דרוש מידע בתי כנסת אורטודוכסים מפוארים ברחבי העולם

i am

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
ממה שמוצג ברשת זה בית כנסת של היהודים הנאורים.....
בית הכנסת הטמפל

בית הכנסת "הטמפל". 2016
בית הכנסת ה"טמפל" היה בית הכנסת של קהילת היהודים "הנאורים". בתקופה שלפני השואה עמד בראש הקהילה הרב יהושע טהון (אוזיאש טהון) שהיה מראשוני תומכיו של הרצל בתנועה הציונית. כיום התפילה בשבתות לא על ידי מתפללים אורתודוקסים

"בית כנסת רפורמי ברובע היהודי ברחוב מידואה "
ביקרנו בבית הכנסת טמפל .הכניסה בתשלום , אך שווה כל רגע של ביקור , בית הכנסת עצמו נראה יותר הכנסיה מאשר בבית כנסת , הכניסה אליו אינה דורשת כל קוד לבוש יהודי , כגון :כיפה , אין עזרת נשים . תקרת האולם מעוטרת בויטראזים ובציורים מרהיבים ,

קרקוב בית כנסת הטמפל Tempel Synagogue (בית הכנסת הרפורמי )

בית הכנסת המכונה בית הכנסת של הנאורים,נבנה במחצית המאה התשע עשר ברחוב מיודובה 24 Miodowa , הוא פתוח בימי השבוע לביקור בין השעות 10:00-15:00,מבנה שהוקם בסגנון הנאו רנסנס,דומה בסגנונו לבית הכנסת הגדול של העיר בודפשט,לאורך השנים עבר שיפוצים והרחבות ושימור,במיוחד זה של שנת 1924.

ועוד.....
עד כמה שזכור לי מביקור שם הוא בוודאות מוחלטת לא רפורמי. אולי הקהילה שהשתמשה בו היא הקהילה של הנאורים יותר (לא ניאולוגים...) ולא הקהילה האורטודוכסית ממש - אני יכולה לבדוק את זה בימים הקרובים בהסרטות משם.
(גם את תסמכי על מי שהדריך אותי שם אם אגיד לך מי זה היה)

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
עד כמה שזכור לי מביקור שם הוא בוודאות מוחלטת לא רפורמי. אולי הקהילה שהשתמשה בו היא הקהילה של הנאורים יותר (לא ניאולוגים...) ולא הקהילה האורטודוכסית ממש - אני יכולה לבדוק את זה בימים הקרובים בהסרטות משם.
(גם את תסמכי על מי שהדריך אותי שם אם אגיד לך מי זה היה)

מהרשת:

בית הכנסת הרפורמי (Temple Synagogue) בקרקוב שוכן בבניין מרשים, שנבנה בסגנון הניאו-רנסנס. במקור היה בית הכנסת גדול ומפואר. הוא הוקם במאה ה-19, בתקופה שבמקומות רבים באירופה בנו אז בתי כנסת רפורמיים.

לפני השואה עמד בראש הקהילה הרפורמית שכאן הרב יהושע טהון, בשמו המקומי אוזיאש טהון. הוא נחשב לאחד מהראשונים ומחשובי תומכיו של הרצל בתנועה הציונית.

במהלך מלחמת העולם השנייה ניזוק בית הכנסת טמפל ורק שנים רבות אחרי המלחמה הוא שוקם.

כיום בית הכנסת פעיל מעט מאד לתפילות, המתקיימות בו בעיקר ביום הכיפורים ובחגים החשובים. המעניין הוא שכיום הוא הרבה יותר מוכר בעיר כמקום לקונצרטים בתחומי המוסיקה הקלאסית והמוסיקה העממית-יהודית, דוגמת מוסיקת הכלייזמר הפופולרית בפולין.

בשנת 2008 נפתח בצמוד לבית הכנסת "מרכז בית חיל", המרכז הקהילתי של יהודי קרקוב.

במסגרת פסטיבל התרבות היהודית השנתי מארח בית הכנסת טמפל קונצרטים שונים ומשמש מקום תפילה למשלחות שמגיעות מישראל לפסטיבל.

את התפילות במקום הובילו מטיפים בעלי רקע אקדמי ובמקום הייתה גם מקהלה. פעם בשבוע היו דרשות בפולנית ובגרמנית. בבית הכנסת היתה מקהלה, ובתקופה שבין שתי מלחמות העולם שרו גם נשים במקהלה.

טיפים:
התפילה בשבתות היא לא יהודית אורתודוקסית.

אלפי תודות

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
תודה רבה,
איך הוא נראה בפנים? יש בדל מידע?
זה בדיוק מה ש @T A M A R העלתה:
בבולגריה יש בית כנסת אורטודקסי מהמם- בסופיה
זה תמונה שצילמתי- לא איכותי!

צפה בקובץ המצורף 676019
בדיוק :)
זה נראה רפורמי
הבימה צמודה לארון הקודש
לא רפורמי בוודאות,
בעלי היה שם חזן מס' פעמים :)

הנמצא

משתמש מקצוען
בית כנסת מדהים https://www.hamichlol.org.il/בית_הכנסת_הכוראלי_הגדול_(סנקט_פטרבורג)
בית הכנסת הכוראלי הגדול (סנקט פטרבורג)

קפיצה לניווטקפיצה לחיפוש
בית הכנסת הכוראלי הגדול (סנקט פטרבורג)
SynaStPersburgInt.JPG
בית הכנסת​
מדינהרוסיה
עירסנקט פטרבורג
אדריכלשרטר (V. A. Shreter)
סגנוןאדריכלות ביזנטית
שנת הקמה1893
בית הכנסת הכוראלי הגדולרוסית: Санкт-Петербургская Большая Хоральная Синагога) הוא בית כנסת הממוקם בסנקט פטרבורג שברוסיה. בית הכנסת נחשב לאחד מבתי הכנסת היפים באירופה, והשני בגודלו באירופה, לאחר בית הכנסת הגדול של בודפשט.
היסטוריה
בית הכנסת נבנה מיוזמתם ותרומתם של הנדבנים שמואל פוליאקוב והוראצי גינצבורג, ובשנת 1893 התקיימה חנוכת הבית. לפי תכנונם של שלושה אדריכלים - שבושניקוב (I. I. Shaposhnikov), באקמן (L. Bakhman) ושרטר (V. A. Shreter). אישור הבנייה הראשון ניתן ב-1869 מאת הצאר אלכסנדר השני, אך הלה אישר בית כנסת בקנה מידה צנוע יותר, לאחר עזיבתו ב-1883 אישר מחליפו אלכסנדר השלישי את התוכנית המקורית המפוארת, והבנייה החלה. בנייתו החיצונית נמשכה עד 1888.
במידתו הראשונה הכיל בית הכנסת 1,200 מושבים, אך עם הזמן התרחב בשל הצפיפות.
בראשיתו, נבנה בית הכנסת כך, שבימת הקריאה, עמוד החזן וארון הקודש צמודים זה לזה, שלא כנהוג בקהילות חרדיות, בהם הבימה שוכנת במרכז בית הכנסת. הרש"ב מלובביץ' פעל לשינוי הדבר, וגינצבורג נענה לבקשתו ושינה את עיצוב הפנים.
ב-1930 נסגר בית הכנסת על ידי השלטון הבולשביקי, אך לאחר חדשים נפתח שוב. ב-1998 עם מינויו של הרב מנחם מנדל פבזנר לרב העיר, עבר בית הכנסת שיפוץ מקיף, בתרומתו של אדמונד ספרא. מאז רובו נקרא על שם ספרא. כיום בית הכנסת מצוי בידי קהילת חב"ד המקומית.
גלריה
  • BHS SPb 2.jpg

• BHS SPb 3.jpg

• BHS SPb 4.jpg

• BHS SPb 5.jpg

• Grand Choral Synagogue of SPB.jpg

משה ביק

משתמש מקצוען
לא חושב שמיקום הבימה זה מאפיין וודאי לבית כנסת רפורמי/אורתדוכסי. אולי זה נכון בהרבה מן המקרים. אבל לא משהו החלטי.
הנה דוגמא לבית הכנסת הגדול בקופנהגן דנמרק ביקרתי שם וזה ביהכנ"ס אורתודכסי ובכל אופן הבימה צמודה לארון קודש.

קבצים מצורפים

• IMG_2247.JPG
    IMG_2247.JPG
    1.9 MB · צפיות: 50

atira

משתמש חדש
כמו שנכתב למעלה לא כל בית כנסת עם בימה ליד ארון הקודש הוא רפורמי (בירושלים באחד מבתי כנסת הידועים שמתפללים שם כמעט 24 שעות הבימה ליד ארון הקודש)
עיקר ההקפדה לגבי בימה לא ליד ארון הקודש הוא מהחת"ס ותלמידיו אחריו (ואכמ"ל), כך שבתי כנסת בהונגריה וכדו' שהבימה סמוכה לארון הקודש מחשיד

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
יוצרי ai
לא נכון,
מכירה כמה בתי כנסת אורתודוקסים בארה"ב שנקראים טמפל
אני אמריקאית.
הייתי המון בארה"ב.
כל בתי הכנסת האורתודוקסיים שאני ראיתי בכמה וכמה מדינות בארה"ב ובבריטניה היו SYNAGAUGE ו SHUL
כל הטמפלים היו רפורמיים. והיו גם קונסרבטיביים. אבל לא אורתודוקסיים.

בינתיים שלחתי הלילה מיילים לכמה בני משפחה בארה"ב באמת , במדינות שונות, ושאלתי אותם מה זה טמפל. רובם כבר ענו לי שטמפל זה רפורמי וקונסרבטיבי.
ושוב התקשרתי לשאול את ההורים שלי עכשיו והם ענו לי חד משמעית שטמפל זה לא אורטודוקסי.
בהיהדות האורטודוקסית יש רק טמפל אחד והוא בית המקדש.

אדרבא, אם את בטוחה וראית...תני קישור לכאלו. אין לי בעיה לטעות.
אבל זה מה שאני יודעת מההורים שלי, מעצמי שהייתי שם הרבה מאוד פעמים ומהמשפחה שלי.

The Hebrew term is beit k'nesset (literally, House of Assembly), although you will rarely hear this term used in conversation in English.

The Orthodox and Chasidim typically use the word "shul," which is Yiddish. The word is derived from a German word meaning "school," and emphasizes the synagogue's role as a place of study.

Conservative Jews usually use the word "synagogue," which is actually a Greek translation of Beit K'nesset and means "place of assembly" (it's related to the word "synod").

Reform Jews use the word "temple," because they consider every one of their meeting places to be equivalent to, or a replacement for, The Temple in Jerusalem.

נערך לאחרונה ב:

ניק ירושלמי

משתמש פעיל
הרי לך סימן זיהוי.
באורטודוקסים הבימה באמצע, יש לפחות ספסל אחד בין הבימה לארון קודש.
אצלהם - הבימה תמודה לארון ה....
בארץ יש הרבה בתי כנסת אורטודוכסיים למהדרין בלי ספסל בין הארון קודש לבימה, 2 דוגמאות בולטות בי"כ "החורבה" וביה"כ הגדול בירושלים.

ש. צ. וינמן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אני מכינה איזה וידאו שצריכה לשלב בו תמונות בתי כנסת אורתודוקסים כמובן מפוארים מרחבי העולם
אני מפחדת לטעות ולשים תמונות של רפורמים וכדומה,
אודה לכם אם תוכלו לציין שמות של בתי כנסת אורתודוקסים מפוארים.
תודה

התמונות שהעלית משאטר נראות, בחלקן לפחות, הדמיה. ולא צילום של בתי כנסת קיימים.
ולכן, אם אין בהדמיה אביזרים או מבנה לא מקובל/אסור, כמו בימה בחזית ארון הקודש, אין בעיה להשתמש בהם.

כותב מוסמך

ה
מוזיקה ונגינה
בית הכנסת הקורלי בוילנא תחפשו בגוגל עליו הוא לא רפורמי הוא נבנה עי המודרנים-משכילים אבל היו חרדים, כיום הוא חרדי גמור ופעיל עד היום - 3 תפילות!
תמונות שצילמתי

קבצים מצורפים

• IMG_2994.JPG
    IMG_2994.JPG
    2.6 MB · צפיות: 39
  • IMG_2982.JPG
    IMG_2982.JPG
    2.6 MB · צפיות: 34
  • IMG_2962.JPG
    IMG_2962.JPG
    2.1 MB · צפיות: 33
  • IMG_2956.JPG
    IMG_2956.JPG
    2.6 MB · צפיות: 32
  • IMG_2945.JPG
    IMG_2945.JPG
    2.4 MB · צפיות: 29

שרית קובל

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
בית הכנסת הגדול בפרנקפורט הוא מדהים,
יש לי תמונות משם אבל לא באיכות טובה
כך גם בברלין - יש בית כנסת מדהים ביופיו

דבי ו

משתמש מקצוען
את יכולה לחפש תמונות של בתי כנסת ישראל הצעיר שקיימים בכל רחבי ארה"ב. הם כולם בתי כנסת אורתודוקסים. בחיפוש תכתבי Young Israel
בצרפת יש גם בתי כנסת ששייכים לקונסיסטואר המרכזי שהם כולם אורתודוקסים. באנגליה יש לך את United Synagogues - בתי כנסת אורתודוקסים בכל רחבי אנגליה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ה'

לג הוֹרֵנִי יי דֶּרֶךְ חֻקֶּיךָ וְאֶצְּרֶנָּה עֵקֶב:לד הֲבִינֵנִי וְאֶצְּרָה תוֹרָתֶךָ וְאֶשְׁמְרֶנָּה בְכָל לֵב:לה הַדְרִיכֵנִי בִּנְתִיב מִצְוֹתֶיךָ כִּי בוֹ חָפָצְתִּי:לו הַט לִבִּי אֶל עֵדְוֹתֶיךָ וְאַל אֶל בָּצַע:לז הַעֲבֵר עֵינַי מֵרְאוֹת שָׁוְא בִּדְרָכֶךָ חַיֵּנִי:לח הָקֵם לְעַבְדְּךָ אִמְרָתֶךָ אֲשֶׁר לְיִרְאָתֶךָ:לט הַעֲבֵר חֶרְפָּתִי אֲשֶׁר יָגֹרְתִּי כִּי מִשְׁפָּטֶיךָ טוֹבִים:מ הִנֵּה תָּאַבְתִּי לְפִקֻּדֶיךָ בְּצִדְקָתְךָ חַיֵּנִי:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

סוכות • אתגר חופשי

לוח מודעות

למעלה