התייעצות טאבו משותף???

שאטה

משתמש צעיר
שלום וברכה,
בודאי רובכם שמעתם על טאבו משותף,
בגלל מחירי הדירות יש הרבה זוגות צעירים שקונים דירה גדולה יחד עם הרבה שותפים כדי להוזיל את המחיר,
יש בכך עוד מעלות למשל אדם שרוצה דירה שניה בלי ......וד"ל.....
אשמח שתשתפו אותנו מניסיונכם האישי על מעלות/חסרונות מומלץ/לא מוממלץ

תודה רבה.

שאטה

משתמש צעיר
יצא מטושטש הסוף!
אבל למה קשה תמיד אפשר לעשות מיחזור משכנתא ולהוסיף משהו אחר,
לכאורה את כל הדברים האלה צריכים לעגן בחוזה עם השותפים מראש,

שאטה

משתמש צעיר
אני אומר שכמו שאני קונה טאבו משותף יש עוד הרבה שקונים, אז למה שיהיה קשה למכור?
אני חושב שהכל תלוי בהסכם שעושים באתחלה עם השותפים האחרים לגבי המדיניות של הכנסת שותף אחר,
אגב מה הסיבה שלקרוב שלך היה קשה למכור, ואם יורשה לשאול באיזה עיר זה היה,

סווצ'אר.

משתמש מקצוען
אני אומר שכמו שאני קונה טאבו משותף יש עוד הרבה שקונים, אז למה שיהיה קשה למכור?
אני חושב שהכל תלוי בהסכם שעושים באתחלה עם השותפים האחרים לגבי המדיניות של הכנסת שותף אחר,
אגב מה הסיבה שלקרוב שלך היה קשה למכור, ואם יורשה לשאול באיזה עיר זה היה,
אין לי מושג.... אבל זה מרתיע אנשים, לקח לו 7/8 חודשים למכור....
זה היה במודיעין עלית.
אבל זה רק היבט אחד אולי יש עוד היבטים...

תאורת חרום

משתמש סופר מקצוען
בין טאבו משותף לבניית יחידות
אז הרבה מעדיפים טאבו משותף, ששם מדיעים בדרך כלל אנשים מהוגנים, אנשים בני תורה, אנשים שבאים בשביל להשאר

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
טאבו משותף - בעיה או פתרון?

אחרי שהתחלנו להתרגל לעובדה שאין יותר זוגות צעירים הרוכשים בבני ברק דירת קבע, ולאחר שחיידרים החלו להיסגר מחוסר עניין לציבור, פתאום, בתוך מספר שנים, הייתה לעיר עדנה והמצב התהפך לחלוטין. אנו פוגשים יותר ויותר אברכים צעירים בשטיבלאך, ולא רק כשוכרים של יחידות תת קרקעיות, אלא כבעלי דירות. זה לא קרה כי פתאום אנשים התעשרו או שמחירי הדירות בבני ברק ירדו. אדרבה, יותר קשה היום לרכוש דירה מאשר לפני חמש שנים. אז מה קרה כאן?

קוראים לזה טאבו משותף, ומדובר בעצם ברעיון חרדי ייחודי, שאין לו כמעט אח ורע בעולם המערבי. העיקרון הוא פשוט, היישום שלו קצת פחות: שתי משפחות יחדיו רוכשות דירה ענקית, לרוב מדובר יהיה בדופלקס קומותיים, חוצים אותו ויוצרים שתי דירות קטנות. כל זוג גר ב"דירה" שלו בשלוה. כך כולם מרוויחים: משלמים בערך אותו סכום שהיו משלמים על דירה בפריפריה, וגרים בבני ברק.

עד כאן נשמע נפלא, וזה אכן כך. אלפים עשו זאת בכל הערים החרדיות. הבעיות כרגיל מתחילות, כשיש בעיות. ראשית, בניגוד למודיעין עילית, עמנואל, ביתר וכו' אשר חוקי התכנון והבניה בהן כפופים לחוק הירדני - הרי שבבני ברק מדובר בעבירת בניה, מעשה מנוגד לחוק מפורש, ואין כמעט אפשרות להכשיר את זה. נכון שלא אוכפים את זה כרגע בבני ברק, אבל לך תדע מי יהיה ראש העיר הבא. הזקנים שבינינו זוכרים, ולא לטובה, את ימי הוועדה הקרואה בראשות אישים חילוניים. איש לא ערב שזה לא יחזור על עצמו. מאות אברכים שהשקיעו בפתח תקוה למשל, בדירות מחולקות אשר עשרות שנים העירייה התעלמה מכך, יספרו לכם בעצב, כיצד הפסידו את כספם כאשר נבחר ראש עיר חדש אשר פשוט הורס אחת אחרי השנייה. אלמלא עליית המחירים בעיר, אשר איזנה את הנפילה, היו מאות משפחות מאנ"ש פושטות רגל רח"ל. כדאי לדעת: אחת הסיבות לכך שרק בציבור החרדי יש את זה, היא האמון ההדדי, והיעדר הלשנות ב"ה. אבל אם חלילה תיקלעו לשכן נודניק שלא רק ילשין לעירייה, אלא יתקשר כל בוקר לשאול מה שלום המסירה שלו, העירייה תהיה בבעיה, וכמובן גם אתם.

אבל זו רק בעיה אחת. ישנן עוד בעיות רבות: חלוקת התשלומים מידי חודש, שעבודים הדדיים, קושי למכור הלאה, מיתון עליית הערך, מיסים העלולים לצוץ, קושי מסויים בקבלת משכנתא, ועוד הרבה בעיות. מעניין לציין כי דווקא הבעיה הגדולה ביותר שנשמעת מפי אנשים רבים, חשש שהשותף לא ישלם את המשכנתא, ניתנת לפתרון בהסכם מסודר מראש, משרדנו ערך עשרות כאלו. לעומת כל הבעיות אפשר לומר בביטחה, כי כל הבעיות (למעט אי החוקיות) מתגמדות ונעלמות כלא היו, כשנזכרים כי האלטרנטיבה, היא או לגור בטבריה הרחוקה (אותו מחיר בערך), או להשיג עוד מאה אלף דולר (החיסכון בד"כ). בהנחה שלרוב הקוראים אין את הכסף, ואין חשק לנסוע שעתיים כל צד, ואין לשלם כל חודש עוד 1700 למשכנתא, פתאום החצי שעה אחת לחודשיים לסיכום הכספים, נשמע כבר פחות גרוע. אז למה לא כולם עושים זאת?

ראשית, רבים אכן כן עושים זאת. רבים מספור אפילו. שנית, לחלק מהאנשים הקדוש ברוך הוא סידר דברים יותר טובים, מחיר למשתכן למשל. ושלישית והעיקר, רוב בני האדם חוששים מדברים חדשים שהם לא מכירים. יש גם את האספקט הפסיכולוגי, שהדירה לא רשומה רק על שמך. ויש עוד סיבות צדדיות, שאינן מצדיקות את החשש. מדוע בכל זאת יש שם רע לטאבו משותף?

התשובה נעוצה בהבדל שבין סוגי הטאבו משותף. הדרך הטובה והמומלצת, עליה דיברנו עד כה, היא רכישה משותפת מלכתחילה של הנכס, עם אחוזי בעלות רשומים לכל זוג, ומשכנתא משותפת. כל האפשרויות האחרות, רכישה מבעלים ללא משכנתא, רישום הערת אזהרה או משכון, וכן פתרונות דחק אחרים, פחות מומלצים, וכל האנשים שרכשו טאבו משותף ומדווחים על צרות, בד"כ נמנים על האפשרות הזאת. במקרים כאלו, גם עם מחליטים להיכנס אליהם בחוסר ברירה, יש לקחת עו"ד שמומחה במיוחד לתחום מסובך ורגיש זה. משרדנו עוסק בכך שנים רבות, ברוך השם עד כה, באפס תקלות.

לסיום, נחזור לשאלת הכותרת: טאבו משותף - בעיה או פתרון?

התשובה כנראה, בדיוק כמו הטאבו משותף עצמו, מורכבת: פתרון בעייתי.

שאטה

משתמש צעיר
עלולים להגיע לסכסוכים בקשר לתשלום החשבונות של מים וארנונה, חשמל וכו'
אם אחד רוצה למכור, השני עלול להתנגד לקונה מסוים.
על חשבונות חשמל וכו' יש מונים נפרדים בכמה שקלים,
ובאופן כללי יש בי"ד/רבנים/ עורכי דין שהמומחיות שלהם זה לנסח חוזה שמקיף את כל הנושאים של מכירה למי ובאיזה תנאים וכל הנושא של זכויות עתידיות וכו'

I program

משתמש רשום
עלולים להגיע לסכסוכים בקשר לתשלום החשבונות של מים וארנונה, חשמל וכו'
על חשבונות חשמל וכו' יש מונים נפרדים בכמה שקלים,

שאטה

משתמש צעיר
הוא אשר דיברתי,
ועל חריגות של כמה שקלים לפה וכמה לשם מחליטים על מחילה מוסכמת,
עדיין הכמה שקלים האלה לא יגיעו לפער עד דירה רגילה,

שאטה

משתמש צעיר
שלום וברכה,
בעקבות פניות שקיבלתי במייל האישי שאני יסכם את עניין הטאבו משותף הביא לטובתכם סיכום,
(וסליחה שלא עניתי באישי אני לא מייעץ בנדל"ן ממיילים אנונימים)
חסרונות הטאבו המשותף:
1) אתה נכנס לשותפות מלאה אם מישהו (מתחתן אתו) האם אתה יודע מי הם השותפים שלך? תברר עליו בדיוק כמו בשידוכים!
2)מה קורה באופציה בניה/ השבחה למי שייך, למי אתה/הוא יכול למכור את הדירה בעתיד, כיצד מתחלקים בארנונה תשלומים וכו'? תשקיעו עוד 1000 ש"ח בקניה ותעשו הסכם מפורט עד הפרטים הקטנים, כן זה לוקח לפעמים 10! שעות אבל זה חוסך המון כאב ראש בעתיד,
לגבי תשלומים חשבון חשמל/מים/גז אפשר להתקין מונה נפרד, ארנונה לפי החלק יחסי,
3)בדר"כ בטאבו משותף צריך הון עצמי יותר גבוה
4)דירה שרשומה ע"ש השותף שלא ילקח ע"י הבנק עקב חובות, העצה לזה דבר ראשון לברר על השותף, דבר שני לעשות הערת הזהרה לטובתכם לפחות זה מבטח אותכם על שאר החובות שיקח השותף חוץ מהמשכנתא, והערת משכון,
5) אם הדירה רשומה על שמכם אתם מפסידים את הסיוע בשכר דירה ואת מחיר למשתכן, ואם הדירה רשומה על שמכם פחות משליש נשאר לכם מחיר למשתכן, וסיוע בשכר דירה תקבלו באופן יחסי

מעלות הטאבו משותף:
1) מחיר יותר זול ביחס למחיר שוק,
2)במקרה שאתם רוצים דירה משלכם אבל לא רוצים להפסיד את זכויותיכם במחיר למשתכן ובסיוע בשכר דירה הפתרון הוא טאבו משותף לא על שמכם,
3)יש לכם כבר דירה אחת ורוצים עוד אחת ללא מיסים כהנ"ל,

ושוב על כל שאלה בתחום הנדל"ן אפשר לשאול או בפרוג או במייל 'לא ממייל אנונימי',
וגם מי שרוצה שיעורים פרטיים במבוא לתיווך או הכנה למבחן המתווכים בדרך הקלה ביותר ו/או מבוא לעולם הנדל"ן אפשר בדרכים הנ"ל
בהצלחה רבה.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
שלום וברכה,
בעקבות פניות שקיבלתי במייל האישי שאני יסכם את עניין הטאבו משותף הביא לטובתכם סיכום,
(וסליחה שלא עניתי באישי אני לא מייעץ בנדל"ן ממיילים אנונימים)
חסרונות הטאבו המשותף:
1) אתה נכנס לשותפות מלאה אם מישהו (מתחתן אתו) האם אתה יודע מי הם השותפים שלך? תברר עליו בדיוק כמו בשידוכים!
2)מה קורה באופציה בניה/ השבחה למי שייך, למי אתה/הוא יכול למכור את הדירה בעתיד, כיצד מתחלקים בארנונה תשלומים וכו'? תשקיעו עוד 1000 ש"ח בקניה ותעשו הסכם מפורט עד הפרטים הקטנים, כן זה לוקח לפעמים 10! שעות אבל זה חוסך המון כאב ראש בעתיד,
לגבי תשלומים חשבון חשמל/מים/גז אפשר להתקין מונה נפרד, ארנונה לפי החלק יחסי,
3)בדר"כ בטאבו משותף צריך הון עצמי יותר גבוה
4)דירה שרשומה ע"ש השותף שלא ילקח ע"י הבנק עקב חובות, העצה לזה דבר ראשון לברר על השותף, דבר שני לעשות הערת הזהרה לטובתכם לפחות זה מבטח אותכם על שאר החובות שיקח השותף חוץ מהמשכנתא, והערת משכון,
5) אם הדירה רשומה על שמכם אתם מפסידים את הסיוע בשכר דירה ואת מחיר למשתכן, ואם הדירה רשומה על שמכם פחות משליש נשאר לכם מחיר למשתכן, וסיוע בשכר דירה תקבלו באופן יחסי

מעלות הטאבו משותף:
1) מחיר יותר זול ביחס למחיר שוק,
2)במקרה שאתם רוצים דירה משלכם אבל לא רוצים להפסיד את זכויותיכם במחיר למשתכן ובסיוע בשכר דירה הפתרון הוא טאבו משותף לא על שמכם,
3)יש לכם כבר דירה אחת ורוצים עוד אחת ללא מיסים כהנ"ל,

ושוב על כל שאלה בתחום הנדל"ן אפשר לשאול או בפרוג או במייל 'לא ממייל אנונימי',
וגם מי שרוצה שיעורים פרטיים במבוא לתיווך או הכנה למבחן המתווכים בדרך הקלה ביותר ו/או מבוא לעולם הנדל"ן אפשר בדרכים הנ"ל
בהצלחה רבה.
והכי חשוב שכחת:

ברכישה של טאבו משותף צריך לקחת עו"ד שמומחה ספציפית לתת-תחום זה!

יש לי רעיון של עו"ד שעשה המון המון חוזים כאלו וכולם בהצלחה, אבל אני לא אמליץ עליו כאן כי המנהל כאן לא אוהב שעושים פרסום מוסווה חינם....

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  19  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה