דיון האם הסתבכתי בפלגיאט?

יוסף יצחק פ.

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
בהמשך לאשכול הקודם תעזרו לי להכריע את סוף הספר (וכאן המקום לומר יישר כח עצום לכל מי שנתן עצות ופתרונות), אציין (שעדיין לא שלחתי להו"ל, אבל) נתתי למכר לקרוא את הספר (קומיקס), הוא מאוד התלהב ונתן עצות כלשהם, והעיר לי שהוא שמע על סרט אמריקאי מלפני 30 שנה בערך.. (לא בקי בדיוק..) עם קווי עלילה דומים.
כמובן שיש הבדלים, אני כתבתי על יהדות ועל חרדים, והם עשו מה שעשו, אבל
האם אני מסתבך בפלגיאט? @ג. ר. היילנדר מעט הלחיצה אותי במאמר על פלגיאט...
האם בעצם הרעיון (מדען משתמש במכונה איקס שעושה איקס) ישנה העתקה מהסרט - ויצויין, לא שמעתי על הסרט, ק"ו שלא צפיתי בו. פתאום נתקלתי לדעת שאנחנו חיים בעולם קטן, וכן, לא כל רעיון הוא מקורי...

מעביר את רשות הדיבור ל..

נערך לאחרונה ב:

ifatrosh

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מה זה נקרא קווי עלילה דומים?
אם נחשוב על זה, כל ספר יהיו בו קווי עלילה דומים לספרים אחרים, כי כולנו חיים באותו עולם.

ifatrosh

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
גורם משמעותי והשתלשלות דומה.
אין לי את הפרטים. אבל אנסה לשאול כדי לנסות להבין.
האם הסיפורים על חבורות ילדים ייקראו פלגיאט? סיפורי בלש, יש הרוג/נרצח והדרך לפתרון, פלגיאט? ויש עוד הרבה סוגות שהסיפור ממש דומה והמהלך צפוי לכל מי שכבר קרא סיפורים כאלה. האם הם פלגיאט?
קשה לי להאמין שהצלחת להסתבך עם פלגיאט.

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
כתבתי על נושא קרוב לזה מאמר...
אולי יעזור.

יוסף יצחק פ.

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
כתבתי על נושא קרוב לזה מאמר...
אולי יעזור.
מה המסקנה?

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
שאין בזה גבולות ברורים בכלל, וזה נתון לשיקול דעת שלך, ושל השופטים באם יזדקקו לזה...

בכל מקרה, אם העלילה מתרחשת באופן ממש דומה, וזה לא עלילה קלאסית של שוד/חיפוש/תפיסה וכדומה, יש לחשוש שזה פלגיאט.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אבל אם בנאדם המציא משהו ובמקרה יש משהו דומה, האם בהכרח שזה נחשב לפלגיאט? הרי העובדה היא שהוא בכלל לא הכיר את הסרט ההוא.
איך מוכיחים בכלל דבר כזה?

הגיבן (ת)

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
האם זה פלגיאט? לך ברור שלא, הרי לא העתקת. השאלה אם זה יראה מוזר לקהל. אתה יכול להכריז בחוצות העיר: תדעו שלא ראיתי את הסרט הזה. קחו את זה בחשבון לפני שתקראו...

אבל אם זה היה אני הייתי עושה שני דברים:
1. בודקת את המקור, ובוחנת האם אני מציעה משהו ייחודי וחדש שהמקור לא מציע. (אפשר בוויקיפדיה מן הסתם)
2. בודקת את הסיפור שלי ובוחנת האם כל החלקים בו תואמים בצורה הגיונית: אין אירועים פתאומיים כי הייתי צריכה פיתרון מהיר לאיזו בעיה, או דמויות עם כישורים אקראיים שהוספתי רק בגלל שאני זקוקה להם באיזה פלונטר, או דברים כאלה שנוחים באופן מחשיד, שאין להם הסבר וגורם בתוך הסיפור. ולמה? כי זה הדבר הראשון שיריץ את הקהל לצעוק "חיקוי".

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ו

א לַמְנַצֵּחַ בִּנְגִינוֹת עַל הַשְּׁמִינִית מִזְמוֹר לְדָוִד:ב יְהוָה אַל בְּאַפְּךָ תוֹכִיחֵנִי וְאַל בַּחֲמָתְךָ תְיַסְּרֵנִי:ג חָנֵּנִי יְהוָה כִּי אֻמְלַל אָנִי רְפָאֵנִי יְהוָה כִּי נִבְהֲלוּ עֲצָמָי:ד וְנַפְשִׁי נִבְהֲלָה מְאֹד (ואת) וְאַתָּה יְהוָה עַד מָתָי:ה שׁוּבָה יְהוָה חַלְּצָה נַפְשִׁי הוֹשִׁיעֵנִי לְמַעַן חַסְדֶּךָ:ו כִּי אֵין בַּמָּוֶת זִכְרֶךָ בִּשְׁאוֹל מִי יוֹדֶה לָּךְ:ז יָגַעְתִּי בְּאַנְחָתִי אַשְׂחֶה בְכָל לַיְלָה מִטָּתִי בְּדִמְעָתִי עַרְשִׂי אַמְסֶה:ח עָשְׁשָׁה מִכַּעַס עֵינִי עָתְקָה בְּכָל צוֹרְרָי:ט סוּרוּ מִמֶּנִּי כָּל פֹּעֲלֵי אָוֶן כִּי שָׁמַע יְהוָה קוֹל בִּכְיִי:י שָׁמַע יְהוָה תְּחִנָּתִי יְהוָה תְּפִלָּתִי יִקָּח:יא יֵבֹשׁוּ וְיִבָּהֲלוּ מְאֹד כָּל אֹיְבָי יָשֻׁבוּ יֵבֹשׁוּ רָגַע:
נקרא  35  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה