דיאטה

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י e12;n4872902:
ברכה, האם מותר לאכול בין הארוחות? (מאכלים ללא פחמימות), וכן- האם אין שום הגבלה בכמויות?

ירקות.
פרי אחד.
מאכלים בלי פחמימות אפשר אבל לא הרבה.
שקדים לא קלויים למשל.
אבל בכמות סבירה.

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י שרוליק 1;n4872929:
כמה אפשר להוריד בדיאטה הזו?

אפשר להוריד הרבה.
בהתחלה יורדים יותר מהר, אחר כך זה מתמתן.
כי בעצם אוכלים כמו שצריך, לא מרעיבים את הגוף.
הגוף לומד לאכול בצורה נכונה ובריאה.

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
איך שכחתי להוסיף את הגבינות למיניהם.
מותר ורצוי.
גבינה לבנה, קוטג', אפשר גם גבינה צהובה רזה. וכד'.

שירה בירה

משתמש מקצוען
נכתב ע"י bracha;n4872852:
אפשר גם לנסות סוגי סלט אחרים, לא חייב את הסלט ירקות המוכר והבנאלי.
יש גם רטבים כמו רוטב שום, אלף האיים, וכו'. שיכולים לתבל את הסלט, ולטשטש את הטעם שאת לא אוהבת.

בקשר לפירות, מותר רק פרי אחד ביום.

אשמח לקבל הדרכה לרטבים טובים לסלט ירקות, וכמובן לא משמינים :)
יש דבר כזה?

קליין

משתמש מקצוען
עריכה והפקת סרטים
עיצוב ואדריכלות פנים
יש בדיאטה הזו 2 בעיות.
הבעיה הראשונה היא הדיאטה עצמה.
השיטה לא דוגלת באיזון אלא בקיצוניות. מה שמותר, תאכל בלי הגבלה. מה שאסור, אל תאכל בכלל.
מדובר בשיטה שטוענת שעודף הפחמימות בתזונה המערבית מעמיס על הלבלב (טענה נכונה), וגורם לתסמונת המטבולית: סכרת, כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה (יותר הגיוני לטעון, שלחץ דם גבוה נגרם מכמויות מופרזות של נתרן בתזונה המערבית) ועוד. לכן, כתחליף, הבה נפסיק לאכול פחמימות או נאכל מעט ככל האפשר, כדי להקל על הלבלב, ונרבה בשומנים ובחלבונים.
הבעיה היא שהחלבון מפורק בכליות. כלומר, החלפנו פרה בחמור. במקום להעמיס על הלבלב, בחרנו להעמיס על הכליות.
אני מניחה שהשיטה מזיקה פחות למי שהלבלב שלו חלש יותר מטבעו, ומזיקה קשות למי שהכליות שלהם חלשות מטבען, אך עם תזונה נורמלית הן היו מתפקדות עד זקנה ושיבה.
הדיאטה הזו היא למעשה דיאטת אטקינס, שהוכרזה מזמן ע"י משרד הבריאות כדיאטה מסוכנת. בהמשך אצרף פרסומים מוסמכים לגבי הסכנות בדיאטת אטקינס.
הבעיה השניה בדיאטה הזו היא היישום של המאמינים בה. אלו שחיים לפי השיטה הזו בצורה קיצונית, נשמעים לפעמים כאילו הם חברים בכת (בלי הכללות, כמובן). הם מיישמים את עקרונות הדיאטה בדבקות, ושום הסברים הגיוניים לא יועילו להם. גם לא כשהם חווים על בשרם את התוצאות הקלוקלות של הדיאטה. דוגמאות? יש לי למכביר.
צריך לאכול שומנים? הקפה של הבוקר מוכן משמנת 28%.
בפירות יש פחמימות? מכירה אמא שהפסיקה לתת לילדים שלה פירות. שיאכלו רק ירקות.
אני מכירה מישהי שהיו לה אבנים במרה. כל הרופאים שהיא נגשה אליהם, אמרו לה שהתזונה השומנית שלה גורמת לזה, ואין שום דרך להימנע מניתוח אם היא תמשיך כך. היא העדיפה להוציא את כיס המרה, ולהמשיך בדיאטה.
אני יודעת שבכל מקרה מומלץ לנתח. הנקודה היא, שכל הרופאים אמרו לה שהתזונה השומנית גורמת לזה, וגם כשהיא ראתה שהתזונה הלא מאוזנת הזו גרמה לה לנזק, היא לא חשבה להפסיק.
סיפרתי לאחת מדוגלות הדיאטה על כך שהדיאטה עלולה לפגוע בכליות. 'כן, אני יודעת' היא עונה לי 'היא (-הדיאטנית שמעבירה את עיקרי השיטה בקו שלך) דברה על זה'. איך הדיבור על זה פותר את הבעיה? לאלוקים פתרונים.
יש לי עוד דוגמאות, שהמשותף לכולן הוא חוסר האיזון והנטיה לקיצוניות ביישום הדיאטה.
לסיום:
לינק לפרסום באתר של הדסה. ציטוט קצר ממנו:
אנשים המאמצים דיאטה זו לאורך זמן נמצאים בסיכונים בריאותיים פוטנציאליים.

לינק לפרסום באתר של מכבי. ציטוט חלקי ממנו:
ש לצרוך לפחות 1,200 קלוריות ביום, אחרת תיפגע מסת השריר. בעקבות דיאטה חמורה של פחמימות או קלוריות (900 קלוריות ליום או פחות) ועתירה בחלבונים, תפחת כמות האנרגיה שהגוף מסוגל להפיק בקלות יחסית. במצב זה ינסה הגוף להפיק אנרגיה מכול מזון נצרך, כולל שומנים וחלבונים הדרושים לגדילה ולתיקון רקמות - דבר שהוא הרה אסון וטומן בחובו גם נזקים אפשריים לכליות.

עוד ציטוט ממאמר אחר באתר של מכבי:
מעבר לכך, באופן כללי, עיכול חלבונים משחרר חומצות במערכת העיכול שאותן מנטרל הגוף בעזרת יוני סידן. תזונה עתירת חלבון ודלת פחמימות דורשת הרבה מאד סידן שבהיעדר כמויות מספקות ממנו הגוף יתחיל לנצל סידן מהעצמות על חשבון חיזוקן. הדבר מגביר באופן משמעותי סכנת אוסטיאופורוזיס.

האמת שיש לי עוד ציטוטים, אבל נעצור כאן.
שם המשחק בתזונה הוא איזון. הדיאטה הזו אינה מאוזנת, וזה עיקר הבעיה.
מקווה שהועלתי.

לבן

משתמש סופר מקצוען
אטקינס היא אכן שיטה קיצונית, אבל לא צריך ללכת רחוק כל כך. גם דיאטת אטיקנס עצמה חזרה בתשובה ומציעים היום אותה בשיטה חדשה עם פחמימות.
אני לקחתי את הבסיס של חלבונים ירקות ושומנים בריאים מאטיקנס בשילוב של מעט פחמימות מלאות (עד 20 או 30 אחוז מהתזונה ביום)
התוצאה מדהימה- דבר ראשון הדיאטה לא קשה! אין תחושת רעב ואין משיכה למתוק ולפחמימות בכלל!!! (לראשונה בחיי).
הירידה במשקל איטית מאד ומממושכת. תוצאות בדיקות דם השתפרו להפליא. תפקודי כליות תקינים.

קליין

משתמש מקצוען
עריכה והפקת סרטים
עיצוב ואדריכלות פנים
מצויין. אני שמחה בשבילך.
זו לא דיאטת אטקינס. זו גם לא השיטה שאני מדברת עליה, השיטה של הרב מייזליש/ר. האס.
אבל זו הנקודה שאני מנסה לחדד: ההבדל בין אלו שמיישמים את השיטה בצורה קיצונית, קרי, מורידים פחמימות למינימום האפשרי ומעלים את אחוזי השמן הנצרכים בצורה לא מאוזנת בכלל, לבין אלו שמורידים את הפחמימות ל 20-30 אחוז מהתזונה.
בכל מקרה, כדאי להיות בקשר עם דיאטנית מוסמכת, ולבצע בדיקות דם מידי תקופה, כי כמות הפחמימות היא כחצי מהמומלץ כיום.

לבן

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י קליין;n4878793:
מצויין. אני שמחה בשבילך.
זו לא דיאטת אטקינס. זו גם לא השיטה שאני מדברת עליה, השיטה של הרב מייזליש/ר. האס.
אבל זו הנקודה שאני מנסה לחדד: ההבדל בין אלו שמיישמים את השיטה בצורה קיצונית, קרי, מורידים פחמימות למינימום האפשרי ומעלים את אחוזי השמן הנצרכים בצורה לא מאוזנת בכלל, לבין אלו שמורידים את הפחמימות ל 20-30 אחוז מהתזונה.
בכל מקרה, כדאי להיות בקשר עם דיאטנית מוסמכת, ולבצע בדיקות דם מידי תקופה, כי כמות הפחמימות היא כחצי מהמומלץ כיום.

האס יודעת הרבה מאוד, אבל זה עדיין לא מספיק. היא גם לא נותנת גבולות ברורים- לדבריה מותר לאכול ביצים וכן שומן ללא הגבלה כלל. לדעתי היא טועה כי כל דבר כשהוא מופרז הוא מסוכן.

הני מושקוביץ

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
סליחה על ההקפצה,
אבל היום יש את דיאטת סאות' ביץ',
שהיא דוגלת בשיטה שבשבועיים הראשונים אוכלים רק חלבונים וירקות, (ירידה של עד 6 ק"ג במהלכם)
ולאחריהם מוסיפים פחמימה אחת ופרי אחד ליום,
אחרי שמסיימים לרדת הכל,
יש תפריט של שמירה על המשקל לטווח ארוך.

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י קליין;n4878149:
יש בדיאטה הזו 2 בעיות.
הבעיה הראשונה היא הדיאטה עצמה.
השיטה לא דוגלת באיזון אלא בקיצוניות. מה שמותר, תאכל בלי הגבלה. מה שאסור, אל תאכל בכלל.
מדובר בשיטה שטוענת שעודף הפחמימות בתזונה המערבית מעמיס על הלבלב (טענה נכונה), וגורם לתסמונת המטבולית: סכרת, כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה (יותר הגיוני לטעון, שלחץ דם גבוה נגרם מכמויות מופרזות של נתרן בתזונה המערבית) ועוד. לכן, כתחליף, הבה נפסיק לאכול פחמימות או נאכל מעט ככל האפשר, כדי להקל על הלבלב, ונרבה בשומנים ובחלבונים.
הבעיה היא שהחלבון מפורק בכליות. כלומר, החלפנו פרה בחמור. במקום להעמיס על הלבלב, בחרנו להעמיס על הכליות.
אני מניחה שהשיטה מזיקה פחות למי שהלבלב שלו חלש יותר מטבעו, ומזיקה קשות למי שהכליות שלהם חלשות מטבען, אך עם תזונה נורמלית הן היו מתפקדות עד זקנה ושיבה.
הדיאטה הזו היא למעשה דיאטת אטקינס, שהוכרזה מזמן ע"י משרד הבריאות כדיאטה מסוכנת. בהמשך אצרף פרסומים מוסמכים לגבי הסכנות בדיאטת אטקינס.
הבעיה השניה בדיאטה הזו היא היישום של המאמינים בה. אלו שחיים לפי השיטה הזו בצורה קיצונית, נשמעים לפעמים כאילו הם חברים בכת (בלי הכללות, כמובן). הם מיישמים את עקרונות הדיאטה בדבקות, ושום הסברים הגיוניים לא יועילו להם. גם לא כשהם חווים על בשרם את התוצאות הקלוקלות של הדיאטה. דוגמאות? יש לי למכביר.
צריך לאכול שומנים? הקפה של הבוקר מוכן משמנת 28%.
בפירות יש פחמימות? מכירה אמא שהפסיקה לתת לילדים שלה פירות. שיאכלו רק ירקות.
אני מכירה מישהי שהיו לה אבנים במרה. כל הרופאים שהיא נגשה אליהם, אמרו לה שהתזונה השומנית שלה גורמת לזה, ואין שום דרך להימנע מניתוח אם היא תמשיך כך. היא העדיפה להוציא את כיס המרה, ולהמשיך בדיאטה.
אני יודעת שבכל מקרה מומלץ לנתח. הנקודה היא, שכל הרופאים אמרו לה שהתזונה השומנית גורמת לזה, וגם כשהיא ראתה שהתזונה הלא מאוזנת הזו גרמה לה לנזק, היא לא חשבה להפסיק.
סיפרתי לאחת מדוגלות הדיאטה על כך שהדיאטה עלולה לפגוע בכליות. 'כן, אני יודעת' היא עונה לי 'היא (-הדיאטנית שמעבירה את עיקרי השיטה בקו שלך) דברה על זה'. איך הדיבור על זה פותר את הבעיה? לאלוקים פתרונים.
יש לי עוד דוגמאות, שהמשותף לכולן הוא חוסר האיזון והנטיה לקיצוניות ביישום הדיאטה.
לסיום:
לינק לפרסום באתר של הדסה. ציטוט קצר ממנו:
אנשים המאמצים דיאטה זו לאורך זמן נמצאים בסיכונים בריאותיים פוטנציאליים.

לינק לפרסום באתר של מכבי. ציטוט חלקי ממנו:
ש לצרוך לפחות 1,200 קלוריות ביום, אחרת תיפגע מסת השריר. בעקבות דיאטה חמורה של פחמימות או קלוריות (900 קלוריות ליום או פחות) ועתירה בחלבונים, תפחת כמות האנרגיה שהגוף מסוגל להפיק בקלות יחסית. במצב זה ינסה הגוף להפיק אנרגיה מכול מזון נצרך, כולל שומנים וחלבונים הדרושים לגדילה ולתיקון רקמות - דבר שהוא הרה אסון וטומן בחובו גם נזקים אפשריים לכליות.

עוד ציטוט ממאמר אחר באתר של מכבי:
מעבר לכך, באופן כללי, עיכול חלבונים משחרר חומצות במערכת העיכול שאותן מנטרל הגוף בעזרת יוני סידן. תזונה עתירת חלבון ודלת פחמימות דורשת הרבה מאד סידן שבהיעדר כמויות מספקות ממנו הגוף יתחיל לנצל סידן מהעצמות על חשבון חיזוקן. הדבר מגביר באופן משמעותי סכנת אוסטיאופורוזיס.

האמת שיש לי עוד ציטוטים, אבל נעצור כאן.
שם המשחק בתזונה הוא איזון. הדיאטה הזו אינה מאוזנת, וזה עיקר הבעיה.
מקווה שהועלתי.

קליין.
אני לא יודעת על איזה דיאטה את מדברת.

תסתכלי על מה שאני הבאתי. תצביעי לי בדיוק איפה הבעיה?
בזה שלא אוכלים פחמימות בבוקר?
בזה שאוכלים רק כוס אורז או פתיתים?
בזה שאוכלים רק 2 פרוסות ביום?

הדיאטה שאני נתתי היא דיאטה מאוזנת ביותר.
לא אמרתי להכניס שמנת בקפה, ולא לעשות חביתה עם 20 ביצים.

מה לא מאוזן פה?
אשמח להסבר.

קליין

משתמש מקצוען
עריכה והפקת סרטים
עיצוב ואדריכלות פנים
ברכה, לא התייחסתי אל הדיאטה שאת רשמת, אלא אל הודעה הראשונה, בה דובר על דיאטה ללא פחמימות.
אני פשוט מסתבכת עם הציטוט בפורום החדש, ובאמת לא מספיק ברור למי ולמה הכוונה.
בקשר לדיאטה שאת הצעת, היא אכן לא גרועה כל כך כמו דיאטת אטקינס או השיטה של הרב מייזליש/ ר. האס.
למרות זאת, הפחמימות בה הן הרבה פחות מהמומלץ היום ע"י כל ארגוני הבריאות בעולם.
אם לא מדובר בחולי סכרת או אנשים שאסור להם פחמימות מסיבה אחרת - כדאי להיות במעקב של איש מקצוע, ולבצע בדיקות דם תקופתיות כדי לראות שלא מתפתחות בעיות.
ובאופן כללי, לא צריך להיות איש מקצוע בתחום התזונה כדי להבין שהפירות הן הסוכריות הבריאות שהקב"ה הכין לנו בטבע.
אין תחליף לוויטמינים ולשאר המעלות הטובות שבהם. לא צריך להגזים כמובן. אבל כיום מומלץ על 3 מנות פרי ביום לאדם בריא.
אני תוהה על ההיגיון העומד מאחורי דיאטה שמקצצת בפירות. תזונה בריאה יש לה מטרות נוספות מלבד ירידה דרסטית במשקל.
שושיה, על פניו הדיאטה שאת מדברת עליה אינה בריאה. דיאטה צריכה להכיל את כל אבות המזון בצורה מאוזנת, ומההתחלה.
קחו כלל אצבע: את המשקל העודף צברנו לאט לאט. זו גם הדרך היחידה להשיל אותו.

marker

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
נכתב ע"י bracha;n4880452:
קליין.
אני לא יודעת על איזה דיאטה את מדברת.

תסתכלי על מה שאני הבאתי. תצביעי לי בדיוק איפה הבעיה?
בזה שלא אוכלים פחמימות בבוקר?
בזה שאוכלים רק כוס אורז או פתיתים?
בזה שאוכלים רק 2 פרוסות ביום?

הדיאטה שאני נתתי היא דיאטה מאוזנת ביותר.
לא אמרתי להכניס שמנת בקפה, ולא לעשות חביתה עם 20 ביצים.

מה לא מאוזן פה?
אשמח להסבר.

ומה לגבי מעדנים כדוגמאת "קרלו"? האם מותר ועד כמה ביום? (מנסיוני, אם אני כן אוכלת מעדן בדיאטה זה גורם לי לתחושת שובע... וזה בלי פחמימות נראה לי..)

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י קליין;n4880605:
ברכה, לא התייחסתי אל הדיאטה שאת רשמת, אלא אל הודעה הראשונה, בה דובר על דיאטה ללא פחמימות.
אני פשוט מסתבכת עם הציטוט בפורום החדש, ובאמת לא מספיק ברור למי ולמה הכוונה.
בקשר לדיאטה שאת הצעת, היא אכן לא גרועה כל כך כמו דיאטת אטקינס או השיטה של הרב מייזליש/ ר. האס.
למרות זאת, הפחמימות בה הן הרבה פחות מהמומלץ היום ע"י כל ארגוני הבריאות בעולם.
אם לא מדובר בחולי סכרת או אנשים שאסור להם פחמימות מסיבה אחרת - כדאי להיות במעקב של איש מקצוע, ולבצע בדיקות דם תקופתיות כדי לראות שלא מתפתחות בעיות.
ובאופן כללי, לא צריך להיות איש מקצוע בתחום התזונה כדי להבין שהפירות הן הסוכריות הבריאות שהקב"ה הכין לנו בטבע.
אין תחליף לוויטמינים ולשאר המעלות הטובות שבהם. לא צריך להגזים כמובן. אבל כיום מומלץ על 3 מנות פרי ביום לאדם בריא.
אני תוהה על ההיגיון העומד מאחורי דיאטה שמקצצת בפירות. תזונה בריאה יש לה מטרות נוספות מלבד ירידה דרסטית במשקל.
שושיה, על פניו הדיאטה שאת מדברת עליה אינה בריאה. דיאטה צריכה להכיל את כל אבות המזון בצורה מאוזנת, ומההתחלה.
קחו כלל אצבע: את המשקל העודף צברנו לאט לאט. זו גם הדרך היחידה להשיל אותו.

יש הבדל גדול בין דיאטה דלת פחמימות
לדיאטה ללא פחמימות.
40 פחמימות ליום זה מספיק בשביל לתת לגוף את כמות הפחמימה שהוא צריך.

​​​​​כמו''כ, בקשר למה שהבאת על 3 פירות ליום, אשמח לראות מקורות מהימנים.
כי בימינו ההמלצות והמחקרים שיוצאים חדשים לבקרים, סותרחם את עצמם יום ככה יום ככה.
​​​​​

bracha

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י marker;n4880731:
ומה לגבי מעדנים כדוגמאת "קרלו"? האם מותר ועד כמה ביום? (מנסיוני, אם אני כן אוכלת מעדן בדיאטה זה גורם לי לתחושת שובע... וזה בלי פחמימות נראה לי..)

תבדקי, פחמימות, אם את רוצה לאכול את זה במקום משהו פחמימתי אחר, את יכולה.

אבל דל שומן, כי חבל להרזות מצד אחד ולהשמין מצד שני ?

לבן

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י marker;n4880731:

זה פשוט לא בריא. וחבל. (בלי קשר לפחמימות או לא, זה להתרגל לאכילה לא בריאה, שמוביאה בהכרח לעלייה במשקל בהמשך).

חנה4

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
המעדנים שמצאתי שהם דלי פחמימות, הם של יופלה. יש להם מארז של 4 (2 תות ו2 אננס)
מכיל 4-6 פחמימות לגביע

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כז

א לְדָוִד יְהוָה אוֹרִי וְיִשְׁעִי מִמִּי אִירָא יְהוָה מָעוֹז חַיַּי מִמִּי אֶפְחָד:ב בִּקְרֹב עָלַי מְרֵעִים לֶאֱכֹל אֶת בְּשָׂרִי צָרַי וְאֹיְבַי לִי הֵמָּה כָשְׁלוּ וְנָפָלוּ:ג אִם תַּחֲנֶה עָלַי מַחֲנֶה לֹא יִירָא לִבִּי אִם תָּקוּם עָלַי מִלְחָמָה בְּזֹאת אֲנִי בוֹטֵחַ:ד אַחַת שָׁאַלְתִּי מֵאֵת יְהוָה אוֹתָהּ אֲבַקֵּשׁ שִׁבְתִּי בְּבֵית יְהוָה כָּל יְמֵי חַיַּי לַחֲזוֹת בְּנֹעַם יְהוָה וּלְבַקֵּר בְּהֵיכָלוֹ:ה כִּי יִצְפְּנֵנִי בְּסֻכֹּה בְּיוֹם רָעָה יַסְתִּרֵנִי בְּסֵתֶר אָהֳלוֹ בְּצוּר יְרוֹמְמֵנִי:ו וְעַתָּה יָרוּם רֹאשִׁי עַל אֹיְבַי סְבִיבוֹתַי וְאֶזְבְּחָה בְאָהֳלוֹ זִבְחֵי תְרוּעָה אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה לַיהוָה:ז שְׁמַע יְהוָה קוֹלִי אֶקְרָא וְחָנֵּנִי וַעֲנֵנִי:ח לְךָ אָמַר לִבִּי בַּקְּשׁוּ פָנָי אֶת פָּנֶיךָ יְהוָה אֲבַקֵּשׁ:ט אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי אַל תַּט בְּאַף עַבְדֶּךָ עֶזְרָתִי הָיִיתָ אַל תִּטְּשֵׁנִי וְאַל תַּעַזְבֵנִי אֱלֹהֵי יִשְׁעִי:י כִּי אָבִי וְאִמִּי עֲזָבוּנִי וַיהוָה יַאַסְפֵנִי:יא הוֹרֵנִי יְהוָה דַּרְכֶּךָ וּנְחֵנִי בְּאֹרַח מִישׁוֹר לְמַעַן שׁוֹרְרָי:יב אַל תִּתְּנֵנִי בְּנֶפֶשׁ צָרָי כִּי קָמוּ בִי עֵדֵי שֶׁקֶר וִיפֵחַ חָמָס:יג לוּלֵא הֶאֱמַנְתִּי לִרְאוֹת בְּטוּב יְהוָה בְּאֶרֶץ חַיִּים:יד קַוֵּה אֶל יְהוָה חֲזַק וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ וְקַוֵּה אֶל יְהוָה:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

מנדלה במטבח • אתגר 53

לוח מודעות

למעלה