איזה משמעות אחר, אף אחד לא היה ממציא מילה כזו (כמדומה שזה כלל לא לשון הקודש), ולא היה משתמשים במילה זו. ופשוט הוא.
נעזרתי בתרגום גוגל לגרמנית, ואז תרגמתי לעצמי באידיש [תמיד יותר טוב מתרגום לאידיש ישירות]
לפי גוגל זה ככה:
התמודדות מחשלת את האדם = דער קאנפראטאציע פארמט דעם מענטש
'פארמט' מלשון 'פארעם' = 'צורה', וזה מרגיש לי מדוייק יותר מלשון 'חיזוק'
רעיון יפה. אבל אף אחד לא מתכוון לזה כשהוא כותב המילה מחושל. כמובן שבמעגל יותר רחב זה נכון.
תודה רבה
ואשמח שתעלה עוד התלבטויות כאלה, למשל מה התרגום של 'מזח' באידיש [דוקא זה אני יודע]
כאמור, מכיון שמרגע הראשון לא באתי לומר שיש על כל מילה תרגום, אז חבל על כל הדיון.

שכויח

משתמש מקצוען
אתה מזכיר לי
איך אומרים באיידיש "הכוכבים מפריעים למצח של שטערן"
:LOL:די שטערן, שטערן פארן שטערן פון שטערן:ROFLMAO:

איך

משתמש חדש
עריכה תורנית
לדעתי אתה פשוט טועה, איני יודע איזה שפה יותר עשיר, אבל בדיוק כמו שיש מילים שאין להם תרגום באידיש, יש מילים שאין להם תרגום בעברית (כמו הערליכער יוד, ועוד הרבה)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קו

א הַלְלוּיָהּ הוֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב מִי יְמַלֵּל גְּבוּרוֹת יי יַשְׁמִיעַ כָּל תְּהִלָּתוֹ:ג אַשְׁרֵי שֹׁמְרֵי מִשְׁפָּט עֹשֵׂה צְדָקָה בְכָל עֵת:ד זָכְרֵנִי יי בִּרְצוֹן עַמֶּךָ פָּקְדֵנִי בִּישׁוּעָתֶךָ:ה לִרְאוֹת בְּטוֹבַת בְּחִירֶיךָ לִשְׂמֹחַ בְּשִׂמְחַת גּוֹיֶךָ לְהִתְהַלֵּל עִם נַחֲלָתֶךָ:ו חָטָאנוּ עִם אֲבוֹתֵינוּ הֶעֱוִינוּ הִרְשָׁעְנוּ:ז אֲבוֹתֵינוּ בְמִצְרַיִם לֹא הִשְׂכִּילוּ נִפְלְאוֹתֶיךָ לֹא זָכְרוּ אֶת רֹב חֲסָדֶיךָ וַיַּמְרוּ עַל יָם בְּיַם סוּף:ח וַיּוֹשִׁיעֵם לְמַעַן שְׁמוֹ לְהוֹדִיעַ אֶת גְּבוּרָתוֹ:ט וַיִּגְעַר בְּיַם סוּף וַיֶּחֱרָב וַיּוֹלִיכֵם בַּתְּהֹמוֹת כַּמִּדְבָּר:י וַיּוֹשִׁיעֵם מִיַּד שׂוֹנֵא וַיִּגְאָלֵם מִיַּד אוֹיֵב:יא וַיְכַסּוּ מַיִם צָרֵיהֶם אֶחָד מֵהֶם לֹא נוֹתָר:יב וַיַּאֲמִינוּ בִדְבָרָיו יָשִׁירוּ תְּהִלָּתוֹ:יג מִהֲרוּ שָׁכְחוּ מַעֲשָׂיו לֹא חִכּוּ לַעֲצָתוֹ:יד וַיִּתְאַוּוּ תַאֲוָה בַּמִּדְבָּר וַיְנַסּוּ אֵל בִּישִׁימוֹן:טו וַיִּתֵּן לָהֶם שֶׁאֱלָתָם וַיְשַׁלַּח רָזוֹן בְּנַפְשָׁם:טז וַיְקַנְאוּ לְמֹשֶׁה בַּמַּחֲנֶה לְאַהֲרֹן קְדוֹשׁ יי:יז תִּפְתַּח אֶרֶץ וַתִּבְלַע דָּתָן וַתְּכַס עַל עֲדַת אֲבִירָם:יח וַתִּבְעַר אֵשׁ בַּעֲדָתָם לֶהָבָה תְּלַהֵט רְשָׁעִים:יט יַעֲשׂוּ עֵגֶל בְּחֹרֵב וַיִּשְׁתַּחֲווּ לְמַסֵּכָה:כ וַיָּמִירוּ אֶת כְּבוֹדָם בְּתַבְנִית שׁוֹר אֹכֵל עֵשֶׂב:כא שָׁכְחוּ אֵל מוֹשִׁיעָם עֹשֶׂה גְדֹלוֹת בְּמִצְרָיִם:כב נִפְלָאוֹת בְּאֶרֶץ חָם נוֹרָאוֹת עַל יַם סוּף:כג וַיֹּאמֶר לְהַשְׁמִידָם לוּלֵי מֹשֶׁה בְחִירוֹ עָמַד בַּפֶּרֶץ לְפָנָיו לְהָשִׁיב חֲמָתוֹ מֵהַשְׁחִית:כד וַיִּמְאֲסוּ בְּאֶרֶץ חֶמְדָּה לֹא הֶאֱמִינוּ לִדְבָרוֹ:כה וַיֵּרָגְנוּ בְאָהֳלֵיהֶם לֹא שָׁמְעוּ בְּקוֹל יי:כו וַיִּשָּׂא יָדוֹ לָהֶם לְהַפִּיל אוֹתָם בַּמִּדְבָּר:כז וּלְהַפִּיל זַרְעָם בַּגּוֹיִם וּלְזָרוֹתָם בָּאֲרָצוֹת:כח וַיִּצָּמְדוּ לְבַעַל פְּעוֹר וַיֹּאכְלוּ זִבְחֵי מֵתִים:כט וַיַּכְעִיסוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם וַתִּפְרָץ בָּם מַגֵּפָה:ל וַיַּעֲמֹד פִּינְחָס וַיְפַלֵּל וַתֵּעָצַר הַמַּגֵּפָה:לא וַתֵּחָשֶׁב לוֹ לִצְדָקָה לְדֹר וָדֹר עַד עוֹלָם:לב וַיַּקְצִיפוּ עַל מֵי מְרִיבָה וַיֵּרַע לְמֹשֶׁה בַּעֲבוּרָם:לג כִּי הִמְרוּ אֶת רוּחוֹ וַיְבַטֵּא בִּשְׂפָתָיו:לד לֹא הִשְׁמִידוּ אֶת הָעַמִּים אֲשֶׁר אָמַר יי לָהֶם:לה וַיִּתְעָרְבוּ בַגּוֹיִם וַיִּלְמְדוּ מַעֲשֵׂיהֶם:לו וַיַּעַבְדוּ אֶת עֲצַבֵּיהֶם וַיִּהְיוּ לָהֶם לְמוֹקֵשׁ:לז וַיִּזְבְּחוּ אֶת בְּנֵיהֶם וְאֶת בְּנוֹתֵיהֶם לַשֵּׁדִים:לח וַיִּשְׁפְּכוּ דָם נָקִי דַּם בְּנֵיהֶם וּבְנוֹתֵיהֶם אֲשֶׁר זִבְּחוּ לַעֲצַבֵּי כְנָעַן וַתֶּחֱנַף הָאָרֶץ בַּדָּמִים:לט וַיִּטְמְאוּ בְמַעֲשֵׂיהֶם וַיִּזְנוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם:מ וַיִּחַר אַף יי בְּעַמּוֹ וַיְתָעֵב אֶת נַחֲלָתוֹ:מא וַיִּתְּנֵם בְּיַד גּוֹיִם וַיִּמְשְׁלוּ בָהֶם שֹׂנְאֵיהֶם:מב וַיִּלְחָצוּם אוֹיְבֵיהֶם וַיִּכָּנְעוּ תַּחַת יָדָם:מג פְּעָמִים רַבּוֹת יַצִּילֵם וְהֵמָּה יַמְרוּ בַעֲצָתָם וַיָּמֹכּוּ בַּעֲוֹנָם:מד וַיַּרְא בַּצַּר לָהֶם בְּשָׁמְעוֹ אֶת רִנָּתָם:מה וַיִּזְכֹּר לָהֶם בְּרִיתוֹ וַיִּנָּחֵם כְּרֹב (חסדו) חֲסָדָיו:מו וַיִּתֵּן אוֹתָם לְרַחֲמִים לִפְנֵי כָּל שׁוֹבֵיהֶם:מז הוֹשִׁיעֵנוּ יי אֱלֹהֵינוּ וְקַבְּצֵנוּ מִן הַגּוֹיִם לְהֹדוֹת לְשֵׁם קָדְשֶׁךָ לְהִשְׁתַּבֵּחַ בִּתְהִלָּתֶךָ:מח בָּרוּךְ יי אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל מִן הָעוֹלָם וְעַד הָעוֹלָם וְאָמַר כָּל הָעָם אָמֵן הַלְלוּיָהּ:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

חשבון הנפש • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה