שיתוף - לביקורת חתונה בלי כלה

איש המילה הכתובה

כתיבה שהיא גדולה מסך מילותיה
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
זו הייתה הצעת השידוך הכי מדוברת בעיירה; הבן של געצל, צלי, יועד על ידי אביו הבריון לבתו של מוישלה.

לא היה שום דבר מתאים בשידוך הזה. בעולם מתוקן שבו הבחירה החופשית היא הקובעת, ההצעה הייתה מגולגלת מכל המדרגות. אבל מי יכול להדוף את רצונותיו השרירותיות של געצל. הוא האיש בעל המילה האחרונה בעיירה. על פיו תפורנס משפחתו של מוישלה, ועל פיו תרעב ללחם. ברצותו תתפקד כמשפחה מאוחדת, וברצותו תתפרק לרסיסים.

כך מצא את עצמו מוישלה דן עם געצל בעל כורחו על השידוך המפוקפק. מוישלה שהבין שהפור נפל, ניסה להוציא את המיטב ולמזער נזקים בתוך הסכם ההתקשרות העתידי, באמצעות ניסוח סעיפים שיקלו את הסבל על בתו בחיי הנישואין שייכפו עליה. אך געציל גילה אפס גמישות: "הבן שלי צלי, יפה התואר והבלורית, הוא בחור ערכי ומושלם, ועל מי שתיכנס לחייו לוותר לחלוטין על הזהות שלה ולהתיך את עצמה לעולם הערכים שלו"

במצב שנוצר לא נותר למוישלה אלא לנסות ולהרוויח זמן. הוא הפעיל כל טריק ושטיק אפשרי, כדי לדחות את הקץ בעוד כמה חודשים, ובעוד שנה; ובעוד חצי שנה. עד שסבלנותו של געצל פקעה. "בעוד חודשיים תתקיים החתונה, והזוגיות תתנהל על פי הצרכים והרצונות של בני, ולא, אמוטט את משפתכם, וארעיב אותכם עד כלות"

אבל גדול נפל על מוישלה ובתו, אך בצוק העיתים הוא לא ראה אופציה אחרת מלבד הקרבת בתו על מזבח החתונה העגומה.

הזמנות אישיות נשלחו לכל האורחים, ובראשן לכלה שהוזמנה/הוזהרה להופיע לחתונתה. היום הגדול הגיע. געצל הסתובב באולם שיכור מכוח ומאושר: "תמיד ידעתי ששום דבר לא יזוז בעיירה הזו בלי כוח" אמר לאוהדיו המרוגשים. השעון תקתק במהירות האופיינית לו, השמש שקעה בהדר, הנאספים כבר כיסחו את כל תכולת הברים העשירים, והכלה טרם הופיעה.

במקום שמלת כלה לבנה, היא עטתה כלי מלחמה. היא לא מתכוונת למכור את ערכיה ואת זהותה גם תחת איומים קיומיים אכזריים. היא נזכרה בסיפורים של סבא וסבתא על החתונות ההרסניות שניסו לכפות עליהם, ועל הוריהם, ועל הורי הוריהם, ועל הגבורה שבה עמדו מנגד מול הכוחות הגדולים ביותר. כי יש דברים שעליהם לא מתפשרים בכל מחיר.

טוב, לא באמת צריך להגיד לכם ש'געצל' הוא 'בג"ץ', 'צלי' הוא 'צה"ל', 'מוישלה' הוא ה'ממשלה', וה'כלה' היא לומדי התורה החרדים לדבר השם, נכון?

נערך לאחרונה ב:

איש המילה הכתובה

מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
יפה מאד.
הערה: לומדי התורה אינם יכולים להיות בתפקיד ה:"בת" של הממשלה. הפוך.

כתיבה טובה, מכניסה ממש לאווירה.
קודם כל תודה רבה על המשוב.

מעניין אותי למה לדעתך לומדי התורה לא יכולים להיות בתקפיד ה'בת' של הממשלה.

אולי לא הובנתי מספיק טוב. אחדד את כוונתי בהקשר שציינת: המפלגות החרדיות הן 'בנות' בממשלה שהיא ה'הורה' של כל המפלגות המרכיבות אותה.
ה'הורה - הממשלה' מנסה למצוא מתווים מרוככים מול 'המחותן - בג"ץ' כדי לשרוד חוקתית, תוך שמירה מקסימלית (מתוך אינטרס כמובן) על ה'בת שלה - המפלגות החרדיות'.

Ayala10

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
וואוו!!
כתוב כ"כ יפה!!
אפשר לקרא לזה משל, כן? ;)

בקשר למה שכתבה @שיבת ציון לדעתי היא מתכוונת שלקרא ללומדי התורה "בת" של הממשלה זה סוג ביזיון, או משהו כזה...
כי בעצם לומדי התורה מחזיקים את העולם, ולכאורה אינם צריכים להיות כפופים לממשלה...

איש המילה הכתובה

מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית

איש המילה הכתובה

מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מעניין אותי לשמוע את דעתכם. האם במקרה הזה היה נכון יותר להגיש את הנמשל בכפית, או כמו שהוא עכשיו 'נמשל בהרכבה עצמית'?

מתן מאור

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אני לא חושב שהיה מישהו שלא הצליח להבין את הנמשל כפי שהוא כתוב כעת.
במקרים כאלו, להאכיל את הקורא בכפית גורם לו להרגיש הכותב מתנשא עליו וחושב אותו לבעל אינטליגנציה נמוכה.

מירער

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

איש המילה הכתובה

מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
אני לא חושב שהיה מישהו שלא הצליח להבין את הנמשל כפי שהוא כתוב כעת.
במקרים כאלו, להאכיל את הקורא בכפית גורם לו להרגיש הכותב מתנשא עליו וחושב אותו לבעל אינטליגנציה נמוכה.
אני נוטה לחשוב כמוך. ההתלבטות שלי התעוררה לגבי אלה שמתעצלים לשחזר את הכתוב לאחור ולחבר לבד את כל הפאזל שמורכב בין היתר מפרטים קטנים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כז

א לְדָוִד יְהוָה אוֹרִי וְיִשְׁעִי מִמִּי אִירָא יְהוָה מָעוֹז חַיַּי מִמִּי אֶפְחָד:ב בִּקְרֹב עָלַי מְרֵעִים לֶאֱכֹל אֶת בְּשָׂרִי צָרַי וְאֹיְבַי לִי הֵמָּה כָשְׁלוּ וְנָפָלוּ:ג אִם תַּחֲנֶה עָלַי מַחֲנֶה לֹא יִירָא לִבִּי אִם תָּקוּם עָלַי מִלְחָמָה בְּזֹאת אֲנִי בוֹטֵחַ:ד אַחַת שָׁאַלְתִּי מֵאֵת יְהוָה אוֹתָהּ אֲבַקֵּשׁ שִׁבְתִּי בְּבֵית יְהוָה כָּל יְמֵי חַיַּי לַחֲזוֹת בְּנֹעַם יְהוָה וּלְבַקֵּר בְּהֵיכָלוֹ:ה כִּי יִצְפְּנֵנִי בְּסֻכֹּה בְּיוֹם רָעָה יַסְתִּרֵנִי בְּסֵתֶר אָהֳלוֹ בְּצוּר יְרוֹמְמֵנִי:ו וְעַתָּה יָרוּם רֹאשִׁי עַל אֹיְבַי סְבִיבוֹתַי וְאֶזְבְּחָה בְאָהֳלוֹ זִבְחֵי תְרוּעָה אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה לַיהוָה:ז שְׁמַע יְהוָה קוֹלִי אֶקְרָא וְחָנֵּנִי וַעֲנֵנִי:ח לְךָ אָמַר לִבִּי בַּקְּשׁוּ פָנָי אֶת פָּנֶיךָ יְהוָה אֲבַקֵּשׁ:ט אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי אַל תַּט בְּאַף עַבְדֶּךָ עֶזְרָתִי הָיִיתָ אַל תִּטְּשֵׁנִי וְאַל תַּעַזְבֵנִי אֱלֹהֵי יִשְׁעִי:י כִּי אָבִי וְאִמִּי עֲזָבוּנִי וַיהוָה יַאַסְפֵנִי:יא הוֹרֵנִי יְהוָה דַּרְכֶּךָ וּנְחֵנִי בְּאֹרַח מִישׁוֹר לְמַעַן שׁוֹרְרָי:יב אַל תִּתְּנֵנִי בְּנֶפֶשׁ צָרָי כִּי קָמוּ בִי עֵדֵי שֶׁקֶר וִיפֵחַ חָמָס:יג לוּלֵא הֶאֱמַנְתִּי לִרְאוֹת בְּטוּב יְהוָה בְּאֶרֶץ חַיִּים:יד קַוֵּה אֶל יְהוָה חֲזַק וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ וְקַוֵּה אֶל יְהוָה:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

מנדלה במטבח • אתגר 53

לוח מודעות

למעלה