"הביקור"

יונתן1

משתמש צעיר
עריכה תורנית
להנאת חברי הפורום, צירפתי כאן רשימה של סופר מתחילת המאה הקודמת (הובאה בקונטרס של הסופר פנחס גרייבסקי), שנתקלתי בה במקרה באוצר החכמה.

יש בה תיאור מתוק מדבש של ביקור דוקטור יהודי גרמני שליח משפחת רוטשילד, בישיבה ירושלמית של פעם, וויכוחו עם ראש הישיבה על תועלתם של בני הישיבות. לאחר מכן מסופר על הגעת בחור ליטאי מודרני לישיבה, והיחס אליו.

הרשימה כתובה בהומור ציני יפהפה, ומי שבקי בלשון למדנית כדאי לו לקרוא בנחת ולדקדק במילים...

קבצים מצורפים

• פנקס ירושלים הביקור.pdf
    1 MB · צפיות: 31

ETStudio

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
חזק! הרבה זמן לא קראתי משהו מושחז כל כך! כל משפט נוטף מטמונים !
הניסוח, האיות, הביטויים המקראיים והתלמודיים, העקיצות הסמויות, וגם כמה זאפטות גלויות...

מצאת במקרה? אולי חיפשת אתונות ?

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
האח, שפתיים יישק! במיוחד מצא חן בעיני תאורו של אותו "אליהו בחור", המאריך בתחתונים ומקצר בעליונים...

יונתן1

משתמש צעיר
עריכה תורנית
אני נהנתי במיוחד מהירידות על ה"רב" הדוקטור - "והאורח עבר על פניהם ויעיין בהגמרות ויאמר, עירובין, חולין, להראות כי יד לו בלימודיהם..." כל כך אופייני...

אגב, הבנתי ש"מקצר בעליונים" הכוונה לחליפות קצרות, אבל מה זה "מאריך בתחתונים"?

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
יופי נוטף, אני הולך לחפש לי עוד קצת מהזה..

ETStudio

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י יונתן1;1590337:
אגב, הבנתי ש"מקצר בעליונים" הכוונה לחליפות קצרות, אבל מה זה "מאריך בתחתונים"?

מה אתה יודע יאנגע בוחר, פעם רק המודרנים הלכו עם מכנסיים ארוכים. השמרנים לבשו שורטס...

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מדהים, נוטף מור.
"...בת השמש דשם, ויתחתן בה..." אוח.

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
ולמה אין לי אפשרות למשוך בַּצְלָצַל העליון ולהריע בתודה ליונתן האחד?

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
נכתב ע"י עדיאל;1590430:
ולמה אין לי אפשרות למשוך בַּצְלָצַל העליון ולהריע בתודה ליונתן האחד?
מן הסתם לא התכוון מר לארבה או לחגב כלשהו אלא לצִלְצָל מן צלצלי שמע...

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
נכתב ע"י ETStudio;1590367:
מה אתה יודע יאנגע בוחר, פעם רק המודרנים הלכו עם מכנסיים ארוכים. השמרנים לבשו שורטס...
שורטס? אולי ברמודה...

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י אפכא מסתברא;1590478:
מן הסתם לא התכוון מר לארבה או לחגב כלשהו אלא לצִלְצָל מן צלצלי שמע...

הוֹי אֶרֶץ, צִלְצַל כְּנָפָיִם, אֲשֶׁר מֵעֵבֶר, לְנַהֲרֵי-כוּשׁ (ישעי' י"ח א')

ענינא דיומא

שמואל גרינשטיין

יותר מעצב מגרפיקאי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
צילום מקצועי
D I G I T A L
אף כי בענינא דיומא כעסיק מר, היאך לא נשים הגיונינו בענינא דיומי, הן הנה כל דברי הפוליטיק והבלע הנשמעים מפי צוררינו אשר נשאו ראש, ועתה הרחיב השם לנו מעט, ונשא את ראשם. הבה נלכה וניקחה משם ראיה להשיב חורפינו דבר. וכה דבריו של הרז"ח, דברים כדרבנות וכמסמרות.

יודעים אנו כי אלה הלומדים בצאתם ע"פ תבל ארצה, מוכשרים הם לכל עניני העולם הרבה יותר מאלה שהשכילו, ורק אלה המשכילים, אתם מחזקים ידם, אתם בוראים משרות להם, ואלה הלומדים אף שפקחותם עולה עשרת מונים על פקחותם ועל זריזותם של משכילים שלכם, אלה נרחקים ונדחקים מכם, ובכל זה לא מת מי מהם ברעב ב"ה ויש שעשו עושר ג"כ ומה לכב' כי נזעק?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה