השקוף

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
השקוף

אני יושב בעמדה שלי, כמו בכל יום, מעיף מבט חטוף על פני העוברים והשבים ואלו שסתם מסתובבים בין החנויות. אהה ואלה שמפרגנים לעצמם פיצה עם גבינה צהובה ממוסטקת. קופת החולים ממול מלאה באמהות וילדים וקצת אבות. הכל נראה כמו תמיד בשעת אחרי צהריים רגילה שכזאת. מן ערבוביה של צבעים. אחרי שאתה יושב כל יום ורואה אנשים, אתה בעצם רואה רק צבעים זזים.

הנה הילד התורן שמחריש אוזניים כי הוא רוצה את המכונית האדומה עם השלט שעומדת בחלון הראווה. כבר אמרתי פעם לדני שזה צער בעלי חיים. מה, מה עשיתי רע שמגיע לי כזה רעש איום ונורא?

העיתון פרוס כמעט על כל השולחן מלפני. בעמוד הימני כתוב מידע על אולי תרופה חדשה שנמצאה לחולי סרטן ומצד שמאל יש תשבץ מלא חלקית. נתקעתי על ההגדרה של מג. מאיפה אני יודע מה זה מג?
והביבי הזה, פשייי, מסכן, מה שעושים ממנו. שק חבטות.

אנשים חולפים על פני כאילו אני אוויר. כבר התרגלתי לזה. רק כשאני רוצה לסגור, אז הם נזכרים שאני קיים. מתחננים כאילו אני אלוקים
ומצליחים לספר את כל הצרות שלהם בעשר שניות. מעניין למה צריך שעה כדי לשבת אצל פסיכולוג. אפשר להסתדר יופי עם פחות. אני אשאל את ענת. אולי הפסיכולוג שלה יסכים ויעלה לי קצת פחות. גם ככה אני לא גומר ת'חודש.

או, הנה האישה הזאת עם התאומים. באה לפה הרבה. היא בסדר דווקא. אני עוזר לה לפתוח את הדלת והיא תמיד אומרת תודה. יש גם אנשים טובים בעולם.

הנה זוג מתקרב, הם מדברים קצת בקול מידי. ששש תהיו רגע בשקט.
"הכל בגללך!", עיניה רושפות. "בגללי??? את אמרת לי לבוא איתך!!!"
עכשיו היא עושה פרצוף נעלב ונהיה שקט.

אוויר. כבר אמרתי? לידי גם בוכים בפלאפון שאין דופק והרופאה אמרה שלא נורא, יבוא אחר.

מה זה? מה אני שומע? זה ילד או חתול מיילל? ילד. ואין שום קול של אמא שאומרת לו להיות בשקט אז אני קם לבדוק ומהתזוזה שלי נשפך קצת קפה - שבדיוק פירגנתי לי היום - על העיתון.
"יופי!" אני מפטיר בעצבים. אבל ממשיך לכיוון הבכי, דואג שהעמדה תישאר בהישג עין.

"היי ילד! מה קרה? איבדת את אמא?
איך קוראים לך?"
"אואההההה אההה בבבב אההה"
"היי קטנצ'יק! אם לא תגיד, איך נדע מה קרה ומי אתה?
של מי הילד הזה?" אני מרים את העיניים ומעלה טון. כולם מסתובבים, מסתכלים על הילד, רואים שהוא לא שלהם, בודקים שבמקרה לא אבד להם גם ילד, וממשיכים הלאה.
והילד עדיין בוכה.
"טוב, חלאס! דיי לבכות! בעצם 'תה נראה לי בחור גדול!"
לשמע צמד המילים האחרון, הוא פוקח עיניים גדולות ואז מפתיע אותי... וממשיך לבכות!
"טוב, טוב, תירגע. בוא, אני אדאג שמישהו יקח אותך למשרד הראשי למעלה והם יכריזו ברמקול: אמא של אואהההה, אמא של אואהההה, אואהההה מחכה לך בפתח הבניין, ואז היא תבוא".
הילד משתתק. אחת אפס לטובתי.

אני פונה ליוסף, זה, העובד של דני, ומבקש ממנו שיקח את הילד הזה למשרד.
יוסף מסרב.
"השתגעת?" אני בהלם.
"לא, אחרי זה יגידו שעשיתי לו משהו. עזוב, תבקש מהמזכירה של הקופת חולים. טוב, טוב, אני ילך אליה".

המזכירה כמובן באמצע טלפון. אחרי שהיא מסיימת, היא מגיעה כאילו יש לה את כל הזמן שבעולם. כנראה רגילה לילדים בוכים.
היא לוקחת את הילד ועולה איתו למעלה.
אחרי שתי דקות אני כבר יודע איך קוראים לו. שימי.

והנה אמא שלו. ככה זה נראה. כן, היא צועקת "שימי, אוי שימי שלי". היא רצה אחוזת טירוף. כמעט נופלת במדריגות לידי. אין לה זמן לחכות למעלית. הילדים שלה רצים אחריה, בוכים, ונופלות להם שקיות מהידיים. אני קם, אוסף את השקיות ושם לידי. הם הרי יהיו חייבים לעבור דרכי.

הדלת של המעלית נפתחת והם יוצאים ממנה.
"היי, שימי אואהההה, קח את השקיות שלכם", אני קורץ לו.
אמא שלו מפנה אלי מבט משתומם
ורק שימי מפנה אלי חצי חיוך עם עקבות של דמעות.

*

אשמח להערות, תודה.

ביזנסטורי - אילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
הוא נשמע אדם זורם וסופר- אינטלגנט,
תמהני למה בחר בעבודת השמירה...
אבל אם נצא מנקודת הנחה שיש גם כאלו,
הסיפור כתוב יפה מאד.

השקיפות רק לא ממש ברורה,
מלבד שני המשפטים המצוטטים אין איזכור לכך שאין אליו התייחסות.
אולי כדאי לחדד טיפה.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
באמת קצת נזהרתי לא לייחס לו מידי הרבה אינטלגנציה. מצד שני, כשרואים כל היום אנשים, אז מוסיפים קצת חוכמת חיים לארסנל.
תוכלי להצביע לי אילו משפטים למשל מעידים כאן על סוּפֵּרִיּוּת?

בעניין השקיפות, הבאתי את הרעיון בהתחלה גם בציטוטים וגם פעמיים "כתב" שהוא אוויר, אח"כ התחיל הסיפור על שימי האובד ובהמשך גם כתבתי שהאמא השתוממה ולא ממש אמרה משהו...
זה לא מספיק? ז"א עדיין כדאי להוסיף משהו?

הרקע לסיפור הוא כמובן שומר שאני רואה הרבה באיזור הקרוב לבית שלי, ואיך זה שאנחנו עוברים שם הרבה ולא רואים אותו באמת.
בהתחלה לא ידעתי לאן הסיפור יקח אותי, באתי להצביע על השקיפות שלו, ואיכשהו נולד גם הסיפור בפנים. יכול להיות שקצת סטיתי מהנושא...

אולי הכותרת גם מבלבלת. אבל חשוב לי גם לשמור על ההדגשה של האנשים השקופים...

נערך לאחרונה ב:

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
לא יודע למה אבל זה הזכיר לי סיפור מהעבר הדי רחוק

באוטובוס מאסף בין המושבים בדרום, וליד אחד המושבים על הכביש הראשי עוצר האוטובוס, ועולה גברת עם סלים, מלאה ועגלגלה, במבטא מרוקאי בולט מברכת את הנהג והנוסעים והאיש שירד לעזור לה להעלות את הסלים, ככל הנראה מוכרת הגברת כך שחציו הקידמי של האוטובוס היה שותף לעלייתה אל האוטובוס.

ואז, הנהג מעביר את מוט ההילוכים הגדול המוצב באמצע המעבר, משחרר לחץ אוויר מתחתית האוטובוס, דואג שהדלת סגורה והגברת יושבת וסליה מונחים במצב שלא יפתחו ותכולתם תישפך.

והיא מתחילה, רגע כפרה עליך, עוזי שלי עוזי עוד לא הגיע. וכולנו מביאטים אל התחנה, ואל הדרך מהמושב אל התחנה, ועוזי שלה לא נראה באופק, אנחנו מחכים, מסתכלים שוב, עליה, על הנהג, ואולי נוותר על עוזי.

היא בכל הלב חצי בוכה ומרעיפה ברכות, שה' ישמור עליכם, חייבים לחכות לעוזי שלי.

הוא לא יכול ככה להפסיד את האוטובוס.

עוזי מותק של ילד תאמינו לי, הוא עוזר לי אחר כך בבאר ש'בע להוריד את הסלים, ללכת לשוק, ווקשה תחכו לעוזי, וחוץ מיזה איך עוזי יגיע לעיר, איך.

אנחנו חשבנו שעוזי שלה איזה ילד בן 12 חמוד כזה שיגיח מאחורי האוטובוס מתנשף.

מרחוק הגיע גבר, גדל גוף, מנופף בידו, ואנחנו אומרים לנהג, אתה לא מחכה גם לו, עוזי יבוא ואנחנו נוסעים. לא מחכים לכל אדם שאיחר.

האדם מתקרב נראה משהו בן 30 94 קילו משקלו, ממולל קצה סיגריה בידו, מתנשף עולה.
אמא, כפרה עלייך, אמרתי לך שאני אספיק.

והיא, מתייפחת, 'עוזי' עוזי מתוק שלי, כבר חשבתי שיסעו בלעדיך כפרה עליך, ממי היה עוזר לי בבאר שבע עם הסלים. כפרה עליך, ואיך היית מגיע לעיר. ה' יברך אותך. בוא מתוק. חמוד של אמא, בוא עלה. שמרתי לך מקום.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קטו

א לֹא לָנוּ יי לֹא לָנוּ כִּי לְשִׁמְךָ תֵּן כָּבוֹד עַל חַסְדְּךָ עַל אֲמִתֶּךָ:ב לָמָּה יֹאמְרוּ הַגּוֹיִם אַיֵּה נָא אֱלֹהֵיהֶם:ג וֵאלֹהֵינוּ בַשָּׁמָיִם כֹּל אֲשֶׁר חָפֵץ עָשָׂה:ד עֲצַבֵּיהֶם כֶּסֶף וְזָהָב מַעֲשֵׂה יְדֵי אָדָם:ה פֶּה לָהֶם וְלֹא יְדַבֵּרוּ עֵינַיִם לָהֶם וְלֹא יִרְאוּ:ו אָזְנַיִם לָהֶם וְלֹא יִשְׁמָעוּ אַף לָהֶם וְלֹא יְרִיחוּן:ז יְדֵיהֶם וְלֹא יְמִישׁוּן רַגְלֵיהֶם וְלֹא יְהַלֵּכוּ לֹא יֶהְגּוּ בִּגְרוֹנָם:ח כְּמוֹהֶם יִהְיוּ עֹשֵׂיהֶם כֹּל אֲשֶׁר בֹּטֵחַ בָּהֶם:ט יִשְׂרָאֵל בְּטַח בַּיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:י בֵּית אַהֲרֹן בִּטְחוּ בַיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:יא יִרְאֵי יי בִּטְחוּ בַיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:יב יי זְכָרָנוּ יְבָרֵךְ יְבָרֵךְ אֶת בֵּית יִשְׂרָאֵל יְבָרֵךְ אֶת בֵּית אַהֲרֹן:יג יְבָרֵךְ יִרְאֵי יי הַקְּטַנִּים עִם הַגְּדֹלִים:יד יֹסֵף יי עֲלֵיכֶם עֲלֵיכֶם וְעַל בְּנֵיכֶם:טו בְּרוּכִים אַתֶּם לַיי עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:טז הַשָּׁמַיִם שָׁמַיִם לַיי וְהָאָרֶץ נָתַן לִבְנֵי אָדָם:יז לֹא הַמֵּתִים יְהַלְלוּ יָהּ וְלֹא כָּל יֹרְדֵי דוּמָה:יח וַאֲנַחְנוּ נְבָרֵךְ יָהּ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה