האם ילדים חרדים נמוכים מילדים חילונים ?

yyz

משתמש פעיל
הנתונים המדהימים משנת 2016 מתוך נתוני הערכת גדילה של תלמידים בישראל, של משרד הבריאות, לא משאירים מקום לספקות.
כפי שניתן לראות מהנתונים, ילדים חרדים פחות שמנים, יותר בתת תזונה, ויותר נמוכים (פי 3 משיעורם באוכלוסיה).
מדוע ?

נתוני משקל.jpg
נתוני גובה.jpg

לצפייה בקובץ הנתונים המלא באתר משרד הבריאות
מתוך סיכום מדדי גדילה שבוצעו בבתי ספר על ידי אחיות בריאות הציבור. את מדדי הגדילה ניתן לנתח לפי הנושאים הבאים: איזור גיאוגרפי, לאום, סיווג בית הספר (חינוך הממלכתי, הממלכתי דתי, חרדים) ושכבת גיל (כיתה א' או כיתה ז'). הנתונים מהווים בסיס להשוואת מגמות לעתיד ולהתערבויות לצורך שמירה על בריאותם של הילדים ושל האוכלוסיה כולה.

כפי שניתן לראות בנתונים, כמות הילדים הנמוכים בחברה החרדית היא 6%, לעומת 2% בחברה הכללית. פי 3 !!!.
גם בנתוני משקל, ילדים חרדים פחות שמנים. (28% לעומת 34% בחברה הכללית) האם זה כי הם אוכלים יותר בריא או כי הם פחות אוכלים ?
ומה לגבי נתוני התת משקל ? בחברה החרדית יש 5 % ילדים בתת משקל, לעומת 4 בחברה הכללית. האם זה אקראי ?
מדוע ילדים חרדים פחות שמנים, יותר רזים ונמוכים ?
האם הנתונים משקפים את המציאות בחברה החרדית ?
האם למצב כלכלי יש השפעה על המגמות הנ"ל ?
האם איכות התזונה של ילד חרדי משפיע על הניראות החיצונית והבריאותית שלו ?
ברוב ענפי המזון אין הבדל בין גדול במחיר בין כשרות רגילה למהודרת. כל זאת עד שמגיעים לענף הבשרים, שם פערי המחיר עצומים. האם למחירי הבשר בכשרויות המהודרות (שגבוהים באופן ניכר לעומת מחירם בכשרויות רגילות) יש השפעה על צריכת הבשר, שומן, וחלבונים בבתים חרדיים ? וכתוצאה מכך הילדים נמוכים ורזים בהשוואה לילדים שאינם חרדים.
איך וכיצד ניתן לשנות את המצב הזה ?

קבצים מצורפים

• bichildrengrowth2016.xlsx
    KB 129.1 · צפיות: 63

מציאותית

משתמש סופר מקצוען
גם הבנות מפותחות הרבה יותר בציבור החילוני, אפשר לומר למה אך לא כאן המקום.
רק בקיצור שזאת השלכה של חיים חסרי צניעות. כנראה מאותה שורש גם הבנים מתבגרים וגבוהים יותר.
בסופו של דבר כולם מגיעים לאותה התקרה..

SHANI1234

משתמש פעיל
רק בקיצור שזאת השלכה של חיים חסרי צניעות. כנראה מאותה שורש גם הבנים מתבגרים וגבוהים יותר.
בסופו של דבר כולם מגיעים לאותה התקרה..
ממה שנראה בשטח לא כולם מגיעים לאותה התקרה.
נראה שבסוף בחילוני יותר גבוהים מהמגזר החרדי.
בטח הבנים.
כנראה בעקבות יותר פעילות ספורטיבית ותזונה מאוזנת יותר בבית (בגילאי ההתבגרול הם לא בפנימיות)

מיכל ב'

כתבת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
זה עניין של תזונה ושל ספורט.
ברור.

sk1203

משתמש מקצוען
רק בקיצור שזאת השלכה של חיים חסרי צניעות. כנראה מאותה שורש גם הבנים מתבגרים וגבוהים יותר
לא בטוח שזה העניין.
יש לי קרוב משפחה חילוני שלא חי את החיים הנ"ל והוא גם מאוד גבוה

מתרגמת

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
אל תשכחו שמגזר "יהודי" זה כל מי שלא ערבי וכו', כולל רוסים לא יהודים, אלו עם אבא גוי , אולי גם מסתננים שלומדים בבי"ס ממלכתי וכו'. יהודים הם בממוצע פחות גבוהים.
יש לי מכרה בעלת תשובה מארה"ב שאבא שלה גוי. היא סיפרה לי שאצל חרדים כל הזמן אומרים לה כמה היא גבוהה ושהיתה באוכלוסיה הכללית בארה"ב אף אחד לא חשב שהיא גבוהה במיוחד.

ינאי&רועי

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
לא בטוח שזה העניין.
יש לי קרוב משפחה חילוני שלא חי את החיים הנ"ל והוא גם מאוד גבוה

זה לא קשור...
לי יש קרוב משפחה חרדי שהוא גבוה מאוד והוא לא עושה ספורט...
מדברים פה על משהו כוללני...

ראש ישר

משתמש פעיל
זה עניין של תזונה ושל ספורט.
ברור.
דווקא מבחינת תזונה, נראה שאצלינו המצב טוב יותר.
עדיף להיות בתת גובה מאשר בעודף השמנה, לא?
ותצרפו לזה שעושים שם הרבה יותר ספורט, זה רק מוכיח שהתזונה לקויה הרבה יותר...

yyz

משתמש פעיל
מאמינה שלרוב הערבים אין סביבה שמעודדת תזונה נכונה.
גם לגבי המגזר הערבי הנתונים ברורים. 46% עם עודף משקל +, וכמעט ללא תת משקל.
מבחינה כלכלית הם לא במעמד גבוה. לדעתי שוב רואים השפעה של עלות תזונה בשרית.
מה אנו למדים מכך לגבי הילדים החרדים ?
האם גדלים פה דור של ילדים שאינם מפותחים גופנית ?
האם יש תחומים נוספים שבהם יש פערים בין ילדים חילונים לחרדים ?
נתוני תזונה כולל מגזר ערבי.jpg

ראש ישר

משתמש פעיל
למה החלטתם שזה מעיד על חוסר פיתוח גופני?
את זה אולי נוכל לדעת אם נראה נתונים של גילאי אריכות ימים וכו...

למען האמת - עד כה הייתי בטוחה שאוכלים אצלינו סוכר בכמויות גדולות בהרבה ממגזרים אחרים וזה החריד אותי ממש.
עכשיו זה כבר לא כזה ודאי לי. לא שזה מנחם במשהו, אבל לפחות אפשר להוריד את האשמה המגזרית...

הדס99

משתמש מקצוען
למה החלטתם שזה מעיד על חוסר פיתוח גופני?
וסתם מענין, אני עובדת בחברה מעורבת, מעולם לא ראיתי שהחרדים.ות נמוכים.ות יותר...
בהנחה שהמרכיב הגנטי זהה אצל חיותנים וחרדים מבחינ הגובה, אז מה שעוד משפיע- חלבונים בתזונה וספורט
צריכים לקחת לתשומת לב
היה לי ממש עצוב לראות את זה... אחריות..

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כה

א לְדָוִד אֵלֶיךָ יְהוָה נַפְשִׁי אֶשָּׂא:ב אֱלֹהַי בְּךָ בָטַחְתִּי אַל אֵבוֹשָׁה אַל יַעַלְצוּ אֹיְבַי לִי:ג גַּם כָּל קוֶֹיךָ לֹא יֵבֹשׁוּ יֵבֹשׁוּ הַבּוֹגְדִים רֵיקָם:ד דְּרָכֶיךָ יְהוָה הוֹדִיעֵנִי אֹרְחוֹתֶיךָ לַמְּדֵנִי:ה הַדְרִיכֵנִי בַאֲמִתֶּךָ וְלַמְּדֵנִי כִּי אַתָּה אֱלֹהֵי יִשְׁעִי אוֹתְךָ קִוִּיתִי כָּל הַיּוֹם:ו זְכֹר רַחֲמֶיךָ יְהוָה וַחֲסָדֶיךָ כִּי מֵעוֹלָם הֵמָּה:ז חַטֹּאות נְעוּרַי וּפְשָׁעַי אַל תִּזְכֹּר כְּחַסְדְּךָ זְכָר לִי אַתָּה לְמַעַן טוּבְךָ יְהוָה:ח טוֹב וְיָשָׁר יְהוָה עַל כֵּן יוֹרֶה חַטָּאִים בַּדָּרֶךְ:ט יַדְרֵךְ עֲנָוִים בַּמִּשְׁפָּט וִילַמֵּד עֲנָוִים דַּרְכּוֹ:י כָּל אָרְחוֹת יְהוָה חֶסֶד וֶאֱמֶת לְנֹצְרֵי בְרִיתוֹ וְעֵדֹתָיו:יא לְמַעַן שִׁמְךָ יְהוָה וְסָלַחְתָּ לַעֲוֹנִי כִּי רַב הוּא:יב מִי זֶה הָאִישׁ יְרֵא יְהוָה יוֹרֶנּוּ בְּדֶרֶךְ יִבְחָר:יג נַפְשׁוֹ בְּטוֹב תָּלִין וְזַרְעוֹ יִירַשׁ אָרֶץ:יד סוֹד יְהוָה לִירֵאָיו וּבְרִיתוֹ לְהוֹדִיעָם:טו עֵינַי תָּמִיד אֶל יְהוָה כִּי הוּא יוֹצִיא מֵרֶשֶׁת רַגְלָי:טז פְּנֵה אֵלַי וְחָנֵּנִי כִּי יָחִיד וְעָנִי אָנִי:יז צָרוֹת לְבָבִי הִרְחִיבוּ מִמְּצוּקוֹתַי הוֹצִיאֵנִי:יח רְאֵה עָנְיִי וַעֲמָלִי וְשָׂא לְכָל חַטֹּאותָי:יט רְאֵה אוֹיְבַי כִּי רָבּוּ וְשִׂנְאַת חָמָס שְׂנֵאוּנִי:כ שָׁמְרָה נַפְשִׁי וְהַצִּילֵנִי אַל אֵבוֹשׁ כִּי חָסִיתִי בָךְ:כא תֹּם וָיֹשֶׁר יִצְּרוּנִי כִּי קִוִּיתִיךָ:כב פְּדֵה אֱלֹהִים אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל צָרוֹתָיו:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

פלינדרום • אתגר 52

לוח מודעות

למעלה