הבית של סבא בני ברק

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
הבית של סבא בני ברק

בכל קיץ היינו נוסעים לבני ברק, לסבא.
היו לנו שם שלל אטרקציות.
סימני ההיכר שהגענו היו הרחוב הקטן והשביל שמוביל אל הבניין. שביל עם שני טורים של ריבועי מרצפות גדולים בצבע אפור.

בסלון הגדול היו לו ספות. אחת מהן ספת יחיד מפוספסת בשחור לבן, כמו זברה.
הספה הזו הייתה נפתחת למיטה ותמיד רבנו מי ישן עליה. זה שהלך לישון הראשון, זכה בה.
הספה השנייה הייתה גדולה, בגוון חום בהיר - בז'י במרקם מחוספס ועיגולי עם כריות תואמות. כולנו ישנו בסלון כי מלבד חדר השינה, לא היו עוד חדרים.
היו שם גם ארון ספרים עם מגירות בעלי ידיות מתנדנדות ושולחן וכסאות עם רגליים עגולות.

מהסלון יצאה מרפסת והיו לה דלתות מעץ לבן, עם שלבים כאלו שיורדים כלפי מטה, ושלושה סוגי מנעולים; מוט ברזל שמתלבש בסיבוב על וו קטן, מנעול מסתובב בצורת משושה
ועוד שני מנעולים שנכנסו לחורים בריצפה. נעלנו ופתחנו שוב ושוב. הדלתות לא נפתחו כלפי חוץ, אלא נכנסו לתוך הקיר. איזה קסם!

סבא היה גר בקומה ראשונה ומחוץ למרפסת היו לו ברזלים כאלו שעליהם היה בונה כל שנה את הסוכה. היינו מטפסים על הגדר ויורדים על הברזלים ומשם ממשיכים לכיוון חצר הבניין, עושים סיבוב, חוזרים לבית ומטפסים שוב על הברזלים. כמה כיף!

כל מטר בבית היה חתיכת משחק...
במסדרון הייתה לו מראה בתוך מסגרת מעץ בצבע חום. למראה הייתה מגירה כזו שנפתחת על ידי מפתח קטן. ממש כמו בסיפורי האגדות.

לקראת סוף המסדרון, בצד שמאל, היה וילון גדול שחיפה על מסדרונון שהוביל לחדרי השירותים והאמבטיה. אהבנו לעבור דרכו וגם לערוך הצגת יחיד. בדרך כלל ללא קהל.

באמבטיה היה לו כיור מעניין. מאחורי הברז הייתה כמו ידית קטנה שפתחה וסתמה את הכיור. היינו ממלאים את הכיור במים ואז מרימים את הידית ומשחררים את כל המים!

ליד הכיור הייתה לו ארונית מפלסטיק שהייתה בנויה מחוץ לבית. כיום, מוזר לי לחשוב על כך אבל אז, כל דבר שונה קיבל מקום של כבוד.

והמזגן. הוא היה אטרקציה של ממש.
המזגן חלק קיר משותף, בין המטבח לחדר השינה. ואם הצצנו פנימה, יכולנו לראות איכשהו אחד את השני. לפחות חלק מהעין.
אהבנו לדבר דרך המזגן ולשמוע את הקולות המעוותים שיצאו לנו בחסות הרוח.

מחדר השינה היה מסדרון סגור שהוביל אל המטבח. היינו משחקים שם "עוכבת", מסתובבים מהמטבח להול מההול לחדר השינה ולמטבח שוב.
אחח, היו ימים...

סבא תמיד הביא לנו שוקולדים, חפיסות כאלו קטנות ואישיות. כל חפיסה הייתה מחולקת לקוביות, ממש כמו שוקולד גדול רק בקטן. לא זוכרת שנתקלתי בשוקולד הזה היום.
הוא חילק לנו גם קוביות סוכר. ככה בלי תיווך של צבעי מאכל.

כמה אהבנו לבוא לשם!

משם נסענו לפארק הלאומי ועשינו שייט. רצנו בשביל עם ידיים מאוגרפות קדימה, מחקים את כל הספורטאים. נסענו גם לים ולגני יהושוע
אבל הבית, משום מה, היה יותר מהכל.

הכרנו את השכנים של סבא. היינו רואים אותם פעם בשנה. אז, בקיץ. בהתחלה הם היו מציצים עלינו בביישנות מבעד לתריסים של החלונות הגדולים, בהמשך כבר עלינו אליהם קצת.
איזו נוסטלגיה...

לא הרבה שנים זכינו לנסוע לבית של סבא.
בהמשך הוא לא הרגיש טוב, ואחר כך הוא נפטר. הדירה הושכרה והכל היה היסטוריה מתוקה.

אחרי כמה שנים מכרו את הדירה.

כששמעתי שמכרו, לא הסכמתי שימסרו את המפתח לפני שאני מבקרת בדירה שוב.

נסעתי עם אמא שלי לביקור נוסטלגי בבני ברק.
הגענו לכיוון הבניין, פסענו בשביל, עלינו את שלוש המדריגות, פתחנו את הדלת, באנו להדליק את האור ואבוי - הוא לא נדלק. הבית היה חשוך. איזו אכזבה.
חשבנו שאולי המפסק הראשי סגור. פתחנו את ארון החשמל בחדר המדריגות ואכן, המפסק היה למטה. הרמנו אותו והאור נדלק! איזה אושר!

בבת אחת כל הזכרונות פרצו להווה.
היה מוזר ומצחיק לגלות שהסלון הגדול היה קצת קטן. כנראה שתפיסת המרחב של ילדים שונה מתפיסה של מבוגר.

עברתי ממקום למקום, נזכרת בכל האטרקציות בערגה.
צילמתי כל פיסת זיכרון: הדלת של המרפסת, הברזלים, הכיור והידית, המזגן...
עברתי במסדרון והיי, המגירה של המראה נעלמה! חבל...

ככה הסתובבתי בבית, נושמת את העבר, שהיה ואיננו.

אחר כך יצאנו. צילמתי את הבית מבחוץ, גם את השלט של הבניין עם שם הרחוב והמספר. נפרדתי עם צביטה בלב.
ואז פנינו להסתובב קצת ברבי עקיבא.

מאז הביקור, עברו כמה שנים טובות,
אבל עכשיו, בקיץ, בחופש, פתאום נזכרתי בזה.
והלב נצבט לי שוב בגעגוע...

20190826_133855.jpg

IMG_0583.JPG

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
איזה אותנטי!
אין כמו זיכרונות ילדות...

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אין!

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
מקסים מקסים מקסים.

איך אנחנו גורמים לילדים ובהמשך לנכדים שלנו לזכור אותנו כך בערגה, אני תוהה בזה שוב ושוב, וקצת לא בטוח שאוכל לשחזר את זה.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מקסים מקסים מקסים.

איך אנחנו גורמים לילדים ובהמשך לנכדים שלנו לזכור אותנו כך בערגה, אני תוהה בזה שוב ושוב, וקצת לא בטוח שאוכל לשחזר את זה.
תודה!
חשבתי על זה גם.
חושבת שזה קל יותר בנכדים...

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
תודה!
חשבתי על זה גם.
חושבת שזה קל יותר בנכדים...
אני באמת לא יודע, יכול להיות שזה דומה לבלוף של ירידת הדורות, מלמטה קשה לנו להשוות את עצמנו לנוסטלגיות.
לא מזמן סיירתי באחד מהמקומות המאוד נוסטלגיים של ילדותי, אולי אכתוב על זה בהזדמנות, והרגשתי החמצה נוראית, איך שאני ספגתי כל הרבה והילדים שלי חווים חיים כל כך שגרתיים.

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אני מחכה לבני ברקי האסלי שיזהה את הבית
לי זה נראה איזור בית הכנסת הגדול,

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
והילדים שלי חווים חיים כל כך שגרתיים.
ואולי כשהם ממש יגדלו הם גם יכתבו / יספרו על נוסטלגיות ונדע שהמושג לא חלף מן העולם?
רוצה מאוד להאמין שיש תקווה...
לא בטוחה בזה.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
ואולי כשהם ממש יגדלו הם גם יכתבו / יספרו על נוסטלגיות ונדע שהמושג לא חלף מן העולם?
רוצה מאוד להאמין שיש תקווה...
לא בטוחה בזה.
אנחנו כבר דור שלישי של השטאנץ, נולדנו בתוך התבניות של קוביות הקרח שנמצאים בתא העליון במקפיא, (פעם קראו לזה דיפו) הם באמת שונים אחד מהשני, אבל כולם אותו דבר.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אנחנו כבר דור שלישי של השטאנץ, נולדנו בתוך התבניות של קוביות הקרח שנמצאים בתא העליון במקפיא, (פעם קראו לזה דיפו) הם באמת שונים אחד מהשני, אבל כולם אותו דבר.
מה זה אומר לגבי נוסטלגיות?

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
לא מזמן סיירתי באחד מהמקומות המאוד נוסטלגיים של ילדותי,
והרגשתי החמצה נוראית, איך שאני ספגתי כל הרבה והילדים שלי חווים חיים כל כך שגרתיים.
אנחנו כבר דור שלישי של השטאנץ,
פשוט לא הבנתי משהו. כתבת שאתה ספגת הרבה והילדים לא, מצד שני הכללת את עצמך בתוך השטאנץ...

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
פשוט לא הבנתי משהו. כתבת שאתה ספגת הרבה והילדים לא, מצד שני הכללת את עצמך בתוך השטאנץ...
נכון, אני כבר בתוך השטאנץ (למרות שגדלתי בפחות שטאנץ) וככל שאנחנו מעמיקים בתוכו אנחנו שומרים על רקע אחיד לכל השטאנץ

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אני באמת לא יודע, יכול להיות שזה דומה לבלוף של ירידת הדורות, מלמטה קשה לנו להשוות את עצמנו לנוסטלגיות.
לא מזמן סיירתי באחד מהמקומות המאוד נוסטלגיים של ילדותי, אולי אכתוב על זה בהזדמנות, והרגשתי החמצה נוראית, איך שאני ספגתי כל הרבה והילדים שלי חווים חיים כל כך שגרתיים.
לדעתי זה תלוי ברף החוויות שהילדים סופגים.
כשמדי חג ומועד ובין הזמנים יש לילדים טרמפולינות ושערות סבתא, וכל שנה נופשים במקום מרתק אחר, ורמת האטרקציות רק הולכת ועולה, אין להם את אותה הנאה שהיתה לנו ממשחק 'עוקבת' וכדומה.
כשהגינה האומללה שהייתה בזמננו מנתה מגלשה נמוכה חצי שבורה, ונדנדה שעשויה מ'טייר' קשור לחבלים, היה הרבה יותר מרתק להתרוצץ בבית של סבא וסבתא.
בזמננו - גם אם יש לסבא וסבתא מגלשה ואופניים ודשא ועוד - הגינה העשירה שתחת ביתם, קורצת הרבה יותר.
אבל אל דאגה, גם הילדים שלך יסתובבו עוד עשרות שנים בבית של ההורים שלך, וירגישו החמצה נוראית...

נערך לאחרונה ב:

האגריד -בוצי פוליקמן

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים

בדיוק כמו שבין 1948 ל: 1967 ערגה בזיכרונות הייתה רק מהעיר העתיקה השבויה בירושלים,
ובדיוק כמו שלפני כמה עשרות שנים ערגה בזיכרונות הייתה רק מלפני המלחמה הנוראה,
ובדיוק כמו שלפני עשרים שנה ערגה בזיכרונות הייתה רק ממאה שערים ומתל אביב של פעם,
ובדיוק כמו שלפני עשר שנים ערגה בזיכרונות הייתה רק משוק מחנהיודה של פעם,
ובדיוק כמו שעכשיו ערגה בזיכרונות זה גם מבני ברק של פעם,
כך עוד עשר שנים ערגה בזיכרונות תהייה מהבית שלנו אתמול,
ועוד עשרים שנה מהבית של היום,
ועוד שלושים שנה מהבית של מחר.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קטו

א לֹא לָנוּ יי לֹא לָנוּ כִּי לְשִׁמְךָ תֵּן כָּבוֹד עַל חַסְדְּךָ עַל אֲמִתֶּךָ:ב לָמָּה יֹאמְרוּ הַגּוֹיִם אַיֵּה נָא אֱלֹהֵיהֶם:ג וֵאלֹהֵינוּ בַשָּׁמָיִם כֹּל אֲשֶׁר חָפֵץ עָשָׂה:ד עֲצַבֵּיהֶם כֶּסֶף וְזָהָב מַעֲשֵׂה יְדֵי אָדָם:ה פֶּה לָהֶם וְלֹא יְדַבֵּרוּ עֵינַיִם לָהֶם וְלֹא יִרְאוּ:ו אָזְנַיִם לָהֶם וְלֹא יִשְׁמָעוּ אַף לָהֶם וְלֹא יְרִיחוּן:ז יְדֵיהֶם וְלֹא יְמִישׁוּן רַגְלֵיהֶם וְלֹא יְהַלֵּכוּ לֹא יֶהְגּוּ בִּגְרוֹנָם:ח כְּמוֹהֶם יִהְיוּ עֹשֵׂיהֶם כֹּל אֲשֶׁר בֹּטֵחַ בָּהֶם:ט יִשְׂרָאֵל בְּטַח בַּיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:י בֵּית אַהֲרֹן בִּטְחוּ בַיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:יא יִרְאֵי יי בִּטְחוּ בַיהוָה עֶזְרָם וּמָגִנָּם הוּא:יב יי זְכָרָנוּ יְבָרֵךְ יְבָרֵךְ אֶת בֵּית יִשְׂרָאֵל יְבָרֵךְ אֶת בֵּית אַהֲרֹן:יג יְבָרֵךְ יִרְאֵי יי הַקְּטַנִּים עִם הַגְּדֹלִים:יד יֹסֵף יי עֲלֵיכֶם עֲלֵיכֶם וְעַל בְּנֵיכֶם:טו בְּרוּכִים אַתֶּם לַיי עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:טז הַשָּׁמַיִם שָׁמַיִם לַיי וְהָאָרֶץ נָתַן לִבְנֵי אָדָם:יז לֹא הַמֵּתִים יְהַלְלוּ יָהּ וְלֹא כָּל יֹרְדֵי דוּמָה:יח וַאֲנַחְנוּ נְבָרֵךְ יָהּ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה