היו להם צבעים|שיר

מרציפן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
היו להם צבעים
נכתב אחרי ביקור ב"יד ושם" אל מול התמונות בשחור–לבן
המנסות להעביר תיעוד בזעקה אילמת...

לא. לא. לא!!!
לא היה זה שחור לבן.
צבעים רבים היו
למוות אכזרי זה.

אכן,
לבנות היו פניהם החיוורות של האסירים,
כמו גם רגשותיה הקפואים
של חיית הטרף הנאצית;

שחור משחור היה פיח הכבשנים,
כמו ניסה הוא להסתיר
נשמות בנות אלמוות
אשר עלו עמו;

אך הדם,
כה אדום היה!
כמו זועק לארץ "אל תכסי",
- וזו מכסה;

והעצים -
ירוקים היו עד לאכזריות,
ולא הסתירו בין צמרותיהם
יהודי שקמל - וימות;

וגדרות התיל האפורים -
שלא חמלו מתקוע מלתעותיהם בגופו של יהודי,
עת ניסה לברוח
קודם שנתקע בו לועו של אקדח שחור;

ולשונות האש הכתומות,
אשר ליחכו גופות
הקדושים,
וייתמר העשן ---

צבעוני היה
המוות.
צבעוני
מאין כמוהו;

רק תום הילדות הצבעוני
שחור לבן היה, אם בכלל,
כי איבד את גווניו באכזריות
בדמי ימיו - - -

נערך לאחרונה ב:

מם יוד

משתמש פעיל

אכן, מצמרר
מבקרים רבים ישנם ביד ושם
ורשמיו של כל אחד שונים משל רעהו.
נקודת ההסתכלות של המשוררת הנ"ל מקורית
ונוגעת.
נהניתי מהעומק.
(למה צורם לי לכתוב ביטוי של הנאה מול דם ואש ותמרות עשן?)

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
מרגש.
בהמשך למה שנכתב, בסרט שיצא על רשימת שינדלר שנעשה כולו בשחור-לבן הכניסו ילדה אחת עם מעיל אדום, וכך מזהים אותה עד למשרפות.

[להבדיל ושוב להבדיל, הזכיר לי שיר מפורסם שכתב אדם שחור מימי העבדות בארה"ב שמתאונן על הכינוי שכינו אותם "צבעוניים" והוא מתפלא - "האם אני צבעוני?", כשהלבן מתבייש הוא מאדים, כשהוא נחנק הוא מכחיל, כשהוא נבהל הוא מלבין וכו' וכו', אז אני צבעוני? קראתי בתור ילד ואיני מצליח להיזכר מה המקור. <עריכה: כתבו לי חבר מורה + ניק באישי שזה נזכר בספר לימוד של זהבה קליין על אמריקה>]

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קטו

א לֹא לָנוּ יי לֹא לָנוּ כִּי לְשִׁמְךָ תֵּן כָּבוֹד עַל חַסְדְּךָ עַל אֲמִתֶּךָ:ב לָמָּה יֹאמְרוּ הַגּוֹיִם אַיֵּה נָא אֱלֹהֵיהֶם:ג וֵאלֹהֵינוּ בַשָּׁמָיִם כֹּל אֲשֶׁר חָפֵץ עָשָׂה:ד עֲצַבֵּיהֶם כֶּסֶף וְזָהָב מַעֲשֵׂה יְדֵי אָדָם:ה פֶּה לָהֶם וְלֹא יְדַבֵּרוּ עֵינַיִם לָהֶם וְלֹא יִרְאוּ:ו אָזְנַיִם לָהֶם וְלֹא יִשְׁמָעוּ אַף לָהֶם וְלֹא יְרִיחוּן:ז יְדֵיהֶם וְלֹא יְמִישׁוּן רַגְלֵיהֶם וְלֹא יְהַלֵּכוּ לֹא יֶהְגּוּ בִּגְרוֹנָם:ח כְּמוֹהֶם יִהְיוּ עֹשֵׂיהֶם כֹּל אֲשֶׁר בֹּטֵחַ בָּהֶם:ט יִשְׂרָאֵל בְּטַח בַּיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:י בֵּית אַהֲרֹן בִּטְחוּ בַיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:יא יִרְאֵי יי בִּטְחוּ בַיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:יב יי זְכָרָנוּ יְבָרֵךְ יְבָרֵךְ אֶת בֵּית יִשְׂרָאֵל יְבָרֵךְ אֶת בֵּית אַהֲרֹן:יג יְבָרֵךְ יִרְאֵי יי הַקְּטַנִּים עִם הַגְּדֹלִים:יד יֹסֵף יי עֲלֵיכֶם עֲלֵיכֶם וְעַל בְּנֵיכֶם:טו בְּרוּכִים אַתֶּם לַיי עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:טז הַשָּׁמַיִם שָׁמַיִם לַיי וְהָאָרֶץ נָתַן לִבְנֵי אָדָם:יז לֹא הַמֵּתִים יְהַלְלוּ יָהּ וְלֹא כָּל יֹרְדֵי דוּמָה:יח וַאֲנַחְנוּ נְבָרֵךְ יָהּ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה