שיתוף - לביקורת החיילים שלנו

mic003

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
כשסיפרתי לו מעט מן הרוחות והדיונים על ההשוואות שרצות בקבוצות, הוא אמר "אני מבין את החיילים, הם מוסרים את נפשם ממש בפועל, אבל תדעי לך לגבי ההשוואות האלו, שיש גמרא מפורשת אומרת, שמי שמאמין שחיילים ומלחמות הם השלמה ללימוד התורה, הוא אפיקורס"....
רק נסביר את זה ונדייק את הדברים.
הכוונה לגמרא במסכת סנהדרין (צ״ט: ) שאומרת בזו הלשון: ״בשלמא למ"ד המבזה תלמיד חכם עצמו מגלה פנים בתורה הוי מבזה חבירו בפני ת"ח אפיקורוס הוי אלא למ"ד מבזה חבירו בפני תלמיד חכם מגלה פנים בתורה הוי אפיקורוס כגון מאן אמר רב יוסף כגון הני דאמרי מאי אהנו לן רבנן לדידהו קרו לדידהו תנו אמר ליה אביי האי מגלה פנים בתורה נמי הוא דכתיב (ירמיהו לג, כה) אם לא בריתי יומם ולילה חקות שמים וארץ לא שמתי אמר רב נחמן בר יצחק מהכא נמי שמע מינה שנאמר (בראשית יח, כו) ונשאתי לכל המקום בעבורם״.
פירוש הדברים: יש כאן מחלוקת בעניין הגדרת ׳אפיקורוס׳ ובעניין הגדרת ׳מגלה פנים בתורה שלא כהלכה׳.
לדעה אחת, אפיקורוס הוא מי שאומר: ׳מאן אהנו לי רבנן׳. ומפרש רש״י: ׳והן אינן יודעים שהעולם מתקיים עליהן׳. כלומר: לדעה זו אפיקורוס הוא מי ששואל: מה מועילים לי תלמידי החכמים? הלא כל מה שהם עושים, עבור עצמם הם עושים. ועל ידי כך נחשב הוא לאפיקורוס, כי העולם מתקיים על תלמידי החכמים.
לדעה שנייה, מי שאומר כן הוא לא רק אפיקורוס, אלא גם מגלה פנים בתורה שלא כהלכה. משום שהפסוק אומר: ״אם לא בריתי יומם ולילה״ וכו׳. ומפרש רש״י: ״שמהנין לעולם ומקיימין [אותו] והוא אומר דלא מהני מידי״. כלומר: בפסוק זה מבואר בפירוש, שתלמידי החכמים מועילים לעולם ומקיימים אותו, ועל כן האומר שאין תלמידי החכמים מועילים - אינו רק אפיקורוס, אלא הוא מגלה פנים בתורה שלא כהלכה.
ומקור נוסף לכך שתלמידי החכמים מקיימים את העולם הוא ממה שכתוב: ״ונשאתי לכל המקום בעבורם״. ומכאן שהצדיקים מועילים לא רק לעצמם, אלא גם לאחרים. ואם כן הכופר בכך, הרי הוא מגלה פנים בתורה שלא כהלכה.

דיני!

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
והוא ממשיך ואומר לי בביטחון: "כתוב 'בעל מלחמות, זורע צדקות, מצמיח ישועות...' ולמה כתוב 'בעל מלחמות' ולא 'בעל תורה, בעל מצוות, בעל תהילים....' משמע שהקב"ה הוא בעל המלחמות כולם. ואנחנו, תפקידנו לשבת וללמוד. אנחנו מופקדים על התורה והמצוות".
וואו.
איזה אמונה...
מדהים
ואני לחלוטין מסכימה שהדיון צריך להידחות,
אין מה לומר,
לזמן שבו אימהות לא נמצאות בחרדה קיומית...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כה

א לְדָוִד אֵלֶיךָ יְהוָה נַפְשִׁי אֶשָּׂא:ב אֱלֹהַי בְּךָ בָטַחְתִּי אַל אֵבוֹשָׁה אַל יַעַלְצוּ אֹיְבַי לִי:ג גַּם כָּל קוֶֹיךָ לֹא יֵבֹשׁוּ יֵבֹשׁוּ הַבּוֹגְדִים רֵיקָם:ד דְּרָכֶיךָ יְהוָה הוֹדִיעֵנִי אֹרְחוֹתֶיךָ לַמְּדֵנִי:ה הַדְרִיכֵנִי בַאֲמִתֶּךָ וְלַמְּדֵנִי כִּי אַתָּה אֱלֹהֵי יִשְׁעִי אוֹתְךָ קִוִּיתִי כָּל הַיּוֹם:ו זְכֹר רַחֲמֶיךָ יְהוָה וַחֲסָדֶיךָ כִּי מֵעוֹלָם הֵמָּה:ז חַטֹּאות נְעוּרַי וּפְשָׁעַי אַל תִּזְכֹּר כְּחַסְדְּךָ זְכָר לִי אַתָּה לְמַעַן טוּבְךָ יְהוָה:ח טוֹב וְיָשָׁר יְהוָה עַל כֵּן יוֹרֶה חַטָּאִים בַּדָּרֶךְ:ט יַדְרֵךְ עֲנָוִים בַּמִּשְׁפָּט וִילַמֵּד עֲנָוִים דַּרְכּוֹ:י כָּל אָרְחוֹת יְהוָה חֶסֶד וֶאֱמֶת לְנֹצְרֵי בְרִיתוֹ וְעֵדֹתָיו:יא לְמַעַן שִׁמְךָ יְהוָה וְסָלַחְתָּ לַעֲוֹנִי כִּי רַב הוּא:יב מִי זֶה הָאִישׁ יְרֵא יְהוָה יוֹרֶנּוּ בְּדֶרֶךְ יִבְחָר:יג נַפְשׁוֹ בְּטוֹב תָּלִין וְזַרְעוֹ יִירַשׁ אָרֶץ:יד סוֹד יְהוָה לִירֵאָיו וּבְרִיתוֹ לְהוֹדִיעָם:טו עֵינַי תָּמִיד אֶל יְהוָה כִּי הוּא יוֹצִיא מֵרֶשֶׁת רַגְלָי:טז פְּנֵה אֵלַי וְחָנֵּנִי כִּי יָחִיד וְעָנִי אָנִי:יז צָרוֹת לְבָבִי הִרְחִיבוּ מִמְּצוּקוֹתַי הוֹצִיאֵנִי:יח רְאֵה עָנְיִי וַעֲמָלִי וְשָׂא לְכָל חַטֹּאותָי:יט רְאֵה אוֹיְבַי כִּי רָבּוּ וְשִׂנְאַת חָמָס שְׂנֵאוּנִי:כ שָׁמְרָה נַפְשִׁי וְהַצִּילֵנִי אַל אֵבוֹשׁ כִּי חָסִיתִי בָךְ:כא תֹּם וָיֹשֶׁר יִצְּרוּנִי כִּי קִוִּיתִיךָ:כב פְּדֵה אֱלֹהִים אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל צָרוֹתָיו:
נקרא  4  פעמים

אתגר AI

פלינדרום • אתגר 52

לוח מודעות

למעלה