סיפור בהמשכים הכול בשקל - סיפור בשלושה פרקים

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
קוראים לי יוסי ואני שנה הבאה אהיה בכיתה ב'.

בעוד שאר בני גילי עסוקים במשחקי תופסת ושבויים, לי יש תחביב נוסף ודי חריג בקבוצת הגיל הזו, אני מתעניין בכלכלה. אני עוקב אחרי תהליכים פיננסיים כמו שערי מטבעות, מחירי נדל"ן ותנועת מחירים בענף המזון. את המידע שלי אני שואב בעיקר מהעיתון היומי עליו משפחתי מנויה, בסופו מופיעים השערים היציגים של כמה מטבעות מרכזיים וגם לוח מודעות של דירות ונכסים למכירה והשכרה. על מחירי המזון אני לומד בצורה באופן עצמאי לפי המחיר הנקוב על המוצרים בחנויות מזון, וכן מעיון בחשבוניות.

כפי שבטח ניחשתם אני לא רק מתעניין ברמה התיאורטית, אלא גם שוקד על תכנית כלכלית מעשית, מתוך חתירה ליעד של עצמאות כלכלית מלאה, באמצעות מודל תכנון רב-שנתי מותאם אישית לצרכים שלי וכמובן ליכולות המוגבלות שלי בהתחשב בגילי הצעיר.

תחת הכותרת 'יעד כלכלי', ערכתי רשימה מסודרת ועדכנית של מוצרים ותוכניות שהייתי רוצה לממש, אופניים, רחפן, חמש אבניים חשמליים, כמות משמעותית של קומיקסים, שעון-מחשבון, גמ"ח סנדוויצ'ים לארוחת עשר, הקמת חברת 'מתמידים' ייעודית לי ולכיתה שלי, ורכישת חטיפים שונים. העלות המשוערת של כל חבילת המטרות נאמדת בכ-2105 שקלים ו-80 אגורות.

מול היעדים השאפתניים, אפיקי ההכנסה שלי די דלים, ומסתכמים למעשה בדמי חנוכה ודמי פורים, כולם יחד מעמידים לרשותי תקציב שנתי של 20 שקלים. המסקנה העגומה המתבקשת לכאורה, מגלה כי יידרשו שנים ארוכות של חיסכון כדי להגשים אפילו חלק קטן מהרשימה המכובדת. אלא שהזמן פועל לרעתי, טווח הזמן למילוי היעדים שלי הוא מיידי, שכן בתוך כמה שנים תסתיים תקופת הילדות שלי וכל היעדים יאבדו רלוונטיות.

זה מה שהביא אותי להיכנס במלוא הקיטור לענף ההשקעות. חיפשתי אפיק השקעה אטרקטיבי שיוכל לספק תשואה גבוהה ומשמעותית אך בזמן קצר. בעיתונים בהם אני מעלעל להנאתי, מופיעות אינספור מודעות על השקעות במגוון תחומים, מן הסתם רבות מהם מפורסמות על-ידי שרלטנים או נוכלים, אך אלה וגם אלה דורשים סכום השקעה ראשוני גבוה, וכאן אני נקלע לבעיה קשה, בכיסי אין אפילו שקל אחד לרפואה.

אבל מתוך הבעיה נולד בסייעתא דשמיא גם הפתרון. המקום שבו התרוקן הארנק שלי מכל דמי החנוכה שמילאו אותו, היה בחנות הכול בשקל, כשקניתי קובייה הונגרית, גלידת ספוג מקפיצה, פנס בצורת מכונית, ועוד כמה מוצרים עם שם לא ידוע. כשנזכרתי באותה קנייה צד את מוחי רעיון גאוני להשקעה מוצלחת שמאפשרת מצד אחד השקעה של סכומים נמוכים, החל משקל אחד, ומהצד השני עשויה להניב תשואה באחוזים גבוהים באופן קיצוני.

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
קטע נחמד...
השפה מאד לא מתאימה לתוכן.
זו לא שפה של ילד בכיתה ב',
גם אם התחביב שלו זה כלכלה:)
הסיפור נכתב בכוונה תחילה במשלב קוטבי, כי המטרה היא לא לספר את סיפורו החריג של הילד בכיתה ב' בשפה אוטנטית, אלא באווירה קומית את של המבוגר הרגיל הדומה לו במובנים רבים אך בסכומים אחרים.
אבל אם נזקקתי להסביר את זה עם כפית, זה כבר כישלון. מתפקידה של קומדיה לשמור על הקורא פעור-פה, ונטול כל חוש ביקורת.

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
לדעתי צריך מקדם מתאים של קטע סאטירי וחסכנו את הקטע עם הכפית...

נהנתי מהקטע מאד!
והיו כמה פנינים שהתחבאו בין המילים שהוסיפו המון,
כמו שנה הבאה אהיה בכתה ב’
תחמן שהוא;)

מחכים להמשך...

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
פרק ב'

אני כותב את הרעיון כאן בתנאי שכל מי שייעשה בו שימוש, יחויב לתת לי עשרה אחוזים מתוך הרווחים. המדובר במארז של שטרות כסף הנמכר כמקובל בקונספט של החנות, במחיר של שקל אחד בלבד. המארז מכיל שתי שטרות מכל ערך שקלי, ובמצטבר 740 שקלים. חישוב מהיר מגלה כי כדי להגיע ליעד הכלכלי שלי עלי לרכוש שלושה מארזים במחיר של שלושה שקלים.

אליה וקוץ בה, לי אין אפילו שקל אחד. כמו כל חברה שמגייסת הון, בפני עמדו שתי אפשרויות או למכור מניות, ובמקרה שלי להציע חלקים ממאגר הפרסים שצברתי למכירה, או להנפיק אגרות-חוב ובמקרה שלי להשיג הלוואה.

מכירת הפרסים והמתנות שלי לא באה בחשבון, וכך נותרה בידי ברירה אחת להשיג הלוואה בתנאים טובים, מה שנקרא בשפה המקצועית - מינוף. ממש לא התלהבתי לשתף את ההורים שלי בנושא, הם מאמינים בתפיסה שמרנית בכל הנוגע להשקעות ומסוגלים להטיל וטו על היוזמה כולה. הצלחתי לשים את ידי על רשימת גמחי"ם שמצאתי בבית, אבל הבנתי שהם דורשים ערבים, ואם אני אפול, עדיף לי ליפול לבד ולא להפיל איתי חברים אדיבים.

החלטתי לבחון אופציה של הלוואה מגופים מוסדיים, ניגשתי לסניף בנק שפרסם על הלוואות משתלמות, אבל לצערי גירשו אותי משם בבושת פנים. לאחר מעשה עיינתי באותיות הקטנות של הפרסומת וגיליתי שההטבה היא למעבירי משכורת של 5000 שקלים ויותר. בשפה הלא-מקצועית זה נקרא – באסה.

הסאגה הסתיימה בכך שאיציק, חבר שלי מהכיתה, הסכים להלוות לי שקל אחד בלי ערבים. כאשר עם מימוש ההשקעה אוכל להחזיר את ההלוואה וגם להשקיע שני שקלים נוספים כדי לגייס את שארית הסכום הנדרש.

ידוע לי שחיפזון הוא האיום הגדול ביותר של המשקיעים, ולכן בחנתי היטב את ההשקעה והסיכונים הכרוכים בה. קצבתי לעצמי חודש המתנה כדי לוודא שאני לא ניגש להשקעה בעיניים עצומות.

עלה בליבי חשש כי החנות תספק שטרות מזויפים, אם כי מדובר בחשש רחוק, 'הכול בשקל' נחשבת לחנות אמינה וותיקה, המוכרת היא אישה חרדית, זו גם לא הפעם הראשונה שאני מבקר בחנות הזו, ויש דברים שלא עושים ללקוחות קבועים. בכל מקרה, שיווק שטרות מזויפים מנוגד לחוק הישראלי, והחנות לא תסתכן בתביעה משפטית, הן במישור האזרחי והן במישור הפלילי.

בנוסף, כיון שמדובר בסכום רווח גדול של אלפי שקלים, קיימת סכנה של שוד, לכן עלי לשכור את מוטי, חזק הכיתה שלי, שיאבטח אותי בדרך מהחנות הביתה. כמובן שאצטרך לתגמל אותו בדרך כלשהי.

שאלה שנשארה פתוחה היא שאלת המיסוי, לא הצלחתי לברר האם רווח כזה נחשב כרווח הון המחויב ב-25% מס, או שהוא נחשב כהכנסה רגילה, וסכום כזה עדיין חוסה מתחת תקרת המס. בהיעדר מידע, עלי להיות מוכן לאפשרות הגרועה שתנגוס נתח נוסף ברווחיות של העיסקה. (@השקעות R הון @מקצועי בלבד אולי יש לכם מידע).

שעה שסכום ההשקעה כולו מושתת על כספי הלוואה, אם משהו ישתבש וההשקעה לא תעבוד כמתוכנן, ויש להניח כי תמיד משהו יכול להשתבש, הרי שאעמוד בפני שוקת שבורה, איציק ידרוש את החזרת ההלוואה, ואני אאלץ להכריז על חדלות פירעון, ממש לא סטטוס מומלץ עבור משקיע בתחילת דרכו. אכן, הבעיה הזו תיפתר בעזרת דמי הפורים שאני עתיד לקבל בתוך כמה חודשים.

סוגיה נוספת שהעסיקה אותי, הייתה מדוע בעצם החנות מעדיפה למכור ללקוחות את מארזי השטרות ולא קוצרת בעצמה רווחי ענק. את התשובה מצאתי בטור קבוע שמפרסם יועץ השקעות באחד החינמונים, ובו הוא התייחס לשאלה זו בדיוק, אם ההשקעה כה קורצת, מדוע היועץ לא שומר את כולה לעצמו.

היועץ הסביר שבעולם ההשקעות לכל אחד יש את התחום שלו לפי התנאים האינדיבידואליים והספציפיים שלו, בהתאם לטווח ההשקעה, הסכום והיעד הסופי. היועץ מיומנותו היא לייעץ ומכך הוא גורף רווח שמתאים לו, המשקיע תפקידו להשקיע כספים וכך להשיג רווחים מתאימים. אם רואה-החשבון יחליט להחליף תפקיד עם מהנדס תוכנה, יהפוך העולם תוהו ובוהו.

האמת שההסבר לא היה נשמע מספיק משכנע, אבל בתוך הדברים נרמזה תשובה טובה יותר, ההשקעות שהיועץ שומר לעצמו, הם משתלמות אף יותר מההשקעות שהוא משווק. זו כנראה התשובה גם על ההתנהלות התמוהה של הנהלת 'הכול בשקל'.

בחלוף חודש הבירורים, החלטתי לצאת לדרך, איציק עמד במילתו והביא לי שקל, לפי התכנון מיד לאחר הלימודים אכנס אל חנות 'הכול בשקל', לאחר שארכוש מארז שטרות אחד, אקח את השטרות לביתי, מוטי יתלווה אלי לאורך כל הדרך. לאחר שאבדוק את השטרות בבדיקה מדוקדקת מפני זיופים אשקול את המשך צעדי.

הסכנה הגיעה מכיוון לא צפוי.

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
הסיפור נכתב בכוונה תחילה במשלב קוטבי, כי המטרה היא לא לספר את סיפורו החריג של הילד בכיתה ב' בשפה אוטנטית, אלא באווירה קומית את של המבוגר הרגיל הדומה לו במובנים רבים אך בסכומים אחרים.
אבל אם נזקקתי להסביר את זה עם כפית, זה כבר כישלון. מתפקידה של קומדיה לשמור על הקורא פעור-פה, ונטול כל חוש ביקורת.
העניין הובן לפני ההבהרה.

אליש:)

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הקטע חמוד מאוד.
מזכיר משהו את 'פיציק' של שושי ברוידא.
(מתפרסם בעיתון 'ילדים' של 'משפחה')

את הקטע השני היה יותר נחמד לקרוא מאשר הראשון.
נכון מאוד!
אולי כתב בהשראתו,

הסיפור כתוב ברמה גבוהה מאוד שצריך להחזיק ראש בקטעים מסוימים של הסיפור,
שאלה שנשארה פתוחה היא שאלת המיסוי, לא הצלחתי לברר האם רווח כזה נחשב כרווח הון המחויב ב-25% מס, או שהוא נחשב כהכנסה רגילה, וסכום כזה עדיין חוסה מתחת תקרת המס. בהיעדר מידע, עלי להיות מוכן לאפשרות הגרועה שתנגוס נתח נוסף ברווחיות של העיסקה. (@השקעות R הון @מקצועי בלבד אולי יש לכם מידע).
היועץ הסביר שבעולם ההשקעות לכל אחד יש את התחום שלו לפי התנאים האינדיבידואליים והספציפיים שלו, בהתאם לטווח ההשקעה, הסכום והיעד הסופי. היועץ מיומנותו היא לייעץ ומכך הוא גורף רווח שמתאים לו, המשקיע תפקידו להשקיע כספים וכך להשיג רווחים מתאימים. אם רואה-החשבון יחליט להחליף תפקיד עם מהנדס תוכנה, יהפוך העולם תוהו ובוהו.
בגדול, נחמד מאוד לקריאה,

מחכה לפאנץ' בפרק הבא..

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
פרק ג'

הגשם שניתך בעוז ביום המיועד פחות העסיק אותי. הגעתי אל החיידר כחתן ביום חופתו, וההקשבה לשיעור הייתה ממני והלאה. השקל הקטן לא חדל מלשוטט בין אצבעותי, מיששתי אותו ללא הפסקה ושמרתי עליו כאתרוג. תוך כדי שהרב'ה סיפר על יוסף מוקיר שבת, הוא זיהה את חוסר הריכוז שלי ואיים להחרים את המטבע הזול-יקר. כספי ההשקעה עלולים להיטמן במגירת הרב'ה הנעולה עד סוף השנה, ואני כאשר אבדתי אבדתי.

לרגעים הרגשתי כמו השכן העשיר של יוסף מוקיר שבת שכל רכושו טמון בתוך יהלום בודד, ידעתי שאסור לי לסיים בגורל מר כמו אותו גוי עשיר, והכנסתי את השקל לכיס, לא לפני שבדקתי כי הכיס חף מכל חור או קרע. מרגע זה ואילך הקדשתי מאמץ להקשיב לשיעור ולהתנתק מהחלומות הוורודים על גרפים, תשואות ועליות חדות.

הרב'ה המחיש לנו איך ברגע אחד התהפכו העולמות, הגוי העשיר הפך לאביון ואילו יוסף מוקיר שבת התעשר, הוא הסביר על המזונות שקצובים מראש השנה עד ראש השנה ועל הוצאות שבת ויום טוב שנמצאים מחוץ לחשבון.

אחר-כך הוא עבר לדבר על ניסיון העושר וניסיון העוני ועל איזהו עשיר – השמח בחלקו, וגם על יש לו מנה -רוצה מאתיים. הוא סיפר סיפור על מישהו שזכה במפעל הפיס בחמישים מיליון שקלים ובעקבות כך חייו נהרסו, חבריו וקרוביו התאכזבו לגלות שהוא לא מחלק להם חלקים מהזכייה כפי שהם ציפו. כל עניי ונדכאי ישראל התדפקו על דלתו, ועזבו אותה בזעם אחרי שלא סיפק את כל צרכיהם. עם הזמן הוא הפך לאדם מסוגר ובודד, והכול כתוצאה מהזכייה הנכספת.

מצאתי את עצמי זע בכיסאי באי-נוחות. חלום העושר הפך לזוהר פחות והשקל הנוצץ החוויר, אני אמנם עוקב אחרי חדשות כלכליות אבל ממש לא מתכנן להעביר את שארית ימי מנודה ומנותק מחיי החברה השוקקים שסביבי. הצצתי בחשאי על החברים שמילאו את הכיסאות הקטנים של הכיתה, האם הידידות איתם תהפוך לנחלת העבר החל מהיום בצהריים? מי בדיוק ישחק איתי בחמש אבנים החשמליים? ואני עוד תכננתי לפתוח גמ"ח להם סנדוויצ'ים.

מצד שני, התוכנית הכלכלית שלי כבר בנויה לתלפיות, הסטרט-אפ הגאוני דקה לפני ההשקה, בעיני רוחי כבר ראיתי את עצמי בוחר לי קומיקסים מכל הבא ליד, ומנהל ביד רמה את חברת המתמידים הכי נחשקת בעיר. הרי לא מעט אנשים גדעו את עתידם הכלכלי כשהלכו שבי אחרי פיק-ברכיים שאחז בהם ברגע מכריע כלשהו. ככל שהפכתי בצדדים, נעשה המטבע שבכיסי כבד כאבן, התלבטויות מהסוג הזה אינן צריכות לקרוע אות עולמו של ילד בגילי.

השיעור הסתיים, ההפסקה התחילה. סקרתי שוב את פניהם של חברי ששעטו בדהרה אל החצר, אף התלבטות קשה לא העיקה על מצפונם. טוב להם עם הפרסים והמתנות שמגיעים אליהם מעת לעת וממבצע למבצע. איך הרב'ה הגדיר את זה? שמח בחלקו. מסתבר שהתוכניות שלי היו מעולות, הבעיה הסתתרה דווקא בשאיפות שהצבתי לעצמי.

מפה לשם יום הלימודים הגיע אל סיומו, והיה עלי לקבל החלטה. יצאתי מהחיידר בלי מוטי ובלי ליווי של אף גורם מאבטח אחר. רגלי הוליכו אותי בלי לחשוב אל עבר 'הכול בשקל', ידעתי להגיע בעיניים עצומות אל המדף הנכון. ביד אחת החזקתי את השקל בתנועת אגרוף וביד השנייה בחנתי בחמדנות אריזת שטרות, השטרות הציצו אליי מתוך האריזה השקופה, כמתחננות 'קנה אותנו' ומצהירות בהן צדקן 'נתגמל אותך כדבעי'.

המוכרת הביטה בשעונה והודיעה "ילד תזדרז, אני סוגרת". כל המתח וחיבוטי הנפש התנקזו לרגע אחד שבו עלי לבחור בין חיי תפנוקים עריריים, לבין שיגרה כלכלית אפורה אך מבורכת. בין עשירות שלא יודעת שובע עם יאכטות של פליימוביל, לבין הסתפקות במועט בבימבה אווירון הדוהה בשמש. הרגשתי שההחלטה גדולה ממני וקיוויתי לאות שמיימי שיאיר לי את הדרך.

המוכרת כיבתה חצי מהאורות, בחוץ התפתח מזג אוויר סוער, ואז הפציע מלמעלה הסימן והותיר אותי הלום-קרב אבל עם החלטה אמיצה, בשילוט הזעיר שעל-גבי סלסלת אריזות השטרות הופיע בלורד ארטליין תג מחיר שערורייתי של לא פחות משקל וחצי. מדובר בנוהג פסול שפשט בקרב חנויות הפרסים הזעירים, וכעת הגיע גם לחנות הזו. על הפרנציפ, גם אם היה לי עוד חצי שקל לא הייתי קונה.

סטרט-אפ חדש קינן במוחי: תביעה ייצוגית.

AUVI

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
ווואו, אני במתח...

Yes it's me

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
חבל על הזמן!
יופי של סיפור מתובל ושנון מאד!
מקוה שיש המשך...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  0  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה