עזרה חינוך לסדר בבית, איך עושים את זה?

מירי11111

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
לאחרונה ממש התחלנו לראות שיפור בנושא.

# הוראות פשוטות שהילד יבין מה רוצים ממנו (לא לסדר את החדר, אלא לשים את הנעליים במגירה)
# שלכל חפץ יהיה מקום מוגדר והילד ידע מה המקום של זה
# עיקבי. כל יום להגיד להם לסדר ולא רק לכבוד שבת כשנמצאים בלחץ ויש אורחים
# ראיתי שלקנות חפץ עיצובי לחדר מאוד מוסיף למוטיבציה שלהם (קניתי שטיח יפה וכשהחדר בלגן אז לא ממש רואים שהוא יפה...)
# מישהו שם משהו לא במקום, להסב את תשומת ליבו מיד.. לא לחכות למחר או לשבוע הבא. פיזרת? תרים! לא להשאיר נעליים בסלון.. וכדו'.

דפה

משתמש מקצוען
אודה מאד לרעיונות,
ניסינו ה--כ--ל (נראה לי בכל אופן)
והילדים לא מצליחים לשתף פעולה יותר מכמה ימים
איך מרגילים לשים דברים במקום, לא לזרוק וכו וכו',
זו בעיה רק אצלינו?
את מעוניינת באמת לנסות הכל??
אני אענה לך את התשובה- לא רק רעיון.
הלילה הזה לא ישנתי כלום ואני שפוכה מעייפות, בעלי קם לארגן את הילדים ליציאה והתככונתי להישאר לישון,
הבנות הלכו ואז נשאר לבן 7 וחצי שלי חצי שעה.
הוצאתי את עצמי בכח מהמיטה בלי להתפנק ופיקססנו את הבית בחצי שעה!!
תענוג, תענוג! נעלמה לי העייפות והיתה לנו יחד חצי שעה חווייתית- אנחנו מפטפטים וצוחקים בינתיים.
אז רעיונות שימי בצד, וקחי רק משהו אחד: ע-ק-ב-י-ו-ת
ואולי גם משהו נוסף: ביחד. כ"כ כיף ונעים לסדר יחד, לעומת פקודות או בקשות שמוציאות את המיץ והנשמה יחד.

הכל בסדר

משתמש מקצוען
את מעוניינת באמת לנסות הכל??
אני אענה לך את התשובה- לא רק רעיון.
הלילה הזה לא ישנתי כלום ואני שפוכה מעייפות, בעלי קם לארגן את הילדים ליציאה והתככונתי להישאר לישון,
הבנות הלכו ואז נשאר לבן 7 וחצי שלי חצי שעה.
הוצאתי את עצמי בכח מהמיטה בלי להתפנק ופיקססנו את הבית בחצי שעה!!
תענוג, תענוג! נעלמה לי העייפות והיתה לנו יחד חצי שעה חווייתית- אנחנו מפטפטים וצוחקים בינתיים.
אז רעיונות שימי בצד, וקחי רק משהו אחד: ע-ק-ב-י-ו-ת
ואולי גם משהו נוסף: ביחד. כ"כ כיף ונעים לסדר יחד, לעומת פקודות או בקשות שמוציאות את המיץ והנשמה יחד.
א. תודה רבה!
ב. כל אחד והנתונים שלו,
אני טיפוס שפעיל יותר בבוקר, אבל כמה מוקדם אפשר לקום? אני קמה ב-6 להתפלל ולהתארגן וב7.30 יוצאת מהבית.
אין לי את הבוקר לארגן בית וחבל לי על כך מאד
אבל בלי קשר אני רוצה להרגיל את הילדים לקצת יותר סדר מה שיקל בלי ספק על ארגון הבית

רפרפת

משתמש פעיל
לא מנסיון, אבל שמעתי שליעל זלץ יש ספר לילדים וגם קורסים בנושא.
אם מישהי התנסתה אישית, אשמח לשמוע האם יעיל.

עט הדר

משתמש מקצוען
צריך ליצור מצב שהילדים ירגישו שזה 'כדאי' להם
הם לא עושים טובה לאף אחד חוץ מלעצמם.
רעיון ששמעתי:
אמא אחת לקחה קופסא ענקית, וכל מה שלא הושב למקומו, הונח שם: משחקים, מחברות וכו'.
כעבור כמה ימים הילדים הרגישו שחסרים להם דברים, אלא שהכל נמצא בקופסא בערבוביה גדולה
עד שהמסר הובן אצל הילדים...

מרים גגגגג

משתמש פעיל
אם אהאמא מסודרת הילדים מסודרים
לכל דבר אפילו קטן צריך להיות מקום כמו הפיגמה, להרגיל אותם לסדר את החדר בבוקר לפני שיוצאים
אצלנו לא היה ארוחת בוקר לפני שהמיטות מסודרות ולקחנו את זה בטבעיות...
לא לתת להם לבלגן ואז לסדר את הבית בשעה...... זה לא חכם בכלל

יודיתתתתתתת

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
עקביות,
עדיין אין לי נסיון עם ילדים גדולים אבל אני על ילד פחות משנתיים
משתדלת לעמוד על זה שישים בפח ולא על הרצפה ולהרים איתו ביחד את המשחקים,ממש להרגיל ולא לוותר למרות שלפעמים יותר קל להרים לבד במקום לחכות להם שירימו

יראת גאולה

משתמש מקצוען
בני כמה?
הייתה תקופה שהייתי רתומה ללמד אותם לסדר,
וכל ערב, (אחרי שארוחת הערב הייתה על השולחן, והם כבר מאוד רצו לאכול) ישבתי איתם על הרצפה וסידרנו את כל המשחקים. ככה במשך תקופה, עד שהם כבר עשו את זה לבד.
לפעמים מפעילים קלטת כדי שיהיה כיף לסדר, לפעמים נותנים משהו טעים אחרי שמסודר. לפעמים בשבת בצהריים אני מכריזה שעכשיו מסדרים, כדי שיהיה לנו מקום נעים לשחק בו, ואז הם מסדרים את הרוב.

דפה

משתמש מקצוען
א. תודה רבה!
ב. כל אחד והנתונים שלו,
אני טיפוס שפעיל יותר בבוקר, אבל כמה מוקדם אפשר לקום? אני קמה ב-6 להתפלל ולהתארגן וב7.30 יוצאת מהבית.
אבל בלי קשר אני רוצה להרגיל את הילדים לקצת יותר סדר מה שיקל בלי ספק על ארגון הבית
אויש, את מבינה שלא התכוונתי שבדיוק בבוקר תעשי כמוני, אלו הנתונים שלי.
זו היתה רק דוגמא לעקביות: הייתי שפוכה על הפרצוף, אבל היה לי חשוב יותר לסדר ביחד עם הילד ולא לוותר.
וזו הכוונה, לא לוותר!!!

BIZZARC- עשירה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
אני חושבת שיש שלוש נקודות:
* סדר ונקיון כללי בבית
* הרגלי סדר בסיסיים
* אכפתיות לסדר

בגילאים הקטנים אין את האכפתיות לסדר, אז או שלא שמים לב שצריך לשים במקום או שאפילו יש משהו לא במקום...
אבל כדאי וחשב לעבוד על ההרגלים, שבבוקר מסדרים מיטה, ובסוף השימוש שמים במקום, והתיקים הולכים למקום וכוסות בכיור/בפח וכו' וצריך להזכיר בנעימות ולדעת שזה טבעי שלא זוכרים.
לדוגמא: איקסלה גמרה לצייר אז אמא מחמיאה על הציור ושואלת- גמרת לצייר? -כן. יופי, עכשיו תאספי את הצבעים ותשימי בארון או תביאי לי ואני אשים בארון (תלוי ביכולות)
קמים בבוקר, מתלבשים, עכשיו חמודי לך לשים את הפיג'מה מתחת הכרית ואת השמיכה תפרוס.
חוץ מזה הנקודה של לסדר יחד, לא חובה שכל יום כולם יסדרו יחד, אבל שיהיה טבעי לילדים לסדר יחד. הוא מסדר את החדר, היא מורידה אשפות, הוא מנקה את הדלת, אמא שוטפת כלים וכו'.

BIZZARC- עשירה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
א. תודה רבה!
ב. כל אחד והנתונים שלו,
אפשר גם לקום ב5 בבוקר :)
אבל זה לא העניין... העניין הוא לראות מתי הזמנים שמתאים לך לארגן בהם את הבית ולעשות את זה גם אם היום למושקה אין סבלנות או אם לאנונימוס יש אספת כיתה...
אחרי שמתרגלים אז אפשר להתחיל להתגמש וללמוד לנהל את הסדר ביחס לזמן שלנו.
כלומר, אם אני יודעת שהיום יש לאנונימוס אספת כיתה אני יכולה לדאוג שהיום החלוקה תתחלק אחרת, או שאנונימוס קודם תעשה משהו לטובת בתפקוד של הבית (תקפל כביסה) ואז תלך, או כל סידור אחר שמתאים.

טיים ליין

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
קל להרים לבד במקום לחכות להם שירימו
כנל אני
הבכורה שלי בת שנתיים
גמרה לשחק ואני כזה אומרת "מי רוצה לאסוף עם מאמי משחקים?"
אז היא נעמדה עם הקופסה ביד והתחילה לשיר "כל הכבוד למאמי, מאמי אוספת יפה"
ממש כמו במעון
(היא היתה כביכול הגננת ולא אספה אבל אכלתי אותההההההה)

פוינט

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתבו מעלי, ואני רק מוסיפה
לקחת פרוייקט כל תקופה ועליו לעבוד בעקביות וביסודיות.

לדוג' לשים תיקים ונעלים במקום | להעביר כביסה לסל | לסדר מיטה | לסדר מקלחת אחרי | לאסוף משחקים לפני שהולכים לישון | וכו וכו

כל תקופה משהו אחד, אבל עד הסוף ויחד עם כווולם.

רק אחרי שאת מרגישה שהמשימה מניחה את הדעת, אפשר לאפשר תקופה ללא משימה ולאחר מכן לעבור לסעיף הבא.

חשוב, שזה יעשה באוירה נעימה וחיובית
בעידוד, בשבח ובראיה רחבה, כי סה"כ כולנו בני אדם ולא תמיד מסתדר לנו עם משהו.

וגם, הנעלים במקום, המשחקים אסופים - תנו לזה תשומת לב
כמו 'וואו, כמה כיף לראות רצפה נקיה וחלקה',
'נחמד לנו שהמשחקים במקום, ככה גם מחר נמצא אותם במקומם' וכו'
תשומת הלב החיובית, מקבעת בהרגשה שההשקעה שווה, כי סה"כ אחרי מעט מאמץ - יש משהו שעושה לנו נעים יותר בביתנו.

בהצלחה רבה

מפי הש"ר

משתמש חדש
העצות נהדרות
אוסיף רעיון נוסף
יש לך ילד בלאגניסט ?
אם תפסת אותו על דבר קטן
של סדר
תשבח אותו
ותראה לו כמה טוב ונעים הוא עשה
אין ספק שהוא יעשה זאת שוב

בעצמי

משתמש חדש
יש למישהי מידע על תוכנית חברתית שעוזרת להגיע לפסח בצורה שפויה ורגועה?
ולא כמו שאני מגיעה בכל שנה?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק לא

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב בְּךָ יְהוָה חָסִיתִי אַל אֵבוֹשָׁה לְעוֹלָם בְּצִדְקָתְךָ פַלְּטֵנִי:ג הַטֵּה אֵלַי אָזְנְךָ מְהֵרָה הַצִּילֵנִי הֱיֵה לִי לְצוּר מָעוֹז לְבֵית מְצוּדוֹת לְהוֹשִׁיעֵנִי:ד כִּי סַלְעִי וּמְצוּדָתִי אָתָּה וּלְמַעַן שִׁמְךָ תַּנְחֵנִי וּתְנַהֲלֵנִי:ה תּוֹצִיאֵנִי מֵרֶשֶׁת זוּ טָמְנוּ לִי כִּי אַתָּה מָעוּזִּי:ו בְּיָדְךָ אַפְקִיד רוּחִי פָּדִיתָה אוֹתִי יְהוָה אֵל אֱמֶת:ז שָׂנֵאתִי הַשֹּׁמְרִים הַבְלֵי שָׁוְא וַאֲנִי אֶל יְהוָה בָּטָחְתִּי:ח אָגִילָה וְאֶשְׂמְחָה בְּחַסְדֶּךָ אֲשֶׁר רָאִיתָ אֶת עָנְיִי יָדַעְתָּ בְּצָרוֹת נַפְשִׁי:ט וְלֹא הִסְגַּרְתַּנִי בְּיַד אוֹיֵב הֶעֱמַדְתָּ בַמֶּרְחָב רַגְלָי:י חָנֵּנִי יְהוָה כִּי צַר לִי עָשְׁשָׁה בְכַעַס עֵינִי נַפְשִׁי וּבִטְנִי:יא כִּי כָלוּ בְיָגוֹן חַיַּי וּשְׁנוֹתַי בַּאֲנָחָה כָּשַׁל בַּעֲוֹנִי כֹחִי וַעֲצָמַי עָשֵׁשׁוּ:יב מִכָּל צֹרְרַי הָיִיתִי חֶרְפָּה וְלִשֲׁכֵנַי מְאֹד וּפַחַד לִמְיֻדָּעָי רֹאַי בַּחוּץ נָדְדוּ מִמֶּנִּי:יג נִשְׁכַּחְתִּי כְּמֵת מִלֵּב הָיִיתִי כִּכְלִי אֹבֵד:יד כִּי שָׁמַעְתִּי דִּבַּת רַבִּים מָגוֹר מִסָּבִיב בְּהִוָּסְדָם יַחַד עָלַי לָקַחַת נַפְשִׁי זָמָמוּ:טו וַאֲנִי עָלֶיךָ בָטַחְתִּי יְהוָה אָמַרְתִּי אֱלֹהַי אָתָּה:טז בְּיָדְךָ עִתֹּתָי הַצִּילֵנִי מִיַּד אוֹיְבַי וּמֵרֹדְפָי:יז הָאִירָה פָנֶיךָ עַל עַבְדֶּךָ הוֹשִׁיעֵנִי בְחַסְדֶּךָ:יח יְהוָה אַל אֵבוֹשָׁה כִּי קְרָאתִיךָ יֵבֹשׁוּ רְשָׁעִים יִדְּמוּ לִשְׁאוֹל:יט תֵּאָלַמְנָה שִׂפְתֵי שָׁקֶר הַדֹּבְרוֹת עַל צַדִּיק עָתָק בְּגַאֲוָה וָבוּז:כ מָה רַב טוּבְךָ אֲשֶׁר צָפַנְתָּ לִּירֵאֶיךָ פָּעַלְתָּ לַחֹסִים בָּךְ נֶגֶד בְּנֵי אָדָם:כא תַּסְתִּירֵם בְּסֵתֶר פָּנֶיךָ מֵרֻכְסֵי אִישׁ תִּצְפְּנֵם בְּסֻכָּה מֵרִיב לְשֹׁנוֹת:כב בָּרוּךְ יְהוָה כִּי הִפְלִיא חַסְדּוֹ לִי בְּעִיר מָצוֹר:כג וַאֲנִי אָמַרְתִּי בְחָפְזִי נִגְרַזְתִּי מִנֶּגֶד עֵינֶיךָ אָכֵן שָׁמַעְתָּ קוֹל תַּחֲנוּנַי בְּשַׁוְּעִי אֵלֶיךָ:כד אֶהֱבוּ אֶת יְהוָה כָּל חֲסִידָיו אֱמוּנִים נֹצֵר יְהוָה וּמְשַׁלֵּם עַל יֶתֶר עֹשֵׂה גַאֲוָה:כה חִזְקוּ וְיַאֲמֵץ לְבַבְכֶם כָּל הַמְיַחֲלִים לַיהוָה:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

הבעות פנים • אתגר 57

לוח מודעות

למעלה