וי שלוק

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
מיסודי נפשי - הגשמת חלומות מנהלי - הורי - מגדלי ושאר מכווני.
והיות וכן, הנני להגשים את חזון מנהלינו הנכבד @ניהול קהילת כתיבה באומרו -
ברוך שובך עם הברוך שבך.
ולהוציא לאור מעט מה'ברוך'.

להלן דיון שמציק לי אחר ימים רבים, שרעיתי בשדות זרים, ושבתי וראיתי והנה לצלמים היינו למאיירים דמינו...

בשנות השמונים היינו מעבירים ביקורת סמויה בכתב ומילים ברורות, בק"ק דפה, על כמה מקצועיים אנו, חכמים ונאורים, ולא כמו השכנים...
(לא כותבים ככה, נו נו נו), מגיבים לעניין, מעירים ומאירים.

לעניינו, אני מניח הצעה לסדר, שיותר להתייחס לאיך נכתב מאשר מה נכתב.
יותר לבקר ולהאיר מלאשר להחמיא, מחמת שהמחמאה משורשה הינה שומנית, ומחליקה כל מכשול ולא מאירה את המאורות האפלות.

ואדרבה, הדבר רק יועיל ויוסיף לחדשים ולישנים, ויקדם יותר מהמילים הטובות - שגם נצרכות - אבל רק בתור הקדמה ל"ואחרי כל זה..."

וככבש ראשון הנני מושיט ראשי, ואשמח למנות ביקורת גדושות ודקדקניות, אף משכיננו הדווקנים החסומים מפורום דקדוק המקביל, להעיר ולשחוט את לשון פוסט זה מכל צידיו. (לעיתים מתעורר בי החשק לעשות איזה שגיאת דקדוק גסה, ואז לשבת מולה ולדמיין את כל השכנים מתפתלים בכיסאותיהם מולה).

נערך לאחרונה ב:

וי שלוק

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
ביקורת א' -

(נו, תכתוב מהר, לפני שמישהו אחר יכתוב), כשפותחים דיון, נושא הדיון צריך להיות בכותרת, ולא שום מילים פרובוקטיביות, ולא משנה כמה היית חייב לכתוב אותם ולא חשוב לכמה אנשים זה יגרום להיכנס לאשכול.

לא. כי לא. כל עורך מכובד היה מוחק זאת ונוזף + משפיל.

ביקורת ב' -

מאת @המדקדקים בעם
ביקורת סמויה בכתב ומילים ברורות
אם היא סמויה, איך זה במילים ברורות?

תגובת הכותב: אחר בקשת המחילה כנהוג, במערות קומרן התגלה מגילה עתיקה לרבינו גרונאי הזקן, ובה נכתב כלשון המצוטט לעיל. וללא שייכות לנכתב, יבורכו מנהלי המקום שידעו למי לתת את התו 'כתיבה ספרותית'.

נ.ב. תגובה מאת הניק @מ-ם ז"ל (עם הכולל),

"לא פותחים דיונים לשיפור הפורום, עד אחרי חברות של שנה רציפה ופעילה לפחות בפורום. (נוסף לחוקה).

נערך לאחרונה ב:

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית

מתן מאור

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ביקשת קיבלת:
משכיננו הדווקנים
אין לי שום שכין דווקן.

(משקיננו היונים במרפסת בפעם הראשונה - הכרזנו עליהם מלחמה, משכיננו הם אתנו יחסי אחווה - כרתנו עימם ברית שלום).

שיבת ציון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אשכול חשוב.
לעניינו, אני מניח הצעה לסדר, שיותר להתייחס לאיך נכתב מאשר מה נכתב.
בעניין התגובות. זמן רב שמציקות לי תגובות בסגנון: "מהמםםםםםםםם", "חחחחחח" וכד', או שמכילות שגיאות לשון (ולא נדבר עכשיו על היעדר פיסוק...).
הודעות בקהילת כתיבה מקצועית, ולא משנה אם אלו שיתופים או תגובות, צריכות להיות בסגנון המתאים לקהילת כתיבה מקצועית.

וי שלוק

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
לא על כל כפתור צריכים ללחוץ

בעניין התגובות. זמן רב שמציקות לי תגובות בסגנון: "מהמםםםםםםםם", "חחחחחח" וכד', או שמכילות שגיאות לשון (ולא נדבר עכשיו על היעדר פיסוק...)
כלומר, אם אני לא הצלחתי להבין האם לשגיאות לשון ופיסוק, אין להם מקום בפורום - לדעתך, או שתגובות המכילות שגיאות כנ"ל מציקות לך, זה דורש ביקורת?

ולענייננו אתה מאוד צודק. מעניין מה עוד אנשים חושבים, ומה ניתן לעשות בנידון.
האמת שאני רואה הרבה אנשים מבקשים ביקורת ואין דורש ותומך להם.

נערך לאחרונה ב:

לרקוד על הירח

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
מאוד מסכימה עם מה שנאמר פה, אכן אין ביקורת כמעט בכלל.

נו באמת, אנשים אנחנו רוצים וצריכים ביקורת, תנו אותה! אם ממש קשה לכם אתם יכולים לחשוב כאילו אתם מפקדים קשוחים ואכזריים (כן כן, מהסוג שיודעים להרים רק גבה אחת כשהם זועמים על חצי כפית הסוכר ששכחתם להוסיף..) שתפקידכם להעביר ביקורת מהזן הקשוח ביותר.
ובהנחה הגיונית שלא תעשו את זה, כולי תקווה שכן נגיע לרמת הביקורת הראויה והמתבקשת.... כי כידוע לפעמים כדי להגיע לאיזון צריך הקצנה...

אבל הרבה מאוד מהתוכן שאנשים מפרסמים פה, (ואני בתוכם) הוא תוכן שנוצר מתוך רגשות ותחושות, ולא מתוך רצון קר ואובייקטיבי להשתפר בתחום הכתיבה, ועל כן בלתי אפשרי עד לא נצרך להעביר ביקורת על פיסת לב (שלעיתים מדממת) שמישהו מהחברים בפורום שיתף, והיא גם לא תועיל לו.
מה שכן כדאי במקרה זה, זה רק להביע הזדהות, ולספר לכותב עד כמה הדברים נגעו בנו וריגשו אותנו. (כמובן שתקף גם בשיתופים לביקורת, אך בסגנון שיתופים רגשיים זה הרבה יותר שייך\מועיל\נצרך וכו'...)

אני חושבת שזו אחת הבעיות שבגללה אנחנו ממעטים כל כך בביקורת, ואולי אפילו כדאי לעשות תגיות מיוחדות לשיתופים מהלב, או שיתופים לביקורת.

שיבת ציון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כלומר, אם אני לא הצלחתי להבין האם לשגיאות לשון ופיסוק, אין להם מקום בפורום - לדעתך, או שתגובות המכילות שגיאות כנ"ל מציקות לך, זה דורש ביקורת?
הן גם מציקות לי, וגם לא ראויות לפורום כתיבה מקצועי.
תנסו פעם, אפשר לפתוח אשכול מקהילת הכתיבה לצד אשכול מקהילה אחרת, ולזהות פחות או יותר את אותן התגובות...

אולי במקום לכתוב: "חחחח קורעע"- אפשר לכתוב: "קטע מצחיק עם שורת סיום מצוינת. אהבתי במיוחד את: - - -".
ובמקום: "וואו נדיר אין דברים כאלה"- לכתוב: "וואו. כתיבה ומסר נדירים (/מיוחדים). התחברתי במיוחד ל: - - -".
ואפשר להוסיף גם ביקורת (במיוחד אם הכותב מבקש זאת): "בעיניי, המשפטים האלו- נותנים הרגשה לא כל כך אמינה/ לא תואמים את המשלב של שאר הקטע/ מנמיכים את תחושת ה.../ משהו אחר...: - - -".
לדעתי, בצורה הזאת הפורום יהיה הרבה יותר מועיל, הרבה יותר תורם. כי כן, גם להגיב על קטעים זאת אומנות שצריך לרכוש...

מקווה שעכשיו הובנתי, ואם לא- זה בהחלט דורש ביקורת, ואשמח אליה.

ניק 70107

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אבל הרבה מאוד מהתוכן שאנשים מפרסמים פה, (ואני בתוכם) הוא תוכן שנוצר מתוך רגשות ותחושות, ולא מתוך רצון קר ואובייקטיבי להשתפר בתחום הכתיבה, ועל כן בלתי אפשרי עד לא נצרך להעביר ביקורת על פיסת לב (שלעיתים מדממת) שמישהו מהחברים בפורום שיתף, והיא גם לא תועיל לו.​
אם בביקורת עסקינן, אני לא חושבת שהקהילה כאן היא פורום שיתופי.
רוצה לחלוק פיסות לב? יש הרבה פלטפורמות לעשות את זה, ובראשן חברים ובני משפחה (באמת! לא לימדו פה מישהו על זהירות ברשת?)
הקהילה כאן נועדה להיות מקצועית ובתור שכזאת אין בה מקום לסנן ביקורת כי הכותב כתב את הדברים מתוככי נפשו הדוויה.

סופרים שהוציאו ספרים לאור, לא הכניסו איזה משהו מהלב שלהם לתוך הכתיבה והעלילה? נו, בגלל זה כל הספרות החרדית קדושה וראויה וכתובה בצורה משובחת?

שיבת ציון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מסכימה עם כל מילה.
בשביל לקבל מחמאות לא הייתי צריכה את הפורום הזה, המשפחה והחברות שלי טובים בזה.
כשאני מעלה לפה קטע, אני מחכה לביקורת.
לא חושבת שלא צריך לכתוב מחמאות... גם ביקורת חיובית היא בונה.
אבל שהביקורת משני הסוגים- החיובי והשני- תהיה מקצועית.

yael305

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
לא חושבת שלא צריך לכתוב מחמאות... גם ביקורת חיובית היא בונה.
אבל שהביקורת משני הסוגים- החיובי והשני- תהיה מקצועית.
זה גם ביקורת.
אני מדברת על "וואוווווווו את כותבת מטורףףףףף"
כזה יש לי מספיק ;)

לרקוד על הירח

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
חוששתני שלא הובנתי בדיוק...

לא התכוונתי לכך שהקהילה היא פורום שיתופי. בכלל לא.
ואכן לא נראה לי שאפשר למצוא פה הודעות כגון 'הצילו אני חייבת טיפול פסיכיאטרי דחוף כי לקחתי סמים שחשבתי שהם סודה'
פחות. אני, לפחות לא נתקלתי...

אבל, תוכיח המציאות שיש פה הרבה מאוד שיתופים שאי אפשר, ולא צריך להעביר עליהם ביקורת.
לא נראה לי שמישהו שכתב על חוויותיו מאובדן חברו הטוב במלחמה, או על יחסיו עם הקב"ה ותובנות שעלו לו בהקשר לנושא- ירצה ביקורת.
מה לעשות שכתיבה היא לא תמיד מקצועית. היא הרבה פעמים תרפויטית. ורגשית. וסאטירית ונוקבת. ומה לא. ובתור קהילת כתיבה, ש(עדיין?...) לא סווגה לסוגי שיתופים, הרבה מאוד מהאנשים משתפים פה את כל סוגי הכתיבה למיניהם, וזו לגמרי זכותם.
לא זכור לי שראיתי בתקנון הקהילה חוק שאוסר על ניק כלשהו לשתף הרהורים מרחשי ליבו.

עוד נקודה שחשובה להבהרה- לא אמרתי שצריך לסנן ביקורת כי הנכתב היה יותר רגשי ופחות מקצועי או עלילתי, רק ציינתי שלא נראה לי שאני הייתי עושה את זה, וסליחה אם היו טעיות בניסוח...

וממש לא אמרתי שכל מישהו שכותב את ליבו, הכתיבה שלו משובחת, וחסרה כל ביקורת.

CN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
חוששתני שלא הובנתי בדיוק...

לא התכוונתי לכך שהקהילה היא פורום שיתופי. בכלל לא.
ואכן לא נראה לי שאפשר למצוא פה הודעות כגון 'הצילו אני חייבת טיפול פסיכיאטרי דחוף כי לקחתי סמים שחשבתי שהם סודה'
פחות. אני, לפחות לא נתקלתי...

אבל, תוכיח המציאות שיש פה הרבה מאוד שיתופים שאי אפשר, ולא צריך להעביר עליהם ביקורת.
לא נראה לי שמישהו שכתב על חוויותיו מאובדן חברו הטוב במלחמה, או על יחסיו עם הקב"ה ותובנות שעלו לו בהקשר לנושא- ירצה ביקורת.
מה לעשות שכתיבה היא לא תמיד מקצועית. היא הרבה פעמים תרפויטית. ורגשית. וסאטירית ונוקבת. ומה לא. ובתור קהילת כתיבה, ש(עדיין?...) לא סווגה לסוגי שיתופים, הרבה מאוד מהאנשים משתפים פה את כל סוגי הכתיבה למיניהם, וזו לגמרי זכותם.
לא זכור לי שראיתי בתקנון הקהילה חוק שאוסר על ניק כלשהו לשתף הרהורים מרחשי ליבו.

עוד נקודה שחשובה להבהרה- לא אמרתי שצריך לסנן ביקורת כי הנכתב היה יותר רגשי ופחות מקצועי או עלילתי, רק ציינתי שלא נראה לי שאני הייתי עושה את זה, וסליחה אם היו טעיות בניסוח...

וממש לא אמרתי שכל מישהו שכותב את ליבו, הכתיבה שלו משובחת, וחסרה כל ביקורת.
ב"ה

מצטערת לחלוק עלייך, הקהילה אכן נועדה עבור התקדמות מקצועית,
ולכן גם שונתה בעבר התגית של 'שיתוף' לתגית 'שיתוף - לביקורת', וזה בכוונה תחילה בדיוק בשל כל הטענות שהעלית בהודעה.
לא, הקהילה היא לא בשביל שיתוף מהרהורי ליבו של אף אחד.
השיתוף, והתגובות - הם כדי לשפר את צורת הכתיבה.
וגם על התוכן - הציפיה של מנהלי הקהילה הוא שיהיה עליו דיון מקצועי, אם זה פיתוח קוי עלילה, אפיון דמויות, משלב לשוני, סתירות פנימיות ועוד.
אולי אחד המנהלים יוכל לבוא ולהסביר זאת..

אוראל סולטן

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
קטע מצחיק עם שורת סיום מצוינת. אהבתי במיוחד את: - - -
וואו. כתיבה ומסר נדירים (/מיוחדים). התחברתי במיוחד ל: - - -
בעיניי, המשפטים האלו- נותנים הרגשה לא כל כך אמינה/ לא תואמים את המשלב של שאר הקטע/ מנמיכים את תחושת ה.../ משהו אחר...: - - -
חובת משפטים מותאמים אישית בסגנון זה.

פשוט נמאס לי כבר לבזבז זמן כל פעם על אותו דבר, ומצד שני, אני לא רוצה לתת ביקורת בלי איזו שהיא מחמאה קטנה לפני...

נ.ב: לפעמים הכותב רוצה את הביקורת גם בדברים שנוגעים אליו אישית, וכשרואה את הביקורתיות הזועפת של הניקים, הוא נפגע מזה, צריך פשוט לדעת ללכת "בין הטיפות" במקרים כאלה ולא להגיד הכל באופן בוטה מדי.

אם כבר, עדיף לא לכתוב ביקורת שלילית, אפילו בחשש ספק פגיעה, וכמו שאמר @מ"ם (דרך אגב, מישהו יודע מה איתו?):
לסיום, כחחחמ. אולי ראוי לא לדבר על זה בכלל. אבל ההכרח לא יגונה.

אין עושר כנפשם העשירה של סופרים. כמי שיודעים לתאר מאות דמויות שונות על נבכי נפשן, אפשר רק לנסות לשער עד כמה מורכבת ועמוקה הנפש היוצרת עצמה...

וכששתי נפשות כאלו (או יותר) מתנגשות, נוצרת תאונת רכבות אטומית.

אז אנא, ברחמים.

כשאתם כותבים, הימנעו מחשש וצל פגיעה בכותב אחר. עד לקצה האחרון. "אם יש ספק – אז אין ספק". היו מקצועיים.

ומן הצד השני – אם נראה לכם שמישהו פגע בכם בהודעה, בחנו זאת שוב. דונו לכף זכות. מן הסתם הוא לא התכוון, ואם כן התכוון – מה זה אומר על איכות החומרים שלכם שגרמה לו זאת...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צז

א יי מָלָךְ תָּגֵל הָאָרֶץ יִשְׂמְחוּ אִיִּים רַבִּים:ב עָנָן וַעֲרָפֶל סְבִיבָיו צֶדֶק וּמִשְׁפָּט מְכוֹן כִּסְאוֹ:ג אֵשׁ לְפָנָיו תֵּלֵךְ וּתְלַהֵט סָבִיב צָרָיו:ד הֵאִירוּ בְרָקָיו תֵּבֵל רָאֲתָה וַתָּחֵל הָאָרֶץ:ה הָרִים כַּדּוֹנַג נָמַסּוּ מִלִּפְנֵי יי מִלִּפְנֵי אֲדוֹן כָּל הָאָרֶץ:ו הִגִּידוּ הַשָּׁמַיִם צִדְקוֹ וְרָאוּ כָל הָעַמִּים כְּבוֹדוֹ:ז יֵבֹשׁוּ כָּל עֹבְדֵי פֶסֶל הַמִּתְהַלְלִים בָּאֱלִילִים הִשְׁתַּחֲווּ לוֹ כָּל אֱלֹהִים:ח שָׁמְעָה וַתִּשְׂמַח צִיּוֹן וַתָּגֵלְנָה בְּנוֹת יְהוּדָה לְמַעַן מִשְׁפָּטֶיךָ יי:ט כִּי אַתָּה יי עֶלְיוֹן עַל כָּל הָאָרֶץ מְאֹד נַעֲלֵיתָ עַל כָּל אֱלֹהִים:י אֹהֲבֵי יי שִׂנְאוּ רָע שֹׁמֵר נַפְשׁוֹת חֲסִידָיו מִיַּד רְשָׁעִים יַצִּילֵם:יא אוֹר זָרֻעַ לַצַּדִּיק וּלְיִשְׁרֵי לֵב שִׂמְחָה:יב שִׂמְחוּ צַדִּיקִים בַּיהוָה וְהוֹדוּ לְזֵכֶר קָדְשׁוֹ:
נקרא  1  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה