עזרה ראשונה! ברור על תופעות לוואי בריטלין. האם נורמלי ומה עושים?

השם אוהב אותי

משתמש פעיל
בני התחיל לקחת לפני מספר ימים ריטלין מסוג la . בימים הראשונים לא הרגיש שום תופעת לוואי מלבד מעט חוסר תיאבון.
היום להפתעתי התלונן על כאבי ראש חזקים, כאבי גרון, כאבים באזור החזה וברגליים...
1.האם זה הגיוני שהתופעות מתחילות רק לאחר מספר ימים?
2.מה עושים כדי להקל עליו? אקמול וכדו'?
3.האם זה אמור לעבור אחרי תקופת הסתגלות ?
4 האם קשור לתרופה- שלוקח לו שעותת להירדם בלילה ?( פשוט זו תופעה חדשה)

תמרוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
דבר ראשון תיקראי את העלון לצרכן ביסודיות. (אל תיבהלי ממה שכתוב שם).
האם קשור לתרופה- שלוקח לו שעותת להירדם בלילה ?( פשוט זו תופעה חדשה)
ברור שזה קשור. ריטאלין גורם לבעיות שינה. ולכן מומלץ לקחת מלטונין.

השם אוהב אותי

משתמש פעיל
דבר ראשון תיקראי את העלון לצרכן ביסודיות. (אל תיבהלי ממה שכתוב שם)
כבר ניבהלתי מספיק מהתופעות שהרופא אמר לי בעל פה שזה שכיח
וביום הראשון שנטל את הכדור הייתי לחוצה איך ירגיש וב"ה עבר בסדר גמור, לכן שואלת אם זה נורמלי שמתחיל פתאום תופעות אחרי כמה ימים?

השם אוהב אותי

משתמש פעיל
אטנט וויואנס יותר מומלץ מאשר ריטלין.
הרופא המאבחן טען שאין שום הבדל בתופעות וזה סתם התקבע בציבור מפני שעד לפני כמה שנים לא נתנו מירשם לאטנט לפני שניסו ריטלין, לכן הייתה תחושה שזו התרופה הנחשקת שקשה להשיג..אך היום יכול לתת להתחיל ישר עם אטנט
זה כאמור דעתו של הרופא בעניין
ולכן התחלנו עם ריטלין שמחזיק יותר שעות ואפשר גם לפתוח אותו ללא בליעה.

פנינה 99

משתמש סופר מקצוען
כמלווה את התלמידות בטיפול מכירה הרבה תופעות מריטלין (וגם מאטנט,וויואנס או פוקלין)
אם התופעות מחזיקות יותר מארבעה ימים עד שבוע .
תפני לרופא חד משמעית.
חשוב להקפיד על אכילה טובה קודם,שתיה מספקת,בבוקר,יחסית מוקדם.
אפשר בהחלט להיעזר באקמול ודומיו כדי להקל.
רק מציינת,
יתכן וחלק מהתופעות לא קשורות לריטלין.(כאבי חזה,גרון ומפרקים)
יש עכשיו הרבה קורונה.

תמרוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
תכן וחלק מהתופעות לא קשורות לריטלין.(כאבי חזה,גרון ומפרקים)
יש עכשיו הרבה קורונה.
בעלון לצרכן כתוב שזה עלול להיות משני דברים, אחד מהם עלול להיות מסכן חיים. אז לא משחקים עם זה, וחושבים שאולי זה קורונה.

שולי איטח

משתמש מקצוען
בני התחיל לקחת לפני מספר ימים ריטלין מסוג la . בימים הראשונים לא הרגיש שום תופעת לוואי מלבד מעט חוסר תיאבון.
היום להפתעתי התלונן על כאבי ראש חזקים, כאבי גרון, כאבים באזור החזה וברגליים...
1.האם זה הגיוני שהתופעות מתחילות רק לאחר מספר ימים?
2.מה עושים כדי להקל עליו? אקמול וכדו'?
3.האם זה אמור לעבור אחרי תקופת הסתגלות ?
4 האם קשור לתרופה- שלוקח לו שעותת להירדם בלילה ?( פשוט זו תופעה חדשה)
1.הגיוני
2.תמיד אפשר לתת אקמול אבל זה לא במקום בירור
3.יש תופעות שעוברות אחרי תקופת הסתגלות ויש שלא
בדר"כ דברים כמו חוסר תיאבון וכד נשארים
אבל כאבי ראש בחילות ודברים שממש מציקים , אם זה נשאר חובה לעבור כדור
4.כן, בפירוש מוכר מאוד לפעמים לוקח זמן לא רב ומתרגלים וחוזרים לדפוס השינה הרגיל ולעיתים צריך לקחת משהו

אבל מה שאת מתארת פה נשמע מעבר לרגיל
אז תלכי לרופא אולי סתם מפתח מחלה אבל אולי זה קשור וחיבים לבדוק כי זה מעבר לסטנדרט

ולא למהר לקפוץ למסקנות שאטנט פיקולין וכו יותר טובים כי לי יש חלק שדוקא הריטליו היה הרבה יותר טוב ואטנט זוועה וחלק שהאטנט ושות (ניסיתי ומכירה לפחות 10 סוגים) היו טובים
רק שימי לב שהוא קיבל את הריטלין אחרי אוכל בבוקר כי אם לא זה מגביר מאוד תופעות לוואי

בהצלחה רבה

ללדת אחרת

משתמש פעיל
ריטלין לסוגיו עושה המון תופעות לוואי. נפוצות יותר ופחות. כל מה שתיארת קביל. [חוץ מהכאב גרון ודומיו, נשמע התחלת שפעת...] אבל בדר"כ יש הסתגלות מסוימת. אמורים גם להתחיל בהדרגה ממש, באופן שלא מרגישים שום הבדל בקש"ר וגם לא תופעות לוואי. אכן גם קונצרטה, אטנט וויוואנס יש להן תופעות לוואי, בדר"כ פחות מלריטלין. זה ממש תלוי ילד.
מה שחשוב הוא שאם הילד צריך את התרופה אל תתייאשו. תנו לו הכלה ותמיכה ונסיונות לסדר את מערכת האוכל - שינה עם כל הקושי, אולי תבדקו איך אפשר לדרג את המינון - אבל אל תפסיקו.

השם אוהב אותי

משתמש פעיל
תודה לכל העונות. מאד עוזר לי.
אגב, הרופא המאבחן שאל אותי שאלה...אם לא היה כזה דבר בית ספר היית מרגישה צורך לתת תרופה? תשובתי הייתה נחרצת שממש לא! ב"ה אין לי שום קושי איתו בבית. כל העניין זה לבקשת מוסד הלימודים כדי שישב יותר רגוע בשיעור...
השאלה הזו קצת ערערה אותי כי בסופו של דבר רוב הסיפור הוא שהמלמדים רוצים שקט בשיעור ללא הפרעות, אין לי בעיה עם זה..אבל ב"ה הילד למד והביא ציונים טובים, אבל בשיעור הוא התנדנד בכסא והתעסק בכל מיני עיסוקים ופיטפט פה ושם...
לא יודעת, בזמני היו ילדות כאלו בכיתה ולא חושבת שלקחו בשביל זה תרופה.

בכל אופן אני נותנת לו כרגע כי מאמינה שבסופו דל דבר גם יועיל לילד להתרכז יותר בלימודים, אבל אם יגרום לו סבל מידי ,לא בטוחה שאמשיך

השם אוהב אותי

משתמש פעיל
ועוד דבר, לי אישית יש רתיעה מתרופות. עד שלא ממש חייבים אני לא לוקחת סתם אקמול על כל כאב ראש/ גרון וכד'.
ועכשיו בשביל הריכוז הזה שנצרך בכיתה הילד צריך 3 תרופות ביום: ריטלין, אקמול לתופעות לוואי ומלטונין . לא מוגזם? אוף זה מתסכל. אני לא אוהבת את זה:(

אמא של כולם

משתמש פעיל
@השם אוהב אותי. לא לוקחים תרופה בגלל שהרבה ביקש. אם הילד מצליח מביא ציונים טובים, ולא סובל מהערות ועונשים מהמורים וגם בבית אין בעיות (כולל קשיי ארגון והתארגנות) באמת אין סיבה לתת.
אבל אם הילד נהפך לילד רע שמקבל עונשים על ימין ושמאל, כדאי מאד לתת ולו רק בשביל שלא יפתח דימוי עצמי שלילי.
לגבי התופעות לוואי בד"כ תופעות לואי כמו כאב ראש וכאבי בטן עוברים עם הזמן (נותנים להם הסתגלות בין שבוע לשבועיים), לא כדאי לשייך לילד את הכאבים לתרופה כי אז בפסיכולוגי הוא ימשיך להרגיש אותם. כל תופעת לואי אחרת כמו כאב גרון ושרירים מצריכה ברור ויתכן ולא קשורה בכלל לתרופה. כאב ראש שממשיך מעבר לזמן הסתגלות מצריך מעבר לתרופה אחרת.
קשיי הרדמות וחוסר תאבון הם תופעות לואי שכיחות, מומלץ באמת לתת מלטונין במקרה כזה לפעמים רק רבע כדור מלטונין מספיק.
כמו שכתבו לך נטילת תרופה על קיבה מלאה ועדיף פחממה מפחיתה משמעותית תופעות לואי.
בהצלחה!

עחילך

משתמש חדש
ועוד דבר, לי אישית יש רתיעה מתרופות. עד שלא ממש חייבים אני לא לוקחת סתם אקמול על כל כאב ראש/ גרון וכד'.
ועכשיו בשביל הריכוז הזה שנצרך בכיתה הילד צריך 3 תרופות ביום: ריטלין, אקמול לתופעות לוואי ומלטונין . לא מוגזם? אוף זה מתסכל. אני לא אוהבת את זה:(
מה עדיף שלילד יידפק סדר היום ויהיה יותר עצבני?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כז

א לְדָוִד יְהוָה אוֹרִי וְיִשְׁעִי מִמִּי אִירָא יְהוָה מָעוֹז חַיַּי מִמִּי אֶפְחָד:ב בִּקְרֹב עָלַי מְרֵעִים לֶאֱכֹל אֶת בְּשָׂרִי צָרַי וְאֹיְבַי לִי הֵמָּה כָשְׁלוּ וְנָפָלוּ:ג אִם תַּחֲנֶה עָלַי מַחֲנֶה לֹא יִירָא לִבִּי אִם תָּקוּם עָלַי מִלְחָמָה בְּזֹאת אֲנִי בוֹטֵחַ:ד אַחַת שָׁאַלְתִּי מֵאֵת יְהוָה אוֹתָהּ אֲבַקֵּשׁ שִׁבְתִּי בְּבֵית יְהוָה כָּל יְמֵי חַיַּי לַחֲזוֹת בְּנֹעַם יְהוָה וּלְבַקֵּר בְּהֵיכָלוֹ:ה כִּי יִצְפְּנֵנִי בְּסֻכֹּה בְּיוֹם רָעָה יַסְתִּרֵנִי בְּסֵתֶר אָהֳלוֹ בְּצוּר יְרוֹמְמֵנִי:ו וְעַתָּה יָרוּם רֹאשִׁי עַל אֹיְבַי סְבִיבוֹתַי וְאֶזְבְּחָה בְאָהֳלוֹ זִבְחֵי תְרוּעָה אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה לַיהוָה:ז שְׁמַע יְהוָה קוֹלִי אֶקְרָא וְחָנֵּנִי וַעֲנֵנִי:ח לְךָ אָמַר לִבִּי בַּקְּשׁוּ פָנָי אֶת פָּנֶיךָ יְהוָה אֲבַקֵּשׁ:ט אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי אַל תַּט בְּאַף עַבְדֶּךָ עֶזְרָתִי הָיִיתָ אַל תִּטְּשֵׁנִי וְאַל תַּעַזְבֵנִי אֱלֹהֵי יִשְׁעִי:י כִּי אָבִי וְאִמִּי עֲזָבוּנִי וַיהוָה יַאַסְפֵנִי:יא הוֹרֵנִי יְהוָה דַּרְכֶּךָ וּנְחֵנִי בְּאֹרַח מִישׁוֹר לְמַעַן שׁוֹרְרָי:יב אַל תִּתְּנֵנִי בְּנֶפֶשׁ צָרָי כִּי קָמוּ בִי עֵדֵי שֶׁקֶר וִיפֵחַ חָמָס:יג לוּלֵא הֶאֱמַנְתִּי לִרְאוֹת בְּטוּב יְהוָה בְּאֶרֶץ חַיִּים:יד קַוֵּה אֶל יְהוָה חֲזַק וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ וְקַוֵּה אֶל יְהוָה:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

מנדלה במטבח • אתגר 53

לוח מודעות

למעלה