דרוש מידע טיפ למלצרים - כמה ולמה

אורי מלאכי

משתמש פעיל
זאת לא המוסכמה החברתית היחדה שאם תחשוב עליה לעמוק יותר משני שניות תמצא פגמים בה
התשובה שזה נהיה מקובל ושגם אם חוקית והילכתית אתה לא חייב לא כדי לך לריב איתם(אולי הנוסח של מי שכתב שזה פורטקשן צדק) בכל מקרה גם סיכון הילכתי לא הייתי עושה בלי להתייעץ
וכיום נראה לי שרוב הרבנים יסכימו שמה שמקובל אז זה כמו שסיכמתם מראש על כך(אלא אם פירטתם אחרת) כך שלהתחמק מזה זה באמת גזל

מ הלוי

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
מיותר למי?
שאלתי שלש שאלות באשכול הזה: אם נהוג, כמה ולמה
רוב התשובות בעיקר על השתים הראשונות
אבל אותי מעניינת גם השאלה השלישית, למרות שברור שאם זה מה שמקובל זה מה שצריך לעשות (ובפרט לפי החידוש ההלכתי שהביאו כאן מהרב זילברשטיין שיש בזה חשש גזל, ומעניין אם זו הדעה הרווחת אצל הפוסקים), בכל זאת עצם המצב נראה לי מופקע ומוזר
אתה מנסה להתחקות אחר מקור המנהג הזה ???
ייתכן שיסודותיו בהררי אמריקה או בפסקי הגאונים באירופה....:giggle::giggle::giggle:.
וזה שזה הפך לחובה בסיסית היום לכל מלצר זה ברור ממש, ובכל אירוע הקייטרינג מעדכן על זה בצורה מסודרת, ואולי במסעדות זה שונה, אנל'א יודע.

יוסי ב.ק

משתמש סופר מקצוען
אמר לנו פעם מלצר במסעדה-שהם לא מקבלים משכורת בכלל-רק הטיפים שהם מקבלים לכן כל אחד נותן טיפה של 10 אחוז מהמחיר שהוא שילם לארוחה (אני לא יודעת אם זה היה סחיטה-בכל אופן רחמנו עליו ונתנו סכום מכובד)
מעניין באמת?!
למיטב ידיעתי זה לא חוקי וחובה לשלם לפי החוק, כמדומני שגם יש חקיקה חדשה יחסית שלא ניתן לנכות את הטיפ מהמשכורת.
מה שכן בהחלט יתכן שהמלצרים בונים גם על הטיפ כחלק מההכנסה, ולזה הכוונה:
בעלת תשובה סיפרה לי שהיא עבדה כמה שנים במלצרות והטיפים היוו את ההכנסה העיקרית שלה כיוון שמהמלצרות אין אפשרות להתפרנס ובדרך כלל המלצרים הם סטודנטים שכך מצליחים לשלם את שכר הלימוד
היא אמרה לי שאחרי שחזרה בתשובה היא המשיכה למלצר ואין לה מושג למה בציבור החרדי זה כל כך לא מקובל לתת טיפ שמבחינתה זה מובן מאליו וכשהיא ראתה באיזה סכומים מבישים היא מסיימת משמרת, היא נאלצה לחפש עבודה אחרת.

הני כגנס

משתמש מקצוען
המלצרים מקבלים ממש קצת כסף 30-35 לשעה ורוב הקופון לוקח הבוס אז מאוד יפה לתת להם, הם כד"כ באים ועובדים עם כל הלב.
יש ויש
תמצאו מלצרים שמבלים עם הנייד בחוץ.... ממהרים לחלק את המנות ולהוריד מן השולחן ועוד ועוד....
כבר פגשתי מלצרית שבקשו ממנה להוסיף שתיה לשולחן שלחה את הסועדים לבר לקחת שתיה
למה קופאי בסופר לא צריך לקבל טיפ? - משתכר לא יותר מ 35 ש"ח שעה
במה שונה מכל נושא שכר מינימום
מה שונה וכוללת עבודת מלצר שמגיע לו מעבר?
אלא כמו שאמרו, שמסתמכים על הטיפ (באולמות כמובן, לא מכירים על מה מבוססת המשכורת במסעדות)

מקליד...

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
ובמסעדה-
למה אם אני מחכה 40 דק' לכוס קפה הפוך שהגיע קר אני צריכה לשלם טיפ.
חשבתי שטיפ זה אם נהניתי מהשירות.
ואם אין שרות, לכאורה לא אמור להיות טיפ.

בסוף אני תמיד נותנת 10%. אבל אני שונאת את זה.
אני פעם אחרונה באמת לא השארתי.
ואני טיפוס שתמיד נותן!!!
אבל בפעם האחרונה התחננתי לשירות, ויתרתי על דברים העיקר לעוף כבר מהמסעדה, וכשאמרו לי שהמחיר לא כלול שירות עניתי להם "לא היה פה שירות, תודה ויום טוב"

יחיא צהרי

משתמש רשום
אני פעם אחרונה באמת לא השארתי.
ואני טיפוס שתמיד נותן!!!
אבל בפעם האחרונה התחננתי לשירות, ויתרתי על דברים העיקר לעוף כבר מהמסעדה, וכשאמרו לי שהמחיר לא כלול שירות עניתי להם "לא היה פה שירות, תודה ויום טוב"
צודק בכל מילה, נשמה טובה.
אבל צריך מאוד לשמור, לא להגיד מילה לרב המלצרים, או לחילופין לבעל המסעדה, או אחראי משמרת, כי זה עלול לעלות לעובד, למלצר וכדו' במקום עבודתו.
צריך לשמור לא לצער שום יהודי.
תמצאו מלצרים שמבלים עם הנייד בחוץ.... ממהרים לחלק את המנות ולהוריד מן השולחן ועוד ועוד....
חד משמעי!
המלצרים מקבלים ממש קצת כסף 30-35 לשעה ורוב הקופון לוקח הבוס אז מאוד יפה לתת להם, הם כד"כ באים ועובדים עם כל הלב.
על פי רוב זה רק אם אתה לוקח היימיש, חרדים, או מלצרים מוכרים.

מולטיגרפיה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
מיותר למי?
שאלתי שלש שאלות באשכול הזה: אם נהוג, כמה ולמה
רוב התשובות בעיקר על השתים הראשונות
אבל אותי מעניינת גם השאלה השלישית, למרות שברור שאם זה מה שמקובל זה מה שצריך לעשות (ובפרט לפי החידוש ההלכתי שהביאו כאן מהרב זילברשטיין שיש בזה חשש גזל, ומעניין אם זו הדעה הרווחת אצל הפוסקים), בכל זאת עצם המצב נראה לי מופקע ומוזר
גם לי זכור שיש לזה מקור הלכתי

משה10 משה10

משתמש פעיל
למעשה הטיפ נהפך למשהו רשמי (כחלק מהמשכורת)
לא יודע אם יש שינוי בשירות של המלצרים הרי את הטיפ הם יקבלו בכל מקרה
אז מה העניין להביא טיפ ?

עובדת מהבית

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
אז מה העניין להביא טיפ ?
במסעדה היהודית מחשבים לך אוטומטית בתשלום 10% על טיפ

מבשר טוב

משתמש צעיר
יש ויש
למה קופאי בסופר לא צריך לקבל טיפ? - משתכר לא יותר מ 35 ש"ח שעה
במה שונה מכל נושא שכר מינימום
מה שונה וכוללת עבודת מלצר שמגיע לו מעבר?
לדעתי זה סתם פרוטקשן כל הענין של הטיפים לא צריך לתת טיפ לאף אחד.
אבל מי שבא לו לתת שיתן ומי שלא לא.

קלמן לייב

משתמש צעיר
בתור מלצר אני מכיר כאלו דברים ויכול להיות שהיא צודקת כי בקשו ממנה שתיה בדקה לא פנויה כגון תוך כדי חלוקת או פינוי אוכל וכו' או שלא הגיע הוראה מהקייטרינג להשים על השולחנות של הסועדים את סוגי השתיה שמונח כעת על הבר שבעצם השתיה שעל הבר זה על חשבון השתיה של הריקודים
למה קופאי בסופר לא צריך לקבל טיפ?
א) אין את הפיזיות שיש למלצר ב) מלצרות זה יותר התנדבות לחסד עם הלב ולא עוד מקום עבודה
רציתי לשאול:
1) האם נהוג לתת טיפ למלצרים
2) כמה נהוג לתת?
3) למה נהוג לתת?
אם נהנית מהשירות של המלצרים ויש לך כסף מומלץ להעריך אותם בכסף שיתן להם מרץ לפעם הבאה שישרתו אותך בשמחות
פעם היו נותנים בין 10 ש''ח ל50 ש''ח היום מקובל לתת {נותנים} בין 50 ל200 ש''ח
וכמובן לקבל שירות טוב לוקחים היימישע טיילערס בית שמש:LOL::D

אז מה העניין להביא טיפ ?
לא בכל מקום זה משוקלל,
בד"כ באירועים של הציבור שלנו, שרק מנסה לחסוך זה לא כלול.
אז כדאי קצת להתחשב, בד"כ מדובר בבחורים שקצת נפלו מהמסגרת ומילה טובה מבעלי השמחה+טיפ טוב,
יעזור להם להמשיך ולעלות חזרה.

לארג'

משתמש מקצוען
ובמסעדה-
חשבתי שטיפ זה אם נהניתי מהשירות.
ואם אין שרות, לכאורה לא אמור להיות טיפ.

בסוף אני תמיד נותנת 10%. אבל אני שונאת את זה.
סורי אבל זה פראיירות אמיתית

שם נפלא

משתמש פעיל
אבל צריך מאוד לשמור, לא להגיד מילה לרב המלצרים, או לחילופין לבעל המסעדה, או אחראי משמרת, כי זה עלול לעלות לעובד, למלצר וכדו' במקום עבודתו.
צריך לשמור לא לצער שום יהודי.
מצד שני, לפעמים צריך להודיע לו שהעובד שלו לא מתנהג כמו שצריך
כי זה גם פוגע בו במעסיק (יש לקוחות שלא יבואו אליו שוב בגלל המלצר ההוא, והוא ניזוק מזה)
וזה גם פוגע בלקוח עצמו
גם הם יהודים שאסור לצער אותם
אז גם את זה צריך לקחת בחשבון
(נראה לי שבגלל תלונה אחת לא מפטרים, מקסימום גוערים בו, ואם יש הצטברות של תלונות אז כנראה העובד באמת לא מתאים לעבודה הזאת, מה לעשות)
וכמובן שזה דיני ממונות, ובכל מקרה צריך לשאול רב

שושו 123

משתמש צעיר
אצלינו הרב מלצרים ביקש את הטיפ .
בעלי החתן אמר תביא לי את כל המלצרים ואני יביא להם את הכסף והוא לא הסכים.
בעלי שאל את המלצרים אם הם מקבלים טיפ בסוף האירוע והם טענו "בחייים לא"
הרב מלצרים לוקח לעצמו את הטיפ והיה מדובר ב2500 שח
וחתמנו בחוזה ולא היה לנו ברירה.....

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צז

א יי מָלָךְ תָּגֵל הָאָרֶץ יִשְׂמְחוּ אִיִּים רַבִּים:ב עָנָן וַעֲרָפֶל סְבִיבָיו צֶדֶק וּמִשְׁפָּט מְכוֹן כִּסְאוֹ:ג אֵשׁ לְפָנָיו תֵּלֵךְ וּתְלַהֵט סָבִיב צָרָיו:ד הֵאִירוּ בְרָקָיו תֵּבֵל רָאֲתָה וַתָּחֵל הָאָרֶץ:ה הָרִים כַּדּוֹנַג נָמַסּוּ מִלִּפְנֵי יי מִלִּפְנֵי אֲדוֹן כָּל הָאָרֶץ:ו הִגִּידוּ הַשָּׁמַיִם צִדְקוֹ וְרָאוּ כָל הָעַמִּים כְּבוֹדוֹ:ז יֵבֹשׁוּ כָּל עֹבְדֵי פֶסֶל הַמִּתְהַלְלִים בָּאֱלִילִים הִשְׁתַּחֲווּ לוֹ כָּל אֱלֹהִים:ח שָׁמְעָה וַתִּשְׂמַח צִיּוֹן וַתָּגֵלְנָה בְּנוֹת יְהוּדָה לְמַעַן מִשְׁפָּטֶיךָ יי:ט כִּי אַתָּה יי עֶלְיוֹן עַל כָּל הָאָרֶץ מְאֹד נַעֲלֵיתָ עַל כָּל אֱלֹהִים:י אֹהֲבֵי יי שִׂנְאוּ רָע שֹׁמֵר נַפְשׁוֹת חֲסִידָיו מִיַּד רְשָׁעִים יַצִּילֵם:יא אוֹר זָרֻעַ לַצַּדִּיק וּלְיִשְׁרֵי לֵב שִׂמְחָה:יב שִׂמְחוּ צַדִּיקִים בַּיהוָה וְהוֹדוּ לְזֵכֶר קָדְשׁוֹ:
נקרא  2  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה