דרוש מידע דמי לידה - 2 שאלות

vc41718

משתמש רשום
ערב טוב
אשמח אם משהוא יוכל לעזור לי,

א. אם קבלתי בחודש מרץ בונוס על שנה שעברה וילדתי עכשיו, האם הבונוס הזה מצטרף לדמי לידה או בגלל שזה על שנה שעברה אז לא?
ב. אם הגשתי דמי לידה לפי 3 חודשים, ואשרו לי, ואני רואה שכדאי להגיג לפי 6 חודשים
מה עושים

תודה רבה

גיטל.

משתמש פעיל
. אם קבלתי בחודש מרץ בונוס על שנה שעברה וילדתי עכשיו, האם הבונוס הזה מצטרף לדמי לידה או בגלל שזה על שנה שעברה אז לא?
אם זה בתלוש בברוטו והתלוש של מרץ נכנס לך לשקלול דמי לידה אז זה מחושב.

בת ישראל

משתמש צעיר
הבונוס היה חד פעמי או שמגיע כל שנה בחודש מרץ?
אם מתקבל כל שנה, תוכלי לחכות לבונוס הבא ואחרי חודש מרץ לשלוח טופס תביעה להפרשים
כי בעצם הבונוס הבא מתיחס לחודשים שקדמו ללידה.

תהילתית

משתמש מקצוען
זה תלוי מה יחס הבונוס לתלוש המשכורת או לממוצע.לדעתי זה אמור להיות שתקבלי אם הבונוס לפחות רבע או שליש מהשכר לא זוכרת מדוייק.בכל מקרה תגישי מכתב עם בקשה לבחינת זכאות להפרשים יחד עם התלוש ויתכן מאוד שתיהי זכאית. אפשר באיזור האישי שלך באתר בט"ל.תוכלי לברר גם מול *6050.
אשר לשלוח פנייה מקוונת באתר בצור קשר באיזור האישי לפי הנושא המבוקש והם עונים תוך יום בערך.
אני לא חושבת שיש טופס בקשה מיוחד עבור הפרשים אלא רק פנייה ותלוש.
בהצלחה!
אגב לגבי החישוב הם תמיד לוקחים את הגבוה מבינהם אז מה הכוונה הגשתי 3 חודשים?
הם מבקשים בין 10 ל14 תלושים ומחשבים חצי שנה ושלושה חודשים ולוקחים את הגבוה

נערך לאחרונה ב:

ילילי

משתמש מקצוען
אפשר הסבר על הסיפור של ההפרשים?
למה שיתנו לאישה עוד כסף כי היא קבלה בונוס חד פעמי בשנה שהיא ילדה?

בת ישראל

משתמש צעיר
אני לא חושבת שיש טופס בקשה מיוחד עבור הפרשים אלא רק פנייה ותלוש.
יש טופס מיוחד עבור הפרשים. טופס 363. אפשר גם להגיש בצורה מקוונת. אין צורך בתלוש אלא רק בטופס הזה.
אפשר הסבר על הסיפור של ההפרשים?
למה שיתנו לאישה עוד כסף כי היא קבלה בונוס חד פעמי בשנה שהיא ילדה?
נקח דוגמא פשוטה: עובדת מקבלת כל חודש שכר של 10K
פעם בשנה היא מקבלת בחודש מרץ בונוס של 12K עבור השנה שחלפה
כלומר, הבונוס מתיחס ל12 חודשים. לכאורה כל חודש היא מקבלת בונוס של 1K.
העובדת ילדה בחודש ספטמבר. חשבו לה את השכר לפי 10K לחודש.
מגיע חודש מרץ והיא מקבלת את הבונוס שמתיחס לחודשים אפריל של שנה שעברה עד מרץ של השנה
כלומר בעצם צריך לחשב לה את החודשים שקדמו ללידה כאילו היא קבלה בהם 11K.
ולכן אחרי שהיא מקבלת את הבונוס, היא יכולה להגיש תביעה להפרשים.
מקווה שהובנתי.

ילילי

משתמש מקצוען
נקח דוגמא פשוטה: עובדת מקבלת כל חודש שכר של 10K
פעם בשנה היא מקבלת בחודש מרץ בונוס של 12K עבור השנה שחלפה
כלומר, הבונוס מתיחס ל12 חודשים. לכאורה כל חודש היא מקבלת בונוס של 1K.
העובדת ילדה בחודש ספטמבר. חשבו לה את השכר לפי 10K לחודש.
מגיע חודש מרץ והיא מקבלת את הבונוס שמתיחס לחודשים אפריל של שנה שעברה עד מרץ של השנה
כלומר בעצם צריך לחשב לה את החודשים שקדמו ללידה כאילו היא קבלה בהם 11K.
ולכן אחרי שהיא מקבלת את הבונוס, היא יכולה להגיש תביעה להפרשים.
מקווה שהובנתי.
לא בדיוק הבנתי..
נגיד עובדת X לא ילדה וקיבלה בונוס של 12K
ועובדת Y ילדה וקיבלה בונוס של 12K
ושתיהן מקבלות משכורת של 10K

עכשיו עובדת Y יכולה לקבל כסף נוסף מעבר לסכום הרגיל שהיא הייתה מקבלת אם היא כמו חברתה, לא הייתה יולדת?

לא הבנתי את הקטע של ה "לכאורה כל חודש היא מקבלת בונוס של 1K"
היא קבלה את כל הכסף שמגיע לה בבת אחת.

בת ישראל

משתמש צעיר
ראשית, חשוב להבין שעל הבונוס הזה העובדת משלמת ביטוח לאומי
כך שזה נחשב חלק מהשכר שלה ומגיע לה לקבל עליו דמי לידה.

לגבי ההשוואה בין שתי עובדות שאחת ילדה ואחת לא - ההשוואה לא קשורה כי מה לעשות שזו שילדה מקבלת דמי לידה והשנייה לא.
כדי להבין את הענין של הפרשים צריך לעשות השוואה בין שתי עובדות:
עובדת אחת - מקבלת כל חודש משכורת של 11K
עובדת שנייה - מקבלת כל חודש משכורת של 10K ופעם בשנה מקבלת בונוס של 12K
האם ברור ששתיהן מקבלות את אותו שכר שנתי? ברור ששתיהן משלמות על כל השכר הזה ביטוח לאומי?
אז למה שהעובדת השנייה לא תקבל דמי לידה שיהיו מחושבים כולל הבונוס?

תהילתית

משתמש מקצוען
היה לי מקרה כזה לפני כחמש שנים.
האמת יתכן שהמעסיק שלח את הטופס שאת מדברת עליו להם כי הוא נקרא מעסיק אוט' וטיפל לי בהכל מבחינת דמי לידה.ופתאום נחתו לי בחשבון עוד כמה אלפים בעקבות מענק שחולק לכל העובדים רטרו.
אבל היה לי מקרה לפני כשנתיים שקיבלתי הבראה בלבד בתלוש האחרון וניסיתי להגיש את זה לחישוב ,שלחתי תלוש עם בקשה בכתב ללא טופס בקשה שציינת ואמרו לי שהסכום מדי קטן בכדי לצרף אותו (כאלף ומשהו) ולא הייתי זכאית.

ילילי

משתמש מקצוען
ראשית, חשוב להבין שעל הבונוס הזה העובדת משלמת ביטוח לאומי
כך שזה נחשב חלק מהשכר שלה ומגיע לה לקבל עליו דמי לידה.

לגבי ההשוואה בין שתי עובדות שאחת ילדה ואחת לא - ההשוואה לא קשורה כי מה לעשות שזו שילדה מקבלת דמי לידה והשנייה לא.
כדי להבין את הענין של הפרשים צריך לעשות השוואה בין שתי עובדות:
עובדת אחת - מקבלת כל חודש משכורת של 11K
עובדת שנייה - מקבלת כל חודש משכורת של 10K ופעם בשנה מקבלת בונוס של 12K
האם ברור ששתיהן מקבלות את אותו שכר שנתי? ברור ששתיהן משלמות על כל השכר הזה ביטוח לאומי?
אז למה שהעובדת השנייה לא תקבל דמי לידה שיהיו מחושבים כולל הבונוס?
תודה על ההסבר.
זה בעצם יוצא שבסופו של דבר העובדת יוצאת עם יותר כסף מאשר שנה אחרת שבה היא לא ילדה?

1.אפשר להגיש הפרשים על הבראה?
2. בדצמבר קיבלתי העלאה במשכורת. בפברואר ילדתי. את החישוה לדמי לידה לקחו לי את נובמבר, דצמבר וינואר.
ז"א נובמבר היה עם השכר הישן ודצמבר ינואר עם השכר החדש. גם על זה מגיע לי הפרשים?

בת ישראל

משתמש צעיר
תודה על ההסבר.
זה בעצם יוצא שבסופו של דבר העובדת יוצאת עם יותר כסף מאשר שנה אחרת שבה היא לא ילדה?

1.אפשר להגיש הפרשים על הבראה?
2. בדצמבר קיבלתי העלאה במשכורת. בפברואר ילדתי. את החישוה לדמי לידה לקחו לי את נובמבר, דצמבר וינואר.
ז"א נובמבר היה עם השכר הישן ודצמבר ינואר עם השכר החדש. גם על זה מגיע לי הפרשים?
1. כן, אפשר להגיש הפרשים על הבראה.
2. אין צורך להגיש על זה הפרשים כי זה כבר מחושב בחישוב של דמי הלידה. לא תקבלי דמי לידה רק לפי המשכורת אחרי העלאה אלא זה יהיה ממוצע של 3 החודשים האחרונים שקדמו ללידה.

shani123

משתמש מקצוען
תודה על ההסבר.
לא.
א. כל החישוב כאן מדובר על דמי לידה, כלומר על התשלום שביטוח לאומי ישלם ליולדת דמי לידה
ב. תשלום דמי לידה הוא במקום השכר שהיתה אמורה לקבל בחודשי החל"ד, ומחושב כממוצע השכר בתקופה שלפני הלידה (3 או 6 חודשים, הגבוה מבינהם)
ג. אם במהלך התקופה לאחר הלידה, קיבלה תוספת שכר המתייחסת לתקופה שלפני הלידה, (דמי הבראה, בונוס וכו') יכולה להגיש בקשה לביטוח לאומי לחשב מחדש את דמי הלידה: (ממוצע השכר בתקופה שלפני הלידה בתוספת חלק מהבונוס שקיבלה) וכך תקבל דמי לידה גבוהים יותר.
ד. בסיכום של חשבון זה לא יוצא יותר כסף משנה אחרת, כי בשנה שילדה קיבלה רק 8 משכורות מהמעסיק ו4 מביטו"ל (דמי לידה) ובשנה ללא לידה, קיבלה 12 משכורות מהמעסיק.

בת ישראל

משתמש צעיר
נכון!
בסיכום של חשבון זה לא יוצא יותר כסף משנה אחרת, כי בשנה שילדה קיבלה רק 8 משכורות מהמעסיק ו4 מביטו"ל (דמי לידה) ובשנה ללא לידה, קיבלה 12 משכורות מהמעסיק.
לא נכון

דוגמא:
עובדת מקבלת כל חודש 10K + בונוס שנתי של 12K = סה"כ העובדת מקבלת 132K בשנה
בשנה שבה העובדת ילדה - המעסיק שילם לה 8 חודשים + בונוס = 92K
וביטוח לאומי שילמו לה 4 חודשים = 40K
סה"כ יחד = 132K כמו השכר השנתי שהיתה מקבלת גם אם לא ילדה
לאחמ"כ היא מגישה תביעה להפרשים וביטוח לאומי ישלמו לה את החלק היחסי של הבונוס שמתיחס לחודשים שקדמו ללידה - כלומר ישלמו עוד 4K (1K לכל חודש)
סה"כ העובדת תקבל בשנה זו 136K

ילילי

משתמש מקצוען
נכון!

לא נכון

דוגמא:
לאחמ"כ היא מגישה תביעה להפרשים וביטוח לאומי ישלמו לה את החלק היחסי של הבונוס שמתיחס לחודשים שקדמו ללידה - כלומר ישלמו עוד 4K (1K לכל חודש)
תודה רבה על הסבלנות וההסברים...
אז הבנתי נכון.... אבל איך זה יכול להיות?

יראת גאולה

משתמש מקצוען
נכון!

לא נכון

דוגמא:
יש מקומות עבודה שאת הבונוס השנתי יתנו רק באופן יחסי לחודשים שעבדה, ולא לחודשים בהם הייתה בחל"ד.
זה שיש מקומות עבודה שמשלמים את הבונוס במילואו גם לעובדת שהייתה בחל"ד במהלך השנה - זה מטוב ליבו של המעסיק.

ילילי

משתמש מקצוען
יש מקומות עבודה שאת הבונוס השנתי יתנו רק באופן יחסי לחודשים שעבדה, ולא לחודשים בהם הייתה בחל"ד.
זה שיש מקומות עבודה שמשלמים את הבונוס במילואו גם לעובדת שהייתה בחל"ד במהלך השנה - זה מטוב ליבו של המעסיק.
זה שיש מקומות עבודה שנותנים בונוס זה מטוב ליבו של המעסיק....

anomail

משתמש חדש
מקפיצה.
אם היתה העלה לעובדת בשכר אחרי שחזרה מחופשת לידה,
כדאי לנסות להגיש הפרשים לבט"ל?
ועוד משהו- ילדתי בדצמבר 22. איזו הבראה מתייחסת לתקופה הזאת- ההבראה שקיבלתי ב08.22 או ב08.23?

בת ישראל

משתמש צעיר
אם היתה העלה בשכר אחרי שחזרה מחופשת לידה,
כדאי לנסות להגיש הפרשים לבט"ל?
לא רלוונטי. תביעה להפרשים זה רק כשמדובר בכסף שהתקבל אחרי חל"ד שמתיחס לחודשים שקדמו לחל"ד
העלאה לא מתיחסת לחודשים שקדמו לחל"ד.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  14  פעמים

לוח מודעות

למעלה